Fizetés letiltás!


Grave7 # 2015.04.29. 20:28

@rita0426: Ez már munkajogi téma. De abból kiindulva amit Sherlock írt: mondjon fel a munkáltató neked, mert azzal előnyösebb helyzetben leszel mint a közös megegyezésnél.

abisz2 # 2015.05.12. 09:15

Tisztelt Kovács_Béla_Sándor!
Az utolsó bejelentett munkahelyem 2011-ben volt.
Ott vonták tőlem a fizetésem 50%-át több letíltás miatt.
2015.04.07-ével elhelyezkedtem, és a 2011-es papírjaim alapján ismét vonják tőlem ugyanazokat a tételeket.
(véletlenül került a papírokba a levonásokat tartalmazó lap)
Kérdeésem: ez így normális, jogos, mit tudok tenni?
Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.05.12. 09:41

Ha még nem fejeződött be a végrehajtás, akkor vonni kell tovább. (Ha nem tájékoztattad volna erről a munkáltatót, akkor jártál volna el jogellenesen.)

abisz2 # 2015.05.12. 09:46

Valami ki lett fizetve, a NAV-os meg elévült.
Azt is ugyanúgy berögzítették a levonandók listájába.
Így is jogos?
Köszönöm.

gerbera317 # 2015.05.12. 19:59

Így is jogos?

Ennyi leírásból biztosan el lehet dönteni...

Kovács_Béla_Sándor # 2015.05.12. 20:39

A végrehajtótól és a navtól kérdezd meg, tart-e még a végrehajtás. Ha befejeződött, akkor kérd meg őket, hogy ezt közöljék a munkáltatóddal, a levont pénzt meg utalják át neked.

Grave7 # 2015.05.12. 20:39

@abisz2: Az egyes letiltásokon szereplő ügyszámokra hivatkozással írd meg a letiltást kiállító hatóságoknak, hogy szerinted a tartozás kifizetésre került/elévült/stb. és kéred, hogy a jelenlegi munkáltatódhoz (név+cím) küldjék ki a letiltás megszüntetéséről szóló iratot.
Aztán vársz.

Persze egyszerűbb, ha bemész a hatósághoz (öbv, nav), ahol személyesen adod át a kérelmed és kéred a letiltás megszüntetését (az iratot pedig te viszed el a munkáltatódnak9.
Ez esetben ott helyben is el kell tudniuk mondani neked, ha ez valami miatt nem lehetséges (és hogy mi ez a 'valami').

Artemisa # 2015.05.28. 18:54

Tisztelt Fórumozók!

Van-e valamilyen lehetőségem/ teendőm nekem, mint adósnak abban az esetben, ha volt egy tartozásom egy cég felé (nem banki hitelről van szó, hanem jutalék visszakövetelésről), amelyet ők végrehajtónak adtak át, és a végrehajtó most letiltotta a fizetésem 33%át, és kamatokkal kb a tőketartozás dupláját akarja bevasalni rajtam, DE én közben a cégnek a tőketartozás nagy részét már visszafizettem? Nem kéne ezt a vh-nak levonnia a követeléséből? Netán a cégnek visszavonnia a vh-t mert a követelés részleg teljesült? Ami fent marad azt is kifizetem, ezt már két hónapja megírtam nekik, de nem is válaszoltak,hiába fizetgetek be minden hónapban nekik egy fix összeget a számlaszámra ahova anno kérték.
Tehetek én itt még valamit? Az teljesen oké, hogy duplán fizettetik ki velem a tőkét? Már ott állok hogy megmarom magam, ha elveszik a fizumat akkor nemhogy törlesztőt nem fogok tudni tovább befizetni nekik de munkám se lesz...

reneerose # 2015.06.08. 14:46

Számomra nem egyértelműaz 1994. évi LIII. törvény,Második rész, IV. fejezet 65§-a.
50 % akkor is levonható a bérből ha két különböző banki tartozás miatt 2 végrehajtás van folyamatban,vagy csak akkor vonható 50%,ha munkabér,társ.bizt. tartozása is van valakinek? Szóval, 2 bank is kérhet egyidejüleg letiltást?köszönöm

Grave7 # 2015.06.08. 20:57

@reneerose: Pedig ki lehet következtetni:
(1) csak 33%-ot lehet letiltani
(2) 50%-ot is le lehet tiltani, ha adott típusú követelésekről van szó
(3) ha több letiltás van, akkor 50%-ot lehet levonni
Mivel a (3) bekezdésig szóba se került a több letiltás, ezért az (1)-(2) bekezdések arra az esetre vonatkoznak, amikor csak egy letiltás van.

