Banki elhalálozási rendelkezés


drbjozsef # 2019.06.11. 08:23

oldm,

Az elhalálozási rendelkezéssel szerzett pénz ajándékozásnak számít : ha nem egyenesági rokontól vagy házastárstól szerezted, akkor ajándékozási illetéket kell rá fizetni.

Az így megszerzett pénzt természetesen továbbajándékozhatod, ez esetben pontosan ugyanazok vonatkoznak rá, mint fent.

oldm # 2019.06.11. 07:35

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Érdeklődnék, hogy elhalálozási rendelkezéssel (mely alapján 100%-ban engem illet a számlán található pénz) ,miután hozzájutok a pénzhez adnék belőle másik örökösnek is annyit amennyi őt illetné.

A kérdésem a következő, van bármilyen adó vonzata az elhalálozási rendelkezéssel felvett pénznek ?
Bármilyen örökösödési adó ? Mert ha igen az nyilván engem terhel, és azt levonnám a teljes összegből.

fitri # 2019.06.06. 11:36

Köszönöm a válaszokat, hozzászólásokat. Adott esetben 10 millió forint az összeg ami a számlán parkolt és ez az összeg lett hitellel kiváltva. Rengeteg időt utánajárást és nem utolsó sorban pénzt is igényelt ez a művelet. Nem szeretném a dolgot annyiban hagyni.

drbjozsef # 2019.06.06. 07:59

A per indítás értelme akkor fordul pozitívba, ha a nyerhető összeg és a nyerés esélyének szorzata elér egy bizonyos szintet. Ha a per 100%-ban nyerhető, akkor megéri akár tízezer forintért is. Nem állítom, hogy ez most az az eset. De ha a egyértelműen igazolható, hogy a bank hibája miatt kényszerült a hitel felvételére a kérdező, ez az ok-okozat kapcsolat valós, akkor azért jó eséllyel nyerhet.

Mindenesetre egy kártalanítási igényt kérhet a banktól levélben. Hátha. Csak jól kell fogalmazni...

lajcsó # 2019.06.06. 07:15

"Pármilliós hitelnél is legombolnak rólad soktízezer forintot."
Egy esetleges per nem ér annyit!

drbjozsef # 2019.06.06. 06:46

Hitelbírálati díj, értékbecslés, folyósítási jutalék, közjegyző költsége, igazolások, dokumentumok beszerzésének költsége, utazása, ideje, szabadsága... 5-10% simán összejön. Pármilliós hitelnél is legombolnak rólad soktízezer forintot.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.06.06. 06:30

Naaaaa... Miféle százezres nagyságrend? (Kamat nem játszik.)

drbjozsef # 2019.06.06. 06:12

Akkor milyen cimkével illetnéd azt az adott esetben akár százezer forintos nagyságrendű plusz kiadást, ami ilyenkor felmerült, holott ha nem hibázik a bank, akkor nem kellett volna ?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.06.06. 05:45

A kártalanítás nem egy általános szabály, az csak akkor jön szóba, ha törvény elrendeli.
Plusz annak is feltétele a tényleges kár, és még a kár és a magatartás közötti okozati összefüggés is. Itt pedig - mint említettem - már kár sincs.

drbjozsef # 2019.06.06. 03:58

Kártalanítás?

Nem jogellenesen okozott vagyoni hátrány, a hitel felvételével töltött idő, költség, a hitel kamatai, satöbbi.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.06.05. 18:59

Nincs kár - nincs kártérítés.

fitri # 2019.06.05. 16:39

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Nagymamám idén januárban hunyt el. A banknál vetett folyószámlájához tartozott elhalálozások rendelkezés melynek kedvezményezettje édesanyám. Mivel a számla meghatalmazottja is édesanyám volt, ő jelentette be a banknál a halálesetet, adta le a papírokat. Ekkor rákérdezett a rendelkezésre a bank ezt nem találta. Később ismét járt a bankban (másik fiókban) ott sem találták a rendelkezést. A számla rákerült a hagyatéki leltárra. A tegnapi hagyatéki tárgyaláson a bank nyilatkozata alapján kiderült hogy mégis csak létezik ez a rendelkezés. A számlán lévő összegre szükségünk lett volna, hogy visszavásárolhassuk nagymamám lakását, és mivel nem fértünk hozzá a megtakarításhoz hitelt kellett felvennünk. Élhetünk-e kártérítési igénnyel a bankkal szemben, hogy 5 hónapon keresztül nem fértünk a pénzhez?
Köszönettel: Fitri

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.31. 20:01

Kell az anyakönyvi kivonat.

oldm # 2019.05.31. 19:02

Tisztelt Ügyvédúr !

