@Saltlake
Nézd már meg a munkaszerződésed!
Mi a munkába állás napja és a próbaidő?
Ha április 13. és 3 hónap, akkor július 13ig mondhatsz fel. A szombat viszont már biztosan késő.
Ugyanis fontos, hogy a felmondásról a munkáltató igazolható módon tudomást szerezzen (tehát gyakran még az sem elég, ha a főnököd aláírja a felmondásod), ezért nagyon vigyázz, nehogy a kicentizésedből egy határozatlan idejű szerződésbe átalakuló jogviszony folytán 30 napos (vagy ami a szerződésedben áll) felmondás legyen.
Munkajogi kérdések.
„egy határozatlan idejű szerződésbe átalakuló jogviszony ”
Nincs minek átalakulnia, most is határozatlan idejű a munkaviszonya.
Üdvözlök mindenkit!
A munkahelyemen nincs mindig munka, ilyenkor nem állásidőt írnak, hanem szabadságot.
5 napot adtak ki januárban
5 napot húsvét előtt
4 napot vettem ki én
12 napot akarnak kiadni hamarosan.
Ezután nekem 0 napom marad.
5 napot ünnepek között még ki akarnak adni mindenkinek.
Arra nem lesz szabadságom.
Ilyenkor kényszeríthetnek-e arra, hogy fizetetlen szabadságot kérjek, vagy kérhetem-e, hogy állásidőt írjanak?
Mondhatja-e a cég, hogy az 5 napot le kell dolgoznom?
Előre is köszönöm!
Nem jók ezek a kérdések.
Mit szeretnél?
Bocsánat, joghoz nem értő ember vagyok, azt szeretném tudni, hogy mit tehetek, ha az összes szabadságom ki szeretné adni a cég.
3 nappal még te rendelkezel, azt akkor kell kiadják, amikor te kéred. A többit akkor adják ki, amikor nekik tetszik.
Ha a kiadással, a közléssel megszegnek valamely szabályt (van néhány), akkor a munkaügyi hatóságnál bejelentheted. Meg fogják bírságolni őket, de visszamenőleg semmin nem lehet már változtatni - viszont nagyon fognak szeretni érte.
muszresz,
A szabadság kiadásának szabályait az Mt. 122.§ - 125.§ tartalmazza.
Olvasd el, értelmezd, nem olyan könnyű olvasmány azért, de elég egyértelműek a szabályok.
De, ahogy KBS is írja, ha kiadják, akkor tiltakozhatsz, meg felhívhatod a figyelmüket, ha nem szabályos, hogy ez nem szabályos, de eljárást neked kell indítanod, és az nem gyors dolog, ha kiadják, nem tagadhatod meg. De a legfontosabb az az, hogy valóban nem fognak szeretni nyilván, ha a munkaügyi felügyelőséggel zaklattatod őket. Ha van gazdasági oka erre a kiadásra, akkor az gyakran a munkavállalóknak is jobb, ha az alternatíva egyébként az elbocsátás lenne...
Sziasztok, üdvözlök mindenkit.
Egy számomra "faramuci" problémával kapcsolatos problémával kapcsolatban kérnék segítséget, tanácsot.
Munkahelyemen ki találta egy nagyszerű kolléga, hogy a jelenlegi helyünkön nem nem vagyunk jó helyen - ez egy külön erre a célra kialakított műszakvezetői konténer - és pénteken le került az eddigi helyünk a termelési területen lévő kiszállítási területre.
Ezzel neki semmi probémám nem lenne, de a kiszállítási terület kialakítása miatt gyakorlatilag az ott tárolt raklapok között kell meg közelíteni az asztalunkat, ami nem életszerű. Továbbá szoros szomszédságunkban található egy magasállványos polc rendszer, amin a raklapon lévő áruk vannak tárolva a tartó gerendákon teherhordó rács nélkül Maga a polcrendszer az asztalunk irányába be- vagy leborulás ellen nincs védelemmel el látva, ami kicsit aggasztó. tudomásom szerint az 1993. évi XCIII. törvény
a munkavédelemről így rendelkezik:
27. § A munkahelyen gondoskodni kell az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzéshez szükséges mozgástérről.
28. § (1) Az olyan munkahelyen, ahol be- vagy leesési veszély van, vagy a munkavállalót és a munkavégzés hatókörében tartózkodókat leeső tárgyak veszélyeztetik, elkerítéssel, lefedéssel, vagy más alkalmas módon kell a védelemről gondoskodni.
