Üdv!Sajnálom, hogy eddig senkit nem ragadott magával a történetem de holnap alá kell írnom a papírt, legalább annyit hogy jár-e szabi?
Munkajogi kérdések.
Persze.
Kellemes délutánt mindenkinek!
Rövid kérdés aki 4 órában van bejelentve annak kell felmondási időt ledolgoznia??
köszönettel
Tisztelt jogi fórum
A kérdésem a következő lenne.
2014.03.10 én beadtam szabványos papírformában a „rendes felmondásomat” a cégemhez amiben persze benne volt a 30 napos felmondási idő is amit elfogadtak. Mindezek után 2014.03.14 délben én a munkavégzési területen megjelent a „főnök” és elég megalázó elszámoltatásban részesített mint leadandó szerszámok mint a raktárkészlet elszámoltatás terén. Nem teljesen értettem ezt a hozzáállását hiszen majdnem napi rendszerességgel beszámoltam neki szóban , írásban és e-mailban is. Utána utasított hogy a céges autót amit kb. egy hete kaptam vigyem be a telephelyre és adjam le. Így is tettem , viszont a raktárkészlet, és szerszámok, illetve az autó leadását igazoló a papírokat kaptam meg ! A felmondásommal kapcsolatos papírokat viszont semmit. A kérdésem a következő lenne mert ebben a formában gyakorlatilag a fent leírtak szerint az utolsó munkában töltött napom a 2014.03.14 nap volt vagyis ez azt jelenti hogy a „főnök” eltekintett „önszántából” a hátralevő felmondási időtől Igaz ? Hogyan történik ilyen formában a ledolgozott bérem kifizetése (mert sok helyen olvastam olyat hogy az utolsó munkában töltött napon meg kell kapjam a munkabérem és a felmondási papírjaimat tb miegymás) Milyen jogszabály vonatkozik a munkáltató részéről a kifizetésre illetve van e megszabva fizetési határidő (min pl. 5nap mert ilyet is olvastam a neten)
Szíves tájékoztatásukat és válaszukat előre is köszönöm
Munkáltatóm egy " Kötelezés"-t akar aláíratni velem amiben elrendeli egy okj-s szakképzés elvégzését a munkakör ellátásához ill. tartalmazza a 96 órás oktatás napjait, vizsganapokat valamint, hogy nem kötődik tanulmányi szerződés. A 45 km_re lévő oktatási központba a bejárás költségét meg kell hiteleznem és állítólag utólag lesz kifizetve ( szóbeli tájékoztatás), a két vizsgára is fel kéne készülni de erre sem biztosít fizetett szabadságot pedig ha jól tudom az elrendelt képzés munkaidőnek számít és a munkáltatónak is vannak kötelezettségei.Két hónapja írtam alá egy munkaszerződés módosítást de abban szó sem volt bármilyen képzés szükségességéről.Nem a képzéssel van problémám hanem az elrendeléssel.Jól van ez így, aláírjam vagy tudok módosíttatni?
pazs: köszönöm szépen!
vagtam: nem volt jogszerű!
Mindenesetre két évig nem zavarta, hogy feketén dolgozik, valamiért jó volt neki is. Mi lett volna, ha közben beteg lesz vagy baleset éri és több hónapra kórházba kerül?
Tekintve, hogy egy jó informatikusnak minden bit-ről van biztonsági mentése, így 2 évnyi levelezés és rögzített telefonbeszélgetés a cég nevében a partnerekkel remélhetőleg elég bizonyíték a munkaviszonyra.
Kezdetben tisztáztuk a feladataimat és a munkabérem. Ha jól tudom szóban is lehet szerződést kötni, csak persze nehéz bizonyítani. Ezek fényében semmilyen módon nem véd a törvény?
Igazából csak arra lettem volna kíváncsi, hogy mielőtt előhozakodom a munkaügyi felügyelettel és az adóhatósággal, van-e valami finomabb lehetőségem is megtartani a munkám, amit amúgy nem végzek rosszul.
Azért egy két éve tartó munkaviszonyt rendszerint nem nehéz bizonyítani akkor se, ha nincs írásba foglalt szerződés.
atillaahun
Kb. semmit. Te jogszerűen nem létezel ennél a cégnél.
Nandy, köszönöm a segítséget!
Nemrég tudtam meg, hogy bár a munkavégzés alól március 12-vel felmentettek, a szabadságom május 1-ig időarányos részét kiadták március 12 és 26 közötti időszakra. Én úgy tudom, hogy a ki nem vett szabadságot a munkaviszonyom utolsó napján ki kell fizetnie a munkáltatónak. Jogszerűen tette meg velem, hogy felmentett a munkavégzés alól, de szabit írt ki?
