summa cum laude


Lunamars # 2003.03.07. 07:28

Mit éretetek 'Budapest' alatt, az ELTE-t?Mert a Pázmányt említettétek, de e kettőn kívül van még egy budapesti jogi kar.


Lunamars

Béres-Deák Attila # 2003.03.07. 08:00

Hol? Én erről nem tudok.


attika

Lunamars # 2003.03.07. 08:18

A Károly Gáspár Ref. Egyetemnek van jogi kara,már 5 éve működik!


Lunamars

Béres-Deák Attila # 2003.03.07. 10:45

Eddig úgy tudtam az Kecskeméten üzemel.


attika

Koi Gyula # 2003.03.07. 10:58

Kis jogi kar, 80 fo/év.


legislator

Koi Gyula # 2003.03.07. 11:09

Koi Gyula írta - 2003.03.7 11:58
Kis jogi kar, 80 fo/év.” Ákosnak, meg Lunamarsnak is nagyon rokonszenves a hozzáállása. Annyi biztos, hogy a kapcsolat sokat számít. Meg ugye, még mindig az ELTE van a topon, és ez még szerintem így is marad. Érdekes, hogy Lengyelországban pl. sok a magánegyetemi jogi kar. Szerintem akit érdekel a szakma, és sokat tanul, az még mindig lehet valaki. Persze, kapcsaolatokat kell építeni. Vége a babaháznak. 30 évvel ezelott 5-6 állásból válogattunk - hallom a bölcs öreg juristáktól. Ma örülhetsz, ha hat munkáltató/szolgálatadó közül egy Téged választ. És a legkisebb állásért is összeteheted a kezed. A világválság idején a Kamara ingyenkonyhát tartott fenn az éhezo ügyvédeknek. Sokan díj nélküli gyakornokok voltak, és havat lapátoltak.  Mamár Te fizetsz az ügyvédnek, hogy alkalmazzon. Hideg napok járnak ránk.


legislator

Lunamars # 2003.03.07. 13:04

Koi Gyula írta - 2003.03.7 11:58
Kis jogi kar, 80 fo/év.

Ákosnak, meg Lunamarsnak is nagyon rokonszenves a hozzáállása. Annyi biztos, hogy a kapcsolat sokat számít. Meg ugye, még mindig az ELTE van a topon, és ez még szerintem így is marad. Érdekes, hogy Lengyelországban pl. sok a magánegyetemi jogi kar. Szerintem akit érdekel a szakma, és sokat tanul, az még mindig lehet valaki. Persze, kapcsaolatokat kell építeni. Vége a babaháznak. 30 évvel ezelott 5-6 állásból válogattunk - hallom a bölcs öreg juristáktól. Ma örülhetsz, ha hat munkáltató/szolgálatadó közül egy Téged választ. És a legkisebb állásért is összeteheted a kezed. A világválság idején a Kamara ingyenkonyhát tartott fenn az éhezo ügyvédeknek. Sokan díj nélküli gyakornokok voltak, és havat lapátoltak. Mamár Te fizetsz az ügyvédnek, hogy alkalmazzon. Hideg napok járnak ránk.

Talán nem annyira szürnyű a helyzetünk,csak alkalmazkozni kéne megtanulni.A magyar jogász szerintem túl fennhordja az orrát ahhoz(és túl büszke is a diplomájára),hogy képes legyen szinte ingyen dolgozni.Pedig valahol el kell kezdeni!Én csak azt tudom mondani,hogy sajnos nem speciális a helyzetünk.Nem akarok hegyi beszédet tartani,de sok pályakezdő (legyen szó orvosról,tanárról egyszóval értelmiségről) fizetése csak minimálbér.
A Károlyról csak annyit,hogy 99%-ban ELTE-s tanárok vagy Pázmányról kikerült jogászok tanítanak.:-)


Lunamars

Rexor # 2003.03.07. 13:34

Nem hiszem hogy arról lenne szó, hogy a jogászok fennhordják az orrukat ahhoz, hogy ingyen dolgozzanak. Egyszerűen arról van szó, ha valakinek van egy diplomája nem biztos hogy megengedheti magának azt, hogy továbbra is anyuék nyakán pihenve még pár évet elbumlizzon ingyen (ez a szakvizsgáig legjobb tudomásom szerint 3 év..).

