nemzeti eszközkezelõ - végrehajtó


adminspgy # 2013.05.10. 09:16

Sziasztok,

A kérdésem az lenne: ha a Bank kiengedi, a Nemzeti Eszközkezelõ pedig átveszi a felajánlott ingatlant (ezzel a végrehajtás megszünik) de a végrehajtói jutalékot ki kell fizetni?
Ugyanis a Törvény szerint az Eszközkezelõ "hatósági árverési vétel hatályával" vásárolja meg a felajánlott ingatlan. Ez azt jelenti, hogy jár a végrehajtónak a jutalék!?

Elolvastam a 2011. évi CLXX törvényt, a most elfogadott (és nemsokára életbelépõ) módosítást is, valamint a NET hivatalos oldalát, még telefonon is érdeklõdtem Net-nél, Banknál - de ezt sehol nem tudják, sehol nem írják le!

Válaszaitokat elõre is köszönöm!

gerbera317 # 2013.05.11. 22:22

Nem szűnik meg a végrehajtás, hanem csak szünetel, és csakis az ingatlan vonatkozásában. Ez azt jelenti, hogy nem történik végrehajtási cselekmény az ingatlan kényszerértékesítése iránt, de letiltás stb. továbbra is történhet. Az eszközkezelő vétele nyomán a banknak megtérülése származik, amit a Vht. 40. § szerint köteles bejelenteni a végrehajtónak, továbbá a 34. § (5) szerint köteles a végrehajtási költségek (köztük a tényleges megtérülés utáni jutalék) megfizetéséről is gondoskodni. A végrehajtót megilleti a behajtási jutalék.

adminspgy # 2013.05.12. 06:54

Egy kicsit bővíteném a kérdésem: az ingatlanon egyetlen bank egyetlen jelzáloga van bejegyezve (ennek az ingatlannak a vásárlására felvett hitellel kapcsolatos terhelési és elidegenítési tilalom)ez a hitel lett felmondva és került végrehajtás alá. Most ez az ingatlan lett felajánlva - több sikertelen árverés után - a bankon keresztül az eszközkezelőnek. A végrehajtás során a hiteladós és adóstárs fizetésének a 33%-át vonták.
Semmilyen más tartozás nincs, sem hitel, sem közüzemi, semmi.
Jelenlegi tartozás kamattal és végrehajtói jutalékkal együtt kb. 14 millió , a törvényi számítás szerint az eszközkezelő kb. 9 millióért veszi át.
Ha az eszközkezelő és a bank megegyeznek, az ingatlan tulajdonjoga átkerül az eszközkezelőhöz - ezek után is csak szüneteltetni fogják a végrehajtást?
"csakis ingatlan vonatkozásában" - ezek szerint a 14 millió és a 9 millió közötti különbséget tovább fogják vonni a jövedelmekből?

Köszönöm válaszaitokat!

Kovács_Béla_Sándor # 2013.05.12. 08:23

Amennyire tudom, ha az eszközkezelő átveszi az ingatlant, a bank elengedi a fennmaradó tartozást. Vagyis nem lesz már mit végrehajtani.

Vh-ügyes # 2013.05.12. 19:51

Ha az Eszközkezelő 50%-nál nem ad többet, a banknak kétlem hogy 60%-nál nagyobb követelése lehet. (különben nincs üzlet)
Azonban az Eszközkezelő - ha ily "feltűnő aránytalansággal" jut hozzá az 1/1-hez - jegyeztet-e vételi vagy valamely vagyonértékű jogot a "bajba jutottnak"?

Kovács_Béla_Sándor # 2013.05.13. 10:53

Visszavásárlási jogot kap. A törvény írja elő.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.05.13. 10:55

Egyébként tévedsz azokkal a százalékokkal. Az eszközkezelő csak olyan ingatlan vesz át, amelyen a jelzáloggal biztosított tartozás nagyobb, mint a forgalmi érték. Többek közt ezért nem tolonganak a népek. Ráadásul értékhatár is van, nem is túl magas.

Vh-ügyes # 2013.05.13. 15:18

No és a bank miért mond le a fedezetül szolgáló ingatlan forgalmi értékének cca. feléről? (jótékonyság?)

Kovács_Béla_Sándor # 2013.05.13. 15:27

Egyezség.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.05.13. 15:27

De rosszul érted, hogy miről mond le.

Vh-ügyes # 2013.05.14. 10:28

Látom nem érted.
Ha a banknak nagyobb a követelése a forgalmi értéknéknél és az eszközkezelő nem ad többet 50%-nál, akkor a bank miért adja oda a követelését ennyiért mikor az egés ingatlan az övé lehetne egy végrehajtási eljárásban?