(2) A munkahelyen alkalmazott munkaállás (állvány, pódium, kezelőjárda) kialakítása, elhelyezése, rögzítése feleljen meg a munkavégzés jellegének, a várható igénybevételnek, tegye lehetővé a biztonságos munkavégzést, a szükséges anyagok és eszközök tárolását, a biztonságos közlekedést, fel- és lejutást.
29. § A tárolóhelyeket a tárolt anyagok fizikai, kémiai és biológiai tulajdonságainak, egymásra hatásának, továbbá a környezetből eredő hatásoknak, illetőleg az anyag emberi egészségre, környezetre gyakorolt hatásának, a rakodás, szállítás és tárolás módjának figyelembevételével kell kialakítani.
Plusz poén, hogy megválasztottak munkavédelmi képviselőnek a cégnél, sikeres vizsgát téve erről meg is kaptam a tanűsítványt.
Kérdésem a kialakult helyzetre való tekintettel az lenne, hogy milyen lehetőségek vannak e probléma békés rendezésére?
Nem akarom a munkavédelmi felügyelet látogatását, de ebben a kialakított környezetben nem hiszem, hogy azt kellene figyelnem, mikor, ki, és hogyan tárol be anyagot a melettünk lévő polc rendszerre, várva azt, hogy ránk esik-e valami?
Hálásan köszönök minden jogi, és egyéb segítséget ezzel kapcsolatban.
Továbbá ez a nagyszerű kolléga, akinek ezt köszönhetjük, valami oknál fogva folyamatosan rajtam köszörüli a nyelvét, valótlan dolgokat terjesztve, híresztelve. Ezt a mostani ötletét is önelégült mosollyal tudatta a kollégámmal, hogy ez az egész miattam van, bár tudnám az okát. Nem olyan régen is a miatta terjesztett valótlan állítások miatt kellet nekem magyarázkodnom és alá támasztanom a saját igazamat, persze rám néztek úgy, mint a véres rongyra.
Ezzel kacsolatban is szívesen fogadnák jogi segítség nyújtást, hogy milyen lehetőségeim vannak, mert már kezd belőle elegem lenni,
Előre is köszönöm, szép hétvégét mindenkinek!
Besenyei Csaba
Öt mondatban? Tíz sorban?
Tisztelt Kovács_Béla_Sándor!
Öt mondatban, tíz sorban, vagy ahogy Önnek jobb.
Minden ide vonatkozó jogszabály, és megoldás érdekel.
Köszönettel:
Besenyei Csaba
soszták,
Elmondod a munkáltatódnak te mit szeretnél.
Ha olyan, ami előírás/szabály/törvény, és szerinted nem teljesül, felhívod erre is a figyelmét.
Ha nincs változás, más nincs, hogy a munkaügyi felügyelőségnél bejelentést teszel. Ja, de, még fel is mondhatsz, vagy leszarod az egészet, és marad minden ahogy van. Ezen kívül más nem nagyon van.
Pletykás kollégával jogilag akkor tudsz kezdeni valamit, ha zaklat, vagy becsületsértő dolgokat terjeszt rólad. Feljelentést tehetsz a rendőrségen.
Tisztelt drbjozsef!
Köszönöm a felvilágosítást.
A munkáltató felé jelzem a problémát, és a hogyan tovább majd kialakul.
A pletykás kolléga felé első körben jelzem személyesen, hogy ezt abba kellene hagyni.
Ha ez nem vezet célra, sajnos marad a feljelentés, ehhez bizonyíték is rendelkezésre áll, remélem felébred az illető.
Köszönettel:
Besenyei Csaba
soszták,
„sajnos marad a feljelentés, ehhez bizonyíték is rendelkezésre áll,”
Azért azt megjegyezném, hogy a zaklatás vagy becsületsértés az egy Btk. tényállás, elég szűk és konkrét értelmezéssel, szóvan csak mert csunyákat mond a hátad mögött, az még baromi kevés egy ilyen megállapításához. Olvass utána, nem olyan egyszerű ez...
Kedves Jogértők,
az öcsém számára szeretném a tanácsotokat kérni, megpróbálom röviden összefoglalni a lényeget. A munkahelyén belekötött és bántalmazta őt egy kollégája, amelynek következtében nyolc napon túl gyógyuló sérülést szenvedett el az öcsém. Erről látlelet készült, betegállományba vették négy hétre, és a feljelentést is megtette a munkatárs ellen. Volt jelen tanúi is az incidensnél és kamera is rögzítette az egészet. A felvételen látszik minden, ahogy a munkatárs beleköt, durván szidalmazza, provokálja, amire az öcsém nem reagál, normálisan válaszol neki, stb, amitől az ember egyre jobban behergeli magát, és a torkának ugrik, majd erőből nekilöki a falnak. Látható, hogy az öcsém nem ütött vissza, nem is védekezett és verbálisan sem szállt bele a balhéba, hiába próbálkozik a másik...