Az egyetemek közötti sorrend szerintem nem ér túl sokat. Teljesen mindegy szerintem hol tanul az ember, annak nem sok hasznát lehet venni, amit egy padban ülve ásítozva jegyzetelünk valamit. Ezt én mondjuk nagyon hiányoltam a jogból, hogy a gyakorlathoz való kapcsolódás szinte teljesen hiányzott (esti tagozaton különösen).

Béres-Deák Attila # 2003.03.07. 17:51

Ez így igaz. A pályakezdőt is meg kell fizetni. Én még abban a szerencsés helyzetben kezdtem pélyámat (1982), amikor az átlagfizetés dupláját kaptam. Teljes energiával a hivatásomra tudtam koncentrálni, nem voltak anyagi problémák, szerettem a munkámat és nagyon sokat dolgoztam. Az ügzvédek is nagyot hibáznak, amikor a jelölt szemét kiszurják 50-60 ezer forinttal. Ez semmi egyéb, mint sz*rrágóság. Õ nyilván többet keres a jelölt munkájából adódóan. Na persze nem a földhivatali, cégbírósági sorbanállásra kellene használni, hanem érdemi munkára. Egy jogi diplomával kezdő nyugodtan elvárhatja a 200.000,-Ft körüli nettot.Ezt és annak közterheit, illetve még hasznot is tud 'termelni', ha értelmes unkát kap.


attika

Koi Gyula # 2003.03.10. 10:20

Béres-Deák Attila írta - 2003.03.7 18:51
Ez így igaz. A pályakezdőt is meg kell fizetni. Én még abban a szerencsés helyzetben kezdtem pélyámat (1982), amikor az átlagfizetés dupláját kaptam. Teljes energiával a hivatásomra tudtam koncentrálni, nem voltak anyagi problémák, szerettem a munkámat és nagyon sokat dolgoztam. Az ügzvédek is nagyot hibáznak, amikor a jelölt szemét kiszurják 50-60 ezer forinttal. Ez semmi egyéb, mint sz*rrágóság. Õ nyilván többet keres a jelölt munkájából adódóan. Na persze nem a földhivatali, cégbírósági sorbanállásra kellene használni, hanem érdemi munkára. Egy jogi diplomával kezdő nyugodtan elvárhatja a 200.000,-Ft körüli nettot.Ezt és annak közterheit, illetve még hasznot is tud 'termelni', ha értelmes unkát kap.” Most többek felvetéseire is szeretnék reagálni. Rexor! Lehet, hogy tényleg felesleges ez a sorrendezés, de ugye, 8 jogi kar van. És az a nagy igazság, hogy a munkaadó kényelmes. Én nem mondom, hogy ne kerülhetne bármely jogi karról ki nagyon értelmes, tehetséges jogászifjonc, de addig még eltelik egypár év(tized) amíg az ember be is bizonyíthatja rátermettségét. Más ha azt mondod: ELTE diplomám van, és más, ha azt mondod: kecskeméti diplomám van. Azéert ez a distinkció nem mindegy, és ez persze nem azt jelenti, hogy az ELTÉ-s srác kapja meg az állást, mert az eredmény(telenség) a diplomádon, a kapcsolataidon, esetleges publikációidon, gyakorlatodon, és foként a személyes ráhatásodon múlik. (Felejtsük el az olyan munkákat, ahol Te fizetsz, hogy dolgozhass, az más tészta). Hogy a munkaadó/szolgálatadó mennyire tájékozatlan, az lemérheto, hogy a közgazdász munkáltatók többsége(!) a legjobb BKÁE Közgáz kar diplomaként a közgazdász - informatikust jelölte meg. A leégés az, hogy onnan még nem is ment ki végzos évfolyam!!! Többiekhez: szerintem megalázó, hogy öt évet tanulsz a diplomáért, és évekig vacak fizetést kapsz (mert pl. még a közigazgatásba se tudsz bejutni, ami szerintem elofordulhat, foleg létszámstop idején). Az orvosok is viszonylag kis fizetéssel kezdenek, a közgazdászoknak talán több a lehetoség, de ott sincs kolbászból a kerítés. Tehát én azt várom el a társadalomtól hogy: annyit adjon a kezdo diplomásoknak, hogy ne kelljen szüleikkel élni, és akár önállóan is lakást tudjanak bérelni (esetleg majd venni is), és közben ne haljanak éhen. Vehessék meg azon szükséges szakkönyveket, miket elérni nem tudnak, és ez ne okozzon csodöt. A családosoknak legyen esélye gyermekvállalás esetén is az élheto, normális életre.


