Nyugdíj


intentio # 2019.09.06. 09:43

Az lenne a kérdésem a munkanélküli járadék, és a gyes idejére megkapott összegeket be kell számítani az átlagkereset számításánál?

matyin 2019.09.05. 18:59

1997. évi LXXXI. törvény a társadalombiztosítási nyugellátásról

2. § (3) A társadalombiztosítási nyugellátás a nyugdíjjárulék alapját képező kereset, jövedelem összegéhez és az elismert szolgálati időhöz igazodik.

22. § (1) Az öregségi nyugdíj alapját képező havi átlagkereset összegét az 1988. január 1-jétől a nyugdíj megállapításának kezdő napjáig elért (kifizetett), a kifizetés idején érvényes szabályok szerint nyugdíjjárulék alapjául szolgáló kereset, jövedelem havi átlaga alapján kell meghatározni.

Igen, tekintettel arra, hogy a GYES és az álláskeresési járadék összegéből vonnak nyugdíjjárulékot ezért ezt az összeget a nyugdíj összegének kiszámításakor figyelembe kell venni.

Fontos, hogy a nyugdíj alapját az 1988. január 1-jétől a nyugdíj megállapításának kezdő napjáig elért (kifizetett), a kifizetés idején érvényes szabályok szerint nyugdíjjárulék alapjául szolgáló kereset, jövedelem havi átlaga alapján kell meghatározni.

Ha nem ért egyet a kapott határozattal, úgy azt ingyenesen megfellebbezheti.

matyin # 2019.09.05. 16:59

Tisztelt Szakértő és hozzáértők!Feleségem július 24.én töltötte be a 64.évet. 1970 szept. 1.töl van munkaviszony. 1991 Ápr.1-ig dolgozott, majd munkanélküli járadékot kapott, lejárta után rokkant nyugdíjas lett. A korhatár betöltéséig azt az ellátást kapta. 1976-ban és 1979-ben két gyermekünk született, de a második gyermek után nem vette ki a gyest, csak 1 év 7 hónapot. Mivel szerintünk nem az akkori valós fizetésem alapján, és egyéb furcsaságok is szerepelnek a kikért adatokban pl. 9év 3 hónap alatt szerzett 11 év 214 napot. Az lenne a kérdésem a munkanélküli járadék, és a gyes idejére megkapott összegeket be kell számítani az átlagkereset számításánál?
Várom válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: Mátyás

sortie # 2019.08.27. 12:15

Massive 2019.08.27. 12:44
Bár sok mindent olvastam a témában, nem egyértelmű számomra, hogy a 40 év jogosultsági idő megléte esetén 38 év 291 nap szolgálati idővel is igénybe vehetem-e a Nők 40 kedvezményes nyugdíj lehetőséget.
2014. 12. 31-én az alábbi adatokat kaptam a nyugdíjfolyósítótól: 34 év 211 nap nők kedvezményes öregségi nyugdíjára jogosító idővel, ezen belül
32 év 137 nap kereső tevékenységgel járó biztosítási vagy azzal egy tekintet alá eső jogviszonnyal szerzett szolgálati idővel rendelkezem.
Azóta folyamatos a munkaviszonyom, sem táppénzen, sem fizetés nélküli szabadságon nem voltam. Ez esetben mikortól igényelhetem a nyugdíjat? 2020 június első napjaiban vagy csak később?
előre is köszönöm a választ

T. Kérdező!

A nők kedvezményes, 40 év szolgálati idő megszerzésével történő nyugdíjba vonulásnak két konjuktív (együttes) feltétele van. (Azaz a jogosultsághoz nem elég csak az egyik feltételnek teljesülni, hanem mind a két feltételnek együttesen teljesülnie kell.)

  1. feltétel: Mindenképpen meg kell szereznie a nők kedvezményes nyugdíjba vonulásához szükséges 40 évi jogosultsági időt, (ez a fogalom nem egyezik meg az öregségi teljes nyugdíjhoz szükséges szolgálati idővel).
  2. feltétel: ÉS (ezen belül) meg kell lennie a 32 évi keresőtevékenységgel (munkával) szerzett szolgálati időnek.

A második feltétel már 2014.12.31-én teljesült.

