Szülőtartás


zs1234 # 2016.05.16. 19:05

Köszönöm a választ.
Mekkora összeg fizetésére kötelezhetnek? Hogy számolják ki hogy mennyi az az összeg ami nem veszélyezteti a megélhetésemet? Amennyiben többet keresek mint ami elég a lakbérre, ennivalóra, alkalmanként ruházkodásra, azt mind oda kell adnom mert köteleznek rá? Vagy akkor miből fogom, tudom összegyűjteni egy saját ház árát?

ObudaFan # 2016.05.17. 05:02

Hogy mennyit kell fizetned, az függ az eltartott szükségletétől és a te vagyoni-jövedelmi helyzetedtől és az övétől is. Figyelembe kell venni a lakhatásodat, hogy házra gyűjtesz, és az egyéb kiadásokat is.

Laci1980 # 2016.05.24. 13:22

Tisztelt Szakértő!

A következő helyzetben mit tehetek?
Apám megbetegedett,idősek otthonába került ahová a húga helyeztette el.A lakás ahol élt a huga tulajdonába került.Ezért ingatlannal nem rendelkezik. A nyugdíja nem elég a havi térítési díjára ezért engem és 2 testvéremet szólítanak fel jövedelemnyilatkozatra.Szüleim 4 éves koromban elváltak,Apám Alkoholista volt...Anyám nevelt fel bennünket,apám a kötelező gyerektartást fizette 18 éves koromig,Kapcsolatot nem tartotta.Se Karácsony ,húsvét,születésnap névnap...
Kérdésem az ,hogy önök szerint kötelezhet az idősek otthona engem vagy testvéreimet szülőtartásra? Nem vált a magatartásával érdemtelenné ?
Köszönöm a választ előre is.

mamamacoka # 2016.05.24. 14:36
  • te is pont arra vagy kötelezhető és a testvéreid is, mint amire ő volt: a kötelező tartásra, - és nem kötelezhet senki arra, hogy kapcsolatotok legyen : Karácsony ,húsvét,születésnap névnap...
mamamacoka # 2016.05.24. 14:37
  • bocs, nem vagyok szakértő, - remélem jön majd tőle is válasz, csak laikus hozzászóló...
Dr.Attika # 2016.05.24. 14:53

Az idősek otthona nem hatóság, így senkit nem kötelezhet semmire. Jövedelem igazolást meg főleg nem kérhet Önöktől. Indítson pert, ha akar valamit.

ObudaFan # 2016.05.24. 15:57

Laci1980

Jó esély van a perben arra, hogy kimondja a bíróság, hogy erdemtelenseg miatt nem jár a tartás.

Tanácstalanság # 2016.05.28. 14:12

Tisztelt Válaszadó!

A szülőtartással kapcsolatban lenne kérdésem? Férjemék hárman vannak testvérek és sajnos a férjem és a szülei között rossz a viszony. A szülők a legkisebb testvérnek ajándékozták minden vagyonukat és tőlünk még a nászajándékot is visszakövetelték. Férjem azóta nem tárgyal velük, a középső testvér viszont igen és a szülők felhívták férjem öccse figyelmét a szülőtartásra.

Kérdésem az lenne, ha elajándékozták a vagyont a legkisebb gyereknek, mondván Ő tartja el Őket, követelheti-e tőlünk a szülőtartást. Ilyen esetben nem az ajándékozott kötelessége?
Van rá mód, hogy ezt elkerüljük és hivatalos papírt írni róla az ő aláírásuk nélkül?

Válaszát előre is köszönöm!

Sherlock # 2016.05.28. 14:54

Ez sajtóhiszti. Nem változik érdemi dolog a szülőtartással kapcsolatosan, tehát pont annyira van félnivalód, mint 1-5-10 éve volt.

ObudaFan # 2016.05.29. 06:41

Az eltartásra szorulótól nem lehet megkövetelni az ajándék visszakövetelését általában, de azért azt gondolom, hogy ha az ajándékozást követően nagyon rövid időn belül kér tartást a szülő, ezt figyelembe fogja vanni a bíróság.

Tanácstalanság # 2016.05.30. 05:17

Tisztelt ObudaFan!