Öcsém ezután még végigvitte a műszakot, és záráskor elmondott mindent a telephelyvezetőnek, aki azután beszélt a kollégával is, aki elismert mindent, kivéve, hogy sérülést okozott, azt mondta, azt nem látta. Az öcsém elment orvoshoz, rendőrségre, majd másnapra behívták, hogy felvegyék a jegyzőkönyvet az esetről, amelyben rögzítették mindenki álláspontját. Ebben a kollégája már mindent letagadott, annak ellenére, hogy utána együtt visszanézték a kamerafelvételt, azt állította hogy egy kisebb szóváltás volt csak közöttük, de bántalmazás nem.
Ugyanakkor a telephelyvezető rögzítette a jegyzőkönyvben, hogy neki előző nap a kolléga elismerte a bántalmazást, gyakorlatilag az öcsémet igazolta ez is.
Ezt csak azért írom le ilyen részletesen, mert az egész végeztével egy-egy figyelmeztetést nyomott mindkettejük kezébe a nagyfőnöktől, amelyben az áll, hogy miután "mindketten dulakodtak", ezzel akadályozták a munkavégzést (a felvételen látszik, hogy ez nem igaz), az öcsém eleve "megtagadta a munka felvételét, amiatt került sor az atrocitásra" - ezzel szemben a felvételen látható, hogy felvette a munkát és aközben köt bele a munkatárs, plusz a jelen levő tanú is igazolja, akivel együtt dolgoztak, és az egész nem tartott tovább pár percnél.
A figyelmeztetést eleve anélkül írták meg, hogy a felvételt a nagyfőnök megnézte volna, nem hallgatták meg se őt, se a tanút, nem tudjuk, kivel beszélt, csak azt, hogy az öcsémet, akit megtámadtak, ugyanolyan retorzióban részesítette, mint az elkövetőt...
Ami miatt igazán aggódunk az az, hogy a figyelmeztetés szerint a munkahelyi dulakodás és a munka megtagadása szerződés szegés, és amennyiben ez még egyszer előfordul, az azonnali hatájú felmondást van maga után.
Az öcsém attól tart, hogy ebből hátránya származhat, esetleg a kollégája kiprovokálhat ismét egy ilyet, és ő hiába nem tesz semmit, ahogyan most sem, a figyelmeztetésre hivatkozva elküldhetik végkelégítés nélkül, miközben ő már hét éve dolgozik a cégnél, gond sosem volt vele.
A kérdésem arra irányul, hogy mit lehet tenni ilyenkor, lehet-e valamiféle panasszal, ellentmondással élni a figyelmeztetés ellen, és kérni, hogy mint alaptalant, esetleg vonják vissza; egyáltalán, mi lyenkor a teendő, hogy ne érje őt semmilyen hátrányos következmény, hiszen ő a sértett, és ő nem csinált semmit, amiért meg kellett volna róni...
Elnézést kérek a terjedelemért, és köszönöm előre a segítő válaszokat.
allegriia,
Egyrészt kérni bármit lehet, mert nem tilos az.
Kérje írásban, indoklással a figyelmeztetés visszavonását, elírva azt, amit itt írtál, hogy alaptalan, etc, etc.
Valamit majd válaszolnak, de a lényeg, hogy ennek legalább nyoma legyen, én vagy úgy adnám át, hogy a főnök aláírásával átveszi a kérelmet, vagy tértivevényes levéllel küldeném a cég címére.
Másrészt van egy félreértés általában az emberekben az ilyen figyelmeztetésekkel kapcsolatban. Mégpedig az, hogy bármit is számítana. Ugyanis a Munka Törvénykönyvében egy szó sincs semmi ilyesmiről. Se szóban, se írásban. Akár egy, akár kettő, akár hét, akár négyezer írásbeli figyelmeztetést kap valaki, önmagában az nem számít semmit. Ha a munkáltató azonnali felmondással fel akar mondani, akkor az Mt. 78.-79.§ szerint feltételeknek kell megfelelnie, aszerint kell indokolnia. Nyilván hivatkozhat arra, hogy már X figyelmeztetésben részesítette a dolgozót ezért meg azért, de ez nem előfeltétele, és nem indoka az ilyen felmondásnak. És bizonyítania természetesen neki kell. Márpedig esetedben, elég sok bizonyíték van arról, hogy erre az eseményre - az esetleges figyelmeztetés ellenére - érvényesen nemigen fog tudni hivatkozni.
