Ingatan árverés


pdb # 2023.05.09. 06:39

:( persze, hogy nincs fogalmam. Nem lennek itt, ha tudnam a megoldast.
Megprobalok mindent, hogy tudjak ugyvedet keriteni.

papinianus88 # 2023.05.09. 06:50

:( persze, hogy nincs fogalmam. Nem lennek itt, ha tudnam a megoldast.
Megprobalok mindent, hogy tudjak ugyvedet keriteni.

Ahhoz képest elég gyakran állítod, hogy nem szabályos, nem törvényes. Csak alátámasztani nem tudod. A bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény rendelkezései nem szájhagyomány alapján terjednek... Véleményem szerint az édesanyád nem tájékoztatott téged megfelelően, téged nem kellett értesítenie a végrehajtónak, mivel nem vagy az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett jogosult, társtulajdonos stb. A becsérték újbóli megállapítását azért mondtam, mert a Vht. lehetőséget biztosít az adós részére is, hogy kérje a megállapítását. "Feleket" nevesít a tételes jog. Természetesen az ingatlan értékesítését a mindenkori végrehajtást kérő kérheti, ezáltal állapíthatja meg a végrehajtó az ingatlan becsértékét egy hat hónapnál nem régebbi adó - és értékbizonyítvány alapján. Valószínűsítem, hogy azért telt el ennyi idő, mert a becsértéket a veszélyhelyzet idején közölte a végrehajtó, amikor az árverés kitűzésére még nem volt lehetősége a moratórium miatt. A piaci értéke nyilván magasabb lett. Sajnos az elmondottak alapján az ügyvéd: pénzkidobás.

pdb # 2023.05.09. 06:56

Gerbera317

"Kire vonatkozik a módosítás?
A vételi ajánlat minimális összegére vonatkozó jogszabály módosítás kizárólag azokra az ingatlan árverésekre vonatkozik, amelynek alapja fogyasztóval kötött szerződésből származó követelés. Tehát a gyakorlatban a hitelintézetek és a fogyasztónak minősülő személyek között létrejött szerződésből (kölcsönszerződés) származó követelések folytán indított és lefolytatott ingatlan árverések esetén alkalmazandó a minimális 90%-os vételi ajánlat."

"Fontos megemlíteni, hogy a fogyasztókkal kötött szerződésekből eredő ingatlan árverésekkel kapcsolatban a jogalkotó még több helyen módosította a Vht.-t. Az egyik legjelentősebb módosítás az, hogy lakóingatlan árverése esetén az érvényesen tehető véteki ajánlatnak meg kell egyeznie legalább a lakóingatlan kikiáltási árával. Ez a módosítás azt teszi lehetővé, hogy a korábbi gyakorlattól eltérően a lakóingatlanok minimum becsértéken kerüljenek értékesítésre az árverés során, amely szabály a fogyasztót védi, a hitelezőt azonban a megtérülés szempontjából akadályoztathatja."

papinianus88 # 2023.05.09. 07:07

Azt remélem tudod, hogy a kikiáltási árral megegyező mértékű árveréshez 3 + 1 konjunktív (együttes feltételnek) kell megfelelni:
Vht. 147. § (3) bek. d) A kötelezettnek 1. ez az egy lakóingatlana 2. ebben lakik 3. a végrehajtást megelőző 6 hónapban is ebben lakott + 1. legalább 1 fogyasztói szerződésből eredő tartozás. Ha bármelyik nem áll fenn, akkor nem beszélhetünk . A 90%-ot ne keverd ide, az a folyamatos ingatlanárverési hirdetményekre vonatkozik, amely 1 éve közzétételre került az EÁR-ban.
Jelzem, utóbb a kikiáltási árral megegyező árverés is leszállítható a Vht. 160. § (1)- (2) bek alapján:
Ha az újabb árverés is sikertelen volt, a 159. § szerint kell eljárni.
Az (1) bekezdésben említett árverést követően tartott újabb árverésekre is az első árverés szabályait kell megfelelően alkalmazni azzal, hogy a kikiáltási árat lakóingatlan esetén is a becsérték feléig lehet leszállítani.

Kérlek, laikusként ne azokat emeld ki, ami SZERINTED, neked kedvező, rendszerben kell látni a joganyagot.

pdb # 2023.05.09. 07:23

papinianus88

A becsérték összege azért lényeges, mert a becsérték egyben az ingatlan kikiáltási ára is lesz az árverésen. A becsértéket a végrehajtó rendszerint a 6 hónapnál nem régebbi adó- és értékbizonyítványban foglalt értéket is figyelembe véve határozza meg.

