Vevő Jogai - Ingatlan Végrehajtás


Moyoko # 2015.08.29. 07:05

Még annyi hogy a jegyzőtől annyit kértem hogy igazolja hogy nála be lett-e jelentve a végrehajtás ha igen ezt igazolja, nem hivatkoztam semmilyen törvényre, csak az árverési jegyzőkönyvre melyben szerepel hogy ő értesítve lett, ezt ő le is igazolta. De ugye ezt az igazolást nem nekem hanem az árverést kérőnek kellet volna kérnie ha lett volna akkoriban ilyen törvény de nem volt, itt van megdőlve a dolog. De ha a végrehajtó elfogadja akkor nyerésben vagyok, én így gondolkodtam.

Moyoko # 2015.08.29. 06:56

focitomi, bori bori

Végre meg értettétek amit írtam. :) „Egyébként ha jól értem, Te azt szeretnéd, hogy a jegyző adjon egy igazolást, hogy a lakóingatlan foglalásáról Őt értesítette az árverést kérő valamikor” Pontosan én kértem egy igazolást és meg próbálom a végrehajtón keresztül vinni, ha neki meg felel és előbb vehetem át az ingatlant be jött az A terv, ennyi nem került semmibe. Ha nem még mindig ott a B tervem amiben elsején kérek még egy igazolást amit meg már el kel fogadnia a végrehajtónak.

De mint ti is tapasztaltátok ahány végrehajtó annyi féleképpen kezelik a törvényben leírtakat, ezért már alig várom a 16-át kinek mit kér a végrehajtó és ki mit tapasztalt.

Vh-ügyes # 2015.08.29. 06:45

"Kiegészítem a mondanivalómat:
Sikeres végrehajtás esetén sem köteles kiköltözni: haszonélvező.
Vagyis konkrétan ott lakik, használja a közműveket."

na ja... amire fogyasztási szerződése van... (vagy nincs...? akkó mé nincs...?)

Bori Bori # 2015.08.29. 06:25

Kiegészítem a mondanivalómat:
Sikeres végrehajtás esetén sem köteles kiköltözni: haszonélvező.

Vagyis konkrétan ott lakik, használja a közműveket.

Grave, félreértettél, nem mellette akarok érvelni, csak felvetettem a gondolatot. Véleményezésre.

Vh-ügyes # 2015.08.29. 04:17

Bori Bori

  • A közmű szolgáltatók szerződés alapján szolgáltatnak itt probléma csak akkor lehet, én (szerződő fél) valamely okból "kibillenek" a birtokból s az új birtokos meg nem köt új szerződést. Tapasztalatom szerint, ilyenkor a szolgáltató - kifejezett kívánságom ellenére is - tovább szolgáltat és még felmondani sem hagy! (pl. ELMÜ)

(megérne egy pert...)
(a vízművek meg pofátlanul megzsarol:addig nem köt velem - árverésen vett ingatlanra - szerződést, míg "valaki" ki nem fizeti az előző fogyasztó sarát...)

  • Tudomásom szerint a közös költség mindig csak a tulajdonost terheli (nincs egyetemlegesség a haszonélvezővel) de esküdni azért nem mernék...
Grave7 # 2015.08.28. 23:01

@Vh-ügyes és Immaculata: Én sem tudok olyan jogszabályról, hogy a haszonélvezeti jogot a banktól lehetne megvásárolni, így ebben egyetértek Vh-ügyessel.

@Vh-ügyes 2015.08.28. 02:57: Elfogadom az álláspontod, de az enyém ellentétes. Ha neked lesz igazad, akkor a vételárat tekintem én is problémának (remélem vanca a per eredményéről majd beszámol).

@focitomi: Köszönöm hogy leírtad Moyokonak, én csak hosszabban tudtam volna :D

@Bori Bori: Kérlek előbb Te érvelj mellette először, ha már feldobtad a témát. Jogszabályi hivatkozást kérek Tőled, hogy a haszonélvező miért felel a közmű illetve közös költség tartozásokért egyetemleges a tulajdonossal.