Az első feltétel az alábbiak szerint alakul:

40 év -34 év 211 nap =5 év 154 nap

2014.12.31 + 5 év 154 nap = 2019.12.31 + 154 nap.

Azaz igen, a megadott adatok szerint -ha közben változás nem áll be és addig végig dolgozni fog- 2020. június első napjaiban jogosulttá válik ezen a jogcímen nyugdíj ellátásra

Massive # 2019.08.27. 10:44

bár sok mindent olvastam a témában, nem egyértelmű számomra, hogy a 40 év jogosultsági idő megléte esetén 38 év 291 nap szolgálati idővel is igénybe vehetem-e a Nők 40 kevezményes nyugdíj lehetőséget. 2014. 12. 31-én az alábbi adatokat kaptam a nyugdíjfolyósítótól: 34 év 211 nap nők kedvezményes öregségi nyugdíjára jogosító idővel, ezen belül
32 év 137 nap kereső tevékenységgel járó biztosítási vagy azzal egy tekintet alá eső jogviszonnyal szerzett
szolgálati idővel rendelkezem. Azóta folyamatos a munkaviszonyom, sem táppénzen, sem fizetés nélküli szabadságon nem voltam. Ez esetben mikortól igényelhetem a nyugdíjat? 2020 junius első napjaiban vagy csak később?

előre is köszönöm a választ

böbe # 2019.08.24. 11:39

Üdv! 2020. június 30-án lesz meg a 40 éves munkaviszonyom, és szeretnék a Nők 40 kedvezménnyel nyugdíjba menni 2020-ban. A 30 éves közalkalmazotti jogviszonyomat csak 2020. október 24-én töltöm be. Megkaphatom-e a 30 éves jubileumi jutalmat, ha 2020. július 01-jével nyugdíjba megyek? A felmentési időt honnan számítják? Június 30-tól visszafelé, vagy ha megadják a négy hónap felmentési időt, akkor október végig számolják munkaviszonynak? Mikortól kérjem a felmentési időt, hogy megkapjam a jubileumi jutalmat is? Kérhetem a munkáltatót, hogy a felmentési időt július 01-jétől számolja? Vagy június 30-ával kötelezhet-e nyugdíjba vonulásra? Köszönöm a válaszát!

goldmen # 2019.08.19. 18:31

Köszönöm szépen a válaszát .

aprilismajus # 2019.08.19. 14:44

Tisztelt Goldmen, 1997. évi LXXXI. törvény
a társadalombiztosítási nyugellátásról, 22. § (1) bekezdés: Az öregségi nyugdíj alapját képező havi átlagkereset összegét az 1988. január 1-jétől a nyugdíj megállapításának kezdő napjáig elért (kifizetett), a kifizetés idején érvényes szabályok szerint nyugdíjjárulék alapjául szolgáló kereset, jövedelem havi átlaga alapján kell meghatározni.

Pixi11 # 2019.08.19. 08:03

Köszönöm szépen a választ . 45 év körül lesz , de pontosan nem tudom, ezért meg lehet azt még kérni most is a Nyugdíj folyósítótól, vagy Kormány Hivataltól, hogy pontosan mennyi van amit elfogadnak ? Mert így nem tudom mikor lesz meg kerek évem .

goldmen # 2019.08.19. 07:27

Tisztelt Szakértő !
Ebben az évben , szept.2án tölti a férjem , az öregségi nyugdíj korhatárt .A mostani állapot szerint szept.5-én számíthat a munkáltatójától nagyobb összeg kifizetésére. Kérdésem : Ha szept.2-től kéri a nyugdíjat , akkor a szept.5-én kifizetett összeg beleszámít-e a nyugdíjába ?

Lyonee # 2019.08.16. 16:30

Elméletileg akár októberben is megszüntetheted a munkaviszonyodat azzal, hogy csak jan. 1-től kéred a nyugdíjazásodat. De 61 napig nem leszel biztosított, amit gondolom nem szeretnél.
Nem írtad, hogy a szolgálati időd hogy alakul. 40 év szolgálati idő felett már minden év 2 %-s szorzóváltozást jelent a nyugdíj kiszámításánál. Biztos nem örülnél annak, ha netán 30-40 nap hiányozna a kerek szolgálati időből.