Fogyasztói szerződésen alapuló követelés (pl. lakáshitel tartozás) behajtása esetén legalább az ingatlan kikiáltási árának megfelelő összeggel tehető érvényes vételi ajánlat az árverésen. Ennek további feltétele, hogy

az adósnak az árverezett ingatlan az egyetlen lakóingatlana,
lakóhelye ebben van, és
a lakóhelye a végrehajtási eljárás megindítását megelőző 6 hónapban is ebben volt.
Egyéb esetekben érvényes vételi ajánlat legalább a kikiáltási ár 70%-át elérő összeggel tehető

.

A BECSÉRTÉK KIFOGÁSOLÁSA
A végrehajtó az ingatlan becsértékét közli az adóssal és a végrehajtást kérővel is. Ha az érintett a megállapított becsértékkel nem ért egyet, akkor a közléstől számított 15 napon belül végrehajtási kifogást terjeszthet elő.

Kifogás esetén a becsértéket a bíróság szükség esetén igazságügyi szakértő közreműködésével állapítja meg. A határidő betartása fontos, mert ha a kifogást megkésve terjesztik elő, akkor a becsérték utólagos korrigálása már hosszabb ideig nem lesz lehetséges. A becsérték bíróság általi megállapítására irányuló végrehajtási kifogás előterjesztésével együtt letétbe kell helyezni az igazságügyi szakértő díjának fedezésére szolgáló összeget is.

Az ingatlanok értéke változik, ezért meghatározott feltételekkel lehetőség van az ingatlan újraértékelésére is. Erre akkor kerülhet sor, ha a becsérték megállapítása óta legalább 3 év eltelt, és az ingatlan még nem került értékesítésre. Ebben az esetben a végrehajtó bármelyik fél kérelmére az árverés kitűzése előtt a becsértéket ismételten megállapítja.

Sajnos nem telt el egész 3 év de se az onkormanyzatnal nem kertek adó- és értékbizonyítványt se nem kozoltek becserteket.

Es egyebkent ismet megjegyzem, hogy telek aron arvereznenek egy 170 nm-es kerteshazat.
Tehat ennek az osszegnek vegkepp semmi koze nincs az ingatlan ertekehez. Marpedig a jogszabaly piaci arrol beszel, nem annak a negyederol. Ez a jogszabaly lenyege, hogy ne lehessen ket fillerert eladni barmit. Akkor most hogy lehet, hogy pont ezt tettek?

Egyebkent igen, keson lattam a papirt, rossz oldalon kerestem, hogy fent van e, az OTP faktoring ingatlanos oldalat neztem. A papiron talaltam meg az urlt, ahol mar lezarult az arveres elso szakasza, (nem is becserteken, hanem 90%-on volt licit)

papinianus88 # 2023.05.09. 07:33

A Vht. 140. § (8) bekezdése változott 2 évnek kell eltelnie. A végrehajtó nem szakértő, nem becsüs (általában), adó - és értékbizonyítvány alapján állapítja meg a becsértéket, amit édesanyád valószínűleg átvett, vagy nem kereste jelzéssel jött vissza, ezért nem élt a kifogással. 10 éve foglalkozom végrehajtási eljárással, aranyos vagy, hogy bemásolsz már hatálytalan rendelkezéseket :) Jelzem: HA a becsértékkel nem értenek egyet a felek, kifogást lehet előterjeszteni. Hiába kapálózol, a kifogásra 15 napos szubjektív és 3 hónapos objektív, jogvesztő határidőt állapított meg a jogalkotó a tudomásszerzéstől, ebből kicsúszott. Mivel nem kértétek az ismételt megállapítását az ingatlannak, maradt a régi. De jelzem ismételten: A VÉGREHAJTÓ NEM SZAKÉRTŐ. Megkapja az adó - és értékbizonyítványt és el kell hinnie, hogy az valós adatokon alapul. Ha nem, akkor adjanak be kifogást és a bíróság kirendel egy szakértőt, aki szép, részletes szakvéleményében felbecsli az ingatlan értékét.

papinianus88 # 2023.05.09. 07:35

Egyebkent igen, keson lattam a papirt, rossz oldalon kerestem, hogy fent van e, az OTP faktoring ingatlanos oldalat neztem. A papiron talaltam meg az urlt, ahol mar lezarult az arveres elso szakasza, (nem is becserteken, hanem 90%-on volt licit)

Akkor azt 90/70/50 %-on közölte a végrehajtó, mert a 100%-nak a feltételei NEM álltak fenn maradéktalanul! Vagy nem oda van bejelentve édesanyád lakcíme, vagy nem ez az egy lakóingatlana, vagy nem lakott a végrehajtást megelőző 6 hónapban az ingatlanban, vagy nincs fogyasztói szerződésből eredő tartozása.

pdb # 2023.05.09. 07:41

papinianus88

Igen.
A 3. szakaszban lehetne 50%
A masodikban 70%.
Az elsoben becsertek.

