Nyugdíj


Lyonee # 2020.03.04. 19:22

Az 1988-tól kapott keresetek alapján.

aniko7777 # 2020.03.04. 21:34

Kedves Fórumozók !
Én háztartásbeli vagyok.Az élettársam /bejegyzett közjegyző előtt / után jár e nekem majd özvegyi nyugdíj vagy milyen kilátásaim vannak .Körül belül 10 èv munka viszonyom van .Köszönöm válaszukat

drbjozsef # 2020.03.05. 06:43

aniko7777,

Ha a TB törvény feltételeinek megfelelsz, akkor igen, jár özvegyi nyugdíj.

Az élettárs – a jogszerzőre előírt feltételek fennállása esetén – csak akkor jogosult özvegyi nyugdíjra, ha élettársával annak haláláig egy év óta megszakítás nélkül együtt élt és gyermekük született, vagy megszakítás nélkül tíz év óta együtt élt, feltéve, hogy az együttélésük (vagy annak akár csak egy része) alatt özvegyi nyugdíjban nem részesült.

aniko7777 # 2020.03.05. 20:43

Köszönöm a választ

janika16 # 2020.03.09. 08:18

SZOLGÁLATI/fegyveres/ nyugdíjra vonatkozó kérdésemre nem reagált érdemben senki.Mivel a itt speciális szabályok érvényesek a nyugdíj megállapítására/utolsó év az irányadó/ ezért kérem a segítséget,eligazító választ.

drbjozsef # 2020.03.09. 09:04

janika16,

Kaptál választ a kérdésre Lyonee-től még aznap.

Feltehetőleg pont a kérdés speciális jellege miatt nincs más hozzáértő a fórumon.

A nyugdíjba menetel előtti pár évből évtizedekkel ezelőtt számoltak csak nyugdíj összeget. Már mindenhol sokkal hosszabb időszak számít.

drbjozsef # 2020.03.09. 09:06

Korábban 25 év tényleges szolgálati viszonyban eltöltött szolgálati idő után szolgálati nyugdíjra voltak jogosultak a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjai, így a rendőrök is. Összegét a nyugdíjazást megelőző 12 hónap havi átlaga alapján állapították meg. 2012 januárjától a szolgálati nyugdíj megszűnt, illetve szolgálati járandóság lett belőle. Összege kevesebb, mint amennyi a szolgálati nyugdíj volt, mert szja-t vonnak belőle.

2012 óta biztosan nem az utolsó egy év alapján számolnak.

drbjozsef # 2020.03.09. 09:09
janika16 # 2020.03.09. 12:32

Köszönöm a választ!

cortado # 2020.03.26. 16:13

Barátném apja kórházban van, nincs magánál. A posta nem hajlandó kifizetni a vele egy címen lakó feleségnek a nyugdíjat, mert az összeghatár felett van. A kórház csak egy igazolást hajlandó adni, hogy ott van a papa, azt a posta nem fogadja el. A postai meghatalmazási formanyomtatványt nem hajlandóak aláírni.
Mit lehet tenni? (Az ideiglenes gondnokot is ajánlották, de az túl hosszú idő, pláne most) A kórházba nem tudnak bemenni, mert látogatási tilalom van, de nem is lenne értelme, hiszen a papa nincs eszméleténél. Van valaki akinek volt már ilyen ügye és hogy oldották meg? Tudnátok válaszolni nekünk?

nando42 # 2020.03.31. 10:38

Tisztelt fórumozók,

Egy hónapja elhunyt az édesapám, 64. életévében, tehát még nem volt nyugdíjas. Édesanyám idén tölti be a 60. életévét, aki több, mint 10 éve nincsen munkája (kb. 30 év munkaviszonya van), háztartásbeli. Özvegyi nyugdíj ügyben érdeklődnék.

Amiben szinte biztosak vagyunk, hogy most egy évig jár neki ideiglenes özvegyi nyugdíj, ami édesapám nyugdíjának 60%-a.
Édesapámnak több, mint 40-45 év munkaviszonnyal rendelkezett, édesanyámmal közel 40 éve éltek házasságban.

Kérdésem az volna, hogy anyukám egészségbiztosítását kell-e külön fizetni, vagy erre az időszakra megkapja azt is?

Továbbiakban nem vagyunk biztosak.
Édesanyám az egy év után jár-e bármilyen özvegyi nyugdíj, illetve mikortól? Amennyiben nem:
Édesanyám mikortól és milyen mértékben számíthat az özvegyi nyugdíjra?

