Munkanélküli segély


humillimus # 2012.04.11. 22:43
@ludvig61 munkaviszony végét (lásd OEP kiskönyv vagy sétálópapírokon) követő ügyfélfogadási napon lehet menni álláskereső ellátást igényelni. ez mindig is így volt, legfeljebb a kifizetést késleltette a munkavállalói rendes felmondás. de idén már ez sem. a közös megegyezés főleg nem akadálya ennek. ----------
  • @Pötykös
ha összejön, a keresetpótló lesz a képzés melletti jövedelem, viszont erról szólni kell az önkorinak, mert az FHT emellett nem kapható tudtommal. ----------
  • @tapaine84
ez nem igazán "munkanélkülis", inkább TB kérdés. 2013 januári jogról a jelen jogalkotási viharokban amúgy is nehéz prófétálni. előzetesen: ahhoz, hogy kapjon valamit majd, lehet hogy az kell, hogy biztosított jogviszonyból igényelje, erre megoldás lehet majd, ha gyes után majd álláskereső ellátást igényel, ami TB jogosultságot is jelent, és "ebből az ellátásból" igényli a szüléshez kapcsolódó TB ellátást. ----------
  • @Tamás73
álláskeresési ellátás IDEJE=(utolsó 3 évben jogviszonyban töltött napok)/10 lehet vállalkozói jogviszony után is ha a járulékok fizetve voltak (NAV igazolja)

minimum kell 360 nap (ez 36 napi ellátást jelent) maximum ellátás 900 nap után jár (90 nap)

a vizsgált 3 év több is lehet, ha ez idő alatt munkaviszonyon nélküli "kitoló" jogviszonya volt, pl nappalis diák, gyes/gyed, előzetes letart, rokkantnyugdíj, keresőképtelen egészségi állapot, hasonlók.

ÖSSZEGE: (utolsó 1 éves bruttó átlagkereset) X 0,6 de max bruttó 93E ft (vagyis a minimálbér) ----------
  • @Adryca
ha 45 napig vagy tovább tart az álláskeresési járadék, van 45 nap passzív jogosultság. ha rövidebb volt, annyi napig. (40 nap ÁJ után pl 40 nap passzív jogosultság)
Dodo28 # 2012.04.15. 08:54

Kedves Fórumozók!

Éerdeklődni szeretnék munkanélküli segély ügyben.7 éve folyamatos munkaviszonym van, viszont lassan 1 éve cak 4 órás. Szeretnék felmondani viszont az elmúlt 2 hónapban fizetésnélküli szabadságon voltam. A kérdésem az lenne körül belül milyen összegű munkanélküli egéyre számithatnék?Tudom ez függa bér összegétől is de mivel lassan 1 éve 4 órában vagyok csak azután számolják a segély összegét?
Válaszukat előre is köszönöm.

humillimus # 2012.04.16. 06:25

@Dodo28
igen, az összeg megállapításakor az utolsó 1 éves bruttó bejelentett átlagkereset számít. (annak a 60%-a a felvehető pénz, de max 93ezer ft)

önmagában az, hogy 4 órás, nem érdekes. ha ebben a 4 órában pl magasabb volt a fizu, mint egy 8 órás, akkor az összeg is magasabb (persze általában nem ezért jelentik be az embert 4 órára.)

4 órázás után azért van inkább értelme elmenni az álláskereső támogatásért, hogy addig is legyen TB, ha minimálbéres 4 óra volt, nem szabad sok pénzre várni...

hogy valami jót is írjak, a leírtak alapján összejöhet a maximum IDEJŰ 90 napos ellátás (és társadalombiztosítás).

Dodo28 # 2012.04.16. 07:01

Köszönöm a válaszát, de egy dolog nem világos. Hogy kell érteni hogy összejöhet a 90 nap? Az nem fix?Igen és sajnos 4 órás minimálbér.

humillimus # 2012.04.16. 21:14

@Dodo28
nem fix, az idő megállapításához (nagyon egyszerűsítve) megszámolják hány munkaviszonyban töltött nap volt a kérelem benyújtása előtti 3 évben, és elosztják 10-zel.

ha pl 400 nap munkaviszony volt ez idő alatt, 40 nap ellátás jár érte.

900 nap után (ez kb 2,5 év)jár a maximum 90 nap.

azért írtam feltételes módban, mert előfordulhat, hogy hiába dolgozott valaki hónapokig, ha nincs a kezében semmi irat, amivel igazolni tudná a munkaviszonyát...olyankor beszámítani sem tudják. ugyancsak bonyolíthatja, ha valaki majdnem végig dolgozott a múlt 3 évben, de pl 1 éve pár hónapig álláskereső volt ellátáson, és az addigi jogosító idejét "elfogyasztotta".

tulajdonképpen arra akarok kilyukadni, hogy látatlanban csak feltételes módot engedhetek meg magamnak, biztosat csak az ellátását megállapító határozat fog tartalmazni. illetve még az sem, ha megfellebezi :)

Dodo28 # 2012.04.17. 14:29

Köszönöm a felvilágositást, igy már teljesen tisztán látom a dolgot.

h-handi # 2012.04.20. 14:35

Kedves Fórum!