legislator

Justine # 2003.03.20. 15:07

Lunamars! Köszi a tanácsodat. Mit tegyek, ha nem elégít ki (csak) az elmélet tanulása?! Aki úgy érzi, 5 éven keresztül a könyveket akarja bújni, az tegye(ez is lehet jó megoldás). Én már döntöttem: gyakorlatot(tapasztalatot) is akarok szerezni.

A jogi karok sorrendjéről. Ákos nem is említette Miskolcot, pedig az ELTEÁJK honlapján olvasható felmérés szerint az objektív rangsorban Miskolc a második. Ha én lennék a munkáltató, senkit nem vennék fel csak azért, mert Eltés.
Üdv.


J.

Kovács Jozsi # 2003.03.20. 21:10

Azért a lófütyit ne vedd komolyan, maradjunk annyiban, hogy a jogi felsőoktatás ma Magyarországon nagyon sokat fektet az elméletre és viszonylag keveset a gyakorlatra. Persze, ez nem jelenti azt, hogy ne kéne megtanulnod a polgári vagy a bűntetőjogot, illetve az ehhez tartozó eljárásjogokat. Sőt, nagyon meg kell tanulnod, de a gyakorlatban ugyis mindennek meglesz a maga törvényszerűsége, és azt is ugyanúgy meg kell tanulnod, mint az írott anyagot. Persze az is igaz, hogy a megtanultak jó részét, kb.50%-át valószínűleg az életben nem fogod használni (pl.: agrárjog és társai, no meg a jogelméleti-jogbölcseleti baromságok). A fennmaradó 50%-nak kb. 10-20%-a még így is passzivitásban marad és csak néha kell hozzányúlnod. Tehát az aktívan használt gyakorlati tudás kb az egyetemi tudás 30-40%-át teszi ki.

Eszerint az 5 év alatt megszerzett tudás 30 % használod fel a gyakorlatba.
Ez szerintem igen is lóf*sz. Gondoljatok bele, hogy mit tanultatok és mit tanulhattatok volna helyette.Na mindegy...

Ja még annyit, hogy befejezem az egyetemet( ha minden igaz) 2 éves gyakorlattal a hátam mögött. Mindenki döntse el, hogy ez mennyit is ér valójában. Én már tudom...


bausan

B.B. # 2004.01.13. 10:26

Sziasztok!

Érdekes a téma, sok helyen hallani erről mostanában információkat.

Ott kezdeném, hogy amennyiben kiszűrjük a magyar munkaerőpiacon legfontosabb tényezőt, a HÁTSZELET (ami persze a tanulmányi eredményekre is hathat bizony), tehát vagy kizárólag hátszél nélküli jelentkezők, vagy "egyforma hátszéllel" rendelkező jelentkezők lehetőségeit nézzük, akkor biztos, hogy dönt az oklevél minősítése. Igaz, ez attól a szubjektív többlettől is függ, hogy a felvételben döntést hozó leendő munkáltatónak milyen volt a tanulmányi előélete. Az a helyzet, hogy ez szerintem minden szakmában számít, szerintem egy közgazdász- vagy mérnökdiplomán sem mutat jól a "közepes" minősítés, a "jó" pedig a nagy átlag. Sokan mondják, hogy nem nézik, nem foglalkoznak vele - pedig ha elküld az ember egy álláspályázatot az oklevelek másolatával, akkor bizony ott virít a dolog, és higgyük, hogy hidegen fogja hagyni azt, aki dönt. Mérni akarják a jelentkezők tulajdonságait, és hopp, ott egy (objektívnek látszó) szám. Begyöpösödött dolog ez, de begyöpösödött világban élünk, tele begyöpösödött munkáltatókkal (tisztelet persze a kivételnek). Jogi szakterületen nincs még tapasztalatom (negyedéves vagyok), de az első végzettségemmel kapcsolatban, a közgazdász-szakmában soha nem tesztelték a szaktudásomat - csak a pályázati anyagom és a velem folytatott sablon-beszélgetések ("dzsob interjú" :-)) és egy csomó szubjektív benyomás állt a rendelkezésükre, hogy döntsenek.

