felmondás


Spidermalac # 2016.04.26. 09:12

Tisztelt Szakértők!

Nem találtam ehhez hasonló kérdést, így remélem jó helyen teszem fel.
A rövidke történetem a következő, 1 hét leforgása alatt, a beígért vezető beosztásból a kirúgásom lett a próbaidő alatt.
Utolsó napokat éltük, amikor mindenki meglepetésére jött a telefon, hogy elköszönnek tőlem és küldik a papírt, de ezt nem velem közölték, hanem a bolt vezetőjével, aki ezt szóban átadta. Mivel tőle is azt hallottam, hogy jól dolgozom, többször szóbeli dicséretet kaptam, így értetlenül állok a dolgok előtt, főleg az után, hogy meg sem tisztelnek annyival, hogy a főnök úr közölje. 1 héttel korábban még a vezetői lehetőségekről beszéltünk. Nem szeretném rabolni sem húzni senki idejét, ezért csak annyi lenne a kérdésem, hogy van-e rá mód, hogy legalább megtudjam, miért történt így, illetve valahogy tudok-e tenni valamit, hogy legközelebb ne járjanak el ilyen gerinctelen módon. Tudom hogy 3 hónap alatt felmondhat mind a két fél, de ha nem érzem igazságosnak, akkor a minimum amit szeretnék elérni, hogy tudjam, mi volt a gond.
Köszönöm előre is a segítségeket.

Üdvözlettel: Tamás

cincinnatus # 2016.04.22. 11:02

szendiszundi 2016.04.22. 10:49

Hát mult hónap március 23-án leadtam a táppézes papirt mert ugy szoktam hogy 1-től 15-ig 16-től 30-31-ig szóval 2 hetente de még azt nem utalták át csak a 1-től 15-ig utalták és már a másik felét is meg kellet volna kapnom és nem tudom hogy a kettőnek nincs-e köze egymáshoz

Nem, nincs köze. A "piros lámpa" jelzés az orvosnak arról, hogy akit ellát az nem fizet járulékot. Ettől még ingyen köteles ellátni, de fel kall szólítania arra, hogy rendezze a jogosultságát.

Attól, hogy piros lámpát kapott baleseti táppénzre jogosult, azt 18 napon belül le kell számfejteni és ki kell utalni. A piros lámpa nem akadálya az ellátás folyósításának.

Tekintettel arra, hogy az egészségbiztosítási pénzbeli ellátások célja a betegség, terhesség, szülés stb. miatt elmaradt kereset pótlása, és így a létfenntartás biztosítása amennyiben az igényről a fenti határidőn belül az egészségbiztosító/kifizetőhely nem dönt, és/vagy a kamatfizetési kötelezettségének nem tesz eleget –figyelemmel arra is, hogy azzal a biztosítottnak és/vagy a családjának a létfenntartását veszélyezteti, egyben Alaptörvényben biztosított jogokat is sért, ezért az igénylő panasszal fordulhat az Alapvető Jogok Biztosához (ombudsman).
Elérhetőségei:
WEB: http://www.ajbh.hu/…90E21FABCD75
E-mail: panasz@ajbh.hu
Postai úton/levélcím: 1387 Budapest, Pf. 40.

Alaptörvény XIX.. cikk. (1) bekezdés Anyaság, ( ) betegség esetén minden magyar állampolgár törvényben meghatározott támogatásra jogosult.

Alaptörvény XXIV. cikk. (1) bekezdés Mindenkinek joga van ahhoz, hogy ügyeit a hatóságok részrehajlás nélkül, tisztességes módon és ésszerű határidőn belül intézzék.

Alaptörvény 30. cikk. (1)-(2) bekezdés Az alapvető jogok biztosa alapjogvédelmi tevékenységet lát el, eljárását bárki kezdeményezheti. Az alapvető jogok biztosa az alapvető jogokkal kapcsolatban tudomására jutott visszásságokat kivizsgálja vagy kivizsgáltatja, orvoslásuk érdekében általános vagy egyedi intézkedéseket kezdeményez.

