Nyugdíj


mama07 # 2019.06.29. 10:12

Tisztelt Szakértő és Fórumozók!
A férjem sok sok súlyos betegséggel, de kihúzta az öregségi nyugdíjkorhatárig.
Ő egy kisvállalkozónál dolgozott, mint hentes, napi 13,5 órát. Amikor először súlyos beteg lett 2014-ben, és szinte semmi táppénzt nem kapott, még az állandó szakmai minimálbérhez képest sem, akkor beszéltem a TB hölggyel, aki megkérdezte, hogy tudunk e róla, hogy előző évben 5 hónapot 50 ezerrel volt bejelentve a férjem? Komolyan, sírva fakadtam. De a java csak most a nyugdíjnál derült ki, hogy ez 2012.07.01-2013.05.31.-ig ,tehát 11 hónapon keresztül így ment. Ennek viszont az lett a következménye, hogy 2014-ben amikor leszázalékolták, az előző év átlagát vették, így 15 ezerrel kevesebb lett a rokkantnyugdíja, ami 5x nyugdíjemeléssel 874 114.-Ft veszteséget okozott nekünk. Nem beszélve a kevesebb táppénzről, és most, a kevesebb nyugdíjalapról. Próbáltuk a békés megegyezést, de ez nem sikerült. Kérdésem: érdemes e ezt az ügyet ( és még más piszkos dolgaikat) a Munkaügyi Bíróságra vinni, egyáltalán foglalkozni fognak e vele? Előre is köszönöm a válaszukat.

Lyonee # 2019.06.24. 15:48

Mindenképpen januártól. Kb 8%-kal lesz magasabb a nyugdíjad.

Pixi11 # 2019.06.24. 15:32

Tisztelt Fórum,és Szakértők !
Ez év Októberében mennék nyugdíjba, mint egyéni vállalkozó kb.44-45 év munkaviszony után, kérdésem az lenne hogy Októberben lenne jobb nyugdíjba menni , vagy ha ledolgoznám ezt az évet December 31-ig, és Január 1-től lennék nyugdíjas, anyagiakban lenne-e lényeges különbség a két időpont között ? Gondolom ha Januárban mennék el akkor már a jövő évi számítási szabályok vonatkoznának rám, ha egyáltalán különböznek az ide évtől ?
Köszönöm előre is válaszukat.

Ircsi1 # 2019.06.18. 08:35

június 25.-én lesz meg a NŐK 40-hez szükséges szolgálati időm, ekkor mehetnék nyugdíjba. Sajnos kórházban leszek azokban a naookban. Kérdésem, hogy várjam ki a hosszas táppénz végét, vagy közben is kezdeményezhetem a nyugdíjazást. Igazából én szeretnék még dolgozni a nyugdíj mellett. Ahhoz elég az, hogy csak bejelentem a munkáltatómnak a táppénz végén, hogy pl: tegnaptól nyugdíjas vagyok. Ehhez kell a munkáltató előzetes egyetértése? Munka Trvénykönyve hatálya alá tartozó cégnél dolgozom, itt a nyugdíjba vonulóknak nem adnak semmilyen pénzbeni juttatást.
Kezdeményezhetem-e esetleg a munkáltatónál, hogy végkielégítéssel és felmondási idővel mondjanak fel és akkor nem maradok a cégnél.

Köszönettel

MNÉ


Tisztelt Mindenki"
Az a nagy probémám, hogy a férjem közössel beadta, de nem egyeztünk meg semmiben. Elmentünk a tárgyalásra, én mondtam, hogy szere

Lyonee # 2019.06.17. 18:57

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…
1700/2012. (XII. 29.) Korm. határozat
a közszférában alkalmazandó nyugdíjpolitikai elvekről

1. A Kormány

1.1. felhívja a minisztereket és a Miniszterelnökséget vezető államtitkárt, hogy tegyék meg a szükséges intézkedéseket az irányításuk vagy felügyeletük alá tartozó költségvetési szervekkel közalkalmazotti vagy kormányzati szolgálati jogviszonyban álló azon személyek jogviszonyának megszüntetése vagy a megszüntetés kezdeményezése érdekében, akik a rájuk irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötték és az öregségi teljes nyugdíjhoz szükséges szolgálati időt megszerezték; ...

Vagyis az önkorm. közalkalmazottakra nem kell alkalmazni. Az egész jogalapja, hogy a nyugdíjkorhatárt betöltött közalkalmazottnak indoklás nélkül felmenthetik a k. jogviszony alól. Végkielégítés kivételével ugyanazok a jogok illetik meg, mintha nem lenne kor betöltött.
Nyugodtan dolgozz tovább, de azt tudd, hogy bármikor indoklás nélkül felmenthetnek.