Amúgy - ezt nem bántásnak szánom - de az egész oktatásban, a jogon főképp azok érnek el kiemelkedő tanulmányi eredményeket, akik gépként pörgetik különböző adatok felsorolásait. Ez, a jogszabályok bemagoltatása és visszamondatása nem mutatja a megértést. Sokan szidják a jogbölcseleti tárgyakat, de igenis, azok tartalmának a MEGÉRTÉSE, az azzal kapcsolatos véleménynyilvánítási készség az egész jogász-szakma megértését, lényegének átérzését jelenti (jó eséllyel :-)). Igaz, sajnos jogbölcseleti tárgyakat is lehet megértés nélkül magolni, a vizsán itt is dominálnak az adatfelsorolások, ahelyett, hogy összefüggések, tendenciák megértését kérnék számon. Már korábbi (közgazdasági) tanulmányaim alatt rájöttem, hogy a mai oktatási rendszerben az összefüggések megértése önmagában az elégségeshez sem elegendő, de a részletek gondolkodás nélküli bemagolása jó út a jeles felé. Nem zárom ki persze azt, hogy egy jó tanuló érti is a dolgokat, de azt látom, hogy bár van ilyen, ez mégis ritka. Mintha magát a GONDOLKODÁSMÓDOT osztályoznák az oktatásban a valós tudás helyett.

Viszont hozzátennék ehhez még valamit: azt tapasztalom, hogy bizony a munkahelyeken is az a fajta gondolkodásmód a díjazott, ami a jó tanulókat jellemzi. Legalábbis nagyobb cégeknél, multiknál ez bizony így van. Akinek ott önálló gondolatai vannak, és a tetejében nem is pedálozik, aki nem része a rendszernek, azt általában kicsinálják. Tehát sok munkahelyen ugyanúgy nem a valós tudás számít, legalábbis közgazdasági területen ezt tapasztalom. Nem igazi, gondolkodó, összefüggéseket átérző közgazdászokat várnak a vezetők, hanem látványosan szorgoskodó BIZALMI embereket. Feltételezem, hogy divatosabb nagy ügyvédi irodákban is, ahol főképp szerződések kötése, ellenjegyzése folyik, szintén előfordulgat ez a jelenség.

Bocsánat, nem akartam senkit megbántani a fentiekkel - kivételek mindenhol vannak oda-vissza. Különben is a legszebb lányok általában jó tanulók... ;-)))

atlantic # 2004.01.30. 18:52

(Kérem, hogy a reklám célú, "copy-paste" hozzászólásokat mellőzzük. A hozzászólás szövege itt olvasható: http://www.jogiforum.hu/forum/13/68

Sz.K.)

porszivocska # 2004.06.23. 17:58

JUSTINE nemműködik az emailed,kérlek írj az enyémre egyet,mert szeretnélek elérni!!

Kismac # 2004.06.28. 12:59

Sziasztok!

Nem értek egyet B.B.-vel. A magyar oktatási rendszer sajátja, hogy a tanárok a jó tanulókat pátyolgatják, és az bizony nem válik a javukra. Nem tudnak boldogulni, gőzük sincs a gyakorlati dolgokról- tisztelet a kivételnek persze. Míg a gyengébben muzsikálók talpraesettek, mert meg kell tanulniuk hogy egyedül boldoguljanak. Szegény summa cum-osok csak a pályán szembesülnek azzal, amivel a többiek, semmivel sem érnek többet a munkaerőpiacon. És ez bizony sokkoló egy éltanulónak, a tanárok akik kvázi a "felettesük" volt ajnározták, de a való világban ez már messze nincs így.

derill # 2004.07.05. 08:52

Hát B.B.-vel én sem. Mert ezek szerint én ronda vagyok:((( Pedig nem is. Csak munka mellett tanultam, tanulmányi szabadság nélkül. Tehát csak azt tanultam meg nagyon, amire szükségem volt. A jogszociológiát például nem. De átmentem belőle - köszönet érte Kajtár Professzor Urnak.

