Örökölt tartozás végrehajtása


Dr.Attika # 2017.04.18. 08:44

Az igaz. De a Nemzeti Vagyonkezelő panaszolja a gyakorlatot, hogy a hitellel terhelt ingatlanokból a bankok "nem engedik kiszállni az államot". Amíg az egész tartozás fennáll addig az államnak kell viselnie minden terhet az ingatlan után.

ObudaFan # 2017.04.17. 21:02

A Magyar Államra, mint szükségképpeni törvényes örökösre is igaz, hogy csak az örökrészével felel a hagyatéki tartozásokért, így az örökrészét meghaladó tartozást nem fogja kifizetni ő sem.

gerbera317 # 2017.04.17. 17:19

és az Állam fogja kifizetni a 8 millió fennmaradó tartozást
Én ezt az állítást mindenképpen újragondolnám.

Dr.Attika # 2017.04.17. 15:25

Örökösödési jogról lemondani nem lehet, mert az mindenkit a törvény erejénél fogva megillet. Az örökséget lehet visszautasítani, így utolsó sorban az állam örököl, amit visszautasítani nem lehet. Ha öröklésre kerülne sor, akkor nyugodtan visszautasíthatják a gyermekek az örökséget és az Állam fogja kifizetni a 8 millió fennmaradó tartozást.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.04.17. 14:50

Hetven éves vagy? Mert különben elég satnya életprogram, hogy "van tízmillió tartozásom, és ez most már így is marad."

alfateam # 2017.04.17. 14:02

http://jogaszvilag.hu/…enk-orokolni

Isten éltessen még sokáig...:))

euzkadi # 2017.04.17. 13:53

Üdvözletem !
Az örökösödési jog lemondásával kapcsolatban szeretnék kérdezni. Van kb 10 millió HUF tartozásom, ami halálom esetén az örököseimre - három gyermekem van, elváltam - száll. Jól tudom-e, ha a gyermekeim lemondanak az örökösödési jogról, akkor az én tartozásomat a halálom után rajtuk nem lehet behajtani. Azzal tisztában vagyok, hogy ezzel lemondanak a vagyonról is amit örökölnének, ez azonban lényegesen kisebb, mint a tartozás. Örökölnének utánam egy kb 2 millió HUF-ot érő ingatlant. Olyan információt hallottam, hogyha az örökölendő vagyon értéke kisebb, mint a tartozás, akkor a bíróság megakadályozhatja, hogy a gyermekeim lemondjanak az örökösödési jogról, azaz rájuk száll a tartozás. Tehát a kérdésem röviden összefoglalva, ha a gyermekeim lemondanak az örökösödési jogról, akkor a tartozásom minden esetben az államra száll, és jogilag nem hajtható be rajtuk. Köszönöm a segítséget.

lavor31 # 2017.04.13. 18:19

Kedves fórumozók,

Édesanyám jelzálog hitelében kezes vagyok a nejemmel. A hagyatékin le mondunk a testvérem javára az ingatlanról. Ebben az esetben továbbra meg marad a kezesség a hitelben, vagy nem. Kell-e vállani az új adós mellett is a kezességet?

Köszönöm a segítséget.

drbjozsef # 2017.04.11. 10:45

Osztatlan közös tualjdonod lesz a testvéreddel, külön bejegyzett tulajdoni hányadokkal.

Ha végrehajtás indul a testévred ellen, akkor a tulajdoni lapra csak az ő tulajdonrészéré jegyeznek be végrehajtást, a Te részedet nem érinti az ő tartozása.

Elárverezik, valaki licitál rá, megveszi, és akkor Te és az árverési vevő lesztek osztatlan közös tulajdonban.

De mivel fizikailag ez egy lakás, ezért ez nem túl szerencsés.

Ki lakik most a lakásban?
Hogy érted, hogy hogyan jutsz hozzá? Bejegyzik a nevedre, és a Tied.
Ha az a kérdés, hogyan tudod használni, beköltözni, vagy azt, hogy eladni, az már bonyolultabb kérdés.