Kétféle variációt olvastunk:

  1. Anyukám munkaviszonyból megállapított nyugdíjat kap + 30% özvegyi nyugdíjat édesapám után,
  2. Anyukám lemond a saját munkaviszonya után járón nyugdíjáról, de édesapám 60% nyugdíjára jogosult ezután.

Kérdésem az volna, hogy ezek az információk helyesek?

Előre is köszönöm a válaszokat.

sortie # 2020.04.01. 07:27

nando42 2020.03.31. 12:38

Tisztelt fórumozók,

Egy hónapja elhunyt az édesapám, 64. életévében, tehát még nem volt nyugdíjas. Édesanyám idén tölti be a 60. életévét, aki több, mint 10 éve nincsen munkája (kb. 30 év munkaviszonya van), háztartásbeli. Özvegyi nyugdíj ügyben érdeklődnék.

Amiben szinte biztosak vagyunk, hogy most egy évig jár neki ideiglenes özvegyi nyugdíj, ami édesapám nyugdíjának 60%-a.
Édesapámnak több, mint 40-45 év munkaviszonnyal rendelkezett, édesanyámmal közel 40 éve éltek házasságban.

Kérdésem az volna, hogy anyukám egészségbiztosítását kell-e külön fizetni, vagy erre az időszakra megkapja azt is?

T. Kérdező!

Nem, nem kell fizetni, az özvegyi nyugdíj folyósításának tartama alatt járulékfizetés nélkül is jogosult eü-i szolgáltatásra.

Jogalap:

Egészségügyi szolgáltatásra jogosultak

Tbj. 16. § (1) Egészségügyi szolgáltatásra jogosult – az e törvény szerint biztosított, illetőleg a 13. § szerint egészségügyi szolgáltatásra jogosult személyeken túl – az, aki

b)a 14. § (3) bekezdése alapján hozzátartozói nyugellátásban részesül.

Társadalombiztosítási ellátások

Tbj. 14. § (3) A nyugdíjbiztosítási ellátások:

  1. hozzátartozói nyugellátás:

ba) özvegyi nyugdíj,

N3wkate # 2020.04.01. 12:16

Tisztelt Fórumozók!
Tudja esetleg valaki, hogy a MÁK / nyugdíjfolyósító osztálya mennyi idő alatt küldi ki egy , még 2019 június elején meghalt személy utolsó nyugdíját? A hagyatéki idén februárban volt. Azóta azért már eltelt jó pár nap és nekem is, meg a testvéremnek is, most nagyon szükségünk lenne arra a pénzre. De sajnos nem is válaszolnak a levelemre és nem találom semmilyen jogszabályban, mennyi az előírt idő erre. Köszönöm, ha valaki tudja rá a választ.

Szomorú örökös # 2020.04.01. 12:27

N3wkate

a MÁK / nyugdíjfolyósító osztálya mennyi idő alatt küldi ki egy , még 2019 június elején meghalt személy utolsó nyugdíját?

Ha júniusban még kaptatok nyugdíjat, akkor az járt. Júniusra viszont már nagy valószínűséggel nem járt, ezért is nem küldhettek már júliusban. Én laikusként úgy tudom, hogy csakis azt veheted át büntetlenül, amelyik az elhalálozás hónapjában érkezik, mert az az előző hónapra érkezik. Mikor vettetek át utoljára nyugdíjat az elhalálozott után?

drbjozsef # 2020.04.01. 13:54

N3wkate,

A nyugdíjat (ellentétben a fizetésekkel vagy más Tb juttatással) mindig tárgyhóra fizetik ki.

Ha júniusban hunyt el a hozzátartozó, akkor a júniusi nyugdíja még jár, de azt június elején ki is utalták. Tehát nem július elején fizetik azt ki. Ha júniusban megérkezett, akkor ne várjátok már.

N3wkate # 2020.04.02. 06:35

Kedves Szomorú örökös és drbjózsef!

Azt hiszem valamit nem jól fogalmaztam. 2019 június első napjaiban hunyt el édesapám. Arra a hónapra járt ugyan neki a nyugdíj, de azt a posta visszaküldte, mert ő elhunyt. Februárban a közjegyző a hagyatéki tárgyaláson azt mondta, hogy ez a pénz engem és a testvéremet illeti. Továbbította a határozatot a MÁK nyugdíjosztálya felé, na itt ért véget a történet. Azóta semmi sem történt. Vagyis 2019 június havi nyugdíjat senki sem vette fel, ott pihen a MÁK-nál.