De tényleg az élet dönt. Kecskés professzor Ur például közepes eredménnyel államvizsgázott polgári jogból. Most ő tanitja:)) És nagy szaktekintély. Én meg családjogból vizsgáztam közepesre, mert utálok magolni, és nem is tudok. És be kell, hogy lássuk, hogy a vizsgaeredmény sokszor beskatulyázás következménye is - ha az első vizsgád rosszul sikerült, a többi is rossz lesz -, na meg a szerencsétől is függ - melyik tanár vizsgáztat, mit kérdez, és melyik lábával kelt fel.


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu

K.V.B. # 2004.07.07. 07:58

Tökéletesen egyetértek B.B.-vel! Az első diplomám nekem is közgazdász, és igen büszkén mutathattam meg az első állásinterjúmon a kitüntetéses minősítést... Nem volt kérdés, rögtön felvettek, és örültek, hogy ilyen eredményesen végzett embert találtak.
Ha munkáltató vagyok, számomra egyetlen dolgot jelent egy jeles vagy esetleg egy kitüntetéses diploma látványa: azt, hogy az illető nagyon pontosan tud tanulni. Nem a magolási képesség az első, amit eszembe jut róla, aki csak magol, nem képes jeles diplomát teljesíteni! Oda ész kell, jól forogjanak a gondolataid, és egyetlen vizsgán sem hibázhatsz, ha nem akarod elszúrni! Következtetek továbbá az illető szorgalmára, hiszen volt türelme a könyv felett ülni napokat (és ha még kiderül, hogy levelezőn, munka mellett végezte, akkor a kitartására is büszke lehet). Egy szóval jól terhelhető, pontosan dolgozó embert fogok kapni. A többi majd menet közben kiderül róla, de az biztos, hogy ha az elméletet meg tudta tanulni, és a vizsgán alkalmazni tudta az ismereteit, a gyakorlattal sokkal kevesebb problémája lesz, mint egy rite-nak, mivel a rite minősítés azt mutatja, hogy többször is előfordult, hogy az illető nem tanulta meg a tananyagot, józan parasztésszel pedig nem lehet hozzáállni a joghoz, csak precíz, pontos tudással! A rite-ok ne vigasztalják magukat, hogy talpraesettek: lehet, hogy azok, de egy jeles minősítésű biztos, hogy az, nemcsak lehet! Nem tudsz nyuszi módon vizsgázva ötöst kapni, ott nagyon észen kell lenni! Nem szokott elegendő lenni a tétel hozzá, kapsz egy-két kedves kérdést is, ha már úgy látszik, jól tudod az anyagot...
Sajnos nem tudok magolni, és kíváncsi lennék, hogy a közgáz szigorlaton ki tudna magolással átmenni. Próbáld meg megtanulni a négy síkú koordináta-rendszerben a makrogazdasági összefüggések ábrázolását magolással. Ez nem ám jog, ahol minden le van írva! Kapsz egy rahedli logikai sémát, és alkalmazd a tanár minden agyament kérdésére válaszolva mindenféle kombinációban!!!
Aki a jogon a felsorolásokat magolásnak fogja fel, az az egész gyakorlatot nem érti. Ha egy perben csak egyetlen kifejezés nem jut eszedbe abból a rahedli felsorolásból, amit akkor kellene előterjeszteni vagy amivel akkor lehetne élni, elvesztetted!

Legislator # 2004.07.08. 15:21

Bocsánat, a jogban sincs minden leírva. Amit meg leírnak, az is gyakran hibás.


