utazási költségtérítés


_Wasp_ # 2009.09.15. 15:47

kérlek, ne tedd fel két helyen a kérdést, lehet, hogy duplán dolgoztatsz minket vele.

78/1993. (V. 12.) Korm. rendelet szerint:

„ 2. § E rendelet alkalmazásában
a) munkába járásnak minősül a közigazgatási határon kívülről történő napi munkába járás és hétvégi hazautazás; ”

„ 3. § (1) A munkáltató köteles a munkavállalónak megtéríteni a munkába járást szolgáló bérlettel vagy teljes árú menetjeggyel való elszámolás ellenében azok díjának

a) 86%-át, ha országos közforgalmú vasút 2. kocsiosztályon;
b) 80%-át, ha elővárosi vasúton, valamint helyközi díjszabással közlekedő helyi és távolsági autóbuszon
utazik.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

noanoa # 2009.09.16. 09:07

Köszönöm szépen a gyors és preciz választ.
Nagy segitség!

(Kétségbeesésemben irtam két helyre: először a "Segitség" rovatot próbáltam, aztán később valahogy rátaláltam, hogy van egy kifejezetten ilyen tárgyú rovat is, ezért irtam be oda is. Bocsi....)

m_kata # 2009.09.19. 13:40

Tisztelt Fórumozók!

Szeretném, ha segítenének megoldani a problémám:
21 éve dolgozom jelenlegi munkahelyemen és most közölték velem, hogy januártól nem fizetik az útiköltségemet, mert Áfa köteles lesz.
Anno, szóbeli megállapodás született, mely alapján eddig nem volt gond a fizetés. Most azonban azt mondják, hogy adható és nincs róla írásban semmi, ami őket további fizetésre kötelezné. Megtehetik velem, hogy megvonják és nem fizetik tovább?
El vagyok keseredve, mert enélkül a támogatás nélkül a fizetésem felét elutazom.

Előre is köszönöm a segítséget!

Ketrin

monalisa1 # 2009.09.20. 12:46

A munkábajárás utazási költségtérítése nem szociális juttatás hanem jogszabály írja elő annak béren kívüli kötelező fizetését. Rajtad kívül milliónyi embert érint még ezen téma. Az áfa-változás főleg a munkáltatónak lesz "husbavágó", tehát akit tud januárig leépít...

Mit lehet tenni? Elsősorban is végre írásbeli munkaszerződést kötni, valamint átgondolva/mérlegelve a helyzetet talán kompromisszumos megoldásra jutni...

"Lisa"
laikus hozzászóló

nandy # 2009.09.21. 07:28

m_kata:

Kettővel előtted Wasp beidézte a jogszabály szövegét, ha a feltételek fennállnak, akkor jár neked a 80(86)% költségtérítés.

Ha a feltételek nem állnak fenn, akkor nem jár, csak adható, és így bármikor vissza is vonható.
Ez nem ÁFA kérdése...

Red Fox # 2009.10.27. 20:25

Sziasztok

Olyan kérdésem lenne, hogy vidékről a fővárosba munkába járásnál a munkáltatónak kell e téríteni a Volán bérlet és a BKV bérlet 80 %-át?
Konkrétan a BKV része érdekelne.

Tehát bejutok a városba Volán bérlettel de onnan tovább kell utaznom a BKV járatain. Ilyenkor a munkáltatónak a BKV bérlet 80 %-át téríteni kell?

Köszönöm a válaszokat előre is.

nandy # 2009.10.27. 21:08

Szia!

78/1993. (V.12.) Korm. rendelet
3. § (1) A munkáltató köteles a munkavállalónak megtéríteni a munkába járást szolgáló bérlettel vagy teljes árú menetjeggyel való elszámolás ellenében azok díjának

  1. 86%-át, ha országos közforgalmú vasút 2. kocsiosztályon;
  2. 80%-át, ha elővárosi vasúton, valamint helyközi díjszabással közlekedő helyi és távolsági autóbuszon

utazik.