A becserteken vittek el, tehat semmi ertelme az 50%-rol beszelni.

Es a becsertek tovabbra sincs a szabaly szerinti piaci ar kozeleben se.
Tehat akkor negyed aron arverezheti es azt is lefelezheti mert olyan kedve van hogy nem veszi figyelembe a valos erteket...
Ha ez igy mehet, akkor a jogszabaly a vilagon semmit se er, mert a celja pont az, hogy ez ne tortenhessen meg. Ez igy eleg erdekes.

Minden esetre kifogást terjesztünk elő és ahogy elnézem igazabol semmit se er az egesz.

Koszonom a valaszokat!

papinianus88 # 2023.05.09. 07:50

pdb: Ha az első szakaszban 90%-on, vagy felette érvényes vételi ajánlat érkezik, akkor nyilván a második szakasz (70%), és a harmadik szakasz (50%) már nem lesz aktuális. Lezárul az árverés.

Es a becsertek tovabbra sincs a szabaly szerinti piaci ar kozeleben se.
Tehat akkor negyed aron arverezheti es azt is lefelezheti mert olyan kedve van hogy nem veszi figyelembe a valos erteket...
Ha ez igy mehet, akkor a jogszabaly a vilagon semmit se er, mert a celja pont az, hogy ez ne tortenhessen meg. Ez igy eleg erdekes.

Ismétlem, habár nem sokat ér. A végrehajtó bekéri az adó - és értékbizonyítványt, az adóügyi osztály helyszínen megtekinti az ingatlant, valamint a rendelkezésére álló adatokból megállapítja az ingatlan összértékét, mind beköltözhetően, mind lakottan. Az adó - és értékbizonyítvány tartalmaz minden releváns adatot, van-e közvilágítás, milyen a falazat anyaga, hány m2 az illemhelyiség. Ezt veszi figyelembe a végrehajtó. Mivel NEM szakértő, ezért nyilván hagyatkozik az adó - és értékbizonyítványra. Akinek nem tetszik az adó - és értékbizonyítvány alapján történő becsérték, terjesszen elő kifogást. Ezt sem a jogosultak, sem édesanyád nem terjesztett elő. Mulasztás történt. A részetekről. Vagy az értesítőt dobáltátok ki, vagy az édesanyád által átvett levelek kerültek a kukába. Nem akkor kell ügyvédet keresni és kalimpálni, ha már ég a ház... A letiltásból is gondolhattátok, hogyha rövid időn belül nem térül meg a tartozás, akkor az ingatlan is értékesíthető. Gondolom a végrehajtási jog bejegyzéséről tudtatok, a határozatot megküldte a földhivatal.

pdb # 2023.05.09. 08:06

papinianus88

Beszéltem az önkormányzattól egy illetékessel, pár napja ott dolgoztam náluk, itt mindenki ismeri a polgármestert, jegyzőt, stb, stb.
Azt mondták, hogy nem kértek tőlük 2020 óta semmit ezügyben.

Fenn áll mind a 3 feltétel. 23 éve lakik anyám az ingatlanban. Nincs és nem is volt ezalatt semmi más ingatlana.

Na de mindegy.
Megpróbálunk mindent megtenni.

Köszönöm a fáradságot mindenkinek!

papinianus88 # 2023.05.09. 08:27

2020-ban közölte a becsértéket.... akkor nyilván 2020 óta nem kértek adó - és értékbizonyítványt, mert az előtte kell, így valószínűleg 2019-ben kérték be. A 90/70/50 vs 100 %- ot csak a végrehajtó tudja, hogy miért annyi, amennyi.

osztap # 2023.05.09. 08:34

pdb,

(Zárójelben: Végrehajtási kifogást az intézkedéstől számított 15 napon belül lehet előterjeszteni, Vht. 217. §. Az árverési hirdetményt anyád átvette április elején (?), akkor tudomást szerzett arról, hogy nem 100-100-100%-on lett az árverés kitűzve. A késés miatt érdemben nem fogja a bíróság vizsgálni a dolgot.)