Kovács_Béla_Sándor # 2013.05.15. 19:20

Azt honnan veszed, hogy az eszközkezelő nem forgalmi értéket fizet?

Kovács_Béla_Sándor # 2013.05.15. 19:21

És azt honnan veszed, hogy a végrehajtási eljárásban a bank megkapná a forgalmi értéket? (Ha egyáltalán akad vevő, ami elég ritka.)

Vh-ügyes # 2013.05.16. 06:10

"Vidéken a megvásárolni kívánt lakóingatlan nem lehet drágább 10 millió forintnál egyéb megyei jogú városokban és Budapesten ez a felső határ 15 millió forint. A fővárosban és egyéb megyei jogú városokban a nemzeti eszközkezelő általi felvásárlási érték a megállapított forgalmi érték legfeljebb 55 százalék míg egyéb nem megyei jogú városokban 50, községekben 35% lehet legfeljebb."
(forrás: http://ingatlan1.hu/…szkozkezelo/)

  • Mert, ha követelésével licitál (mint ranghely első zálogjogosult) könnyen hozzájut és a szabadpiacon - forgalmi értéken :) - értékesíti!

(tudod, nem olyan komplikált ez ...)

Kovács_Béla_Sándor # 2013.05.16. 12:20

A hályogkovácsnak a szem is nagyon egyszerű.

dzsinike # 2013.05.30. 21:53

Üdv Mindenkinek !

Kérdésem az lenne, hogy az eredetileg is csak a jelzáloggal biztosított, tulajdoni lapon szereplő hitelt fizeti-e ki a Nemzeti Eszközkezelő a Banknak, vagy esetleg a tulajdoni lapra végrehajtásként bejegyzett személyi hitelt is ?
Egy jelzálog hitel van rajta, de rá tettek egy személyi kölcsön miatt végrehajtást, ahol kezes voltam.

Egyébként úgy tudom, hogy az értékhatárokat kitolták mindenhol 5 millió forinttal és a vissza vásárlási jogot is 2-ről 5 évre.

Köszönöm előre is!

Dánesz # 2013.07.05. 05:23

Szeretnék bekerülni a NET programjába.
A szociális feltételeknek megfelelek.
2007 ben vettem fel chf alapu jelzáloghitelt lakásvásárlásra,2011 11-hó ban fizetési nehézségeim miatt a bankomtol /FHB/kértem áthidaló hitelt,hogy tudjak törleszteni igy havi 35000törlesztettem a többi havi 43000 a bank meghitelezte nekem 2013 07 01 vel lejárt a fizetéskönnyitési idöszak most kezdem törleszteni az eddig összegyült áthidaló hitelt.A kérdésem az a Eszközkezelö bekerülési feltételei a hitellel kapcsolatban a következök:
2013. január 1-jén a hiteladós a lakáshitel-tartozását legalább 180 napja nem törleszti, ideértve a 2013. január 1-jét megelőzően áthidaló kölcsön nyújtásával finanszírozott jelzáloghitel-szerződésből eredő késedelmes tartozást is, ha az áthidaló kölcsönszerződésből eredő tartozás 2013. január 1-jén fennállt
a jelzáloghitel-szerződést 2009. december 30. előtt kötötték (áthidaló kölcsön esetében, az áthidaló kölcsönszerződést 2013. január 1-jét megelőzően kötötték)
Ezek alapján jogosult vagyok a nemzeti eszközkezelö programba való részvételre.A bankom nem ad eggyértelmü választ,
Kérem segitsen valaki értelmezni a NET feltételeit Köszönöm Csaba

Dánesz # 2013.08.16. 07:37

Tisztelt Ügyvéd Hölgyek, Urak!

Segítségüket szeretném kérni ingatlan ügyemmel kapcsolatban.
Hogy tisztán átlássák a helyzetemet, az ingatlan
megvásárlásától kezdem a történetet.
2007 –ben Nővéremmel vásároltunk egy ingatlant, amelynek a
vételára 11.000.000Ft volt.
A vételárat teljes egészében CHF-alapú jelzáloghitelből
fizettük ki a következő képpen: Édesanyánknak volt egy saját
tulajdonú ingatlana (hitelbiztosítási értéke: 6.900.000 Ft) amit
bevontunk fedezetként a megvásárolandó ingatlan (h.b.érték:
9.400.000Ft) mellé. Ezen h.b. értékek alapján a bank 83.075-CHF
összegű kölcsönt nyújtott, melynek forintban történő
folyósítását-legfeljebb 11.000.000Ft összeg erejéig vállalta.
Így a két ingatlanra megkaptuk a 11.000.000 Ft-os vételárat. (a
bank kb. 70%- on hitelezett) A bank mindkét ingatlanra külön

  • külön 83075CHF egyetemleges önálló zálogjogot jegyeztetett be.

