Nyugdíj


drbjozsef # 2018.04.22. 14:47

Igen, igaz, tényleg.

Lyonee # 2018.04.22. 08:39

Nem egészen. Több, mint 6 évet kell még dolgoznia.
33 év 239 nap: mire ez meglesz 40 év, addigra a minimális 32 év keresőtevékenység is meglesz. De akkorra kb. betölti a nyugdíjkorhatárt is.
Hogy mi-micsoda a szolgálati időn belül, azt mi nem tudhatjuk, így azt sem, hogy miért vették ki. Tanulmányi idő, stb...
Majd, ha a nyugdíj összegét számítják, ott a kivett időket is figyelembe fogják venni. 40 évet kell munka végzéssel tölteni ahhoz, hogy egy nő előbb nyugdíjba mehessen, mint a rá érvényes nyugdíjkorhatár. Ebből max. 8 év lehet a gyermekgondozással eltöltött idő. Ha pl. 2 évig kapott GYES-t, akkor legalább 38 évet kell dolgoznia.

drbjozsef # 2018.04.21. 17:00

Mondjuk a GYED/GYES pont számít, de sajnos ekkor is igaz : főszabáyként egy két gyermekes hölgynek legalább 32 év keresőtevékenységgel töltött szolgálati időnek meg kell lennie (néhány egyéb kivétel még van) a kedvezményes nyugdíjhoz.

Tehát, ha minden igaz, még legalább 4 évet kellene munkában töltenie a kérdezőnek.

monoszkop # 2018.04.21. 11:19

Nagyon leegyszerűsítve azt kell látni, a jogalkotói szándék az volt, hogy aki 40 évet ténylegesen dolgozott az és csak az mehessen hamarabb nyugdíjba.

Ebből következik, hogy némely, az öregségi teljes nyugdíjnál szolgálati időként elfogadott, de nem tényleges munkavégzéssel eltöltött idő ennél a jogintézménynél nem vehető figyelembe.

fodcsal # 2018.04.21. 11:05

Szeretnek választ kapni a következő kérdésemre.
Megkértem a nők 40 éves nyugdíját.Kiszámították a szolgálati időmet.Kivették belőle a passzív táppénzt 12 napot. Ami még 1999.12.01-től-12-ig volt, kivették a munkanélküli ellátást és a rehabilitációs ellátást is.Én mindenből fizettem a nyugdíj járulékot. miért veszik ki ezeket a napokat mégis?Azt írja, hogy az ellátás összegének megállapításakor figyelembe vehető szolgálati idő 1978.07.03-tól 2016.12.31-ig 38 év 191 nap.A nők kedvezményes öregségi teljes nyugdíjra jogosultsághoz figyelembe vehető idő 33 év 239 nap,ebből kereső tevékenységgel járó jogviszonyban szerzett idő 28 év 126 nap.Figyelembe nem vehető idő 4 év 317 nap. Ez valószínűleg a gyes ideje, mert a két gyermekemmel körülbelül ennyit volta gyesen. Ezt miért veszik ki?Jelenleg év végéig rehabilitációs ellátáson vagyok. Nem tudom mi lesz velem. Ellátás nélkül maradok,mert csak 65 éves koromba kaphatok nyugdíjat,ha megérem. Mivel 1959-ben születtem rögtön 10 évvel többet kellene dolgozni ha bírnék.Nem értem,ha a teljes nyugdíjhoz 33 év figyelembe vehető, akkor a 28 év mi?

drbjozsef # 2018.04.10. 10:58

1997. évi LXXXI. törvény
a társadalombiztosítási nyugellátásról

84-85-86 paragrafus.

Ha _egyáltalán_ nem hibáztatok, semmilyen adatszolgáltatással sem, akkor hivatkozhattok a 85§(1) szakaszra, hogy fizesse vissza az, aki hibázott.

Az, hogy nem veszik vissza a munkahelyére, kártérítési felelősséget megalapozhat azzal szemben, aki hibázott, de ez csak perben követelhető.

Szerintem érdemes lenne megmutatni minden papírt egy ügyvédnek, esetleg munkajogásznak, vagy kifejezetten nyugdíjjal is foglalkozó jogásznak.

raggazin # 2018.04.10. 08:09

Tisztelt Mindenki!

