gyermektartás


rigoz # 2020.08.11. 12:23

Persze kivéve akkor, ha mindketten költségmentességben részesültek (illetve ha többen vannak, mindannyian).

Kovács_Béla_Sándor # 2020.08.11. 12:22

Apuka ezért nem követelheti azt vissza.

Nem csak azért nem.

Nincs neked egy monalisa nevű férfirokonod?

rigoz # 2020.08.11. 12:22

Pontosan, de mivel most jogi képviseletről volt szó és annak a költségéről, ezért erre nem tértem ki. :)

Kovács_Béla_Sándor # 2020.08.11. 12:21

Sőt, ha alperesként vagy pervesztes, akkor bizony a felperes által előlegezett illetéket is neked kell megtérítened, költségmentesség ide vagy oda. (Az állam nem adja neki vissza.)

rigoz # 2020.08.11. 11:21

A költségmentesség nem jelent mentességet az ellenérdekű fél pernyertessége esetén az Ő perköltsége megtérítése alól.

Ekként az ellenfél jogi képviseletének költségét - amennyiben pártfogó ügyvédi képviselettel járt el, akkor a részére azt engedélyező megyei kormányhivatal külön határozatában meghatározott módon és összegben, ezzel kapcsolatban ilyenkor a bíróság csak azt mondja ki ítéletében, hogy azt melyik fél és milyen arányban viseli - is, ami amúgy szintén perköltség.

A személyes költségmentesség a pártfogó ügyvédi munkadíj terhén maradása esetén kizárólag Őt mentesíti annak megtérítése alól.

rigoz # 2020.08.11. 11:19

A tartási kötelezettséggel összefüggő kötelmek 3 éven túl elévültnek számítanak, azok polgári peres úton - bíróság előtt - nem érvényesíthetők.

Apuka ezért nem követelheti azt vissza.

Viszont amennyiben bíróság jogerős ítélete erről már rendelkezett - és felülvizsgálati kérelem előterjesztésének (már) nincs helye - vagy a bíróság jogerős végzéssel az erre irányuló végzést jóváhagyta korábban, akkor azt utóbb nem lehet vitatni.

lililili # 2020.08.11. 11:11

Tisztelt Fórumozók,

Segítséget, illetve véleményt szeretnék kérni.
16 éves gyermek kérte, hogy apánál élhessen tovább. Ezt bíróságon keresztül intézték, gyermek oda költözött apához, ausztriába de itt fog tanulni Sopronban.
A vita tárgya a gyerektartás. Apa havi 30.000 ft gyerektartás kért + 230.000 ft egy összegben. Anya bele egyezett a 30.000 ft-ba. Első hónapot már utalta is. A 230.000 ft a következőből adódik. 3 éves volt a gyerek, mikor elváltak. Megegyeztek, hogy a lakásban ami fele-fele volt tulajdonjogilag, anya marad a gyerekkel ….. lakás másik fele is anyáé lett + a rajta lévő hitel is. Ez beszámításra került a gyerektartásba , amit 18 éves koráig számítottak ki..levonták az apára jutó fél lakás értékét a gyerektartásból, Így apa mostanáig havi 7500 ft gyerektartást fizetett. És most ezt a 230.000 ft-ot követeli egy összegben. Szerinte ezt ő előre fizette a gyerek 18 éves koráig, így azt anyának vissza kell hogy fizesse apának. Anya leírta hogy vállalja a havi 30.000 ft-ot + 6 havi részletbe a 230.000-et ( amit apa 13 év alatt fizetgetett, ami kb. szűk 1500 ft / hó. ) két tanúval aláíratta és elküldte apának. Nos apa meg fenyegetőzik ha nem fizet egybe hajtja be rajta sőt bíróságra megy és letiltatja a fizetés 20 % -át. Az első hónap augusztus 31 jár le, tehát addig fizethet is anya. Apa viszont nem írta alá és küldte vissza a papírt, hogy el fogadaja. Ami amúgy az ő igénye volt és anya rábólintott. Kérdésem az lenne , hogy a 230 ezer ft vissza követelhető-e . A gyerekre nyilván sokkal több lett fordítva ,mint az az összeg. Ebből kiindulva akár a szüli napi ajándékot is vissza kérheti ? Ha anya vállalta a gyerektartás fizetését és ezt már teljesítette az első hónapban , apa bíróságon kérheti-e a letiltást.?
Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2020.03.22. 17:37

A pártfogó ügyvéd munkadíját a hivatal megtérítteti a pervesztes ellenérdekelt féllel. (Sőt, nagyobb összeget nem is előlegez meg, hanem eleve az ügyvédet jogosítja. Mi meg ebből élünk, tehát ha kell, végre is hajtatjuk.)