2010 júniusában eladta édesanyám az ingatlanát, ezáltal a
hitelből kivonásra került az egyik ingatlan részelőtörlesztés
fedetezetkiengedéssel. Előtörlesztett összeg 31.487 CHF.
Előtörlesztést követően fennálló tőketartozásunk 41.096 CHF
volt.
2011-ben fizetési nehézségeink miatt Banki áthidaló hitelt
kértünk.( 2011 májusától 2011 novemberig 197.918 Ft hátralék
gyűlt össze, ami az áthidaló kölcsönből lett finanszírozva).
Aminek a folyósítási időszaka 20 hónapig tartott.
A törlesztési időszakban azonban újból fizetési gondjaink
lettek, hisz már az eredeti törlesztő részleten felül az
áthidaló kölcsön törlesztését is kellett fizetni. így újabb
segítséget kértünk . 2013-áprilisában árfolyamrögzítést
kértünk. Azonban ezek a segítségek nem oldották meg a fizetési
problémánkat. Még jobban eladósodtunk, már családi segítséggel
sem tudtuk előteremetni a törlesztő részletek összegét.
Ezért úgy döntöttünk, hogy felajánljuk az ingatlanunkat a
nemzeti eszközkezelőnek megvételre. Utána néztünk a
feltételeknek és úgy értelmeztük, h mind a szociális, mind az
ingatlan jogosultsági feltételeknek megfelelünk. ezért beadtuk a
szándéknyilatkozatunkat a bank felé.
A bank az alábbi tájékoztatást adta:
„A Net Programban való részvétel feltétele többek között,
hogy
• a jelzáloghitel-szerződés megkötésekor a kölcsön összege
nem haladta meg a lakóingatlan jelzáloghitel kihelyezésekor
megállapított forgalmi értékének a 80%-át, az önerő növelése
érdekében nyújtott állami támogatásokkal érintett
jelzáloghitel-szerződések esetén a 100%-át, de elérte a
25%-át.
Az Ön vonatkozásában a fenti feltétel nem tejesül, tekintettel
arra, hogy
• a jelzáloghitel-szerződés megkötésekor a kölcsön összege
(11.182058,-Ft) meghaladja a jelzáloghitel kihelyezésekor
megállapított lakóingatlan forgalmi értékét
(11.000.000,-Ft-ot)˝
Tehát a bank elutasította a szándéknyilatkozatunkat.
Azonban mi a 11 millió Ft-ot nem 1 ingatlanra, hanem 2 ingatlanra
kaptuk meg és úgy gondoljuk, hogy nem csak az egyik ingatlan
forgalmi értékét kéne nézni, hanem a kettőét,
együttvéve mert a jelzáloghitel kihelyezésekor két ingatlan volt
az ügyletben és így a forgalmi érték kb. 17 millió Ft, és ha
ahhoz nézik a 11 milliót, akkor jogosultak lennénk.
Nem értem, mert kb. 70 %- on hitelezett a bank akkor, hogy lehet,
hogy egy ingatlan 11miliós forgalmi értékére adtak több mint 11
millió forintot. Szerintem a fedezetkiengedés miatt nem látják,
hogy volt bent még egy fedezet, amire felvettük a 11 milliót.
Kérdem én ha csak az egyik ingatlan forgalmi értékét nézik akkor
miért kellett még egy ingatlanfedezet, ha egyre is megadták a 11
millió forintot. Mert én ebben a tájékoztatásban azt látom csak
hogy egy ingatlan forgalmi értékét veszik figyelembe.
Szerintem a 11 millió kölcsön az alábbiak szerint került
megadásra:

1. Számú ingatlan h.b. érték: 6.900.000FT (bank által
megállapított), Forgalmi értéke kb.7.935.000 erre a kölcsön kb.
70%-on számolva: 4.830.000Ft
2. Számú ingatlan h.b. érték 9.400.000Ft (bank által
megállapított), Forgalmi értéke kb. 11.000.000 erre a kölcsön
kb. 70%-on számolva: 6.580.000
Tehát kb. 18.935.000 Ft forgalmi értékre kaptuk meg a 11 millió Ft
kölcsönt!
Kérem, segítsenek tisztán látni. Hogy én vagy a Bank értelmezi
rosszul a helyzetet?!
Köszönettel