Ezen túlmenően a Ket. azt is előírja, hogyha a közigazgatási szerv az előírt határidőt nem tartja be -saját költségvetése terhére- köteles a központi költségvetés részére az általános tételű eljárási illeték összegének megfelelő összeget befizetni. (Ket. 33/A § )

Kérhet továbbá kamatot ekként:
Felszólítás M I N T A kamatfizetésre táppénz, csecsemőgondozási díj (csed), gyermekgondozási díj (gyed) késedelmes utalása miatt, ha az ügyfél a közszférában dolgozik és az igényt az államkincstár bírálja el. (És alatta, ha az egészségbiztosító bírálja el.)
http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Panasz M I N T A a GYED hiányos és késedelmes utalása miatt:
http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

A mintákat igazítsa a saját esetéhez.

cincinnatus # 2016.04.22. 10:54

szendiszundi 2016.04.22. 10:33

Tisztelt szakértő:
Tavaly 2015.06.30-án űzemi balesetem volt 2016.02.29-én lejárt a közfoglalkoztatási munkaszerződésem de addig baleseti táppénzt kaptam nos be mentem a munkaügyi központba és közölték hogy járna állás keresési járadék csak mivel még kapok baleseti táppénzt így nem jár addig az állás keresési járadék és azt mondták hogy mennyek haza és adjam le továbbra is a táppénzes papírt.Nos most 2016.04.21-én voltam a házi orvosnál táppénzes ellenőrzésen és az asszisztens nővér szolt hogy pirosba van az egésszségbisztositásom nos adott egy papírt és mondta hogy vigyem be a volt munkáltatomhoz be vittem ott azt a választ kaptam hogy ő nem tud mit kezdeni velle mert már nincs munkaviszony jog alapom igy elmentem a kormányablakhoz ott közölték hogy hiba tudom bizonyitani a leszámolási lapal hogy meg szünt a munka viszonyom nem tud segíteni mennyek vissza a volt munkáltatomhozvissza mentem de már nem volt bent. Ilyen esetbe mit kell csinálni?Várom válaszát

Mivel megszűnt a jogviszonya ezért un. piros lámpát kapott, azonban a Tbj. 16. § (1) értelmében ingyenes egészségügyi szolgáltatásra jogosult a baleseti táppénzben részesülő személy.

Teendője: Keresse fel az egészségbiztosítót, mutassa be az ÜB elismerő határozatott és tekintettel a folyamatosan folyósított baleseti táppénzre a Tbj. 16. § értelmében kérje, hogy a jogosultságát állítsák zöldre.

Fentieket az OEP Főigazgatójának küldött elektronikus levélben is kérheti. Elérhetősége: oep@oep.hu

szendiszundi # 2016.04.22. 08:49

Hát mult hónap március 23-án leadtam a táppézes papirt mert ugy szoktam hogy 1-től 15-ig 16-től 30-31-ig szóval 2 hetente de még azt nem utalták át csak a 1-től 15-ig utalták és már a másik felét is meg kellet volna kapnom és nem tudom hogy a kettőnek nincs-e köze egymáshoz

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.22. 08:37

Mi a probléma? Nem kapod a baleseti táppénzt?
Vagy az a gond, hogy "pirosban van"? Bármit is jelentsen ez, nyilván a társadalombiztosítási szervhez kell fordulnod, ha változtatni szeretnél rajta, nem a volt munkáltatódhoz.

szendiszundi # 2016.04.22. 08:33

Tisztelt szakértő:
Tavaly 2015.06.30-án űzemi balesetem volt 2016.02.29-én lejárt a közfoglalkoztatási munkaszerződésem de addig baleseti táppénzt kaptam nos be mentem a munkaügyi központba és közölték hogy járna állás keresési járadék csak mivel még kapok baleseti táppénzt így nem jár addig az állás keresési járadék és azt mondták hogy mennyek haza és adjam le továbbra is a táppénzes papírt.Nos most 2016.04.21-én voltam a házi orvosnál táppénzes ellenőrzésen és az asszisztens nővér szolt hogy pirosba van az egésszségbisztositásom nos adott egy papírt és mondta hogy vigyem be a volt munkáltatomhoz be vittem ott azt a választ kaptam hogy ő nem tud mit kezdeni velle mert már nincs munkaviszony jog alapom igy elmentem a kormányablakhoz ott közölték hogy hiba tudom bizonyitani a leszámolási lapal hogy meg szünt a munka viszonyom nem tud segíteni mennyek vissza a volt munkáltatomhozvissza mentem de már nem volt bent. Ilyen esetbe mit kell csinálni?Várom válaszát

vaczkor... # 2016.04.19. 11:02

Mivel a lenti link nem működik mégegyszer megpróbálom:

Az ezzel kapcsolatos és egyéb hasonló J O G E S E T E K itt, http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?… ,

valamint Egyenlő Bánásmód Hatósága honlapján olvashatóak:

http://egyenlobanasmod.hu/…ebh-141-2015 (bírság+jogviszony helyreállítás)
http://egyenlobanasmod.hu/…/ebh-84-2015 (egyezség)
http://www.egyenlobanasmod.hu/…iew/122_2010 (bírság)
http://www.egyenlobanasmod.hu/…ex/jogesetek (további jogesetek)

vaczkor... # 2016.04.19. 10:58

napocska79 2016.04.19. 12:00
Egy kis segítség kellene...
Február 27 én aláírtam a szerződésem március 7.-i munkakezdéssel. Március 7-től 12-ig dolgoztam majd 12-én délután a műszakom után kórházba kerültem ahol kiderült kismama vagyok veszélyeztettet. Táppénzre kerültem. A cégem(multi kereskedelmi) április 9-vel azonnali hatállyal felmondott próbaidő alatt. Kérdezném hogy a próbaidőre nem él a kismamák védettsége?