Sunshine after the rain.

derill # 2004.07.13. 14:58

K.V.B-vel meg aztán végképp nem. Gondolom nappalin végeztél, és anyukád kimosta a gatyádat is, mindent alád toltak. Fogalmad nincs mit jelent tanulni ugy, hogy mellette napi 10 órát dolgozol, és nem is akármilyen minőségi munkát, munka után rohansz a kórházba a beteg szüleidhez - természetesen két különböző kórházban van mindkettő - mellette még gyereket nevelsz, minden nap főzöl még vizsgaidőszakban is, mert tudod, hogy másképp a családod és szüleid a kórházban nem eszik meleg ételt.
Emellett még a gyermekedre is odafigyelsz, nem mondod neki, hogy nem érek rá, amikor el akarja mesélni mi volt az iskolában. Aztán este ugy 10-11 körül nekiállsz tanulni, amikor már tökéletesen fáradt vagy, és alig fog az agyad.

Én rite voltam, de a tudásomat mindenki felmérheti itt a fórumon. Rite pedig mindazért voltam, amit fent irtam. Volt, hogy a vizsgáig egyszerüen nem értem végig a könyvön, pedig minden szabad időmben tanultam. Csakhogy ez volt a legkevesebb. És nekem az első diplomám sem volt kitünő vagy jeles. Amit viszont kell, azt tudom, és igyekszem, hogy mindig többet tudjak.

Lehet egy summa cum laude is jobb nálam, csak ezt be kell bizonyitania. Ha sikerül, boldogan elismerem, mint ahogy itt másokat is példaképnek tekintek (Attila, Big Cat, Rexor stb.)


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu

derill # 2004.07.13. 15:00

Ja és hozzáteszem, hogy mindezt egyetlen nap tanulmányi szabadság nélkül, ugy, hogy vizsgaidőszakban még helyettesiteni is beoszt a főnököd, nehogy magasabb végzettséged legyen nála. Egy-egy vizsga előtt maximum 1-2 nap szabadságot tudtam kivenni, mert a két vizsgaidőszakra és a konzultációkra (havonta három nap) nem volt elég a rendes szabadságom


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu

Legislator # 2004.07.13. 20:58

A bíróságon, ügyészségen stb. nem az alapján ítélik meg az embert, hogy milyen eredménnyel végzett, hanem hogy mit tud letenni az asztalra. Nem tudom, hogy itt írta

  • e valaki, hogy Kecskés Prof. pl. közepesre záróvizsgázott polgári jogból. A jegy nem mérce, a tudás a mérce.

Sunshine after the rain.

K.V.B. # 2004.07.14. 06:35

Kedves derill!
Ezúton közlöm Veled, hogy levelezős vagyok a jogon, és ugyanolyan feltételekkel tanulok, ahogyan leírtad, a gyerekneveléstől eltekintve. Viszont van helyette beteg nagypapám is az epilepsziás anyukám mellett... És a nagyapám 160 km-re lakik tőlünk, így odaugrani nem egyszerű...
Az apámék nem tudtak taníttatni, így azért lett az első diplomám annyira jó, amint írtam, mivel szükségem volt a köztársasági ösztöndíjra ahhoz, hogy Győrben egyáltalán el tudjam tartani magam, és el tudjam kezdeni a következő félévet. Az első félévben - mivel nem volt ösztöndíj - éjszakai munkára mentem, szörpöt csomagoltam. Ez nem vicc! 19 éves fejjel az ösztöndíjamból vezettettem be a meleg vizet (!!!) az apámék falusi házába, olyan szegény körülmények között éltem. Az apám munkanélküli lett, én pedig kiadtam a kolesz szobámat illegálisan, hogy abból is legyen pénzem, és bejártam Győrbe naponta 3-3 óra nettó utazással (plusz várakozási idők), mivel a vasúti bérlet és a buszjegy olcsóbb volt, mint amit ezért kaptam. Ekkor tanultam meg a buszon-vonaton tanulni, és így csináltam meg a kitüntetéses diplomát! Neked fogalmad sincs, hányszor szorítottam össze a fogamat, hogy nem bírom tovább... És mégis tovább csináltam. És eltartottam a családot (apám, anyám, öcsém, aki még tanult), amíg apám nem talált egy másik munkahelyet (6 hó). Hát ezért nem bírom a rite-ok siránkozását, mert én így csináltam meg a köztársasági ösztöndíjat többször is! Tudod, hányszor futottam végig a győri vasútállomástól a SZIF-ig? Csak hétfőtől csütörtökig minden nap... És keltem hajnali fél négykor, és feküdtem éjfélkor hetente kétszer (mert hál' Isten az órarend szerint reggel 8-kor volt két órám és este 5-kor kettő, így nem értem el, csak az éjszakai vonatot).
A mostani állapotom ehhez képest egy álomvilág: a buszon minden nap tudok tanulni a szorgalmi időszakba, dolgozom egy nagy cégnél már hat éve, mellette 10 tanítványom van matematikából otthon, így ha hazaérek, ők kerülnek elő, nem a tankönyv. Építkezünk a férjemmel, és én is főzök minden nap. Lefekszem éjfélkor, és kelek reggel hatkor.
Van viszont két nagy előnyöm: az egyik a tanulmányi szerződés (beismerem: behozhatatlan előny a szabadság), a másik pedig a felfogóképességem (sohasem tanultam 5 napnál többet egy vizsgára a jogon) Ja, és azt hiszem, az akaraterőm...
Azt szintén elismerem: nem a jegy mutatja meg teljes egészében a tudást. De a szorgalmat és a kitartást igenis megmutatja!