Ennek értelmében a pesti bérletet már nem biztos, hogy térítenie kell.
Hiszen a jogszabály úgy szól, hogy "helyközi".

végrehajtó1 # 2009.10.27. 21:09

Én úgy tudom csak a helyközit téríti.A helyit (Bkv-t) nem.

viccuka # 2009.11.09. 17:30

Fórumtársak!
Jelenlegi munkahelyem a fővárosban van, én is itt lakom. Kapok BKV bérletet. Azonban gondolkozom azon, hogy vidékre költöznék páromhoz. 90,6 km volánbusszal, ami havi több, mint 60ezer forint a bérletet tekintve. Ennek 80%-át köteles fizetni a munkáltató, ám én tartok tőle, hogy a havi kb 50ezer forint plussz teher miatt nehogy mást akarjanak inkább foglalkoztatni helyettem. Nyilván az indok sosem az ami valójában, de csak az nem hibázik, aki nem dolgozik, tehát biztos az én munkámba is bele lehet kötni, ha nagyon akarják.
Kérdésem az lenne, hogy a munkáltatót valójában ez tényleg havi 50ezer forint többletköltséggel terhelné, vagy ő el tudja számolni úgy, hogy nem jelent neki többlet terhet.
Esetleg az állam téríti-e a munkáltató számára ezt a többletköltséget?
Tehát valójában arra a kérdésre keresem a választ, hogy hogyan néz ki ez a kérdés a munkáltató oldaláról?
Köszönöm előre is a segítséget.
Éva

viccuka # 2009.11.15. 13:38

Fórumtársak!
Egyikőtök sem ismeri ezt a kérdést behatóbban, vagy csak annyi a topic, hogy nem jut senkinek energiája pont erre válaszolni? Köszönöm szépen annak aki legalább azt megírja, hol tudok utánanézni.
Éva

monalisa1 # 2009.11.16. 19:09

Ha ezen topicban lentebb elolvasol egy-két hozzászólást, kérdésedre alapból a választ megtalálod.

Azonban azt már a munkáltatódnak kell tudnia, hogy Te megérsz-e neki 90-100 km-re utiköltség hozzájárulást - havi/évi viszonylatban szép nagy summáról van szó...

Egész más lenne a helyzet ha a cég küldene vidékre dolgozni, mert akkor muszáj lenne neki az ezzel járó költségeket fizetni.

Ha elköltöztök, keress helyben munkát - neked is így lesz könnyebb.

"Mona"
laikus hozzászóló

nandy # 2009.11.17. 07:46

El tudja számolni költségként, de attól még többlet tehernek minősül, mert ki is kell fizetnie...

nandy # 2009.11.17. 07:46

.

nandy # 2009.11.17. 07:47

.......

mia1 # 2009.11.21. 14:56

Szeretnék segítséget kérni utazási költségtérítésre.Férjemnek új munkahelye lett.Földmérőként hetente más helyen kell dolgoznia ott is marad 3-4 napot.Ráadásul van hogy munkásokat is kell vinnie és szerszámokat is a munkához.Főnöke természetesnek veszi hogy mindenhová a családunk autójával megy, sajnos erre vonatkozóan nem történt semmi megállapodás.A benzint fizeti /még jó/,de a kocsira nem ad semmit ,ami az én nevemen van nem is a férjemén.Amikor kérdeztük,hogy ha az autónkat használja a férjem a munkához fizessen rá valamit, azt mondta csak akkor adhatna ha számlát adnánk róla!Szeretném megkérdezni mit kérhetnénk azért hogy a férjem szállítja a munkásokat -saját autóval hetente akár 600 km-t vezet?A kocsi pedig azért csak piszkolódik ,kopik.Neki nem járna az a 9 ft/km?

hammlett # 2009.12.14. 14:23

Elnézést, már elküldtem egyik fórumra a kérdésemet, (de nem emlékszem, melyikre,).
A "tömegközlekedési eszközzel – történő oda- és visszautazás ideje" pontosan mit takar?
Belszámít-e a lakástól a tömegközlekedési megállóhelyre való kigyaloglás, a tömegközlekedési eszközre való várakozás ideje is illetve leszállva a tömegközlekedési eszközről a munkahelyre való begyaloglás ideje? (Ez utóbbi- mivel a munkahelytől kb. 4 km-re van elég jelentős)

profirobi # 2010.04.06. 13:58

Sziasztok.
Tudtok segíteni?
A munkahelyemre 50km-ről járok be dolgozni. Eddig meg tudtuk oldani munkatársammal, hogy ketten fizetjük a bejárást, de sajnos ő nemrég felmondott.
Mindketten a 9FT/km-t kaptuk meg utazási költségtérítésnek így nagyjából fedezte a bejárási költséget.
Mivel egyedül ez már elég nagy kiadást jelentene megkérdeztem, hogy kapok-e bérletet, de a munkáltatóm továbbra is a 9FT/km-t akarja fizetni.
Van-e lehetőségem kifizettetni a munkáltatómmal a bérlet 80%át ha én megvásárolom és hó végén odaadom?
Vagy elutasíthatja ezt valamilyen indokkal azon kívűl hogy kirúg?
Válaszotokat előre is köszönöm.

végrehajtó1 # 2010.04.06. 14:27

Van-e lehetőségem kifizettetni a munkáltatómmal a bérlet 80%át ha én megvásárolom és hó végén odaadom?