Tisztelt Kérdező!

Főszabály, hogy próbaidő alatt a felek bármikor, indokolás nélkül megszüntethetik a jogviszonyt, ugyanakkor a Munka Törvénykönyvének 12. § (1) értelmében a munkaviszonnyal kapcsolatban az egyenlő bánásmód követelményét meg kell tartani.

Egyebekben 2016.04.11-én, a GYED extra topicban ezzel kapcsolatban az alábbi választ kapta:

vaczkor... 2016.04.11. 15:06
http://www.jogiforum.hu/forum/16/23784

Amennyiben próbaidő alatt megpróbálnák a táppénzre való hivatkozással elküldeni éljen az itt található lehetőséggel:

Az Egyenlő Bánásmód Hatósága marasztalta (300.000 Ft. bírság megfizetésére kötelezte) azt a munkáltatót, aki a terhes munkavállalójának próbaidő alatt, azonnali hatállyal felmondott mivel nem akarta fizetni a táppénzhez kapcsolódó közterheket (Tbj. 19. § (5) bekezdése szerinti táppénz egyharmad hozzájárulást), illetve nem akarta állni a szülési és fizetésnélküli szabadság alatt felhalmozódó szabadság anyagi terheit. Tekintettel arra, hogy a munkavállaló bírósághoz is fordult a bíróság kérelmező munkaviszonyát helyreállította.

A hatósági eljárásban a feleknek lehetőségük van egyezséget is kötni, azaz a munkáltató vállalhatja, hogy bírság helyett inkább kártérítést fizet a munkavállalónak.

Az ezzel kapcsolatos és egyéb hasonló J O G E S E T E K itt, http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?… ,
valamint Egyenlő Bánásmód Hatósága honlapján olvashatóak:

http://egyenlobanasmod.hu/…ebh-141-2015 (bírság+jogviszony helyreállítás)

http://egyenlobanasmod.hu/…/ebh-84-2015 (egyezség)
http://www.egyenlobanasmod.hu/…iew/122_2010 (bírság)
http://www.egyenlobanasmod.hu/…ex/jogesetek (további jogesetek)

napocska79 # 2016.04.19. 10:00

Egy kis segítség kellene...
Február 27 én aláírtam a szerződésem március 7.-i munkakezdéssel. Március 7-től 12-ig dolgoztam majd 12-én délután a műszakom után kórházba kerültem ahol kiderült kismama vagyok veszélyeztettet. Táppénzre kerültem. A cégem(multi kereskedelmi) április 9-vel azonnali hatállyal felmondott próbaidő alatt. Kérdezném hogy a próbaidőre nem él a kismamák védettsége?

alibi1983 # 2016.04.15. 10:28

Szóval akkor szeptemberig sehogy se tudok kilépni? Mármint jogszerűen, nyílván ha nem megyek be kirúgnak. ha jogellenesen mondom fel a munkaviszonyom milyen szankciók lehetnek? Gondolom ha nem megyek be kvázi eltűnök az jogellenes felmondásnak minősül. Pl ilyenkor kérhetik 3 havi bruttó bérem?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.15. 10:13

Határozott idejű szerződést nem lehet felmondani, így a felmondási idő sem értelmezhető.

alibi1983 # 2016.04.15. 10:03

T. Fórum.

2015 szeptemberben kezdtem el dolgozni egy multinál. Egy éves határozott idejű szerződéssel 3 hó próbaidő mellett. A cég szerint az egy év alatt csak úgy léphetek ki ha kifizetem 3 havi bruttó bérem. az egy év után pedig egy havival tartoznék a cégnek. A szerződésemnben ennek nincs nyoma ott a Mt 68-70§ ra hivatkoznak. A kérdésem az ha felmondok és hajlandó vagyok a 30 nap felmondási időt letölteni akkor követelhet tőlem 3 havi bruttó béremnek megfelelő összeget? Figyelmezetettek hogy vagy mondjak fel a 3 hó próba idő alatt vagy utána csak ezekkel a szankciókkal mondhatok fel.