@Vh-ügyes: Másik témában is fogok válaszolni, de jelenleg csak ennyi időm volt.

focitomi # 2015.08.28. 20:23

Moyoko
Én örülnék a legjobban, ha mondjuk neked végre sikerülne a végére jutni a dolognak, akkor már legalább látszana az alagút vége másoknak is… Egyébként ha jól értem, Te azt szeretnéd, hogy a jegyző adjon egy igazolást, hogy a lakóingatlan foglalásáról Őt értesítette az árverést kérő valamikor. Majd ezt szeretnéd a végrehajtónak megküldeni… Nem rossz az elmélet, csak kár, hogy nem működik, ugyanis ezt az árverést kérőnek kéne megtennie a törvény szerint. És még mindig ott van a törvény hatályba lépésének időpontja… Sajnos több sebből vérzik az elméleted…

Bori Bori # 2015.08.28. 20:08

Összefoglalom: minden ingatlan árverés esetében, ahol a végrehajtást közműtartozás vagy közös költség tartozás miatt rendelték el, törlik a haszonélvezeti jogot. Hiszen ezekért a tartozásokért a haszonélvező teljes mellszélességgel felel. Logikus, hiszen ha árverés után is a lakásban maradna, továbbra sem fizetne, élete végéig tök ingyen lakhatna minden haszonélvező. Vagyis ilyen esetekben, amikor "lakottan" kerül árverésre az ingatlan, az hiba.
Tessenek érvelni mellette vagy ellene.

Moyoko # 2015.08.28. 17:37

focitomi

ok értem köszi, kíváncsi vagyok ki hogy fog járni az elkövetkező időben.

focitomi # 2015.08.28. 16:30

Moyoko

Még egy dolog amit félreértesz!
A jegyzőnek valóban 8 napja van a visszaigazolásra, de neki a Te bejelentésed időpontját kell visszaigazolnia! Tehát ha elsején bejelented, Ő nem nyolcadikát fog visszaigazolni… Egyébként sem valószínű, hogy éppen a 8. napon válaszoljon.

focitomi # 2015.08.28. 16:15

Moyoko
Teszek még egy kísérletet…
Mivel ezt a törvényt a jövőben is alkalmazni fogják, ezért ilyen a szövegezése… A 138/C § most kerül bele a törvénybe!!! Így a 2015 szeptember 1. előtti ügyekben NEM történt bejelentés a lakóingatlan lefoglalásról árverést kérőktől a jegyző felé, de ha mégis, a jegyző biztosan nem igazolta azt vissza, mivel nem így volt szabályozva!!! De ha valaki a jövőbe látott és megtette ezt, sőt a jegyző is valami Istentő vezérelten ezt visszaigazolta (csoda kategória lenne, ugye érted?), akkor sem érvényes a szeptember 1. előtti ilyen dokumentum, mert a törvény nem volt akkor hatályba!
Remélem sikerült világosan fogalmaznom, ha nem, akkor inkább feladom…

Vh-ügyes # 2015.08.28. 16:03

"A banktól meg tudod vásárolni a haszonélvezeti jogot."

...írja az ilyeneket a legnagyobb komolysággal! :)))

vanca # 2015.08.28. 11:18

A bank hozzájárult h. lakottan árverezzék. A Vh ügyintéző szerint, azért, mert annak idején nem írattak alá haszonélvezővel lemondó nyilatkozatot, amit be kellett volna csatolni ahhoz, hogy töröljék az árveréskor.

Immaculata # 2015.08.28. 10:27

A banktól meg tudod vásárolni a haszonélvezeti jogot.

vanca # 2015.08.28. 08:43

elnezest h.kihagytam. A koveteles fele sem folyt be az arveresen. 10 m koveteles 4 millio vetelar

Moyoko # 2015.08.28. 06:39

focitomi

Amit te sajtpapírnak nevezel azt én „138/C. § Lakóingatlan lefoglalásának tényét a végrehajtást kérő, a végrehajtási jog bejegyzéséről szóló
határozat részére történt kézbesítése után, köteles bejelenteni az ingatlan fekvése szerint illetékes jegyzőnek, aki
a bejelentésről 8 napon belül igazolást állít ki. Az igazolást a végrehajtást kérő köteles megküldeni a végrehajtónak.

azt én erről kaptam az az hogy a jegyzőnél be lett jelentve a lefoglalás ténye, méghozzá a végrehajtás megindításánál, erre írtam hogy a bejelentés többszörösen 60-napja meg történt. Igazolás lehet van is a végrehajtónál erről de nem biztos így én meg kértem amit meg is kaptam augusztus 8-án. De abban se vagyok biztos hogy ezt kéri, vagy ha egyáltalán kér igazolást a végrehajtó akkor ezt elfogadja-e ezért én szeptember 1-én kérek még egy igazolást ami már a kilakoltatás meg indításáról szol.

De mint már írtam nem is biztos hogy kér igazolást a végrehajtó mert én valoszinüsitem, hogy rendelkezik igazolással méghozzá elég régivel. De ez csak szeptemberben derül ki melyik végrehajtó kitől mit kér, és mi lesz a kilakoltatás menete.