Ismerősömmel történt.
A településhez tartozó nyugdíj hivatalba érdeklődve közölték, hogy már nyugdíjba mehet, már 1 éve megtehette volna. Nagy volt az öröm. Már megkapott 2 havi nyugdíjat, 12ezer Erszébet jegyet, nyugdíjas kártyát. Munkahelyén természetesen felmondott.
Ezen a héten aztán (2 hónapra a "nyugdíjazása" után) jött egy levél amiben közlik, hogy mégsem nyugdíjas. Vissza kell fizetnie a 2 havi nyugdíjat, Erzsébet jegyet. A viszonylag jól fizető munkahelyére már nem tud visszamenni.
A kieső hónapok, a kereset nélküliség is kárt okoznak a leendő nyugdíj összeg megállapításakor, a visszafizetésekkről nem is beszélve.
Mit lehet tenni? Bármi megoldás amivel csökkenthető a kár?

Lyonee # 2018.03.13. 09:11

Más-más jogszabályok vannak a közszféra különböző területein.

Ashley03 # 2018.03.13. 08:01

Tisztelt Szakértők!
2019. januárban érem el a 64.évet, azaz az öregségi nyugdíjkorhatárt.Közszférában dolgozom. A munkahelyemen az a szokás, hogy már előbb felmentenek a munkavégzés alól, ami nem is lenne baj (természetesen kapom a fizetést ez idő alatt is, csak cafeteriát nem), csak azt nem tudom, hogy erre van-e valami szabály, törvény, előírás, vagy a munkahelyi vezető döntése az egész. Általában 2-3 hónap ez a felmentési idő, de jó lenne pontosat tudni. Köszönöm előre is a segítséget.

AnnaD # 2018.03.03. 18:58

Sziasztok! A nőknek járó 40 éves kedvezményes nyugdíjjal mentem nyugdíjba. Most töltöttem be a kor szerinti nyugdíjkorhatárt. Van-e valami teendőm, újraszámoltatás, stb.?

Duran # 2018.03.02. 14:50

Köszönöm!

Rexor # 2018.03.02. 08:04

Igen.

Jusztasz # 2018.03.02. 08:03

A gyakorlatban ezt úgy kell elképzelni, hogy az öregségi nyugdíj kezdőnapjára a munkavállaló megszünteti a munkaviszonyát (hogy teljesítse a 18. § (2) bek. szerinti feltételt), majd az azt követő napon (akár ugyanazon munkáltatónál) ismét munkába állhat?

Igen, jól érti.

Tny. 18. § (2) Öregségi teljes nyugdíjra az jogosult, akib) azon a napon, amelytől kezdődően az öregségi teljes nyugdíjat megállapítják, a Tbj. 5. § (1) bekezdés a)–b) és e)–g) pontja szerinti biztosítással járó jogviszonyban nem áll.

Ha pedig már nyugdíjas nincs akadálya annak, hogy -akár ugyanannál a munkáltatónál-ismét jogviszonyt létesítsen. (Egyes speciális jogviszonyoknál (pl. köz/kormánytisztviselő) vannak/lehetnek kivételek.)

Duran # 2018.03.01. 21:44

T. Fórumtársak!

Az alábbi kérdésre keresek választ:

A Tny. 18. § szerint öregségi nyugdíjra az jogosult, aki azon a napon, amelytől kezdődően az öregségi nyugdíjat megállapítják, biztosítással járó jogviszonyban nem áll. (Tehát egy részmunkaidőben és minimálbéren foglalkoztatott sem kaphat addig nyugdíjat, míg van jogviszonya, amit ennek megfelelően fel kell mondania vagy közösen megszüntetni.)

Ezzel szemben minden további nélkül kaphat egyszerre nyugdíjat és lehet munkaviszonya egy az öregségi nyugdíjkorhatárt elérő (83/B. § és 83/C. §) – még akkor is, ha a munkaviszonyból többmilliós fizetése van.

A gyakorlatban ezt úgy kell elképzelni, hogy az öregségi nyugdíj kezdőnapjára a munkavállaló megszünteti a munkaviszonyát (hogy teljesítse a 18. § (2) bek. szerinti feltételt), majd az azt követő napon (akár ugyanazon munkáltatónál) ismét munkába állhat?

A válaszokat előre is köszönöm!

bVivien # 2018.02.22. 10:49

Hát sajnos ilyen siralmas a helyzet, azért köszönöm. A bankszámlakivonatokat megpróbáljuk előkeríteni és futunk még egy kört hátha csoda történik.