Aztán ha nem vonják vissza, megpróbálhat még hepciáskodni, de itt már az a kérdés, hogy ő szeretne-e e továbbra is ott dolgozni. Ha igen, akkor egy esetleges elutasító válasz esetén tegye el a papírokat meg minden bizonyítékot - ilyen lesz főleg a rendőrségi határozat majd, ha tényleg neki adnak igazat -, aztán ha egyszer kell, majd elő tudja venni. Addig túl sokat nem tehet.
Kedves drbjozsef,
köszönöm a részletes választ, tényleg nem tudtuk ezt, annyit kérdeznék még, hogy mi legyen a címe ennek az irománynak?
És szerinted mi célszerűbb, postán elküldeni vagy személyesen átadni, mert a cég címe vidéken van, a főnök meg leginkább a telephelyen, ill. nem tudom, érdemes lenne-e megvárni a rendőrségi határozatot és azzal együtt elküldeni, vagy esetleg vigye be a betegállomány után az első munkanapon? Egyáltalán nem ismeri a nagyfőnököt, a telephelyvezető kontaktál csak vele...
Ha a nagyfőnöktől jött, neki címezném, és megpróbálnám átadni személyesen először, de két példányt vinnék, és kérném, hogy az enyémen, amit nem adok oda, írja alá hogy átvette a másik példányt.
Ha nem hajlandó erre, akkor küldeném tértis levélben.
A cím lényegtelen. "Kérelem írásbeli figyelmeztetés visszavonására", mondjuk - nem a cím fontos, hanem a tartalom.
Kedves József, köszönöm ismételten...
Kedves Szakértők!
A munkáltató kör e-mailben közölte a cég munkavállalóival, hogy a munkavállalókat új formában kívánja támogatni (??), ezért szerződést kötött egy önsegélyező pénztárral, ahová a belépés mindenki számára KÖTELEZŐ. A munkáltató befizet havonta egy minimális összeget. Egyelőre úgy néz ki, hogy a munkavállalók részéről nem jár fizetési kötelezettséggel a belépés, de választható fizetős opció is.
Kérdésem, hogy a munkáltató kötelezheti-e a munkavállalóit erre? Semmilyen előzetes egyeztetés stb. nem történt, a belépés nem önkéntes, a közlés után már szervezik a beléptetést. Amennyiben nem akarok belépni, milyen lehetőségeim vannak? Ha megszűnik a munkaviszonyom, ez a tagság is simán felmondható?
Előre is köszönöm a választ.
Nyilván nem kötelezhet. Ha nem lépsz be, nem kapod meg azt a pénzt.
Kedves Sándor!
Ezt gondoltam, de konkrét hivatkozási alapra van szükségem. Nem akartam részletezni, de a félreértések elkerülése végett leírom, hogy ez az egész olyan szemfényvesztés-féle a munkáltató részéről. Ugyanis kizárólag közvetlen hozzátartozó halála esetén vehető igénybe temetési segély, másra nem terjed ki a szolgáltatás. Kivéve persze, ha én is befizetek, amit nem fogok. A lényeg, hogy úgy tűnjön, a munkáltató támogatja a munkavállalókat, valójában nem kapunk semmit - kivéve, ha meghal valaki a családból, ami ugye elég morbid. Voltak már más érdekes húzásai is a HR-nek, pl. a 13. havi bért beépítették, majd később fizetésemelésként hivatkoztak rá....
A kérdésem lényege: mire hivatkozhatok, ha nem akarok belépni?
„pl. a 13. havi bért beépítették, majd később fizetésemelésként hivatkoztak rá....”
Mert tényleg az is volt.
Ha ennyire nem tetszik a munkahely, bármikor felmondhatsz. Még indokolnod sem kell.
Ne mondd már azt, hogy az önsegélyző pénztárból semmi más nem fizethető, csak a közvetlen hozzátartozó temetése? Millió lehetőség van kivenni a pénzt, sokkal több, mint például egy csak egészszégpénztárból. De például ugyanazokat itt is.
Az persze igaz, hogy ez nem "sima" kápé, amit kiadhatsz a teszkóban. Ha nem kell, nem kell.
Mindenkinek köszönöm a kedves hozzászólását.
Tudom, mikor és hogyan léphetek ki, nem ez volt a kérdés.
Továbbá nem kp-t akartam kivenni, hanem nem akarok belépni. És igen, ha én nem fizetek be, akkor a munkáltatói befizetéssel csak ez az egy opció van, mert ilyen szerződést kötött a munkáltató a pénztárral!
Nem fogom tovább feszegetni, mert hiába, senki nem olvasta el figyelmesen, amit írtam.
Szép napot!
Tudtam előre.
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02