Válaszukat köszönöm.

szendiszundi # 2016.04.15. 06:33

Tisztelt szakértő:
Voltam a rehabilitácios intézetben és meg jött a határozat 8% a űzemibalesetből adodot egészség romlásom akkor igy lehet kártéritést kérni és milyen nyomtatvány kell hozzá.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.13. 15:55

Nem értem a kérdést. Nyilván nem verheti bilincsbe a munkáltató, és nem láncolhatja hozzá az esztergapadhoz. Ha nem megy be dolgozni, nem fogják rendőrrel előállíttatni.

Nem célszerű a munkáltatót kifejezetten tájékoztatni arról, hogy kártérítésre tarthat igényt. Valószínűleg eszébe jut anélkül is.

Zsu2016 # 2016.04.13. 15:01

Tisztelt Kovács úr!
Köszönöm válaszát.

Azt legyen kedves még megválaszolni, ha a felmondás beadásával egyidejűleg írásban jelzem, hogy vállalom, a szankciót, felmondási idő le nem töltése miatt, azt elutasíthatja a munkáltató vagy ebben az esetbe el kell engedni az alkalmazottat a kért időponttal a szankció számlázása mellett.
Vagy teljes mértékben a munkáltatónak van joga eldönteni, hogy a kérelmet elfogadja-e?
Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.12. 18:36

Kifejezetten megváltásra nincs lehetőség, de a felmondási idő le nem töltésének nagyjából pont ez a szankciója.

Zsu2016 # 2016.04.12. 17:08

Tisztelt Szakértő!

Van arra lehetőség, hogy a 30 napos felmondási időt vagy annak egy részét, a munkavállaló pénzben megváltsa, ha a munkáltató ragaszkodik a 30 napos felmondási időhöz, de az új munkahelyen hamarabb kellene kezdeni.

Válaszát köszönöm!

wers # 2016.04.12. 14:36

Kitől is?

szendiszundi # 2016.04.12. 10:24

Tisztelt szakértő:
Voltam a rehabilitácios intézetben és meg jött a határozat 8% a balesetből adodot egészség romlásom akkor igy lehet kártéritést kérni és milyen nyomtatvány kell hozzá.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.03.22. 17:15

A felmondási idő a másik féllel közléssel kezdődik. Azt te sem gondolhatod komolyan, hogy a 30 napos felmondási időd 16 nap alatt le fog telni.

Füge1 # 2016.03.22. 14:38

Tisztelt Cím!
Március 14.-én adtam be a felmondásomat, Március 31.-i megszüntetéssel, nyugdíjazás miatt. Mikortól, ill. melyik időponttól kezdve számít a 30 napos felmondási idő megkezdése? Vagy Márc.31.-vel leszámolhatok? A felmondásomra a mai napig választ nem kaptam, /a nők ledolgozott, kedvezményes 40 év utáni nyugdíjazásról van szó/, köteles vagyok a 40 év után/felett is ledolgozni a felmondási időt, ha a munkáltató ezt kéri? Kérheti?
Megtisztelő válaszukat köszönöm.

bbddhe # 2016.03.21. 12:06

Nyelvvizsga hiányában még hiányzik a keményfedeles diploma,csak igazolás van a főiskola részéről a sikeres államvizsgáról.
A munkahely ennek ellnére a közalkalmazotti bértába szerint sorolt be,a fizetést is ennek megfelelően adja,s adott egy év haladékot a diploma megszerzésére.
Ha közben felmondok,vissza kell fizetni a diplomás bérnek megfelelő pótlékokat?

ObudaFan # 2016.03.18. 16:00

hublot

Azért az a munkáltató döntése, hogy kit küld el egy adott magatartás miatt és kit nem. Ezzel együtt meg lehet próbálni arra hivatkozva megtámadni az azonnali hatélyú felmondást, hogy kiprovokálta ezt a munkatársad, de a siker kétséges.

hublot # 2016.03.18. 15:31

Tisztelt fórumozók,és szakértők!
A hét elején a munkahelyemen(áruház)az egyik kollégám a vásárlók előtt nyilvánosan megalázott,tűrhetetlen hangnemben beszélt velem,majd buzinak nevezett.Sajnos elvesztettem a fejem,és leütöttem a sapkát a fejéről,és a polchoz löktem,és közöltem vele,hogy nem alázhat meg így,és nem beszélhet velem így.Ő megúszta a dolgot egy fegyelmivel,engem pedig anélkül h meghallgattak volna,közölték velem,hogy vagy közös megegyezéssel megyek,vagy fegyelmivel elküldenek.A kérdésem az lenne,hogy nekem járna-e még egy utolsó lehetőség úgy,ahogy a kollégámnak.

szandrisne # 2016.03.16. 19:32

ObudaFan, kbs
Köszönöm a válaszaitokat.