Köszönettel:
vagtam
Tiszteletem a Szakértőknek!
Ha 2 éve feketén melózok mert nem értem meg a bejelentés árát, és a főnök nemrég kilátásba helyezte a kirúgásomat, mivel nem nyaltam be elég mélyen a csókosainak, akkor milyen lehetőségeim vannak ha megpróbálna tőlem megszabadulni?
A tagé a cég kétharmada, de nem ő az ügyvezető, így gondolom nincs jogköre ilyesmire. Az ügyvezetőé egyharmad. Ha őt magam mellé állítom a nagyfőnök kivághat teszem azt egy közgyűlési szavazással a kétharmadával?
Ha ügyvezető nem áll ki mellettem, akkor mit léphetek ellenük?
6 órásként dolgozom számítógép előtt. 8.30-15:00-ig tart a munkaidőm amiből 1/2 óra ebédszünet szerződésemben " 30 perc munkaközi szünet illeti meg ha munkavégzés ideje meghaladja a 6 órát, a munkaközi szünet a Mt. rendelkezése szerint a munkaidőnek nem része, annak tartamára a munkavállaló munkabérre nem jogosult. Kérdésem hány 10 perces szünet jár, ha 1/2 órás ebédszünetem van, amit ugye ledolgozom?
Köszönöm
Ha nem értesz egyet az indokokkal, irány a bíróság. De előtte jó lenne ügyvéd segítségét igénybe venni.
Köszönöm szépen a segítséget!
További kérdéseim is lennének! Létszámcsökkentés az indok, de nekem a vezető mondott ám más indokot is. Még azt is tudni kell, hogy ahol dolgoztam, a "létszámcsökkentés" kb félévente ismétlődik, aztán ha kellően kevesen vannak, vesznek fel újakat.
Ha a vezető indokaival nem értek egyet, de a felmondáson létszámcsökkentés az indok, milyen jogi lehetőségeim vannak?
Köszönöm!
vagtam
Bekka 36:
A munkaidő a munkaszerződés része, ha abban változás van, az nem lehet a munkáltató egyoldalú döntése!!
Mondhatja ő azt, hogy holnaptól 4 órában tud foglalkoztatni, de ezt nem kötelező elfogadnod. Indokolni valóban nem kell.
Ha aláírtad a módosítást, azzal elfogadtad a munkaidő csökkentését.
Azonnali felmondásra az általad leírtak alapján nem látok jogszerű indokot.
Szolgálati idővel kapcsolatban: napi 8 óránál kevesebb munkaidő esetén arányosítani kell, tehát a 6 órásat is. Kivéve akkor, ha a kereseted részmunkaidőben is eléri a mindenkor hatályos minimálbért (jelenleg 101.500 ft), mert ez esetben teljes szolgálati időnek számít.
Ha arra kíváncsi a kérdező, hogy vajon táppénz alatt is letelik-e a felmondási idő... akkor igen, letelik. De nem hosszabbítja meg a munkaviszonyt, mivel a létszámleépítésről, mely őt is érinti, a keresőképtelenséget megelőzően már tájékoztatták.
vagtam
Felesleges. Kézhez kaptál egy értesítést, itt már nem játszhatod el, hogy elszaladsz betegállományba, ettől nem fog meghosszabbodni a felmondási időd. Április végéig megkapod a teljes kereseted, ha betegállományba mész, az első 15 napra a béred 70%-át kapod, utána 60 vagy 50%-át, attól függően mennyi a biztosítási időd. Te melyiket választanád?
Kedves Szakértők segítenétek?
A kérdésemre kaptam egy igent és egy nemet is, és még mindig eléggé bizonytalan vagyok. Persze ezerrel keresek állást, de mivel srácaim vannak, nagyon nem mindegy, mennyi időm van új állást találni.
Az előzetes - általam átvett - értesítésen az szerepel, március 31 az utolsó munkában töltött napom, április 30 a munkaviszony vége. Sem közös megegyezést, sem felmondást nem írtam alá. Elmehetek táppénzre, vagy felesleges?
Előre is köszönöm!
vagtam
Tisztelt Szakértő!
Az alábbiakban kérem a tanácsát:
Jelenlegi munkahelyemen, egy bankban 3 éve dolgozom. A munkámmal mindig meg voltak elégedve, mindig a sikeresen értékesítők között voltam. Március elsején váratlanul egy kolléganőt elküldetek, engem pedig 4 órásra vettek vissza, mint mondták nem kell megindokolni a döntést.
