Munkajogi kérdések.


Kovács_Béla_Sándor # 2020.02.02. 22:13

Ez milyen kérdés már... Ez egy szabad ország...

evatunde # 2020.02.03. 19:16

Kedves Fórumozók! Szeretném megérdeklődni, az a dolgozó, aki egyszerűsített munkavállalás keretében vállal munkát, éjszakai műszakpótlékra jogosult-e? Adott egy magán szoc. intézmény, ahol a tulajdonos kijelentette, azért nem a főállású dolgozókat osztják be éjszakára, mert az alkalmi munkavállalóknak nem kell műszakpótlékot fizetnie, csak a napidíjat. Ezt én kétkedve fogadom, tehetnek-e valamit a munkavállalók, vagy valóban létezik ilyen jogszabály? Mellesleg, az intézményben 12 órás műszakok vannak. Ez a munkáltató évek óta engedély nélkül működteti az intézményt és nem lehet ellene tenni semmit, tizenéve pereskedik vele az adott térségben az önkormányzat...Köszönöm a válaszokat!

rozsika101 # 2020.02.04. 15:26

t fórum. 2 -es tipusu cukorbeteg lettem,jeleleg nyugdijjasként dolgozom,a munkahelyemen van éjszakai müszak,kötelezhetnek-e az éjszakai munkavégzésre , a törvény hogyan rendelkezik, mert az üzemorvos az alkalmassági vizsgálaton ráirta, hogy az éjszakai munkavégzéd nem javasolt.a választ előre is köszönöm rozsika 101

N3wkate # 2020.02.10. 09:02

Úgy olvastam, hogy a minimálbér 2020. január 1-vel emelkedett. Mit tudok tenni, ha vállalkozónál dolgozom és ő nem emelt egy ft-ot sem. A gondom az, hogy itt a környékben nagyon kevés a munkalehetőség, vagy inkább nincs is, ezért nem nagyon merek "pattogni". De azért ezt akkor sem tartom normális dolognak, mint ahogy azt sem, hogy nem kapunk szabadságot.

wers # 2020.02.10. 09:28

De azért ezt akkor sem tartom normális dolognak, mint ahogy azt sem, hogy nem kapunk szabadságot.

Nem is az. Az sem, ha valaki lakott területen 120-az száguldozik. De addig nem kap büntetést érte, ameddig az nem jut a hatóság tudomására.

Elsőre jelezd szerényen kifogásaidat munkáltatódnak, ha változtatást akarsz. Ha nem reagál tehetsz bejelentést a munkaügyi hatóságnál.

drbjozsef # 2020.02.10. 10:11

Mit tudok tenni, ha [...] nem nagyon merek "pattogni".

Akkor sajnos nem sokat.

József 99 # 2020.02.10. 12:17

Tisztelt Fórumozók!A múlt héten a nagy szélben kár keletkezett az egyik kolléga gépjárművében! Ennek kapcsán a munkáltató kijelentette hogy semmilyen anyagi vagy erkölcsi felelősséget nem hajlandó vállani a munkavállaló autójáért, hiába a saját tulajdonában lévő telephelyen keletkezett a kár!A kérdésem: Ilyet tehet? Illetve. Tud e valaki mondani nekem egy ide vágó §-t amire lehet hivatkozni? Válaszukat előre is köszönöm! József 99

oligaliga # 2020.02.10. 13:40

József 99

Ennél többet kellene tudni a pontos válaszért. Miben áll a kár? Pontosan mi okozta?

József 99 # 2020.02.10. 14:27

oligaliga!
A főnök gyermekének egy játéka csapódott az autó lámpájához ami betört!De akkor se fizet ha rádől a fa vagy nekicsapódik a kapu,vagy a szemét tároló edény.Ezt írásba is foglalta.Arra lennék kíváncsi hogy akármilyen magyarázat alapján kirázhatja e a nyakából a kártérítést vagy sem?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.02.10. 18:13

Ez nem munkajogi kérdés.

albikabp # 2020.02.14. 08:07

Tisztelt Fórum!

Jogászok!
Van egy hülye kérdésem.

A főnököm kötelezheti az egész céget arra hogy elmenjen egy temetésre tetszik nem tetszik alapon?
Részletek.