K.V.B. # 2004.07.14. 06:57

Kedves derill!
Bocs, nem akartam olyan keményen megfogalmazni a dolgokat az előbb, ahogyan végül is megjelentettem ezen a weboldalon, de amikor azt olvastam, hogy kimosták a gatyámat is és mindent alám toltak, elborult az agyam... Bár megértem volna!
Az egész előbbi szövegből egy a lényeg: nekem nem olyan problémáim voltak, hogy meg tudom-e mondani a gyereknek: ma nem érek rá vele foglalkozni, hanem olyan prózai kérdések: lesz-e mit enni aznap vagy sem? Anyukám nem dolgozhatott az epilepszia miatt, most már ott tartunk, hogy 2/3 akkora az agya az agyzsugorodás miatt, mint egy normális embernek. Az apám pedig a leírt eset óta háromszor volt munkanélküli. Persze már rég nem velük élek, hanem a férjemmel.
Csak annyit szeretnék mondani: a problémákat hosszan lehet sorolni, de nem érdemes, és főként nem szabad magunkat beleélni, mert csökkenti az erőnket ahhoz, hogy nekilássunk megoldani őket! És ez egy fiatal ember tapasztalata!

derill # 2004.07.14. 10:05

Hiába van szorgalmad, kitartásod, ha nincs időd. Ilyenkor a szorgalom és kitartás épp abban mutatkozik meg, hogy még birod, még nem adod fel. De a jegyeiden nem fog látszani. És Te irtad, hogy a jegyek számodra azt mutatják, hogy van szorgalma, és kitartása, tehát akinek rosszak a jegyei, annak nincs. Hát ez egyáltalán nem biztos. Nem árt vizsgálni a körülményeket is.

Becsülöm, ha mindaz igaz, amit leirtál. Amikor majd gyermeked lesz, meglátod, mennyi időt "kell" ráforditanod, tehát nem tudhatod még, hogy mi a különbség: gyermek mellett tanulni, vagy anélkül. Te szerencsés vagy, és én hibáztam, mert tanulhattam volna én is 20 évesen, ha akkor lett volna annyi eszem (ha a szüleim ugy neveltek volna). De ahonnan én jöttem, ott ez nem volt divat, a testvéreimnek csak 8 általánosa van, szüleimnek pedig csak 6 volt.