.
@Artemisa:

  1. A Polgári Törvénykönyv alapján a befizetéseket elsősorban költségre, utána kamatra és végül tőkére kell elszámolni (ettől csak a jogosult -a cég- térhet el, de ez nem valószínű). Amíg a tőke nem csökken, addig ugyan az az összeg kamatozik.
  2. Az 1994. évi LIII. törvény 41. §-a szerint igazold okirattal a végrehajtó részére, hogy megfizetted már a tartozás egy részét és erre a jogszabályra hivatkozással kérd, hogy szólítsa fel a végrehajtást kérőt a követelés csökkenésének bejelentésére. (A jogszabályt olvasd el, hogy mi lesz ezután az eljárás menete. A letiltás nem fog rögtön megszűnni.)
  3. Te magad írtad alá, hogy milyen mértékű kamattal kell visszafizetned a jutalékot (valószínűleg még a legelső szerződésben szerepel). Ha már több éve vissza kellett volna fizetned a tőkeösszeget, akkor simán elképzelhető, hogy a kamat meghaladja a tőkét. De inkább a költségeket is hozzászámáolod (aminek a legnagyobb része %-os arányban áll a tartozással) és kamat nem annyira sok.
julia51 # 2015.06.11. 10:31

Kedves szakértő!

A kérdésem az alábbi lenne!
férjem és az én nevemen van egy közös ingatlan,de 1 éve külön élünk és ő másik lakcímen tartózkodik!
Így az ingatlanban én lakom a három kiskorú gyermekemmel,és mi fogyasztjuk a közüzemi termékeket!
Tartozásunk keletkezett több küzüzemi szolgáltatónál,amit a végrehajtó a férjem fizetésére küldött mert nekem nincsen jövedelmem!
Így 50% tiltják a fizetését,amit ő jogtalannak tart!
Van egy nyilatkozatunk amit a gyámhatóságnál tettünk,hogy mi már külön élünk és más lakcímen!
Így nem is tud csak nagyon kevés összeggel,a gyermekek támogatásához járulni!
A kérdésem az lenne hogy ez jogszerű-e?
Mert ő nem lakik itt és nem is használja ezeket a dolgokat!
Igaz papíron házasok vagyunk még,de ennyi!
Az én nevemen van minden közüzemi tartozás!
Lehet e valamit tenni ez ügyben,hogy ne tiltsák és rendesen tudjon gondoskodni a gyerekekről?
Sajnos a végrehajtó és a szolgáltató nem ad részletfizetést,minden áron azon van hogy elárverezzék az ingatlant!!
Köszönöm kedves segítségüket!

edith76 # 2015.07.09. 16:06

Tisztelt Ügyvéd Urak/Hölgyek !

A kérdésem , hogy végrehajtó inkasszózhat-e egy számlát ?
Nem csak a fizetés 33%-ig lehet vonni egy tartozás miatt ?
Egy családtagomat érinti sajnos , van egy 110.000 Ft-os tartozása ,amiről a levelet kb.1 hete vette át , megérkezett ma a fizetése és az egész összeg leemelésre került , a bankban azt mondták hogy a végrehajtó hölgy inkasszót rakott a számlára ? konkrétan 0 Ft maradt neki erre a hónapra.
Köszönöm a választ

Sherlock # 2015.07.09. 16:30

Igen, de (de az a fizetésletiltásra vonatkozik, nem az inkasszóra).

Grave7 # 2015.07.09. 20:19

@edith76: Úgy van ahogy Sherlock írt - azzal egészíteném ki, hogy a hatósági átutalási megbízás ("inkasszó") esetén is vannak mentessgi szabályok (természetes személy számlája esetén):
. 1994. évi LIII. törvény 79/A. §, ami szerint
. öregségi nyugdíj legalacsonyabb összege (jelenleg 28.500 Ft) mentes, valamint
. az előző mentes összeg és az ennek négyszerese (jelenleg 114.000 Ft) közötti résznek az 50%-a mentes, azonban
. az e feletti összeg teljes mértékben végrehajtható.
(Tehát legfeljebb 71.250 Ft lehet mentes.)

Ez a mentesség a meglévő és az inkasszó 35 napos időtartama alatt a számlára érkező összegek egszére vonatkozik, tehát ha két fizetés is "beleesik", akkor a másodiknak valószínűleg már részben sem (vagy csak kis részben) lesz mentes része (persze keresettől függ).
Az bonyolítja a helyzetet, ha folyószámlahitel van, mert szerződs függvényében a bank azt is megterhelheti.