Meghalt a főnök felesége. A temetése hétköznap és mindenkinek kötelező menni-mondja a főnök.
Páran szóltak hogy a temetés délután van, ami nem munkaidő, meg eleve mi az hogy kötelező menni egy temetesre. Szóval nem mennek mondták többen.

Erre a főnök kitalálta hogy aznap nem lesz munka zárva lesz a cég de ez nem azt jelenti hogy extra szabadnap hanem szépen a munka helyett mindenki jön a temetésre. Ha úgy tetszik (mondja a főnök) aznap az a munka hogy jövünk a temetésre.
Aki nem jön, azt úgy kezeli a cég mintha egy munkanapra nem jött volna (fegyelmi, levonás fizetetlen nap).
Tehát summa summarum oda jutunk hogy vagy megyünk a temetésre vagy anyagi kár ér minket.
Jogászok!
Erre az egészre mit mondtok?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.02.14. 09:17

A legtöbb, amit tehettek, hogy írásban kéritek az utasítást.

albikabp # 2020.02.14. 10:53

" legtöbb, amit tehettek, hogy írásban kéritek az utasítást."

nem világos, ha lenne erről egy papírom azzal mivel lennék előrébb. Először is nyilvánvalóan a főnök ezt nem adja írásba. Másik meg ha netán mégis adná és ott lenne a papír azzal mit kezdenék?
Attól még a szitu adott vagy megyek vagy levonnak.
Nyilván 1 napi bér miatt mindennemű jogorvoslat kizárt (kizárt = lehetne de nem éri meg)

Kovács_Béla_Sándor # 2020.02.14. 11:09

nyilvánvalóan a főnök ezt nem adja írásba.
Az neked elég is lenne. A munkaidőbeosztást ugyanis írásban kell közölni.

Nem muszáj ám se hinned nekem, se hallgatnod rám. Csak akkor mi a fenének kérdezősködsz itt? El akartad mesélni a sztorit? Köszönjük, érdekes volt!
Haladjunk!

albikabp # 2020.02.14. 11:43

"Az neked elég is lenne. A munkaidőbeosztást ugyanis írásban kell közölni."

Esküszöm nem értem!
Tegyük fel elkérem és tegyül fel oda is adja (nem fogja, de tegyük fel)
És akkor itt lesz a kezemben papíron írásban a beosztás. És akkor ezzel mit kezdek?
Hova és mire megyek ezzel? Akkor ez felment engem a részvétel alól? Vagy felment a levonás alól ha mégse megyek?
Mi lenne a papír GYAKORLATI haszna? Mit kezdek vele?

Komolyan nem értem!

albikabp # 2020.02.14. 11:45

Egyébként 8 éve vagyok itt de én még írásos munkaidő beosztást az életben nem láttam nem kaptam.
Anno 8 éve megmondták műszakkezdés 7.30, és 15.30-ig kell maradni. És ennyi. Ezt követem 8 éve. De ezt én még írásban 8 év alatt se láttam soha.

ferenc0818 # 2020.02.14. 14:21

Sziasztok!
Szeretnék mihamarabbi választ kapni ha lehetséges.(Köszönöm)
A párommal 1 cégnél dolgozunk és pénteken az utolsó munkaórában kötelezni akart minket a munkáltató vasárnapi munkavégzésre, de mi nemet mondtunk, mert nem tudunk bemenni születésnapozás miatt.(munkáltatót ez abszolút nem érdekli)

ha nem megyünk be dolgozni vasárnap abból adódhat bármilyen problémánk?

dr_Egyed_Zoltán # 2020.02.14. 14:41

"Kérem a temetésen a részvétnyilvánítást mellőzni -, de a jelenléti ívet aláírni szíveskedjenek.

A gyászoló főnök"

drbjozsef # 2020.02.14. 18:02

albikabp,

Nem értem mit nem értesz.
A munkaidő beosztást a főnök határozza meg.
Ha azt akarja, hogy "dolgozz" délután (=temetésre menj), akkor ezt rendelje el, de ezt csak írásban teheti.

Egyfelől vagy nem teszi meg, mert ő is tudja, hogy ez azért nonszensz, vagy megteszi, és akkor ki kell fizetnie. Ha pedig a munkakörödtől eltérő tevékenységre utasít, és úgy gondolod, hogy ennek kihagyása miatt nem érhet retorzió, ott lesz a kezedben az írásos bizonyíték, hogy munkaidőt rendelt el arra, hogy temetésre menj, ami elég nehezen védhető dolog egy munkaügyi perben.