Ha nem akartok osztatlan közös tulajdont, és a testvéreddel vagy az árverési vevővel nem tudsz megegyezni (mert pl. egyikőtök sem tudja vagy akarja kifizetni a másikat), akkor lehet indítani pert közös tulajdon megszüntetése iránt. Akkor a bíró majd eldönti, hogyan szűnik meg a közös tulajdon, legrosszabb esetben kötelez az értékesítésre.

Ha még nincs bejegyezve jelzálog, eladhatja a részét a testvéred, de a vételárat végrehajtják rajta, és ha gyanús, hogy túl olcsón adta el (mondjuk neked gombokért, vagy elajándékozta neked), akkor azt fedezetelvonó ügyletnek értékelhetik, és bukja a vevő a vételt.

Marco64 # 2017.04.11. 07:27

Szép napot mindenkinek!Az édesanyám után örököltünk a testvéremmel egy lakást.A testvéremnek nagy tartozása van,amit nem tud fizetni,így valószinüleg végrehajtás lesz ellene.Ez a végrehajtás érinti-e az én tulajdonrészemet,és mi ilyenkor a végrehajtás menete?Én hogyan juthatok hozzá az örökölt részemhez?Köszi a válaszokat.

drbjozsef # 2017.03.03. 09:48

szizzs,

Jól értem, hogy 2012.01. hóban jegyezték be a végrehajtást, utána hunyt el édesapád 2013-ban, és ezután zajlott le a hagyatéki eljárás, amin a közjegyző nem értesített a végrehajtásról, holott az a tulajdoni lapon szerepelt?

Ha igen, akkor egyfelől ahogy előttem írták, a közjegyző hibázott, kérheted ennek kijavítását, póthagyatéki eljárást, amibe belekerül a tartozás is.
De azt nem értem, hogy ettől neked miért lesz jobb.

A végrehajtás ígyis-úgyis rajta volt az ingatlanon, az adott banki szabály szerint amúgy sem kaphattál volna hitelt ezzel az ingatlanfedezettel.

Ha volt költséged a hiteligényléssel, azt megpróbálhatod érvényesíteni a hibázó közjegyzőn, de a hitel elutasításáért értelemszerűen nem felelős.

Ezen túl tényleg csak annyit tehetsz, hogy vagy másik bankot keresel, vagy ütöd egy kicsit a vasat, megkeresed a jogi osztályt a probléma leírásával, és külön elbírálást kérsz a körülményekre tekintettel. Szerintem nem lehetetlen, ha neked magadnak nem voltak adóssággal kapcsolatos problémáid.

szizzs # 2017.03.03. 08:33

Köszönöm a válaszokat.

ObudaFan # 2017.03.02. 16:00

De persze a közjegyzőnek a hagyatéki eljáráshoz azért be kellett egyet szereznie.

ObudaFan # 2017.03.02. 15:58

Tulajdoni lapot nem küld a közjegyző. Bármikor kivehetsz egyet a földhivataltól, ha szeretnél.

Vadsuhanc # 2017.03.01. 19:44

Még egy kérdés a hagyatéki után kap az ember új tulajdoni lapot? (Közjegyző vagy a földhivatal küld ilyet? mert én nem kaptam, ha lett volna akkor nem kell 4év hogy kiderüljön.

Kellett, hogy kapjál. És a folyamatban lévő végrehajtásban ( édesapád elleni eljárás ) a jogutódlásról is kellett volna kapnod a bíróságtól.

Valami nem kerek itt a történetben. ( ebben formában )

szizzs # 2017.03.01. 19:19

Vadsuhanc így van, 2012 apu részére bejegyezték a végrehajtási jogot, 2013-ban örököltem a házrészét és a végrehajtás is amiről nem tudtam, 2016-ban az ajándékozáskor derült ki, hogy adósságot is örököltem, ez most gondot okoz a hitel felvételnél.
Gerbera az a baj ezt már csak menet közben tudtuk meg.
Még egy kérdés a hagyatéki után kap az ember új tulajdoni lapot? (Közjegyző vagy a földhivatal küld ilyet? mert én nem kaptam, ha lett volna akkor nem kell 4év hogy kiderüljön.