Lyonee # 2019.06.17. 18:38

A korlátozó kormányrendelet az önkormányzati közszférára nem terjed ki. Semmi engedélyre nincs szükség.

csipoga # 2019.06.17. 17:21

Betöltöttem a rám irányadó nyugdíjkorhatárt, egy önkormányzat által fenntartott óvodában dolgozom közalkalmazottként, óvodavezető vagyok.Még nem szeretném igénybe venni a nyugdíjat, tehát nyugdíj helyett dolgoznék tovább.A fenntartóm ezzel egyetért.A kérdésem az lenne, hogy elég-e az egyetértése, vagy kormányengedélyt kell kérni a továbbfoglalkoztatásomhoz.
Mert van aki azt mondja,hogy anélkül kötelező elmenni, van aki azt, hogy nem, ha a fenntartó azt szeretné és támogatja.Sürgős lenne a válasz, köszönöm.


Nehéz körülmények között végzett munka

munkavál # 2019.06.14. 17:53

persona60 Addigra lehet,hogy nyugdíjat sem.

persona60 # 2019.06.14. 11:05

1960 ban születtem,1999 óta rokkantnyugdijas voltam, mostmár csak rokkantellátott Kérdésem: ha öregségi nyugdijba megyek majd 2025 ben a 2 gyerekemre kapok -e majd 2 év kedvezményt vagy sem?

intentio # 2019.06.04. 09:21

Ágnes Radványi 2019.06.04. 10:51

Tisztelt Szakértő!

2019 jan 16 án elértem az öregségi nyugdíjat és be adtam a kérelmet. Vissza utasították, mert a 15 évhez még 321nap hiányzik. A kérdésem semmilyen méltányosságban nem lehet részem? Mivel nem lettem nyugdíjas így az ingyenes orvosi ellátás sem jár. A hiányzó napokat nem tudom ledolgozni az érrendszeri betegségem miatt. Kérem szíves válaszát. Ágnes.

T. kérdező!

Ha jól értem, akkor az öregségi nyugdíjkorhatárt érte el...

Természetesen van méltányosság, de

  • azt kérnie kell
  • az csak adható és nem kötelező megadni,
  • a rászorultságot indokolni és ha lehet bizonyítani kell,
  • jó anyagi körülmények között élő, jelentős vagyonnal/tőkével rendelkező személynek nem állapítható meg...

Tny. 66. § (1) Különös méltánylást érdemlő körülmények fennállása esetén a kormányrendeletben meghatározott nyugdíjbiztosítási igazgatási szerv vezetője
a) az öregségi nyugdíjkorhatárt elérő személy, a megváltozott munkaképességű özvegy és az árva részére kivételes nyugellátást (a továbbiakban együtt: kivételes nyugellátás) állapíthat meg,

Ágnes Radványi # 2019.06.04. 08:51

Tisztelt Szakértő!

2019 jan 16 án elértem az öregségi nyugdíjat és be adtam a kérelmet. Vissza utasították, mert a 15 évhez még 321nap hiányzik. A kérdésem semmilyen méltányosságban nem lehet részem? Mivel nem lettem nyugdíjas így az ingyenes orvosi ellátás sem jár. A hiányzó napokat nem tudom ledolgozni az érrendszeri betegségem miatt. Kérem szíves válaszát. Ágnes.

Anna130 # 2019.05.04. 20:01

T.Szakértó!
2018.decemberben mentem nyugdíjba. 44 év szolgálati idővel a 40 éves nyugdíjat vettem igénybe. Szeretném kérdezni, hogy akkor is csak a 40 évre járó 80 %-ot kell kapnom nyugdíjnak, vagy a 44 év szolgálati időre meg kellett volna kapnom a 4 évre járó évenkénti +2 %-ot.
Köszönettel Anna130

metal 17 # 2019.04.13. 07:36

T.Fórum és szakértők!