Köszönöm a választ nem is akarjuk visszakövetelni, mert ha így döntött oké, de akkor tőlünk ne várjon semmit. Sok minden amit a húgi kapott a két fiú testvér után van, illetve a férjemtől mindent, még a nászajándékot is pénzben követelte vissza! Akkor a húgi tartsa már Őket elvégre azért kapott meg mindent!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.05.30. 05:26

Nem figyelsz. Vagy nem érted.

Dorina05 # 2016.06.09. 09:02

Tisztelt Fórum!

  1. Alzheimeres szülő esetén köteles e az egyetlen gyermek elvállalni a gyámságot, ha hivatalosan egyedülálló, de jövedelméből közcélú fogl. volt élettársa és közös gyermekük megélhetését támogatja nagy mértékben? Igaz, hogy ha elutasítja, akkor állami gyámot kötelesek kiutalni a szülő mellé?
  2. Ha a szülő ápolási otthonba kerül, és a nyugdíja 80 %-a nem fedezi a havi 107 000 ft-os költséget, de rendelkezik saját tulajdonú ingatlannal, akkor a különbözetet arra az ingatlanra terhelik?
  3. Tehát igaz, hogy a gyermek csak akkor kötelezhető a különbözet fizetésére, ha a szülő nem rendelkezik megfelelő nyugdíjjal, és vagyonnal?

Köszönöm a választ

Kovács_Béla_Sándor # 2016.06.09. 09:12

Te azt hiszed, hogy a gondnoknak el kell tartania a gondnokoltat? És azt hiszed, hogy a gyerek tartási kötelezettsége megszűnik, ha nem ő a szülője gondnoka?

Dorina05 # 2016.06.09. 10:22

Nem azt hiszem, csak azt szeretném megtudni, hogy köteles e elvállalni a gyámságot, és milyen esetben kötelezhető anyagi felelősségre.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.06.09. 11:09

Gond-nok-ság... A gyámság más.

Dorina05 # 2016.06.09. 11:12

Értem! Akkor ugyanez a kérdésem gondnoksággal behelyettesítve! :)

pazs # 2016.06.09. 12:28

A gondnoki teendők ellátása nem foglalja magában, hogy el is kell tartani a gondnokoltat. Viszont ha leszármazója vagy és annak idején ő rendben eltartott téged, akkor köteles vagy őt eltartani, ha önhibáján kívül rászorul és képes vagy rá.

Dorina05 # 2016.06.09. 12:32

Akkor is, ha van vagyona? Arra nem terhelhető elsősorban?

ObudaFan # 2016.06.09. 12:35

Ha az az ingatlan hasznosítható, akkor ezt nyilván figyelembe kell venni a tartási képesség szempontjából.

Dorina05 # 2016.06.09. 12:36

Köszönöm! :)

kdavid # 2016.06.30. 15:00

Most hallottam arrol, hogy holnaptol az apam szulotartast kovetelhet tolem. 10 eve nem beszeltunk, mert utal engem es azota is probal keresztbe tenni. Lefogadom, hogy most mindent eltuntet a neverol, csak azert, hogy beperelhessen szulotartasert.

A kerdesem az, hogy harmas allampolgar vagyok (O nem az). Magyar, Ciprusi es van meg egy Union kivuli utlevelem is. Mit tehetek annak erdekeben, hogy megelezzom ezt a pereskedest?

Gondoltam arra, hogy lemondok a Magyar allampolgarsagomrol, de ettol ugye meg Unios allampolgar maradnek a Ciprusi utlevelem miatt. Nem tudom ilyenkor mi a helyzet, hogy egy Magyar apa beperelheti-e a harmas allampolgar vagy abban az esetben, ha lemondok rola, Ciprusi allampolgar fiat tartasdijert es az ervenyesitheto-e, vagy tudok-e ellene valamit tenni Cipruson?

Elore is koszonom!

Burn Out # 2016.06.30. 15:04

rokontartást már rég követelhetett volna. a helyedben nem is görcsölnék ezen. az állampolgárságról lemondás nem megfelelő, mert ettől függetlenül még a rokonod.

kdavid # 2016.06.30. 15:16

Burn Out: Magyarorszagon lako ismerosomtol tudom, hogy gondolkodik rajta, hogy beperel, mivel a jelenlegi kormany csinalt valami torvenymodositast ami Julius 1-tol lep eletbe.

Sherlock # 2016.06.30. 15:19

Ebben nem történt változás.