Ennyi fizetésből sajnos nem fogok tudni megélni, ezért körülnéztem és úgy néz ki, hogy egy másik bankba felvesznek 8 órás foglalkoztatásban. Szeretném elmondani azt is, hogy most voltak a minősítések, melyet úgy küldtek át - állítólag - hogy nem lehetett elolvasni. Így még a leírtakat megcáfolni sem tudtam a személyes elbeszélgetés során, ahol a vezetőasszony sajnálkozott a történteken, azt mondta, hogy különösebb probléma nincs a munkámmal, s ha az egyik kolléganő jövőre megy nyugdíjba, akkor ismét 8 órás lehetek. Én addig nem tudok sajnos várni, de azt elmondtam, hogy legalább 6 órásra tettek volna, mert az legalább rendesen beleszámít a szolgálati időmbe, nem úgy, mint a 4, óra (2 év számít csak 1 évnek) erre nem mondott semmit. Pár nap múlva aztán megérkezett az olvasható email is, ami egyáltalán nem azt fedte le, amiről beszéltünk. Itt hiányosságokat találtak a munkámban, annak ellenére, hogy mindig a legjobb értékesítők között volta,- erről havonta kaptunk e-mailt a központból – leírták a minősítésemben, hogy nem volt megfelelő az értékesítésem, nem hoztam az elvárt teljesítményt. Tehát ez nem fedi a valóságot. Ez az igazságtalanság nagyon bánt engem.
Szeretném megtudni, ha sikerülne találnom 8 órás foglalkoztatást, azonnali hatállyal, felmentési idő ledolgozása nélkül felmondhatok-e?
Mielőbbi válaszát előre is köszönöm.
Tisztelt Szakértők!
Gyors kérdésem lenne, mert holnap lesz a müb. tárgyalás.
A kft ahol 2012-től munkaszerződésem van, tavaly szeptember óta nem fizetett munkabért és nem adta ki a kilépő papírokat. Ezért novemberben elküldtem hivatalos iratként a felmondó levelemet, amit sem a cég székhelyén sem az üi. állandó lakcímén nem keresték. Így jött vissza a postán. Majd fordultam a BP MÜB-hoz. Itt kitűzték a tárgyalás napját. Elmentem egy ügyvédhez amit az önkormányzat (állam?) támogat. Nem tudom a pontos megnevezését. Ő átvette az iratokat, de kb 1 percet beszéltünk, és már jöhettem is el tőle. Pedig kérdeztem tőle hogy mire számíthatok?
Tehát a kérdésem, ha megnyerem a pert kb. mikor juthatok a jövedelmemhez?
Ha nem jelenik meg az üi, vagy ügyvédje, akkor mit fogok tudni tenni a továbbiakban?
Hogyan tudom rajta beperelni az összeget? Illetve tudom e kérni a holnapi napon nem csak a kft. üi. felelősségének a megállapítását, hanem a személy felelősségének a megállapítását is?
Polgári peres eljárást tudok-e ellene indítani?
Köszönöm a segítséget!
De miért nem?
Kedves vagtam!
Szóval március 31-ig el tudok menni begsibe, és ez kitolja majd a felmondási időt is?
Nem.
Köszönöm szépen a választ, de még ezt körbejárnám egy kicsit.
A vezető a következő irományt nyomta a kezembe:
"Munkaviszony megszüntetésre vonatkozó felajánlás
Tájékoztatlak, hogy a ..... hatékonyság javítási elvárásainak betartása érdekében munkakörödet is érintő létszámcsökkentést határozott el.
A munkáltató és az érdekképviseletek között létrejött 2014. évi ÉT megállapodás alapján lehetőséged van a munkaviszony megszüntetés módjai közül választani"
Ezt az értesítést át kellett vennem. Ráírtam ugyan hogy jogtalannak tartom, de ezt a kezembe nyomták.
A másik nyomtatvány, amit majd vissza kell küldenem, tartalmazza a 2 megszüntetési lehetőséget.
8 napon belül kell írásban reagálni.
A lényege:
" Az utolsó munkanapod 2014 március hó 31. napja
Munkaviszonyod a felmentési idő lejártakor, 2014 április 30. napján szűnik meg."
Szóval március 31-ig el tudok menni begsibe, és ez kitolja majd a felmondási időt is?
Köszönettel:
vagtam
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02