Felszámolás,végelszámolás


buszgyuri # 2012.05.11. 12:08

Szerintem az egész márciusi tv. módosítás, és a bíróságok alább leírt hiánypótlásai arra mennek ki, hogy ne lehessen felszámolást indítani, nehogy már túl legyenek terhelve a bíróságok. Az, hogy az adós hónapok óta nem fizet, az meg kit érdekel?

ObudaFan # 2012.05.11. 11:43

akkor lehet az adós vitatását megállapítani

Ez így külön is egészen borzasztó megfogalmazás.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.05.11. 11:26

(2c) 178 A (2) bekezdés a) pontja szerinti esetekben akkor lehet az adós vitatását megállapítani, ha az érdemben kétségbe vonja a fizetési kötelezettség jogcímét, fennállását, esedékességét, mértékét vagy összegét, és a fizetési felszólításnak tartalmaznia kell legalább a követelés jogcímét, összegét, megfizetésének határidejét. [...]

Nem azért mondom, de milyen mondat ez? Hol van itt a szövegképző erő? Istenem...

Kovács_Béla_Sándor # 2012.05.11. 11:24

Hatályos 2012. március 1-től. Mindjárt csúnyát mondok. Egyébként nem változtat a lényegen.

ObudaFan # 2012.05.11. 11:23

Tulajdonképpen már az is jogcím, hogy szerződésen alapuló követelés. :)

buszgyuri # 2012.05.11. 10:52

A Csődtv. 27.§ (2c)bek. szerint ..."a fizetési felszólításnak tartalmaznia kell legalább a követelés jogcímét, összegét, megfizetésének határidejét."
Itt az nem tiszta, hogy mit kell jogcímnek tekinteni? Szerintem a felek közötti szerződést, tágabb értelemben le kell írni azt a tényállást, amiből a követelésem ered. De - ahogy Te is írod - az nincs benne a tv-ben, hogy a Ptk valamely nevesített szerződése szerinti jogcímet kell megjelölni.
Ha a felek egy berendezés üzemeltetésére kötöttek üzemeltetési szerződést, akkor szerintem nem mondhatom azt, hogy vállalkozási szerződés, mert tartalmilag ehhez áll legközelebb.
De az sem tiszta, hogy pontosan mi az a jogcím. Ez sehol nincs leírva, ez egy olyan jogi fogalom, amit lehet rágni jobbra balra.
Egyébként főváros, és titkárral tudtam beszélni (aki a hp-t kiadta), de csak ennyit mondott, hogy ilyen, hogy üzemeltetési szerződés nincs a Ptk-ban, ezért a felszólító levélbe én jogcímként ilyet nem írhatok. Azt is mondta, hogy most sorba mennek ki ezzel kapcsolatosan a hp-k. Biztos, hogy bennünk van a hiba?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.05.11. 09:02

A jognyilatkozatokat tartalmuk szerint kell minősíteni. Ha a bíróságnak úgy tetszik, tekintse a követelést kötelmi jogi igénynek. Egyébként sem ez a fontos a számára, hanem az, hogy a követelés szerződésen alapszik-e. Ezt meg magával a szerződéssel elég könnyű igazolni.

A Csődtv. 27. § (2) a) pontja nem tartalmaz olyan előírást, hogy a felszólításnak a jogcímet tartalmaznia kell, értelemszerűen olyan követelményt sem támaszt, hogy ennek - a kötelezően nem is megjelölendő - jogcímnek a Ptk.-ban nevesítettnek kell lennie.

Melyik megye? Már az is hihetetlen, hogy tudtál bíróval telefonon beszélni? Bár nem mondtad, hogy bíróval; lehetett a biztonsági őr is.

buszgyuri # 2012.05.11. 08:45

Üdvözletem!
A minap kaptam egy hiánypótlást felszámolási eljárásban, miszerint olyan, a felszámolást kötelezően megelőző felszólító levelet csatoljak, amiben szerepel a követelés jogcíme. A felszólító levél azt tartalmazza, hogy a jogcím üzemeltetési szerződés alapján járó üzemeltetési díj. Felhívtam a bíróságot, ahol elmondták, hogy ez nem egy, a Ptk-ban szereplő jogcím. Ezzel kapcsolatosan az alábbi kérdések merülnek fel:

  • ha kötök egy üzemeltetési szerződést, akkor azt a felszámolásban másként, a Ptk. valamelyik nevesített szerződése szerint kell minősítenem?
  • atipikus szerződésekre nem lehet felszámolást indítani, mert nem nevesíti a Ptk?

Mi a véleményetek? Köszönettel!

pnorbi86 # 2012.04.24. 19:45

Igen a főszabályra voltam kíváncsi, hogy meddig tart általában. Persze vannak kirívó esetek. Köszönöm a választ!

ObudaFan # 2012.04.24. 19:28

A főszabály volt a kérdés. :)

Kovács_Béla_Sándor # 2012.04.24. 13:39

Láttam én már hat éve tartó felszámolást. Szerintem te is.

ObudaFan # 2012.04.24. 13:17

Felszámolás 2 évig, végelszámolás legfeljebb 3 évig.

pnorbi86 # 2012.04.24. 12:47

Heló!

Az lenne a kérdésem, hogy általános esetben mennyi ideig tart egy felszámolási és egy végelszámolási eljárás? 1 max??

üdv