ObudaFan # 2020.03.22. 16:21

Továbbá azt sem értjük ha ő per mentességet élvezz és az ügyvédi költségeit az állam alja akkor milyen ügyvédi költséget kér rajtunk?

A költségmentességből nem következik, hogy az Állam fizetné az ügyvédi munkadíjat. Ha van pártfogó ügyvédje is, akkor igen, de az ő pernyertessége esetén akkor is fizetned kell.

Mennyi az esélye hogy ezt a pert megnyerhessük vagy legalább valahol félúton lesz az ítélet?

Ehhez azért több adatot kellene ismerni a perből.

Tita7702 # 2020.03.22. 15:49

Tisztelt Ügyvéd Úr!
A férjemnek az első házasságából két gyermeke született a lány az idén lesz 20 éves (most fog érettségizni) a fiú 17 éves lesz a nyáron nekem is van egy gyermekem az előző kapcsolatomból ő 18 éves lesz az év végén és ő is még középiskolában tanul most 10 évfolyamos.Nagyon sok gyermektartást fizettünk már tavaly október óta 100000 ft alatt nem is ment el 104000 116000 decemberben 131000 ft.Így kértük a bíróságot hogy csökkentse a gyerektartást.Első fokon mert az alperes késve reagált csökkentették 30000-30000 ft ra.Az alperes úgy nyilatkozott hogy neki ez az összeg nem felel meg és 40000 ft kér gyerekenként.Mert ő rokkant nyugdíjas lett és nem tud elmenni dolgozni.De mi úgy gondoljuk hogy a gyermekek igényei nem igazolják hogy ekkora összeget kapjanak mert akkor nekünk is veszélybe kerül a megélhetésünk.
Továbbá azt sem értjük ha ő per mentességet élvezz és az ügyvédi költségeit az állam alja akkor milyen ügyvédi költséget kér rajtunk?
Mennyi az esélye hogy ezt a pert megnyerhessük vagy legalább valahol félúton lesz az ítélet?

sanyi73.10 # 2019.09.05. 12:19

Kedves ObudaFan!Az addig oké is,hogy a rezsiköltség rám eső részébe beszállok.De az nem a havi bevételemmel történik,nem?Vagy köteles vagyok az élettársamnak adni a teljes bevételem?Mert a bíróság ezek szerint nem az én rezsi költségemre kíváncsi,hanem a bevételemre.Én miért vagyok köteles más gyerekét eltartani?

ObudaFan # 2019.09.05. 12:07

Jogos, mert pl. a rezsiöltségbe nyilván te is beszállsz, és ennek is van jelentősége.

sanyi73.10 # 2019.09.04. 09:01

Kedves Fórumozók!

Idén májusban élettársi kapcsolatba léptem,az élettársam válópere még folyik,gyermektartásdíj megállapítása van folyamatban.Ehhez a bíróság be kéri az én 1 éves jövedelem igazolásomat.Kérdezném,hogy ez jogos?Miért az én jövedelmem vizsgálják,hisz nem az én gyermekeim.Azt se lehet tudni még tartós lesz-e az együttélésünk,a tartásdíj megállapításába meg mégis beleszámítanának?Hát nekem ez nagyon furcsa.Lehet azt valahogy elérni,hogy az én zsebembe ez miatt ne turkáljanak?Köszi a válaszokat.

drbjozsef # 2019.09.01. 06:01

vpek87,

Kárpótlás, meg utólagos gyerektartás meg ilyenek felejtősek.
Akkor is, ha elismertetnéd apádnak.

A mostani állás szerint, mivel jogilag nem apád, ezért örökölni sem fogsz utána. Ha akarod, ezt perben pótolhatod, bár feltehetőleg akkor végrendelkezne, és a köteles részen kívül (aminek az alapját is lehet még csökkenteni) más nem nagyon járna. Vagy az sem, ha kizár, hiszen 32 év alatt Te ezek szerint tudtad, hogy az apád, mégse kerested vele a kapcsolatot. Ez is egyfajta érdemtelenség.