Férjem 2011.07.04. naptól 2011.11.02. napjáig álláskeresési járadékot kapott. 91 + 179 napig határozták meg 3120 és 1560 Ft-os napidíjjal (1459 nap munkaviszonyban töltött idővel rendelkezett). A neki járó 270 napból 122 napot vett ki, így jogosult lett a folyósítási időből még fennmaradó időtartamra járó juttatás egyösszegű kifizetésére (148 nap). A kérelmet beadtuk, a határozat megjött melyben 69264 Ft-ot állapítottak meg (bruttó). Mi nagyobb összegre számítottunk.:-) Ez után az ügyintézővel történt telefoni beszélgetés során azt a választ kaptuk, hogy a 148 napra járó összeg 30%-a adható! és hivatkozott az 1991. évi IV. törvény (Flt.) 27. §. (8)-(10)bekezdéseire, melyben az áll, hogy ez 80% és nem esik szó 30%-ról.

Azt szeretném megtudni, hogy helyesen számoltak e?
Mi a hivatalos számítási mód? Mi vonatkozik rá?
A határozatban nem utalnak másik törvényre, mely alapja lehetett a számításnak!
Fellebbezni van e értelme?

Előre is köszönöm.
Üdv, h-handi

Tomibvb09 # 2012.04.21. 10:00

Tisztelt fórumozók!
A munkanélküli segély akkor is 3 hónapig jár, ha 2009-ben szintén munkanélküliként 2.5 hónapot nem vettem igénybe?
Előre is köszönöm!

humillimus # 2012.04.22. 15:00

@h-handi
fennmaradó számításánál nem az aznap hatályosat nézik (amúgy az alapján 90 nap felett nem jár semmi) hanem az ellátás megállapításakorit. tavaly nyári most nincs nálam, majd ránézek melónapon.

@Tomibvb09
a válasz majdnem igen, csak kicsit rosszabb: akkor is MAXIMUM 90 napig jár.
persze az el nem használt, és így felszabaduló jogosító időből ami még "belelóg" az elmúlt 3 évbe, az bele fog számítani. de a lényeg: a maximum ellátási idő így is 90 nap.

humillimus # 2012.04.22. 15:00

@h-handi
fennmaradó számításánál nem az aznap hatályosat nézik (amúgy az alapján 90 nap felett nem jár semmi) hanem az ellátás megállapításakorit. tavaly nyári most nincs nálam, majd ránézek melónapon.

@Tomibvb09
a válasz majdnem igen, csak kicsit rosszabb: akkor is MAXIMUM 90 napig jár.
persze az el nem használt, és így felszabaduló jogosító időből ami még "belelóg" az elmúlt 3 évbe, az bele fog számítani. de a lényeg: a maximum ellátási idő így is 90 nap.

h-handi # 2012.04.23. 07:48

Kedves humillimus!

Köszönöm gyors válaszát, ezek szerint elvileg jogosan fellebbezhetnénk!?
Még 10 napig élhetünk ezzel a joggal:-)

Kérem, amint tud szíveskedjen utána nézni, nagyon megköszönném!

Üdvözlettel, h-handi

mucuka # 2012.04.23. 11:16

Tisztelt Fórumozok!

Álláskeresési járadék megszűnése után,kaphatok-e még valamilyen szociális ellátást 46évesen,ha a volt élettársammal a közös lakásban élünk.De nem számítok egyedül állónak mert közös a lakcímünk,mivel még nem sikerült el adni.A közös kislányunk 4 éves. Senki nem tudott meglelő információt adni.

humillimus # 2012.04.24. 07:12

@h-andi
megnéztem, a tavaly nyári jogszab.ály szerint a ellátás 2. szakaszában a fennmaradó 30%-a fizethető ki.
ezek szerint jól számoltak.

humillimus # 2012.04.24. 07:36

@mucuka
attól, mert ugyanaz a lakcíme, mint egy másik embernek, még egyáltalán nem magától értetődő, hogy egy háztartásban élnek.
akár házasságban élők között is lehetséges, hogy külön háztartásban élnek, ugyanazon a lakcímen.

h-handi # 2012.04.24. 12:28

Kedves humillimus!

Nagyon szépen köszönöm gyors, segítő válaszát.
Az olvasottak nem vidítottak fel!
Nem értem, akkor miért mondta az ügyintéző tavaly novemberben a férjemnek, hogy a 80%-át kapja majd meg!?
Biztos nem a 80% alapján kell számolni?
Meg tudná adni a tavaly hatályos jogszabály számát, paragrafusát, stb...