5gyermek # 2014.04.03. 08:07

jó régi a fórum de hátha figyeli valaki. olyan kérdésre szeretnék érdemi választ kapni. hogy gyerektartás miatt az exem ellen végrehajtás van de kiderült hogy anyósom háza egy hatod része az ő nevén van. de ez a ház az eszköz kezelőé lett vagy lesz. ez nem tiszta itt mert exem azt mondta aláírtak már ügyvédnél papírt e a neten meg ezt találtam:
Amennyiben hozzájárul a felajánlott ingatlan adásvételéhez, akkor a dokumentumcsomagot továbbítja a NET-nek, amely értesíti az adásvétel kezdeményezését bejelentő hitelezőn (pénzügyi intézményen) kívül az adott lakóingatlanon jelzálogjoggal érintett összes hitelezőt az elvi hozzájárulásáról, egyben felhívja a további hitelezőket, hogy jelentsék be a fennálló követelésük összegét, és nyilatkozatot kér az előzetes elvi hozzájárulás megadásáról. A NET a bejelentett követelések alapján vételár-felosztási tervet készít, és tájékoztatja a hitelezőket a részükre kifizethető vételárhányadról, és nyilatkozniuk kell annak elfogadásáról vagy elutasításáról. Ha valamennyi pénzügyi intézmény beleegyezik a vételár-felosztási terv szerint rá eső vételárhányadból meg nem térülő követelése elengedéséhez, továbbá nyilatkozik arról, hogy a vételár rá eső részének megfizetését követően haladéktalanul kiadja a hiteladósnak a tartozáselengedő nyilatkozatot, a NET erről tájékoztatja a jelzáloggal rendelkező hitelezőket, és intézkedik az adásvételi szerződés előkészítéséről

nos Én mint bejegyzett hitelező mivel be jegyeztek a tulajdoni lapra én nem kaptam semmi értesítést se a végrehajtóm.

tud valaki ebbe segíteni?

Máni04 # 2014.06.06. 11:34

Segítséget kérnék!!
Nemzeti eszközkezelő mit érthet megyei jogú város alatt? Veszprém megye ? beleesik?
ksözönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.06. 11:51

???
A megyei jogú város az egy város, amelyiknek megyei joga van. Veszprém megy biztosan nem ilyen, mert az nem egy város. Veszprém momentán az - de nem ezt kérdezted.

Tényleg, tulajdonképpen mit is akarsz kérdezni?

gerbera317 # 2014.06.06. 21:37

Azal kapcsolatos lehet a kérdése, hogy az Eszközkezelő a megvételre felajánlott lakóingatlant abban az esetben vásárolja meg, ha a lakóingatlannak a jelzáloghitel-szerződés megkötésekor megállapított forgalmi értéke Budapesten és a megyei jogú városokban a húszmillió forintot, egyéb településeken a tizenötmillió forintot nem haladta meg stb. (8. § (1) g) pont) + 9. §), és hogy mit jelent a "megyei jogú város". Mert könnyebb volt ide beírni, mint a google keresőjébe.

Egyébként Veszprém megyében egyetlen megyei jogú város van, mégpedig Veszprém.

771227anita # 2014.07.11. 16:48

Jónapot! Nekem az lenne a kérdésem hogy én megkötöttem már a szerződést a nemzeti eszközkezelövel most ha bármit szeretnék csinálni a házon akkor mindig irásban engedélyt kell kérnem???? A másik kérdésem hogy tudják hogy kivan kapcsolva a gáz de le lett fényképezve a gázora amit viszont a tigáz most el szeretne vinni ilyenkor is irnom kell nekik??? várom a válaszát!!

gerbera317 # 2014.07.13. 11:46

Mit akarsz a házzal csinálni? Az ablakot az Eszközkezelő megkérdezése nélkül is kinyithatod, a vízcsapot is megjavíthatod, ha csöpög, villanykörtét is cserélhetsz a csillárban. De felújításba már ne fogj. A gázóra a tigázé, ahhoz sem neked, sem az Eszközkezelőnek nincs köze.

Lujzin # 2016.05.25. 20:18

Üdv. mindenkinek!
Az lenne a kérdésem, hogy a Nemzeti eszközkezelő az ingatlan megvásárlásakor minden esetben köt bérleti szerződést is? Albérlőnek kiadható az ingatlan, ha a volt tulajdonos nem akar benne lakni? Ha a tulajdonlapon látható a volt tulajdonos visszavásárlási joga, az azt jelenti, hogy van bérleti szerződés?
Várom válaszukat,
üdv.,
Lujzi