De ez még egyszerűbb ennél. Ha elmész jó, ha ugrálsz, úgyis kirúg ha akar. Te döntöd el, akarsz-e így dolgozni.

drbjozsef # 2020.02.14. 18:11

ferenc0818,

Mt. 107.§ - 108.§ - 109.§.

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Elrendelheti pihenőnapra is, vagyis vasárnapra is, ha ezzel neked aránytalan sérelmet nem okoz. A szülinapozás véleményem szerint nem az. Ugyanakkor minél később rendeli el, annál inkább megalapozza ezt a sérelmet. (Egy héttel előre szólva átrendezhetőek a teendők, fél nappal előtte szólva már nem annyira).

Ha ez a vasárnap munkaszüneti nap is, akkor arra nem rendelheti el, csak a 108.§.(2) esetében igen.

Az elrendelésének nincsen pontos határideje, csak annyi van, hogy annak lehetővé kell tenni azt, hogy ezen kötelezettségedet teljesíteni tudjad.

albikabp # 2020.02.15. 06:15

"De ez még egyszerűbb ennél. Ha elmész jó, ha ugrálsz, úgyis kirúg ha akar. Te döntöd el, akarsz-e így dolgozni"

Így van. Köszönöm hogy végre leírtad a sallangmentes lényeget.
HOgy papír meg jog meg munkaidő beosztás meg minden ide vagy oda valójában két utam van csak

  • kuss és csinálom amit mond és ahogy mondja
  • vagy ugrálok és akkor meg röptetnek és akkor aztán lehet szaladni az úristenhez is de állást senki se ad nekem

ez van

drbjozsef # 2020.02.15. 08:24

Lényegében.

niko04 # 2020.02.23. 12:21

Tisztelt jogiforum!

Vezetőváltás következtében sorra rúgják ki az embereket, olyan indokkal, hogy nem felel meg a vállalat értékrendjének, és egyéb mondvacsinált okokkal, amik nem fedik a valóságot (itt értsünk tizenx éve dolgozót is). Ők előtte sem szóbeli, sem írásbeli figyelmeztetést nem kaptak, és a munkájuk sem volt kifogásolható.
Így érthető okokból nem érzem magam biztonságban. Ha engem is ilyen módon bocsájtatának el, és nem fogadnám el a közös megegyezést, akkor lenne-e esélyem bíróságra vinni az ügyet, és pert nyerni?
Jogukban áll-e ilyen módon elbocsájtani engem, ha a munkámra soha nem volt panasz, és semmilyen figyelmeztetést nem kaptam?

drbjozsef # 2020.02.23. 18:47

niko04,

Erre a kérdésre éredmi választ adni nem lehet.
Annyit lehet leszögezni, hogy a felmondásnak semmilyen előzetes figyelmeztetés, intés, elmarasztalás, sem szóbeli sem írásbeli nem feltétele.

Ez áll az Mt.-ben:

64.§ (2) A megszüntetés okának az indokolásból világosan ki kell tűnnie. A megszüntető jognyilatkozat indokának valóságát és okszerűségét a nyilatkozattevő bizonyítja.

Mivel nem ismerjük sem az indoklást, sem a munkavégzés valós körülményeit, nyilván nem lehet tippelni arra, hogy mi lenne egy munkaügyi per kimenetele.

Ha az ok "mondvacsinált", akkor megnyerheted a pert. A könnyítés, hogy ezt nem neked kell bizonyítanod, hanem a munkáltatónak az ellenkezőjét.

De hidd el, a nagyobb cégeknél nem hülyék intézik ezt. Nincs olyan dolgozó, akinek ne lehetne hibát találni a munkájában.
(Arról nem is beszélve, hogy a munkáltatónak elég széles lehetőségei vannak a munkavégzés szabályozására, szóval nem nehéz neki olyan körülményeket teremteni, hogy jogszerű legyen a felmondása)

wers # 2020.02.24. 06:46

Ha engem is ilyen módon bocsájtatának el, és nem fogadnám el a közös megegyezést

Miért kellene elfogadnod a közös megegyezést? Ne fogadd el akkor sem, ha nem tervezel további bíróság hercehurcát. Jár végkielégítés, felmondási idő stb. Miért kellene azonnal utcára kerülnöd? (ha már elküld)