2016- ban mentem öregségi nyugdíjba ,a munkáltatóm felszámolás alatt állt és addigra nem fizette ki béreket sem a végkielégítést.A felszámoló 2017- Ben a bérgarancia terhére a béreket kifizette.A megküldött elszámoló alapján az onyf korrigálta a nyugdíjamat.Most ismét egy jelentősebb összeget fizetnek ,de mint nyugdíjasnak a rendeletre hivatkozva csak az adólevonást eszközli a nyugdíjjárulékot nem.Hogyan tudom érvényesíteni nyugdíjamban a 2016 ban keletkezett és csak most kifizetett jövedelmemet.

józsi papa # 2019.03.28. 13:41

tisztelt fórumozok !!!Tisztelt Szakértő. 1996 ban szolgáltai nyugdíjba helyeztek 25 és fél év szolgálati idővel 50 % rokkantsággal!!! azóta kapom a nyugdíjamat illetve szolgálati járandóságomat de mivel 2020 nyarán rendes nyugdíjba vonulok 64 és fél év érdeklődőm hogy mit is kell tennem ?? emelkedni fog a nyugdíjam ?? emelkedni fog a szolgálati időm ?? vagyis mire számíthatok ha oda érek előre is köszönöm !! többen okosabb vagyok üdv ::gombos József !!

nyögdíjas # 2019.03.05. 08:21

Tisztelt Szakértő.

Közalkalmazott vagyok. Nők 40 kedvezményes nyugdíját szeretném igénybe venni. Közalkalmazottaknak jár a felmentési idő. A mostani munkahelyemen 8 év ledolgozott évem lesz, ami után 3 hónap felmentési idő jár. A kérdésem az lenne, hogy előzőekben is volt 9 év közalkalmazotti jogviszonyom. a felmentési időt az összes közalkalmazotti munkaidőmre,azaz 17 évre, vagy csak az utolsó munkahelyen eltöltött 8 évre számolják.
Válaszát előre is köszönöm.

Nyögdíjas

Lyonee # 2019.02.05. 19:27

2020 aug. 15-től után már igénybe veheted.

Maryenni # 2019.02.05. 10:06

Tisztelettel szeretnem a segitseget kerni.
1979.07.23-2016.12.31-ig
36ev 275nap nyugdijjogosultsag elbiralasahoz figyelembe veheto szolgalti idovel,
36ev 144nap nők kedvezmenyes oregsegi nyugdijara jogosito idovel, ezen belul
36ev 144nap kereso tevekenyseggel jaro biztositasi vagy azzal egy tekintet ala eso jogviszonnyal szerzett szolgalati idovel rendelkezik.
Kerdesem az lenne mikortol vehetem igenybe
a Nők 40eves kedvezmenyes nyugdijat.
Tisztelettel es koszonettel varom a valaszt.
Maryenni

Kaposváry # 2019.02.01. 09:09

Tisztelt drbjozsef!
Nagyon köszönöm szépen a választ!
Nagyon örülök, mert most februárban csak 20 munkanap lesz és ezek szerint megkapom a brutto 190.000.-ot hurrá.
Köszönöm.
Üdv. Kaposváryné

drbjozsef # 2019.02.01. 06:44

Ha a szerződésed szerint havi béres vagy, akkor igen. Minden hónapban ugyanaz a fizetés, munkanapok számától függetlenül.
(Bérszámfejtésnél lesz az egy napra eső béred egyik hónapban kicsit több, másikban kicsit kevesebb, de ez téged közvetlenül nem érint)

Kaposváry # 2019.02.01. 05:04

Tisztelet!
Nyugdij mellett dolgozok, most kaptam meg a szerzödést, határozatlan idötartamú, nyugdijas munkaviszony keretében, napi 8 orában (FEOR 9231) havi brutto alapbére 190.000.-ft.

A kérdésem az lenne, hogy ezt a havi brutto alapbért (190.000.-) minden honapban megkapom, akkor is ha 20 munkanap van a honapban vagy ha 23 munkanap van a honapban?

Tehát ha a honapban 20-21-22-23 munkanap van a brutto 190.000.-ft-ot (netto 161.500.-) kapom, függetlenül az aktuális munkanapok számátol?

Köszönöm a válaszát!
Üdv. Kaposváryné

Lyonee # 2019.01.30. 18:53

Törvényesen járt el a munkáltató. Gondolom férfi vagy. Ha nő lennél, és meg lenne a 40 évnyi jogosultsági időd, akkor kérhetnéd a felmentést, és meg is kellene adni. Ez az egyetlen eset a kötelező felmentést illetően. Persze a munkáltató felmenthet, ha akar, de nem köteles! Még van egy rendelet, de az az önkormányzatokra nem terjed ki.
Vagy elfogadod a közös megegyezést, vagy lemondasz a közalkalmazotti jogviszonyodról. A lemondási idő 2 hónap, ezt le kell dolgoznod. Egyébként a nyugdíjad sem lesz nagyon kevesebb, mint amit a távolléti időre kapnál.