A helyetekben elkezdenék arra koncentrálni, hogy a 154/A. § szerinti határidőben átadjam az ingatlant, mert akkor kaptok vissza egy kis pénzt (kb 120 eFt) a 154/B. § szerint, és megspóroljátok a kilakoltatás és az ingóságok tárolásának költségeit, amit a végén jó eséllyel rátok terhelne a vevő.

pdb # 2023.05.09. 09:10

papinianus88

A végrehajtó 3 évig mondta érvényesnek a becslést, igazad van, mulasztás történt, ők ügyszám alapján azt mondták, éljünk kifogással, várom a faktoringos ügyintézőt, hogy visszahívjon, és beszélek az önkormányzattal még egyszer.
Megkeresem a családsegítőt is, hátha a jogász tud valamit mondani, bemegyünk a végrehajtóhoz személyesen is.

Egybként anyám se becslő, neki se kell tudnia a piaci árat, erre való a hozzártő (az ittenit ismerjük, megkeressük, egyszer már kérdeztük és nem tud semmilyen kérésről a végrehajtás ügyben)

Az viszont tény, hogy brutálisan lejjebb van értékelve a piaci értéknél, valaki részéről tehát ebben is mulasztás történt.
Ez a munkája az embereknek a hivatalokban, mégse esett le senkinek, hogy nem lehet valós az érték....
Ezt azért nem gondolja senki komolyan.
Pláne hogy akkor vajon hogyan várható ez el egy 70 éves nyugdíjas nőtől!

Nem az ő feladata, hogy megfelelő értéken történjen az árverés.

Sajnos mulasztottunk, igen, de a végrehajtó ingatlanokat becsültet fel, ad el, ezzel foglalkozik. Pontosan tudja hogy emelkednek az árak, hol mennyi egy telek vagy egy ház, milyen licitet lehet tenni,stb.
Ez nyilván nem csak úgy elkerülte a figyelmét.

Mindegy, köszi a segítséget, megpróbáljuk, amit tudunk

drbjozsef # 2023.05.09. 10:38

Nem az ő feladata, hogy megfelelő értéken történjen az árverés.
Nem hát.
Az ő érdeke.
Neki a feladata az, hogy HA mégsem felel meg a becslés, akkor a megfelelő helyen (!) és időben (!!!) ez ellen szót emeljen.
Ez a tájékoztatás egyébként a végrehajtótól kapott levélben szereplni is szokott, elvégre a Vht-t sem kell ismernie.
De ha nem ismeri, kérhet segítséget a családtagoktól, ügyvédtől, bárkitől.

Egyet nem érdemes tenni : homokba dugni a fejét.
Mert akkor pont az történik, ami most veletek, legyen ez bármilyen sajnálatos, vagy - szerinted - igazságtalan.

A végrehajtási eljárásnak egyetlen értelme van : megtéríteni a tartozást, a konkrét szabályok alkalmazásával. Ha ez ellen az adósnak nincs kifogása, akkor ez lesz az eredménye.

Szomorú örökös # 2023.05.09. 17:04

2020-ban közölte a becsértéket.... akkor nyilván 2020 óta nem kértek adó - és értékbizonyítványt, mert az előtte kell, így valószínűleg 2019-ben kérték be.

Mi több, azóta volt egy rakás korlátozás ez ügyben ugyebár a Covid miatt is, ne feledjük. Úgy tudom, hogy ezeket nem olyan régen oldották fel. Ha ez nem lett volna, akkor már réges régen teljesen törvényesen elárverezték volna az ingatlant.

pdb # 2023.05.11. 05:19

drbjozsef

Így van.
Végre tudok melòzni, kell egy ügyvédet keresnem és a becslés árát is le kell tennem, ha kifogást szeretnék beadni. Ha sikerül is, akkor a legutolsó utáni pillanatban.
Hiába feszegetjük itt, hogy mit kellett volna. Hidd el, én vagyok a legmérgesebb.
Átrágtam egy kicsit a jogszabályokat, a végrehajtó kihasználta az utolsó pillanatban a becslést, mert az 3 évig használható fel. Én olvastam, hogy ezt kettő évre módosították de nem vagyok ebben biztos.
A 100%-os licit viszont egyértelmű lett volna, ez biztosan hiba de ezzel max módosítást érnék el. Ez is egy olyan hiba, amihez pl ismerni kell a szabályokat. Írnak össze-vissza mindent a neten, ki se lehet igazodni rajta.. Muszáj ügyvédet keresnem és a gatyám rámegy az egészre, anyámat közbe el kell tartanom, a bátyám nagyívbe sz..ik ránk, a hitelt persze fel tudták élni és a végèn a nevemre kellett kiváltani ezzel a deviza hulladékkal.
Sok mindent próbáltam, nem könnyű ez az egész évek óta

gerbera317 # 2023.05.11. 06:41

@pdb
Átrágtam egy kicsit a jogszabályokat” vs. „mert az [a becslés] 3 évig használható fel”.
Én látok itt némi ellentmondást.

drbjozsef # 2023.05.11. 06:47

pdb,

Átrágtam egy kicsit a jogszabályokat, a végrehajtó kihasználta az utolsó pillanatban a becslést, mert az 3 évig használható fel. Én olvastam, hogy ezt kettő évre módosították de nem vagyok ebben biztos.