Érdeklődnék, hogy elhalálozási rendelkezéssel, hozzá lehet e jutni az elhunyt pénzéhez már a kórházban kiállított halottvizsgálati bizonyítvánnyal, vagy esetleg ennek az anyakönyvi hivatalban is lepecsételt változatával vagy mindenképp meg kell várni, (szükséges hozzá) a halotti anyakönyvi kivonat kiállítása is ?

Azért kérdezem, mert előreláthatólag 1 hónapnál hosszabb idő lesz a kiállítás (A hiányzó születési, házastárs halotti anyakönyvi kivonata stb nélkül) és szükség lenne a temetés miatt az elhunyt pénzére.

Köszönettel

Cabron_ # 2019.02.28. 14:53

wers:

Kutakodtam, a túlélő házastárs sem fizet illetéket.

wers # 2019.02.28. 14:35

Aki lentebb ezt írta, az értette mit írok, de te sajnos nem. Talán majd más értőbben elmagyarázza. Egyébként nem vetem meg a szándékot. Teljesen megértem, a jog mégis elismeri a törvényes örököst. Amennyiben ügyvéd készítette és elmondtátok mi a végső szándékotok, bizonyára jól fogalmazta meg.

wers # 2019.02.28. 14:28

Bocsi Cabron... félrepötyögtelek

ucandoit # 2019.02.28. 14:26

wers
Lejjebb írta valaki, hogy az arany esetében, vagy egy nagyobb vagyontárgy esetében a törvényes örökös kezdeményezné a vagyonosodási vizsgálatot. Erre írtam, hogy a NAV részére be tudja mutatni, hogy örökölt nem pedig adót csalt. A végrendelet tartalmazza az összes ingót, ingatlant. Az arannyal kapcsolatos számlákat megőrzi így ha öröklésre kerülne sor a végrendelt alátámasztaná a jogos öröklést.

A nav pedig adótitokra hivatkozva nem fogja kiadni a törvényes örökösnek az adatokat.

  • Sokan most azt gondolhatják/tok, hogy a t. örökös kisemmizése csúnya dolog - de az örökhagyót "semmibenézni" főleg úgy hogy élete során segítette a t. örököst az szintén az ezért csináltatott végrendeletet.
wers # 2019.02.28. 14:18

:) ejj megint félre értettél. Az öröklést a közjegyzö állapítja meg a hagyatékin, és nem a nav, főként nem 5 év múlva.

Carbon, mintha a házastárs is adózna, de majd más megmondja.

ucandoit # 2019.02.28. 14:11

Értem. De miért ne örökölne?
Kitagadva nem lett senki, csak kizárás. A végrendeletet természetesen ügyvéd készítette. (2 tanú, alaki dolgok - rendben.)

Cabron_ # 2019.02.28. 14:11

Aha. Tehát, csak az egyenes ági, illetve a túlélő házastárs nem adózik.

wers # 2019.02.28. 14:10

Rosszul gondolod. Hivatalosan akkor örököl a végrendeleti örökös, ha azt a hagyatékadó végzés jogerősen megállapítja.

ucandoit # 2019.02.28. 14:05

A végrendeleti örökös is egyenesági rokon, illetékmentesen örököl.
Arra írtam a NAV-nak történő bemutatást ha vagyonosodási vizsgálatot kezdeményezne a törvényes örökös.. bár ha jól tudom, az eredményéről egyébként sem tájékoztatják a "feljelentőt."

wers # 2019.02.28. 14:04

Akár a törvényes is. Pl a tesó vagy annak gyereke adózik.

Cabron_ # 2019.02.28. 13:58

wers:

Csak a törvényes örökös nem adózik az öröksége után? A végrendeleti örökös igen?