Lyonee # 2019.01.30. 18:33

Cikaju,
A 30. § (1) bekezdés e) pontját a 2011: CLXVII. törvény 36. § b) pontja hatályon kívül helyezte.

monoszkop # 2019.01.30. 13:10

Cikaju 2019.01.30. 13:30

T. Kérdező!

  • Törvényt kizárólag az országgyűlés alkothat, önkormányzat nem.
  • Általános jogelv, illetve a jogalkotási törvény is kimondja, hogy hogy alacsonyabb szintű jogszabály magasabb szintű jogszabállyal ellentétes nem lehet.
  • Ebből következően egy önkormányzati rendelet rendelkezése nem lehet ellentétes egy törvényi előírással.

Kihez fordulhat:

  • Első körben a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájának irodavezetőjéhez, hiszen a MÁK egyik feladata, hogy a hozzá beérkező, a jogviszony létesítésével és megszüntetésével kapcsolatos okmányok jogszerűségét vizsgálja.
  • Aztán az ellentmondást írásban jelezheti az önkormányzatok működésének törvényességét ellenőrző kormányhivatalnál (kormánymegbízottnál).
  • Végső soron pedig jogait munkaügyi bíróság előtt érvényesítheti.

Lásd Mt. 285. §

Lásd még:
https://kuria-birosag.hu/…es-eljarasok

„A Kúrián háromtagú önkormányzati tanács működik, amelynek feladata az önkormányzati rendelet - magasabb szintű jogszabályba ütközés szempontjából történő - felülvizsgálatára irányuló nemperes eljárás…”

„Az önkormányzati rendelet felülvizsgálatára irányuló nemperes eljárást a helyi önkormányzattal szemben a felette törvényességi felügyeleti jogot gyakorló fővárosi és megyei kormányhivatal kezdeményezheti”

monoszkop # 2019.01.30. 13:08

Cikaju 2019.01.30. 13:30

T. Kérdező!

  • Törvényt kizárólag az országgyűlés alkothat, önkormányzat nem.
  • Általános jogelv, illetve a jogalkotási törvény is kimondja, hogy hogy alacsonyabb szintű jogszabály magasabb szintű jogszabállyal ellentétes nem lehet.
  • Ebből következően egy önkormányzati rendelet rendelkezése nem lehet ellentétes egy törvényi előírással.

Kihez fordulhat:

  • Első körben a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájának irodavezetőjéhez, hiszen a MÁK egyik feladata, hogy a hozzá beérkező, a jogviszony létesítésével és megszüntetésével kapcsolatos okmányok jogszerűségét vizsgálja.
  • Aztán az ellentmondást írásban jelezheti az önkormányzatok működésének törvényességét ellenőrző kormányhivatalhoz (kormánymegbízotthoz).
  • Végső soron pedig jogait munkaügyi bíróság előtt érvényesítheti.

Lásd Mt. 285. §

Lásd még:
https://kuria-birosag.hu/…es-eljarasok

„A Kúrián háromtagú önkormányzati tanács működik, amelynek feladata az önkormányzati rendelet - magasabb szintű jogszabályba ütközés szempontjából történő - felülvizsgálatára irányuló nemperes eljárás…”

„Az önkormányzati rendelet felülvizsgálatára irányuló nemperes eljárást a helyi önkormányzattal szemben a felette törvényességi felügyeleti jogot gyakorló fővárosi és megyei kormányhivatal kezdeményezheti”

Cikaju # 2019.01.30. 12:30

Kedves Szakértő!
Az öregségi nyugdíjkorhatárt hamarosan betöltöm és az öregségi nyugdíjhoz szükséges szolgálati idővel rendelkezem.
Kértem a munkáltatómat, hogy a Közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény 30. §-ának (1) bekezdése e) pontja értelmében közalkalmazotti jogviszonyomat felmentéssel megszűntetni szíveskedjék.
A munkáltató közölte, hogy közös megegyezéssel fogja megszüntetni a munkaviszonyomat (annak ellenére, hogy nincs közös megegyezés) egy helyi Önkormányzati rendeletre hivatkozva. Kérdésem: Van-e joga így dönteni, köteles vagyok-e elfogadni ezt? Kihez fordulhatnék, ha jogilag helytelen az eljárásuk? Önkormányzati törvény vagy rendelet felülírhatja-e a Kjt-t?
Választ köszönöm szépen!


Cikaju