Nem, nem érted. Bármeddig felhasználhatja, az ezer évest is, amit még Szent István főispánja állapított meg.
Ha nem telt el a két év, nem vitathatod az értékbizonyítványt, de ha eltelt két év, akkor BÁRMELYIK FÉL KÉRELMÉRE újra meg kell állapítania a végrehajtónak a becsértéket. De csak kérelemre!

Sok sikert a kifogáshoz, de nagyon elkésettnek és alaptalannak tűnik (mondom, az igazságérzeted itt most nem számít már).

Jogosan vagy mérges, de azt nem a törvényekre, szabályokra, a végrehajtóra vagy az árverésre kell legyél. Hanem arra, aki a megfelelő időben és helyen nem lépett fel, amikor még lehetett volna, vagy legalább nem szólt neked, ha ő nem ért hozzá.........

papinianus88 # 2023.05.11. 07:52

pdb:

Leírtam már: Vht. 140. § (8) bekezdés... Biztos lehetsz a 2 évben. A 3 évet pedig nem tudom milyen átrágás után találtad, de bizonyosan tévedsz.

pdb # 2023.05.11. 08:28

papinianus88

Akkor ez elvileg jo.
3 ev volt regebben es a vegrehajto is ezt mondta a telefonban (pontosabban az irodabol valaki a telefonban)

pdb # 2023.05.11. 09:04

Megjott a jegyzokonyv es 15 napunk van kifogassal elni.
Azt mondjak kerhetek a becslore is koltsegmentesseget.
Ez esetben, hogyha 2 evnel regebbi becserteket hasznalt a vegrehajto, akkor lehet esely ra, hogy ujra becsuljek?

papinianus88 # 2023.05.11. 09:57

pdb: Ne keverd a szezont a fazonnal. A Vht. 140. § (8) bekezdése úgy rendelkezik, hogy akkor KÉRHETŐ LEGHAMARABB a becsérték újbóli megállapítása, amennyiben 1) az ingatlant még nem értékesítette, 2) a becsérték megállapításától 2 év eltelt. Nem azt mondja ki, hogy 2 év után már nem értékesítheti az ingatlant az előző becsértékkel. A rendelkezés alapján LEHETŐSÉGE van a feleknek kérelmezni. Megfordítva: ha NEM kérelmezi a 2 feltétel bekövetkeztével bármelyik fél, akkor az alapján a becsérték alapján jár el a végrehajtó, 3 év, 12 év múlva is, hogyha még nem sikerült az ingatlant értékesíteni. Ebbe nem érdemes kapaszkodnod.

drbjozsef # 2023.05.11. 11:36

Ez esetben, hogyha 2 evnel regebbi becserteket hasznalt a vegrehajto, akkor lehet esely ra, hogy ujra becsuljek?

Egy lezárt licitnaplóval, lefutott árveréssel, árverési jegyzőkönyvvel?
Nem. Nincs.

pdb # 2023.05.11. 11:39

papinianus88

Marha jó.
De az ônkormányzattól köteles lett volna kikérnie akkor vagy mégsem?
Hol van akkor a forgalmi érték?
Felbecsülték a hitelfelvételnél is, ennyi erővel azt használta volta fel és nincs semmi gond?
Mikor kell neki akkor adó- és értékbizonyítványt kérnie?

drbjozsef # 2023.05.11. 11:41

Ha megnézed a 140-145.§-okat, akkor láthatod, hogy a tulajdonosnak a végrehajtó több értesítést is küldött, mindegyikben ráadásul a jogorvoslatokra való kioktatással. Hogy ezeket édesanyád átvette és kidobta, vagy át se vette, nem számít, ha a végrehajtó a megküldés szabályait betartotta (ez szinte biztos). Innentől pedig a már lezajlott árverés megtámadására az esély szinte zérus, esetleg egy NAGYON jó ügyvéd meg tudná találni a réseket, ha egyáltalán vannak. Neked erre sajnos semmi esélyed.