Végrehajtási jog


Szomorú örökös # 2023.04.21. 03:40

az elévülés nem törli el az adósságot, csak a hitelezőnek nem lehet állami kényszert igénybevennie arra, hogy kikényszerítse a fizetést.

Ez a leglényegesebb mondat az egészből!

drbjozsef # 2023.04.20. 15:28

Ildiko,

Tehát a tartozást kamatostul végrehajtották, és a végrehajtás be is fejeződött?
Csak a kamatokat követelné vissza az adós?
Hát az nem fog menni. A tartozásról tudott, a fizetés az adós feladata, ha önhibájából nem teljesít, akkor a tartozás addig természetesen kamatozik. Naná.

Ez a hajó elment.
Akkor is, ha amúgy elévült a követelés már a levonás kezdete előtt. Vissza nem fog kapni egy kanyit sem, csak és kizárólag akkor, ha MAGA a végrehajtás volt jogszabályba ütköző, de ilyet nem írtál.

oligaliga # 2023.04.20. 14:08

Ildiko

valamint egy másik ügyben történt letiltás ugyanennél a Vh.-nál.

Nem kizárt, hogy a másik letiltás miatt az elévülés nyugodott, azaz az idő addig nem folytatódott.

De ennek már jelentősége nincs, mert a végrehajtás befejeződött.

osztap # 2023.04.20. 14:07

Ildiko,

Miért nem teljesített az adós önként? Miért várt évekig a végrehajtóra, miért hagyta felgyűlni a kamatokat?

Ildiko # 2023.04.20. 13:52

Köszönöm a segítséget,de a vh.befejeződött 2022.nov.ben.A Faktorcégtől ki lettek kérve a dokumentumok,amit 2023.febr.14.én küldött meg,akkor szembesült vele,hogy 2014-ben vh előleg lett befizetve,de csak 2020-tól tiltottak,az a zavaró,hogy 6 évig ment rá a kamat mert a vh.nem tiltotta,plusz még a vh.költség,a munkájára,amit 6 évig nem indított el...

osztap # 2023.04.20. 12:39

Ildiko,

Ha a végrehajtást 2014 júliusában kérték a 2013-as FMH-ra, az teljesen rendben van. Az elévülés játszhat, ha a végrehajtó évekig nem csinált semmit ezután.

Szerintem, ha az ismerősöd komolyan gondolja, menjen be a végrehajtóhoz, tekintsen be az aktába. Ha van olyan időszak, amikor nem volt semmilyen végrehajtási cselekmény annyi időn keresztül, amennyi az adott követelés elévülési ideje (legrosszabb esetben 5 év, ahogy drbjozsef írta), akkor ott mondja jegyzőkönyvbe a végrehajtónak, hogy kéri a "Vht. 41. § szerinti eljárás" lefolytatását. Ez nem végrehajtási kifogás - ha azt nyújt be, azt a bíróság el fogja utasítani. Aztán, ha a végrehajtást kérő nem ismeri el az elévülést, akkor a végrehajtás megszüntetése iránt indítson pert, amiben kéri a végrehajtás felfüggesztését a per befejezéséig.

Amíg ez mind nem történt meg, addig az ismerősöd fizetéséből vonni fognak. És nem fogják visszaadni később sem, mert az elévülés nem törli el az adósságot, csak a hitelezőnek nem lehet állami kényszert igénybevennie arra, hogy kikényszerítse a fizetést. Onnantól kezdve nem lehet, hogy az elévülést a hitelező elismerte, vagy a bíróság kimondta.

Ildiko # 2023.04.20. 12:15

Azt olvastam,hogy jogerős Fmh után max.10 évig lehet végrehajtási kérelmet benyújtani,de ebben az esetben a kérelem be lett nyújtva 2014 júl.ban,az előleget megfizette a Faktor cég,akkor most ki hibázott?Volt letiltható jövedelme és rokkant ellátása is ebben az időszakban,valamint egy másik ügyben történt letiltás ugyanennél a Vh.-nál.
2023.febr.14-én kapta meg a dokumentumokat a vh. kérőtől,a tudomásszerzéstől 3 hónap áll rendelkezésre az esetleges Vh.kifogás benyújtására,úgyhogy szorít az idő,nem tudom addig válaszol-e?

drbjozsef # 2023.04.20. 11:36

Ildiko,

A végrehajtáshoz való jog a követeléssel együtt évül el, amely miatt indították.
Ez lehet 1, 2, 3 vagy 5 év is. Ennél hosszabb kötelmi jogban szerintem nincs. De lehet, hogy tévedek.
(szabálytalan építkezésnél a bontásra például 10 év az elévülési idő.)

Ildiko # 2023.04.20. 11:32

Köszönöm!Írtunk levelet a végrehajtónak,de még nem jött válasz....Közben megkérdeztem egy ügyvédet,azt mondja a végrehajtási jog elévülése 10 év,igaz ez?Én 5 évről tudtam

Majordomus # 2023.04.03. 20:50

Kérhetsz tájékoztatást és elszámolást a végrehajtótól...

turbo71 # 2023.04.03. 20:13

Ildiko! azért kérdezd meg mégegyszer a végrehajtot hogy az elmult 6 évben történt-e a részéröl végrehajtási cselekmény? minden egyes ilyen megszakitja az elévülést . vh cselekményeket megtalálod a vh törvényben. de egyébként elég ha az ügyben megkeresi a tb ét és lekéri az adataidat.

Ildiko # 2023.04.03. 13:42

Tisztelt Fórumozók!Egy ismerősömnek szeretnék segíteni!
Az Otp Faktoring megvett egy követelést,Fmh útján a tartozás 2013-ban jogerőssé vált2014- ben befizette a Vh.előleget de a letiltás csak 2020-ban indult el.Ismerősöm hiába kereste a Vh.- t,nem kapott egyértelmű válaszokat.Letilzották tőle a tartozást,majd nagy könyörgések árán megkapta a lekönyvelt összegekről a kimutatást, ott szembesült vele,hogy a Vh előleg befizetése után 6 évvel kezdték el tiltani a jövedelmét.Ilyenkor lehet keresetet benyújtani a bíróságra a letiltott összegek visszatérítése miatt?A Vh.jog 5 év után elévült