Az 5 nap számomra csak álom lett volna. De nem is rólam van szó (egyébként sem irtam le mindent, pl. hogy a 3. év első félévének elején közölték, hogy mégsem lesz tanszéki vizsga abból a nyelvből amiből akartam - amire 3 évig készültem -, vagy megyek rigó utcába, ahonnan köztudott, hogy sokszor akkor is visszatapsolják az embert, ha jól megy a nyelv, vagy válasszak másik nyelvet: német, angol, francia közül. Ha nem sikerül a rigós nyelvvizsga, nem tudom megkezdeni az államvizsgákat. Tehát nem mertem kockáztatni, választottam: németet. Sosem tanultam, de ott legalább van köze a leirtaknak a kiejtéshez. Tehát volt egész fél évem, hogy megtanuljak olyan szinten németül, hogy a tanszéki vizsgát le tudjam tenni. Közben betették a munkahelyemen a közig szakvizsgát, ha nem teszem le, nem tudnak kinevezni vezetőnek. Januárban tehát féléves vizsgák, márciusban szakvizsga, májusban év végi vizsgák, közben kórházba rohangálás, vezetni a gyámhivatalt, és megbizott irodavezetői teendőket is ellátni, család, gyerek, szeptember 12-én meghalt az édesapám, 15-én nyelvvizsgáztam, 17-én kezdtem az államvizsgát.)

De ez csak az én problémám.

A többiekről van szó. Elismerem, sokan vannak, akik azért rite-k, mert nem tanulnak. Nappalisok közt is van jópár, pedig semmi más dolguk nem lenne. De sokan épp a körülményeik miatt produkálnak rossz eredményt. Attól még lehetnek kimagasló tudásuak (én például a tanárok számára fontosnak tartott, ám használhatatlan anyagot csak elolvastam, sosem tanultam meg, és azóta sem volt rá szükségem. Pl. hogy melyik jogszociológus mikor mit csinált. Viszont igyekeztem minél több kapcsolódó anyagot elolvasni a fontosakhoz. Viszont a vizsgák sokszor felsorolásokból állnak. Azt gondolom, hogy a perekre felkészülésnek épp az a lényege, hogy az ahhoz kapcsolódó jogszabályokat az ügyvéd még egyszer átnézi, és ami fontos, akár kivülről megtanulja. A jogszabályok meg folyton változnak. Ezért fontosabb, hogy jogérzéke legyen: tehát ha nem tudja, hogy van-e jogszabály egy adott kérdésben, fontos tudnia, hogy ha lenne, akkor kb. minek kellene benne lennie. Ha ez az elképzelése egybevág a "megtalált" jogszabály szövegével, akkor jó uton halad. Ezért sem fontos betü szerint megtanulni felsorolásokat. De tudnia kell, hogy mit tartalmaz egy jogszabály. A gyámhivatal épp az a terület, ahol olyan iszonyatos mennyiségü joganyagot kell ismerni (mint egy ügyvéd esetében), hogy lehetetlen is lenne mindet betü szerint megtanulni. Na meg értelmetlen is. Fontosabb, hogy minél sürübben elővegye valaki a jogszabályokat, és amiben nem biztos, azt inkább megnézze.

És végezetül még egy tanulságos sztori:

Volt egy lány a suliban. 23 éves, anyukája mindent megcsinált helyette, neki csak tanulnia kellett. Az első félévben jogszociológia vizsgán jelest kapott. Nekem, meg még az osztálynak több mint felének nem sikerült, mert a tanár be akarta bizonyitani, hogy a jogszociológia fontosabb tantárgy mint a római jog. Igy többen is buktak belőle. A lány közölte: "hát tanulni kell!" Kis hiján megverték a többiek. Aztán nemzetközi jognál én mondtam neki: "hát tanulni kell!". Meg volt sértődve. Emlékeztettem. A vizsgáinak nagy része arról szólt, hogy kikönyörögte az ötöst, mert azért ötösre nem tudta, de végül megadták neki - de nem minden tanár. Summa cum laude lett. De ha kérdeznél tőle valamit, bociszemekkel nézne rád. Ha pedig két jogszabályt már kombinálni is kellene, akkor pánikba esne. Pontosan tudta, hogy a könyv 26. oldalának 6. bekezdése mit ir, de elvonatkoztatni nem tudott. Amikor megkérdezte tőle a tanár, hogy amikor fejszével fejbevágnak egy embert, mi az elkövetés tárgya, lazán közölte, hogy a fejsze. A tanár majdnem sirvafakadt. Merthogy az a fejsze egy tárgy, ami igaz.
Ennyit a summa cum laudéról - ami többnyire a magolási képességről szól - tisztelet a kivételnek.


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu