Nyugdíj


jutka61 # 2018.12.04. 11:44

Tisztelt Szakértő!
1975. 08.27 és 2015.08.03-a köszött
35 év 265 nap nyugdijogosultág elbirálásához figyelembe vehető szolgálati idővel,
34 év 229 nap nők kedvezményes öregségi jogositó idővel, ezen belül
28 év 173 nap kereső tevékenységgel járó biztositási vagy azzal egy tekintet elá eső jogviszonnyal szerzett szolgálati idővel renkezem.
2015 óta is folyamatosan dolgozom. 6 családot szültem, és neveltem.
Nem tudok eligazodni a zörvények között, ezért is fordultam Önhöz. Szeretném megtudni, hogy mikortól igényelhetem meg a nyugdijat? kb. mennyi időt kell még aktivan dolgozom?
Nagyon szépen köszönöm a válaszát!


1975-2015 között
35 év 265 nap szolgálatiido. 34év 229 nap nyugdijra jogosito,18 év 173 nap jogviszonnyal szerzett ido. Várhato nyugdij? Köszönöm v

szöbö # 2018.12.12. 13:57

Tisztelt Szakértő!
2019.02.20-án töltöm be a 64. életévemet, de csak 2019.03.01-én szeretnék nyugdíjba vonulni, mert így meg lenne a kerek 46 év munkaviszonyom.

Kérhetem a munkáltatómtól a munkaviszony fenntartását 2019.02.28-al bezárólag, illetve a nyugdíjba vonulást 2019.03.01-től?

Köszönöm szakértő válaszát.

Lyonee # 2018.12.13. 21:09

Nem is kell kérned. A munkáltatód indoklás nélkül csak akkor mondhat fel, ha már betöltöd a rád érvényes nyugdíjkorhatárt. És ezután jön még a felmentési idő.
Egy esetben nem sikerülhet. Ha netán köztisztviselő lennél, mert akkor a nyugdíjkorhatár betöltésekor megszűnik a jogviszonyod. Nem te, és nem a munkáltató szünteti meg, hanem megszűnik magától.

Ildi62 # 2018.12.19. 18:47

Tisztelt Szakértő!

Érdeklődnék, hogy a nők 40 nyugdíjat csak pontosan a betöltés idejében lehet igénybe venni, vagy akár 40,5 év után is választhatom ezt a lehetőséget. Tanárként dolgozom és nyolcadikos osztályom lesz a jövő tanévben, amikor aktuális lenne számomra a nők 40 kedvezményes nyugdíja. Szeretném is igénybe venni, de az osztályt szeretném végig vinni útjukon. 2020.januárjában már a felmentési időmet tölteném, így egy fél évre más osztályfőnökük lenne, ami nyolcadikban nem szerencsés. Szeretnék még egy fél évet velük tölteni és utána igénybe venni a kedvezményes nyugdíjat. Igen ám, de akkor így már nem 40 hanem 40,5 év telne el. Igénybe vehető-e így is a kedvezményes nyugdíj vagy erre nincs lehetőség a jogszabályok szerint?

Válaszát előre is köszönöm!

drbjozsef # 2018.12.20. 04:33

Ildi,

Persze.
A nők kedvezményes "40 éves" nyugdíjához MINIMUM kell 40 év jogosultsági idő, amiből MINIMUM 32 év szolgálati idő kell legyen. Ha ezek megvannak, utána bármikor kérheted.

Lyonee # 2018.12.20. 10:56

Egy szerzett jog, amivel bármikor élhetsz. Az alábbi hozzászólás részben téves. Legalább 40 év jogosultsági idő, amelyből minimum 32 év a munkában töltött idő.
Arra is figyelj a felmentés kérésénél, hogy a szolgálati időd, -ami biztos több lesz 43 évnél, ha nappalin végeztél- meglegyen a 44-45 év. Minden év 2%-t jelent és bosszantó, ha 1-2 hét, hónap hiányzik ebből.

drbjozsef # 2018.12.20. 11:52

Igen, bocsánat, munka az.

KPGG # 2019.01.12. 16:46

Ildi62 hozzászólásához kapcsolódóan lenne egy kérdésem. Hogyan van a felmentési idő? Két tanár kollégám is van, akik a most folyó tanévben mennének nyugdíjba. Ők azt szerették volna, ha az öregségi nyugdíjkorhatáruk betöltése előtt igénybe vehetik a felmondási időt, tehát kvázi korábban mehessenek nyugdíjba, férfiakról van szó. És azt magyarázza nekik a vezetés, hogy csak a korhatár betöltése után vehetik igénybe a felmentési időt (köznyelvi nevén sétálóidőt), addig mindenképpen dolgozniuk (tanítaniuk kell). Viszont hallottunk olyat, hogy másik iskolában meg adták sétálóidőt kollégáknak a korhatár betöltése előtt. Most akkor ez törvényileg hogy van?

Köszönök minden értelmes hozzászólást a témában előre is.