Ez a hajó elment. Ha meg még most sem érdekled, akkor én nem is erőltetném. De Te tudod.

vpek87 # 2019.08.31. 17:38

Kedves Fórumozók!

Segítségeteket kérném, hátha van valakinek tapasztalata...
Vér szerinti édesapám amint megtudta, hogy úton vagyok, eltűnt a térképről. A 32 év alatt egyetlen egyszer sem kereste édesanyámmal a kapcsolatot, tudja, hogy vagyok, egyszer látott is egy bevásárlóközpontban.
Nem lakunk messze egymástól, megnősült, szép nagy családja lett, tehetősek. Felesége is tud rólam, felnőtt gyermekei nem. Tinédzserként szerettem volna pert indítani ellene gyermektartás megfizetése miatt, viszont nevelő apám (akit édesapámnak tartok) nem szerette volna ezt, így az ő kérésére lemondtam róla.
Mostanában újra megfogalmazódott bennem a gondolat, hogy utólagosan mégiscsak jól jönne egy kis támogatás.
Szerintetek a jog szerint van rá lehetőség, hogy fizessen valami kárpótlást? Vagy eleve veszett ügy? Apai elismerő sincsen természetesen...

Előre is köszönöm, ha segíteni tudtok, szép estét!

drbjozsef # 2019.08.30. 17:58

(Év-év viszonylatban legfeljebb. Idén hónap-hónapban januártól : 2.7, 3.1, 3.7, 3.9, 3.9, 3.4, 3.3. Vagyis idén bőven 3 felett lesz, hacsak nem történik valami különleges.)

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.30. 17:19

(Egyébként az utóbbi 5 évből háromban igenis 1% alatt volt - kettőben egyenesen negatív volt -, és sosem volt 3 felett.)

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.30. 17:17

Nem, mégsem. (Elnézést, nagyon péntek van.)

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.30. 17:14

Bocs, valóban az alapkamat számít.

drbjozsef # 2019.08.30. 17:08

Pontosabban az alapkamat annyi, 0.9%, az infláció idén hivatalosan 3,5%, nem hivatalosan meg jóval több, az élelmiszerek bőven két számjeggyel mentek, de legalább az új ájfon mindig negyedmilla, így az lefele húzza az inflációs kosarat.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.30. 14:23

Lehet. De mostanság az infláció évi 1% körül van.

sissy074 # 2019.08.30. 13:24

Köszönöm szépen a válaszokat! :-) Még egy utolsó kérdésem lenne:érdemes kérni a gyerektartásnál indexálást?Ezt hogy érdemes kérni?Vagy érdemes-e egyáltalán?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.30. 09:26

Legfeljebb utólag. Ha valóban rendkívüli, egyedi és valóban jelentős.
Az iskolakezdés költségeire nehéz lenne ráfogni, hogy nem előre látható. Még a fogszabályozásra is csak nehezen.

drbjozsef # 2019.08.30. 09:02

sissy074,

4:218. § [A gyermektartásdíj bírósági meghatározása]
...
(3) A gyermek indokolt szükségletei körébe tartoznak a megélhetéséhez, egészségügyi ellátásához, neveléséhez és taníttatásához szükséges rendszeres kiadások. Ha a gyermek érdekében olyan rendkívüli kiadás szükséges, amelynek fedezését a tartásdíj kellő előrelátás mellett sem biztosítja, a tartásra kötelezett e rendkívüli kiadás arányos részét is köteles megtéríteni.

Mondjuk a fejezet címe a bírósági meghatározás, nem biztos, hogy ez arra vonatkozik, hogy csak úgy pluszban benyújtod a kötelezettnek.

sissy074 # 2019.08.30. 07:22

Kedves batka75!A havi kiadásokkal tisztában vagyok mennyit költök a gyermekre,ezeket igazoltam is,viszont én az iskoláztatással és a decemberben szükséges fogszabályozás költségeivel nem számoltam.Sok helyen pedig olvastam,hogy lehetne külön kérni az ehhez való hozzájárulását is apukának.Ezért érdeklődtem.