Vadsuhanc # 2017.03.01. 18:54

a végrehajtási jog 2012.01.27-én lett bejegyezve édesapád tulajdonára ? A Te nevedre az ingatlan pedig 2013. 11.22. lett " átírva " .

gerbera317 # 2017.03.01. 18:33

Akkor olyan bankot kell választani, amelyik normális piaci szolgáltatónak vallja magát, és nem nézi az ilyen érdemtelen dolgokat.

szizzs # 2017.03.01. 18:23

Vadsuhanc
a végrehajtás eredeti határozat 2012.01.27. , bejegyző határozat 2013. 11.22. (21-én volt a hagyatéki eljárás) ez szerepel a tulajdoni lapon.
Gerbera, a bank belső szabályzata kimondja, hogy a hitelkérelem benyújtását megelőző 5 évben nem lehet a fedezetként bevont ingatlanon végrehajtási jog.

Vadsuhanc # 2017.03.01. 14:58

Tisztelt SzeMon!

Javaslatom, hogy az általad leírtakat foglald írásba és azt igazolható módon a közjegyzőnek add át. Kérsz időpontot és ott legalább beszélni is tudsz vele majd átadod a levelet vagy megküldöd tértivevényesen.

Közöld vele, hogy a gépkocsit továbbiakban tárolni nem tudod kérd, hogy 15 napon belül intézkedni szíveskedjen.

( nem vagyok jogász, nincs jogi végzettségem laikusként írok )

Vadsuhanc # 2017.03.01. 14:58

Tisztelt SzeMon!

Javaslatom, hogy az általad leírtakat foglald írásba és azt igazolható módon a közjegyzőnek add át. Kérsz időpontot és ott legalább beszélni is tudsz vele majd átadod a levelet vagy megküldöd tértivevényesen.

Közöld vele, hogy a gépkocsit továbbiakban tárolni nem tudod kérd, hogy 15 napon belül intézkedni szíveskedjen.

( nem vagyok jogász, nincs jogi végzettségem laikusként írok )

SzeMon # 2017.03.01. 13:47

Válaszolva a kérdésre,
tisztelt Vadsuhanc és ObudaFan!
A hagyaték tárgyaláson utasítottuk vissza az örökséget, gyerekeink nevében (mivel kiskorúak) pedig a Gyámhatóság jóváhagyásával ez megtörtént. De a közjegyzőtől 2 éve semmi hagyatéki végzést nem kaptunk, az ügy áll! Mindez nem is lenne gond, csak a szóbanforgó autó áll és állásában romlik, sorsát pedig nem tudjuk!!

SzeMon # 2017.03.01. 13:41

Köszönöm a hozzászólásokat!
A gépkocsi sorsáról szeretném tudni mi lehet, mi várható a továbbiakban, mert addig, hogy "visszaszáll az államra" rendben, de hogyan?? 3 éve csak áll az udvarban, már adósság sincs rá, de a tulajdonosa nem él, örökösként pedig visszautasítottuk az adósággal együtt az autót is (mivel az értéke kevesebb, mint az örökölt hitelek)..
Meddig kell arra várni, hogy igényt tartson rá "az állam"??

Köszönöm!

ius latratus # 2017.03.01. 13:40

Kérdésem:utána kellett volna néznie a közjegyzőnek, hogy mi szerepel a tulajdoni lapon?

S ez is:

2013 elhunyt édesapám után örököltem egy ingatlant,a hagyatékátadó végzésben nem szerepelt, hogy végrehajtás lett volna az ingatlanon, ez csak 2016-ban derült ki

Teljesen egyértelmű: a hibbant közjegyző hibázott.

Vadsuhanc # 2017.03.01. 13:33

:-)