Üdvözlettel: h-handi

gaboy30 # 2012.04.24. 14:21

Üdvözletem !

Egy olyan kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy 2012. április 30.-án szűnik meg a munkaviszonyom, rendes felmondással. ( 2011. április 1.-től 4 hónapos szerződésekkel dolgoztam idáig )
Én viszont 2012. április 25.-én szeretnék kilépni. A kérdésem, hogy ha én lépek ki akkor jár-e a munkanélküli segély a részemre ?

Köszönettel:
Gábor

humillimus # 2012.04.25. 06:58

@gaboy30
mindegy, ki és hogyan mond fel.

@h-andi
a neten úgyse találni tavaly nyári állapotút, idemásolom a 01.01-07.21. közötti szövegét.

"1991. évi IV. törvény
(...)
(9)
A (8) bekezdésben meghatározott, egy összegben kifizetendő juttatás mértéke

  1. a munkaviszonynak a folyósítási idő 26. § (5) bekezdésében meghatározott első szakaszában történő létesítése esetén a még hátralévő időtartamra járó juttatás összegének 80 százaléka,
  2. a munkaviszonynak a folyósítási idő 26. § (6) bekezdésében meghatározott második szakaszában történő létesítése esetén a még hátralévő időtartamra járó juttatás összegének 30 százaléka."
Bbborcsa # 2012.04.25. 07:11

Tisztelt Hölgyem/Uram!
Az alábbi kérésem lenne, egy cég lemondott ügyvezetője vagyok február 15.-én mondtam fel és a 60 napot figyelembe véve április 15 a munkaviszonyom vége. Az utolsó 2 hónapban nem tudtam kifizetni sem a munkabérem sem a közterheket a dolgozók után sem. A társammal aki többségi tulajdonos jogvitánk van. Természetesen a felmondásom postai úton elküldtem neki a taggyűlési meghívóval együtt, de egyikre sem jött el. Kérdésem a következő lenne kaphatok-e munkanélküli segélyt illetve TB támogatást. 30 éve dolgozom és még nem voltam soha munkanélküli és nem tudom ha ügyvezető voltam akkor milyen szabály vonatkozik rám. Köszönöm Borcsa

humillimus # 2012.04.25. 07:56

@Bbborcsa
két feltétel esetén lehet valaki nyilvántartott álláskereső

1-a cégnek nem személyes közreműködésre jogosult/kötelezett tagja (vagyis tagja/tulajdonosa LEHET, csak személyesen közreműködő tag nem! ha ez benne van a társasági szerződésben, "ki kell venni" belőle.)

2-a cégnek nem képviselője (vagyis ügyvezetője, végelszámolója)

emellett: ha az ügyvezetés megbízás keretében történt, nem minősül ellátásra jogosító időnek. csak ha munkaviszonyban történt.

Bbborcsa # 2012.04.25. 09:08

Hálásan köszönöm a választ. Tehát el kell adnom a tulajdonrészem. A TB.-vel mit tehetek. Munkaszerződésem volt, ezért is mondtam fel. A székhely ami a lakhelyem is csak addig szolgál a cég telephelyének amig a munkaviszonyom szól ez így is van rögzítva a szerződésben. Borcsa

pazs # 2012.04.25. 09:30

Nem kell eladnod a tulajdonrészed, csak személyesen közreműködő tag nem lehetsz.

Bbborcsa # 2012.04.25. 09:36

Hálásan köszönöm a választ. És a TB-re mit tud javasolni,hogy folyamatos legyen. Borcsa

h-handi # 2012.04.25. 12:54

Kedves humillimus!

Nagyon szépen köszönöm!

Üdv, h-handi

humillimus # 2012.04.25. 13:17

@Bbborcsa
visszamenőleg már biztos nem lesz "folyamatos", de emiatt nem érdemes izgulni, mert egy biztosított jogviszonyt követően (főszabály szerint) még van 45 nap passzív jogosultság.

példa: embernek péntekkel megszűnik a munkaviszonya. szombat/vasárnap nem tud menni a munkaügyi hivatalba ellátást kérni, csak hétfőn.
hétfőn elmegy álláskeresési járadékot kérni, megállapítják az ellátását, és újra biztosított jogviszonyban van.

a kettő között látszólag "luk van a tb-ben", valójában passzív jogosult volt. (a passzív jogosultság idejére visszamenőleg sem kell "tb-t fizetni", de jogosult dokihoz menni, stb.)

Bbborcsa # 2012.04.25. 13:58

Hálásan Köszönöm a választ. Akkor mehetek az önkormányzathoz a TB miatt, nem lesz akadálya, hogy az előző cégben tulajdonos voltam. Természetesen "csak addig" amíg nem találok másik munkát. Borcsa