Rexor # 2018.02.22. 10:33

"Járulék bevallások pedig nem készültek (nem volt könyvelője a Bt.-nek) járulékok meg lettek fizetve, de mikor az akkor még APEH felszólított rá akkor.":

Ez így zűrösebb mint gondoltam. Tehát 12 évig működött egy Bt-t, aminek nem volt könyvelője, bevallások nem lettek benyújtva... Így sajnos sok esélyt nem adok az ügynek.

bVivien # 2018.02.22. 10:24

Egy egyeztetésen túl vagyunk akkor bankszámlakivonatokat nem kértek, nekem is ez jutott még eszembe ezeket hátha megtaláljuk, de volt azóta költözés, építkezés...stb :( Járulék bevallások pedig nem készültek (nem volt könyvelője a Bt.-nek) járulékok meg lettek fizetve, de mikor az akkor még APEH felszólított rá akkor.
Tudjuk nem így kellett volna tenni de én még akkor gyerek voltam, az adózdás meg elég kínai sok ember számára, a könyvelőt drágának ítélik...szóval van káosz.

Rexor # 2018.02.22. 09:22

Beadott járulékbevallások, bankszámla kivonatok amelyek igazolják, hogy meg lett fizetve a járulék megvannak még? Szerintem ezeket kellen összeszedni és bemenni a NYUFIG-hoz egyeztetésre.

bVivien # 2018.02.22. 07:58

Üdvözletem mindenkinek!

A következőben kérnék segítséget.
Édesanyám a saját Bt.-jében dolgozott 1993-2005 között. Járulékokat fizette, azóta a végelszámolás megtörtént, de járulék adat szolgáltatást akkor nem küldött be. (tudjuk kellett volna)
Most nyugdíj előtt jár és a Nyugdíjfolyósító kiértesítette hogy ezen időszakot nem veszi bele a szolgálati idejébe.
Mit lehet ilyenkor tenni?
Adategyeztetés meg történt már, jelenleg a határozat van a kezünkben. NAV-tól kéne visszamenőleg a járulékokról igazolást kikérni?
Vagy merre kéne indulni? 12 évet elveszteni az amúgy sem magas nyugdíjból... kikakasztó... milliókat fizettünk ezon 12 év alatt...
Bármilyen segítséget, tanácsot előre is köszönök.

páratlan1 # 2018.02.19. 09:37

Tisztelt Hozzáértők! Fórumozok!
Kérdésem az lenne, férjem közel 16-18 éve rokkant nyugdíjas, de ennek ellenére dolgozik pár éve. Tavaly töltötte be az öregségi nyugdíj korhatárt. Szeretném kérdezni, lehetőség van-e arra, hogy újraszámoltassa a nyugdíj összegét mielőtt még kérvényezné azt, mert akkor bizony ki kell lépnie a munkahelyéről (tudjuk akár csak 1 napra is), Ő meg attól fél, hogy nem veszik vissza, mert ha nem rokkant nyugdíjasként dolgozik a cég nem kap utána kedvezményt. Mit tehetünk? Mi lenne a jó megoldás? A választ előre is köszönjük. üdv.

gesztenye77 # 2018.02.18. 10:38

Önkéntesen nem, mint írtam nem volt munkán egy ideig, akkor nem tudom miket vontak ebből a járadékból. Régen volt!
De majd kiderítem.....
Köszönöm!

nonolet # 2018.02.18. 08:56

Fizettél nyugdíj járulékot arra az időre?
Valamilyen jövedelemből...

Ha nem fizettél, akkor nem.

gesztenye77 # 2018.02.18. 02:54

Szeretném kérdezni!
A férjem halála után (1993) 1-2 évig nem volt munkaviszonyom.
2 gyermek után kaptam árvaellátást, és hozzátartozói ellátást.
Ez az idő beleszámít-e a szolgálati időbe?

Rexor # 2018.02.07. 10:18

nyugdíj évek megváltása....?: igen, van ilyen, de nagyon sokba kerül és nem biztos, hogy megéri (mert rontja a nyugdíj összegét ha keveset fizetsz be egyösszegben).

gesztenye77 # 2018.02.07. 06:15

Szeretném megkérdezi
Idén töltöm a 61 évemet, (nő)1957 ben születtem
Jelenleg aktív dolgozó.
2022 kellene még dolgoznom.
Még jól birom a munkát, nincs semmi betegségem! De mi lesz később, még 4-5 év munka, nagyon sok!
Van e valamilyen mód,hogy pár évvel előbb elmenjek nyugdíjba?
Most kb. 34-35 ledolgozott évem van.
40 évem csak a nyugdíjkorhatár elérésével lesz meg!
(4 évet gimnáziumba jártam,ez sajnos nem számít)
Pl nyugdíj évek megváltása....?