Pixi11 # 2019.08.16. 14:24

Igen köszönöm szépen a választ, most inkább a kérdésem arra vonatkozik, ha 2020-ban megyek nyugdíjba akkor meddig kell dolgoznom,(December 31-esetleg Január 2, vagy elég Október 31-ig) vagy az lényegtelen csak januárban adjam be kérelmemet. Nem szeretnék 1-2 nap végett elcsúszni a dátumon.

Lyonee # 2019.08.16. 14:11

Pixi11
Júniusban már válaszoltam neked.
"Mindenképpen januártól. Kb 8%-kal lesz magasabb a nyugdíjad," mintha idén mennél nyugdíjba. A nyugdíjemelés elhanyagolható a valorizációs szorzók változásához képest.

Immaculata # 2019.08.16. 08:25

Ha idén mész el, januárban megkapod a nyugdíjemelést. Az a pár nap többletmunka nem eredményez annyival többet, mintha idén mennél el.

Pixi11 # 2019.08.16. 08:09

Tisztelt Szakértő !

Már ez év októberben nyugdíjba mehetnék, mert betöltöm a 64 évemet, de úgy gondoltam, hogy kivárom a 2020-at és akkor megyek nyugdíjba remélhetőleg kicsit magasabb összeg reményében, mintha 2019-be mennék el.
Ebben az esetben December 31-ig kell hogy legyen munkaviszonyom, esetleg 2020 január 2-ig , vagy akár bejezhetem már a munkát 2019 októberben, viszont csak majd 2020 Januárban kérem a nyugdíjazásom, melyik időpont lenne számomra a legkedvezőbb ha a magasabb nyugdíj lenne a cél? Köszönöm

mama07 # 2019.07.19. 12:38

oligaliga

Köszönöm a választ.

oligaliga # 2019.07.09. 13:14

mama07

A munkajogi igények három év alatt évülnek el. Ha bűncselekménnyel okozták a kárt, akkor öt év az elévülési idő.

Az elévülési idő pedig leghamarabb akkor kezdődött, amikor a rokkantnyugdíjazásról szóló határozatot kézhez vették, mert ekkor tudták meg, hogy a bejelentett bér kevesebb volt, mint a szerződés szerinti, és emiatt alacsonyabb a juttatás.

Az elévülést munkaügyi perekben hivatalból kell figyelembe venni.

Erre figyelemmel könnyen lehet, hogy a követelésük - bár jogos lenne - elévült, perben már nem érvényesíthető.

breda62 # 2019.07.09. 12:16

Tisztelettel szeretném megkérdezni, hogy fegyveres testület hivatásos dolgozójaként mikortól vehetem igénybe a Nők 40 éves kedvezményes nyugdíját, amennyiben az
1981.08.01. és 2017.12.31. közötti időszakra vonatkozóan
36 év 151 nap nyugdíjjogosultság elbírálásához figyelembe vehető szolgálati idővel
35 év 329 nap nők kedvezményes öregségi nyugdíjára jogosító idővel, ezen belül
34 év 329 nap kereső tevékenységgel járó biztosítási vagy azzal egy tekintet alá eső jogviszonnyal szerzett szolgálati idővel rendelkezem.
1 gyermekem született. Munkaviszonyom folyamatos volt, illetve csökkentő tényezőként szerepel, hogy munkaéveim során 187 nap munkanélküli ellátásban részesültem, ami a nők 40-hez nem számít bele.
Köszönettel várom a választ:
Breda62

mama07 # 2019.06.29. 21:46

Zöldövezeti11 Már miért ne lenne? Abban viszont nem vagyok biztos, hogy még most is a dolgozó érdekeit képviselik, annyi negatív vélemény van az oldalukon.

Zöldövezeti11 # 2019.06.29. 19:10

Szerintem már nincs munkaügyi bíróság :

mama07 # 2019.06.29. 10:12

Tisztelt Szakértő és Fórumozók!
A férjem sok sok súlyos betegséggel, de kihúzta az öregségi nyugdíjkorhatárig.
Ő egy kisvállalkozónál dolgozott, mint hentes, napi 13,5 órát. Amikor először súlyos beteg lett 2014-ben, és szinte semmi táppénzt nem kapott, még az állandó szakmai minimálbérhez képest sem, akkor beszéltem a TB hölggyel, aki megkérdezte, hogy tudunk e róla, hogy előző évben 5 hónapot 50 ezerrel volt bejelentve a férjem? Komolyan, sírva fakadtam. De a java csak most a nyugdíjnál derült ki, hogy ez 2012.07.01-2013.05.31.-ig ,tehát 11 hónapon keresztül így ment. Ennek viszont az lett a következménye, hogy 2014-ben amikor leszázalékolták, az előző év átlagát vették, így 15 ezerrel kevesebb lett a rokkantnyugdíja, ami 5x nyugdíjemeléssel 874 114.-Ft veszteséget okozott nekünk. Nem beszélve a kevesebb táppénzről, és most, a kevesebb nyugdíjalapról. Próbáltuk a békés megegyezést, de ez nem sikerült. Kérdésem: érdemes e ezt az ügyet ( és még más piszkos dolgaikat) a Munkaügyi Bíróságra vinni, egyáltalán foglalkozni fognak e vele? Előre is köszönöm a válaszukat.

Lyonee # 2019.06.24. 15:48

Mindenképpen januártól. Kb 8%-kal lesz magasabb a nyugdíjad.

Pixi11 # 2019.06.24. 15:32

Tisztelt Fórum,és Szakértők !
Ez év Októberében mennék nyugdíjba, mint egyéni vállalkozó kb.44-45 év munkaviszony után, kérdésem az lenne hogy Októberben lenne jobb nyugdíjba menni , vagy ha ledolgoznám ezt az évet December 31-ig, és Január 1-től lennék nyugdíjas, anyagiakban lenne-e lényeges különbség a két időpont között ? Gondolom ha Januárban mennék el akkor már a jövő évi számítási szabályok vonatkoznának rám, ha egyáltalán különböznek az ide évtől ?
Köszönöm előre is válaszukat.

Ircsi1 # 2019.06.18. 08:35

június 25.-én lesz meg a NŐK 40-hez szükséges szolgálati időm, ekkor mehetnék nyugdíjba. Sajnos kórházban leszek azokban a naookban. Kérdésem, hogy várjam ki a hosszas táppénz végét, vagy közben is kezdeményezhetem a nyugdíjazást. Igazából én szeretnék még dolgozni a nyugdíj mellett. Ahhoz elég az, hogy csak bejelentem a munkáltatómnak a táppénz végén, hogy pl: tegnaptól nyugdíjas vagyok. Ehhez kell a munkáltató előzetes egyetértése? Munka Trvénykönyve hatálya alá tartozó cégnél dolgozom, itt a nyugdíjba vonulóknak nem adnak semmilyen pénzbeni juttatást.
Kezdeményezhetem-e esetleg a munkáltatónál, hogy végkielégítéssel és felmondási idővel mondjanak fel és akkor nem maradok a cégnél.

Köszönettel

MNÉ


Tisztelt Mindenki"
Az a nagy probémám, hogy a férjem közössel beadta, de nem egyeztünk meg semmiben. Elmentünk a tárgyalásra, én mondtam, hogy szere

Lyonee # 2019.06.17. 18:57

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…
1700/2012. (XII. 29.) Korm. határozat
a közszférában alkalmazandó nyugdíjpolitikai elvekről

1. A Kormány

1.1. felhívja a minisztereket és a Miniszterelnökséget vezető államtitkárt, hogy tegyék meg a szükséges intézkedéseket az irányításuk vagy felügyeletük alá tartozó költségvetési szervekkel közalkalmazotti vagy kormányzati szolgálati jogviszonyban álló azon személyek jogviszonyának megszüntetése vagy a megszüntetés kezdeményezése érdekében, akik a rájuk irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötték és az öregségi teljes nyugdíjhoz szükséges szolgálati időt megszerezték; ...

Vagyis az önkorm. közalkalmazottakra nem kell alkalmazni. Az egész jogalapja, hogy a nyugdíjkorhatárt betöltött közalkalmazottnak indoklás nélkül felmenthetik a k. jogviszony alól. Végkielégítés kivételével ugyanazok a jogok illetik meg, mintha nem lenne kor betöltött.
Nyugodtan dolgozz tovább, de azt tudd, hogy bármikor indoklás nélkül felmenthetnek.

Lyonee # 2019.06.17. 18:38

A korlátozó kormányrendelet az önkormányzati közszférára nem terjed ki. Semmi engedélyre nincs szükség.