Van de akkor a km pénz nem jár.ha leadja a bérletet akkor ki kell fizetnie a 80%-át.

profirobi # 2010.04.06. 17:00

Kell a fenének a kilóméterpénz.
Csak nem akarok befürödni a bérlettel.
42100 forint és ha nem akarja kifizetni akkor elég nagy szopacs.
Munkaszerződésemben nem találtam semmi olyat ami erre a dologra hivetkozna.
Szóval ha megveszem és az orra alá dugom hó végén akkor ki KELL fizetnie a 80%-át?
Max az után rúg ki de akkor meg beperelem :D

nandy # 2010.04.07. 09:38

78/1993. (V. 12.) Korm. rendeletMunkábajárással kapcsolatos utazási költségtérítés|3
3. § (1) A munkáltató köteles a munkavállalónak megtéríteni a munkába járást szolgáló bérlettel vagy teljes árú menetjeggyel való elszámolás ellenében azok díjának

  1. 86%-át, ha országos közforgalmú vasút 2. kocsiosztályon;
  2. 80%-át, ha elővárosi vasúton, valamint helyközi díjszabással közlekedő helyi és távolsági autóbuszon

utazik.

bonyolult # 2010.04.13. 06:12

Tisztelt Fórumozók!
Alkalmi munkavállaló részére is jár az utazási költségtérítés? Kb. 50 km-nyire járok dolgozni kolleganőmmel autóval, mert tömegközlekedéssel 2,5-3 óra lenne az út oda és ugyanannyi vissza. A minap hallottuk, hogy mindketten nem kérhetjük a költségtérítést csak az egyikünk. Igaz ez?
Várom mielőbbi megtisztelő válaszukat.

ityam # 2010.05.07. 11:52

Üdvözlet!

A kérdésem hogy ki dönti el hogy jegyet vagy bérletet kell fizetni. Mert a kormányrendeletben VAGY-al van jelezve.
Én üzletkötőként dolgozok. A munkaszerződésemben az szerepel hogy melyik telephelyen dolgozok. Illetve szerepel olyan is benne hogy a Munkáltató a munkavállalót állandó munka helyen foglalkoztatja. Működési körzetem pedig Magyarország, és a munkaköri feladataimat szokásosan nem a telephelyen végzem.
Kötelező rendelkezésre állási időm van heti 1 nap amikor kötelező bemennem a telephelyre. A maradék munkaórám szabadon osztom be.

Nekem csak a heti 1 nap bejárási költséget kell csak téríteni? Vagy ha én megveszem a bérletet akkor azt is ki kell fizetni. Mert jellemzően persze Bp.n kötök üzletet és vidéken lakok.

Köszönettel Nagy Mátyás

ityam # 2011.08.09. 07:49

Üdvözlet!

Gondoltam felhozom a témát mert még mindig nem akarják kifizetni nekem a bejárásom.

Most már több mint 2 éve dolgozom itt és ezidáig sem kaptam költségtérítést. Kérdésem visszamenőleg meddig lehet követelnem ezt a munkáltatón? Ha esetleg egyszer majd elmegyek a cégtől akkor mekkora térítésre adhatom be jogosan a követelésem?
Csak mert ha bérletet kötelező lett volna fizetni akkor 2 év alatt az már több százezer forint.
Ha csak a hétfői kötelező rendelkezésre állási időre jár a jegy akkor már jóval kisebb összegeről van szó.

EGyébként bérletet nem vettem jellemzően csak jegyeket. De az összes jegyem megvan mert félretettem.
kérdés hogy a nem hétfői jegyeimet is ki kell fizetni vagy sem?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.08.09. 10:26

Csak az egynapit. Három év az elévülés.

ityam # 2011.08.09. 10:38

Ezekszerint ha munkával töltöm BPen az időm akkor arra nem jár nekem az utazási költségtérítés? Hiába vagyok heti 40 órás munkaviszonyban foglalkoztatva? triviális hogy 1 nap alatt nem tudok 40 munkaórát ledolgozni.