Immaculata # 2015.08.28. 06:26

Még azt gondolom ezzel kapcsolatban, ha maradt fenn tartozás, akkor Vanca egyezkedhetne a bankkal, megválthatja a banktól a haszonélvezetet.

Immaculata # 2015.08.28. 06:22

Vh-ügyes

:) Megpróbálom elmagyarázni, bár Vanca a legfontosabb információt nem osztja meg.

Ha az ingatlan van olyan értékes, hogy a követelés behajtható anélkül, hogy a kezesen is végrehajtsanak, akkor szükségtelen a haszonélvezővel szemben is végrehajtást kérni.
Ha a banki követelés és egyéb költségek az ingatlan végrehajtásból kielégítést nyertek, akkor az a törvényi szakasz, amit 3x beidéztél, nem állja meg a helyét, mert a kezes csak az adós tartozásaiért felel, ha nincs tartozás, nem felel.

ha annak jogosultja a végrehajtást kérő követelésének kielégítéséért felelős, ..."
"A kezes - nemde - eléggé felelős... a tv - ugye - eléggé kógens...
”"

Ha nem maradt fenn tartozás, nincs felelősség sem. Vanca már megírta volna az ellenkezőjét, ha nem így lenne.

Moyoko # 2015.08.28. 05:15

Grave7

Én nem értettem félre az egészet csak míg a focitomi a 138/C (11)-es bekezdésére hivatkozva kért igazolást, amit szeptember 1-én én is meg fogok tenni.

A problémám annyi csak hogy nem értem a jegyzőt előtte mért nem állít ki ilyet az az mivel utasította el a focitomit hiszen én bármilyen dokumentumot legyen az egy szerelmes levél elküldök a jegyzőnek, és kérem hogy igazolja hogy én ezt a levelet elküldtem neki akkor a jegyző ezt meg teheti és szerintem meg is teszi) az az én hivatalosan kérhetem a végrehajtót szeptember előtt is hogy adja át nekem az ingatlant és ha ezt jelzem a jegyzőnek akkor szerintem neki külön erre irányuló törvény nélkül is ki kellene adnia az igazolást. Mivel a bejelentés felé és a végrehajtó felé is meg történt.

Én a kérvényemet nem a 11-es bekezdésre hivatkozva kértem hanem maga a törvényre de ezt már július 27-én ki is fejtettem itt a fórumon, mint azt is írtam akkor hogy nem hiszek se a végrehajtónak se a bírónak az a tuti hogyha két igazolást kérek ha a végrehajtó elfogadja a jegyző augusztusi 8-án keltezésűjét akkor már október 8-án meg indulhat a kilakoltatás. Ha nem fogadja el akkor lesz egy szeptember 8-ai ami már tuti megfelel a törvénynek.

Én erre alapozva kértem az első igazolást:

Árverést kérő még nem akarja kilakoltatni csak
"Lakóingatlan lefoglalásának tényét" tudja jelezni a jegyzőnek. ami valószínű az esetünkben meg is történt, mármint akik így vettek ingatlant mert ha nem is a végrehajtást kérő, de a végrehajtó 100% jelezte a jegyzőnek a lefoglalás tényét. Hiszen ez szerepel a INGATLANÁRVERÉSI JEGYZŐKÖNYV-ben Valószínüsitem, van is ilyen igazolás a végrehajtó kezében mert ezt a jegyzőnek tuti hogy ellen jegyeznie kellet, csak mi ugye ebből nem kaptunk másolatot. Azért én bíztonság kedvéért és előre láthatóság miatt kérek egy ilyen igazolást.
De a mi esetünkben már sokszor 60-nap eltelt :(
„138/C. § Lakóingatlan lefoglalásának tényét a végrehajtást kérő, a végrehajtási jog bejegyzéséről szóló
határozat részére történt kézbesítése után, köteles bejelenteni az ingatlan fekvése szerint illetékes jegyzőnek, aki
a bejelentésről 8 napon belül igazolást állít ki. Az igazolást a végrehajtást kérő köteles megküldeni a végrehajtónak.”
"12) A végrehajtó az árverési vevő kérelmére – szükség esetén rendőrség közreműködésével – akkor intézkedik
az ingatlan kiürítése iránt a 182. § és a 182/A. § megfelelő alkalmazásával, ha a (11) bekezdés szerinti, a jegyző által
igazolt bejelentéstől számított 60 nap eltelt."

Vh-ügyes # 2015.08.28. 00:57

Vanca ügyével kapcsolatban nem értek egyet.
A végrehajtó elszúrta.
A haszonélvező ellen szükségtelen külön vh eljárást indítani, egyszerűen a tv erejétől fogva törlik, azonban
a vételár lesz itt a necces...

Grave7 # 2015.08.27. 21:54

Pár gondolat az elmúlt napokban elhangzottakhoz:

@BoriBori: árverési vétel esetén valóban a tulajdonjog bejegyzésétől terheli a közös költség az új tulajdonost, azonban Dike83 adásvételi szerződéssel szerzett tulajdonjogot. Noha az ő kérdése végrehajtási eljárás során merült fel, de mégsem a végrehajtáshoz, főleg nem az ingatlant árverésen megvásároló vevő jogaihoz kapcsolódik.

@Dike83: a polgári jogi fórumrészen jobb helyen járna (én sem tudok válaszolni, mert a kérdése peres eljárásra vonatkozik).

@vanca: Gyakorlatban akkor árverezi a (legtöbb) végrehajtó beköltözhetően a haszonélvezettel terhelt ingatlant (és tünteti fel a hirdetményben/jegyzőkönyvben, valamint hívja fel a földhivatal figyelmét a haszonélvezeti jog törlésére), ha a haszonélvezővel szemben is indult végrehajtási eljárás (ha ugyanazon végrehajtónál van a két ügy, egyszerű - ha más végrehajtónál, akkor problémás a tudomásszerzés).

Utólag nincs értelme, hogy a bank végrehajtást indítson a haszonélvezők ellen (főleg ha csak ezen jogukkal feleltek a követelésért).
Ez a 'lakottság' miatti alacsony vételár kockázata.

A haszonélvezeti jog erősebb mint a tulajdonjog, ki lehet lakoltatni a tulajdonost (persze előtte per).

Egyébként sajnos nem tudom, hogy ha perelnél, bíróság megszüntetné-e a haszonélvezeti jogot (akár ellenérték fejében).

@Moyoko: focitomi helyesen írja, teljesen félreértetted az egészet. Az árverési jegyzőkönyvben a hirdetmény kifüggesztéséről van szó, nem olyan igazolásról amit egy még hatályba nem lépett törvény tartalmaz. Hallgass focitomira, jól látja a helyzetet.

Vh-ügyes # 2015.08.27. 20:28

Vanca

persze...

Moyoko

még nem foglalkoztam vele...

focitomi # 2015.08.27. 20:22

Moyoko
„…törvény ami hatályba fog lépni nem is tudom menyire vonatkozik ránk hiszen a árverési jegyzőkönyvben szerepel hogy a jegyző értesítve lett mindenről és gondolom ki is állitott(ak) már akkor a végrehajtónak egy igazolást hogy tudomásul vették.hogy mit szeretnél igazoltatni…”
A jegyzőkönyvben hol szerepelhetne a birtokbaadási kérelmed? Te már akkor tudtad, hogy szükség lesz rá?

focitomi # 2015.08.27. 20:17

Moyoko
„…igazolási kérelem lakóingatlan, lefoglalási tényének bejelentéséről!...”
Ez mi?
Na, ez pont sajtpapír az esetünkben! Hol van ebben az, hogy egyértelműen tájékoztattad arról, hogy birtokbaadási kérelmet terjesztettél elő a végrehajtó felé? Hol van az egyértelmű jegyzői igazolás erről? Maradjunk annyiban, hogy küld el elsején egyértelműen, hogy mit szeretnél igazoltatni…

Moyoko # 2015.08.27. 20:00

és még egy apróság

„(11) Az árverési vevő köteles a 138/C. § szerinti igazolást kiállító jegyzőnél – ha a 138/C. § alapján a végrehajtást
kérő nem tett bejelentést, akkor az ingatlan fekvése szerint illetékes jegyzőnél – bejelenteni, hogy az ingatlan
kiürítésére irányuló kérelmet terjesztett elő, amelyről a jegyző 8 napon belül igazolást állít ki. Az igazolást az árverési
vevő köteles megküldeni a végrehajtónak.

Törvény ami hatályba fog lépni nem is tudom menyire vonatkozik ránk hiszen a árverési jegyzőkönyvben szerepel hogy a jegyző értesítve lett mindenről és gondolom ki is állitott(ak) már akkor a végrehajtónak egy igazolást hogy tudomásul vették.

Tehát elméletben van egy 2013 év végi igazolás a jegyzőtől. A törvény meg azt mondja ki hogy az igazolás kiállításának dátumától el kell telnie 60 napnak.