Szomorú örökös # 2020.04.02. 07:02

N3wkate

Azt hiszem valamit nem jól fogalmaztam.

Hát igen, nagy valószínűséggel rosszul sikerült leírni.

2019 június első napjaiban hunyt el édesapám. Arra a hónapra járt ugyan neki a nyugdíj, de azt a posta visszaküldte, mert ő elhunyt.

Szerintem a posta akkor úgy gondolta, hogy ez a helyes lépés! Ott is emberek dolgoznak és tévedhetnek. A NAV-nál is előfordulnak eléggé komoly tévedések. Egyszer én is átéltem ilyet.

Februárban a közjegyző a hagyatéki tárgyaláson azt mondta, hogy ez a pénz engem és a testvéremet illeti. Továbbította a határozatot a MÁK nyugdíjosztálya felé, na itt ért véget a történet.

Javasolnám, hogy a határozat másolatának mellékletével írjatok levelet a MÁK-nak. Más lehetőségetek szerintem nincs. Viszont kétlem, hogy nagy összeg lenne, mert csak édesapátok halálának napjáig fogják szerintem kifizetni, nem a teljes hónapra.

drbjozsef # 2020.04.02. 07:32

N3wkate,

Természetesen az egész júniusi hónapra jár a nyugdíj.

Fontos, hogy azt csak a halál utáni 1 éven belül lehet kérni. Jó helyre írtátok azt a levelet?

Nincs jobb ötletem, mint levelezni velük. Esetleg telefonon érdeklődni.

wers # 2020.04.02. 07:40

Jó helyre írtátok azt a levelet?

Ha jól olvasom a közjegyző küldte a hagyatékiról a határozatot a MÁK-hoz. Csak tudja, hogy hova kell küldeni (bár mérget nem veszek rá)

N3wkate # 2020.04.02. 07:49

Köszönöm, hogy válaszoltatok! Akkor azt hiszem telefonálok nekik és ha az sem hoz sikert, levelet írok. Bár emailt már írtam, de válaszra sem méltattak. Sajnos.

wers # 2020.04.02. 08:08

Bár emailt már írtam, de válaszra sem méltattak.

Igen, az ügyféllel a kapcsolattartás nem támogatott e-mail-en keresztül. Az leginkább a hivatalokon belüli gyorsabb kapcsolattartást szolgálja.

Tértis levél a nyufignak.

HTZsanett # 2020.04.07. 12:01

Tisztelt Forumozók,

Édesanyám 2020.11.20-án tud/tudott volna a Nők40 kedvezmény igénybevételével nyugdíjba menni. Folyamatos munkaviszonya van 2010 óta a cégnél (2*1 éves fix után határozatlan idejű szerződéssel). Termelő cég, vidék, örüljön mindenki, hogy dolgozhat hozzaallas, teljesítmény bérezés szándékosan magas normákkal sokszor minimalbér alatt, védőeszkoz drága és sokat fogyaszt szoval nem hasznalhatod stb... szoval nem az év munkahelye :(

A COVID-19 helyzet miatt (alapanyag hiány) először 1, majd 2 hétre szabadságra küldtek mindenkit. A napokban behivtak a szabadsagukat töltők közül 500 dolgozót (igen egy légtérben, összezarva ennyien a kijarasi korlatozas alatt) a kb 600-ból és a következőről tájékoztaták őket.

A munkahelyek megőrzésének érdekében a jarvanyhelyzetre tekintettel, egyeztetve a helyi munkaugyi hivatallal és a szakszervezettek majus 4-dátummal, közös megegyezéssel megszüntetnek kb 500 munkahelyet. A cég a dokumentumban vállalja, hogy mindenkit visszavesz, amint lesz újra elég munka, addig szerintuk oruljon mindenki mert kapja a munkanélkuli ellatast... a papirokat kisztottak, kérik vissza alaírva....

Mit tud tenni? A cél az lenne, hogy teljen a szolgalati ideje és el tudjon idén jonni nyugdijba, akar az atmeneti idoszakban kevesebb bevétel mellett is. Édesanyamnak még tavalyrol van a most kivett szabik utan is 10 nap szabadsaga, betegszabin sem volt még de ezekkel nem lehet novemberig kihuzni...