A banknak kötelessége a mentes részt az adós rendelkezésére bocsátania - bankfiókban, személyesen kifizetik. A banknál fenti jogszabályra kell hivatkozni; ha nem fizetik ki, írják ezt le, utána panasz, MNB, per.

vi555555 # 2015.07.12. 20:23

Volt egy 110.000 Ft-os tartozásom, amiről 2014.december közepén értesített a végrehajtó. Bementem hozzá, és megegyeztünk, hogy 2015. január 3-tól törlesztem havi 8.000 Ft-tal. Január 4-én ajánlott levelet kaptam, hogy a fizetésem 33 %-át letiltja a végrehajtó.Ehhez képest január 7-én megkaptam a fizetésemet,és a 160.000 Ft-ból már csak 47.000 Ft maradt a számlámon,a többit inkasszózta a végrehajtó.Bementem hozzá, de nem tudtak magyarázatot adni a kolleganői, azt mondták majd 1 hét múlva érdeklődjek, mert kb. akkor fognak tudni felvilágosítást adni, hogy miért inkasszózta végrehajtó kollegájuk a számlámat. Egy hét múlva megtudtam, hogy még fizessek be 5.000 Ft-ot, mivel időközben 118.000 Ft lett a teljes tartozásom, és a végrehajtó csak 113.000 Ft-ot inkasszózott. Május 17-én döbbenten vettem észre,hogy a végrehajtó visszautalta a számlámra a 113.000 Ft-ot. Ekkor megint felhívtam a végrehajtói irodát, ahol megint semmit sem tudtak erről, de azt tanácsolták kezdjem el havi 8.000 Ft-tal ezt visszafizetni...Ez így jogos?

gerbera317 # 2015.07.13. 07:24

Ez így jogos?

Mármint, hogy visszautalta a sikeresen behajtott összeget? Nem jogos. Ha a végrehajtást kérő megtudja, a végrehajtó feszülni fog érte.

vi555555 # 2015.07.13. 09:58

Hát azért az ingatlanomra is bejegyezte már december végén a végrehajtási jogot. (56.000 Ft + egyéb járulékai). Ezért nem értettem az inkasszózást január elején. És január 15-e körül a munkáltatóm is megkapta a letiltásról szóló papírt, amit természetesen nem teljesített, mivel addigra megkaptam az inkasszózásról, és a letiltásról való feloldásról szóló papírt. Ezért inkább fizetem a részletet, abból amit visszakaptam...Nehogy megint inkasszózza a számlámat...

gerbera317 # 2015.07.13. 10:48

Hát, ez így molto semplice hangzik, de ha már így történt, szerintem ne nagyon rugdalózz ellene.

vi555555 # 2015.07.13. 12:05

Jó.Végül is örülök, hogy elfogadták a részletfizetési kérelmemet. Köszi a válaszokat!

Detti26 # 2015.07.13. 18:39

Jó napot!

Szeretnék érdeklődni,hogy gáztartozásnál ,hány év az elévülés? Van egy 2011.06.02 havi gáztartozásom,ami vágrehajtható lett jogerős Mokkos levél alapján 2014.01.15 én.Jelenleg a fizetésemre előjegyezték,de mivel mást vonnak ez várakozik.Előfordulhat,hogy ez elévült tartozás? Gáz és villanynál 2 év az elévülés.Mivel figyelmetlen voltam és nem mondtam ellent így már nem tehetek semmit se? Bíróságtól kérhetem a végrehajtás leállítását?
Másik kérdés,ha fizetésre előjegyezték ,de mivel 5 éven belül nem várható,hogy elindul a levonás akkor ez elévül?Vagy előjegyzett letiltás sose évül el?

Köszönöm!

gerbera317 # 2015.07.14. 11:03

2014 januárja óta nem telt el az elévülési idő. Azt pedig, hogy a fizetési meghagyásig elévülhetett, a fizetési meghagyásnak ellentmondva lehetett volna előadni.

Az előjegyzett letiltás nem évül el. Van, aki ezt vitatja, úgyhogy legyen igaza, azonban a végrehajtást kérőnek akkor is megvan a lehetősége arra, hogy tegyen róla, hogy ne évüljön el.

Barackmag76 # 2015.07.14. 11:10

Nem feltétlenül illik 100%-ban ide a kérdésem, de azért mégis. Évek óta maximális fizetésletiltásom van, elmegy a fele fizum minden hónapban, de így azért elvagyunk. Most új végrehajtóhoz kerültem, aki a fennmaradó fél fizetésemet is elvette, ugyanis inkasszót is rakott a folyószámlámra. Ráadásul az egyik hitelem esetében kérte a munkáltatómtól a fizetésletiltást (a munkáltatóm meg is küldte nekema végzést), majd ugyanezen hitelemet a számlámra is inkasszózta, szóval az én olvasatomban (bár lehet, hogy nem jól látom) duplán akarja végrehajtani. Az inkasszó miatt ráadásul egy fillérem sem lesz havonta. Mindezt így, ebben a formában lehet???...

Kovács_Béla_Sándor # 2015.07.14. 12:30

Igen.

Barackmag76 # 2015.07.14. 12:46

És milyen lehetőségeim vannak ebben az esetben? Gyerekemet egyedül nevelem, se ingóságom, se ingatlanom...

Barackmag76 # 2015.07.14. 12:52

Így már pénzem se. Kérhetem, hogy vegyék le az inkasszót a számlámról? Így is jut a végrehajtóhoz minden hónapban 100-120 ezer forint minden hónapban...