Kérdések:

  • volt esetleg az ilyen esetekre a kormanynak intézkedése?
  • a fizetés nélkuli kényszerszabadsag ideje szamithat szolgalati idonek?
  • amennyiben allasidore kuldenék az megoldas lenne? van kulonbsége a szolgalati ido szamitasnal ha kap vagy nem kap alapbért erre az idoszakra?
  • lehet barmilyen formaban a Nők 40 kedvezmenyhez szolgalati idot kivaltani?
  • a kozos megegyezest semmi szín alatt nem fogja alaírni. Abban az esetben ha munkaltatoi felmondassal mondanak fel neki a felmondasi ido szolgalati idonek szamit? Akkor mi a helyzet ha eltekint a felmondasi ido letoltésétol? Attol az szamit még mit szolgalati ido?
  • ha a hianyzo napok miatt csak 2021ben kérheti a nyugdíj megallapitasat tobbet vagy kevesebbet fog vszinuleg kapni? (Volarizaciora gondolok)

Nagyon orulnék bármilyen tanacsnak.

Köszönöm,
Aggódó gyermek

Pixi11 # 2020.04.11. 08:18

Kérdésem az lenne a nyugdíj szolgálati idő megállapításánál az éveimet kisiparos idő (60) mellé tüntették fel, én magánkereskedő voltam ,a magánkereskedői idő (70) oda 0 év van feltüntetve az idő helyesen van beírva, csak fel van cserélve, ezt érdemes-e megreklamálni, vagy nincs jelentősége a végösszeg nem fog úgysem változni ?

drbjozsef # 2020.04.11. 11:25

HTZsanett,

a papirokat kisztottak, kérik vissza alaírva....
Mit? Azt írtad, felmondanak. Azt nem kell aláírni. Legfeljebb az átvételt. Ez valami közös megegyezés lenne? Azt nem kötelező aláírnia. Akkor majd felmondanak neki rendes felmondással, ha nem tudnak munkát biztosítani.
(Persze, ez esetben erősen feltételezhető, hogy nem őt fogják később elsők között visszavenni, ha lesz munka).

volt esetleg az ilyen esetekre a kormanynak intézkedése?
Nincs. Mármint, ha a munkáltató fel akar mondani, akkor felmondhat.

a fizetés nélkuli kényszerszabadsag ideje szamithat szolgalati idonek?
Nem. És nem kényszerszabadság, olyan nincs. Vagy jogszerűtlen volt, vagy aláírta (=jogilag ő kérte) a fizetés nélkülit. Arra a cég nem küldhette egyoldalúan.

amennyiben allasidore kuldenék az megoldas lenne? van kulonbsége a szolgalati ido szamitasnal ha kap vagy nem kap alapbért erre az idoszakra?
Nincs különbség, az állásidő szolgálati időnek is számít, de miért tenné a munkáltató, ha egyszer nincs munka?

lehet barmilyen formaban a Nők 40 kedvezmenyhez szolgalati idot kivaltani?
Nem. Szerintem a törvényben nincs ilyen.

a kozos megegyezest semmi szín alatt nem fogja alaírni. Abban az esetben ha munkaltatoi felmondassal mondanak fel neki a felmondasi ido szolgalati idonek szamit?
Igen, a rendes felmondás felmondási ideje szolgálati időnek számít.

Akkor mi a helyzet ha eltekint a felmondasi ido letoltésétol?
Akkor az közös megegyezés, és akkor attól függ, mi kerül a megállapodásba. Ha a munkavállaló tekint el, akkor megszűnik azonnal a munkaviszony, és nem lesz plusz szolgálati idő.

ha a hianyzo napok miatt csak 2021ben kérheti a nyugdíj megallapitasat tobbet vagy kevesebbet fog vszinuleg kapni? (Volarizaciora gondolok)
Nyugdíj összege? Ezt nem tudom.

nando42 # 2020.05.17. 13:20

Tisztelt fórumosok,

Édesapám elhunyt az év elején, jelen pillanatban az édesanyám ideiglenes özvegyi nyugdíjra jogosult, de még nem töltötte be a nyugdíjkorhatárt, ami 5 év múlva fog megtörténni. Ezzel kapcsolatban felmerült bennünk két kérdés:

  1. édesanyám miután betölti a nyugdíjkorhatárt választhatja -e az édesapám után járó 60%-os nyugdíjat ahelyett, hogy a saját munkaviszonya után járó nyugdíj és a 30%-os özvegyi nyugdíjat kapja, ezt esetleg külön kell kérvényezni, vagy automatikusan az jár, amelyik a magasabb ellátást biztosítja?
  2. a mostani ideiglenes nyugdíjra jár-e a következő évek nyugdíjemelései, vagy a mostani megállapított nyugdíj lesz érvényben...?

Előre is köszönöm a válaszokat!