Lyonee # 2019.01.12. 20:24

kjt. 30. §
(1) * A munkáltató a közalkalmazotti jogviszonyt - a 30/A-30/D. §-ban és a 32. §-ban foglalt korlátozással - felmentéssel akkor szüntetheti meg, ha

d) a közalkalmazott a felmentés közlésének, illetőleg legkésőbb a felmentési idő kezdetének napján nyugdíjasnak minősül [Mt. 294. § (1) bekezdés g) pont].
/betölti a rá vonatkozó nyugdíjkorhatárt és min. 20 év a szolgálati ideje

(4) * A közalkalmazotti jogviszonyt felmentéssel meg kell szüntetni, ha a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény 18. § (2a) bekezdésében foglalt feltételt legkésőbb a felmentési idő leteltekor teljesítő közalkalmazott kérelmezi.
/ez csak a nők 40 éves nyugdíjával kapcsolatos

Éva57 # 2019.01.20. 09:41

Tisztelt szakértő! Férjem 2011 januárjában elhunyt,én 2012 február végéig kaptam ideiglenes özvegyinyugdìjat, én 1957 szeptemberi születésű vagyok. Az lenne a kérdésem,hogy jogosult leszek majd özvegyinyugdìjra?Köszönettel Éva 57

Lyonee # 2019.01.20. 12:38

Nem vagyok szakértő, de számításaim szerint sajnos nem fog feléledni, nem fog özvegyi nyugdíjat kapni.

Cikaju # 2019.01.30. 12:30

Kedves Szakértő!
Az öregségi nyugdíjkorhatárt hamarosan betöltöm és az öregségi nyugdíjhoz szükséges szolgálati idővel rendelkezem.
Kértem a munkáltatómat, hogy a Közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény 30. §-ának (1) bekezdése e) pontja értelmében közalkalmazotti jogviszonyomat felmentéssel megszűntetni szíveskedjék.
A munkáltató közölte, hogy közös megegyezéssel fogja megszüntetni a munkaviszonyomat (annak ellenére, hogy nincs közös megegyezés) egy helyi Önkormányzati rendeletre hivatkozva. Kérdésem: Van-e joga így dönteni, köteles vagyok-e elfogadni ezt? Kihez fordulhatnék, ha jogilag helytelen az eljárásuk? Önkormányzati törvény vagy rendelet felülírhatja-e a Kjt-t?
Választ köszönöm szépen!


Cikaju

monoszkop # 2019.01.30. 13:08

Cikaju 2019.01.30. 13:30

T. Kérdező!

  • Törvényt kizárólag az országgyűlés alkothat, önkormányzat nem.
  • Általános jogelv, illetve a jogalkotási törvény is kimondja, hogy hogy alacsonyabb szintű jogszabály magasabb szintű jogszabállyal ellentétes nem lehet.
  • Ebből következően egy önkormányzati rendelet rendelkezése nem lehet ellentétes egy törvényi előírással.

Kihez fordulhat:

  • Első körben a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájának irodavezetőjéhez, hiszen a MÁK egyik feladata, hogy a hozzá beérkező, a jogviszony létesítésével és megszüntetésével kapcsolatos okmányok jogszerűségét vizsgálja.
  • Aztán az ellentmondást írásban jelezheti az önkormányzatok működésének törvényességét ellenőrző kormányhivatalhoz (kormánymegbízotthoz).
  • Végső soron pedig jogait munkaügyi bíróság előtt érvényesítheti.

Lásd Mt. 285. §

Lásd még:
https://kuria-birosag.hu/…es-eljarasok

„A Kúrián háromtagú önkormányzati tanács működik, amelynek feladata az önkormányzati rendelet - magasabb szintű jogszabályba ütközés szempontjából történő - felülvizsgálatára irányuló nemperes eljárás…”

„Az önkormányzati rendelet felülvizsgálatára irányuló nemperes eljárást a helyi önkormányzattal szemben a felette törvényességi felügyeleti jogot gyakorló fővárosi és megyei kormányhivatal kezdeményezheti”

monoszkop # 2019.01.30. 13:10

Cikaju 2019.01.30. 13:30

T. Kérdező!

  • Törvényt kizárólag az országgyűlés alkothat, önkormányzat nem.
  • Általános jogelv, illetve a jogalkotási törvény is kimondja, hogy hogy alacsonyabb szintű jogszabály magasabb szintű jogszabállyal ellentétes nem lehet.
  • Ebből következően egy önkormányzati rendelet rendelkezése nem lehet ellentétes egy törvényi előírással.

Kihez fordulhat:

  • Első körben a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájának irodavezetőjéhez, hiszen a MÁK egyik feladata, hogy a hozzá beérkező, a jogviszony létesítésével és megszüntetésével kapcsolatos okmányok jogszerűségét vizsgálja.
  • Aztán az ellentmondást írásban jelezheti az önkormányzatok működésének törvényességét ellenőrző kormányhivatalnál (kormánymegbízottnál).
  • Végső soron pedig jogait munkaügyi bíróság előtt érvényesítheti.

Lásd Mt. 285. §

Lásd még:
https://kuria-birosag.hu/…es-eljarasok

„A Kúrián háromtagú önkormányzati tanács működik, amelynek feladata az önkormányzati rendelet - magasabb szintű jogszabályba ütközés szempontjából történő - felülvizsgálatára irányuló nemperes eljárás…”

„Az önkormányzati rendelet felülvizsgálatára irányuló nemperes eljárást a helyi önkormányzattal szemben a felette törvényességi felügyeleti jogot gyakorló fővárosi és megyei kormányhivatal kezdeményezheti”

Lyonee # 2019.01.30. 18:33

Cikaju,
A 30. § (1) bekezdés e) pontját a 2011: CLXVII. törvény 36. § b) pontja hatályon kívül helyezte.

Lyonee # 2019.01.30. 18:53

Törvényesen járt el a munkáltató. Gondolom férfi vagy. Ha nő lennél, és meg lenne a 40 évnyi jogosultsági időd, akkor kérhetnéd a felmentést, és meg is kellene adni. Ez az egyetlen eset a kötelező felmentést illetően. Persze a munkáltató felmenthet, ha akar, de nem köteles! Még van egy rendelet, de az az önkormányzatokra nem terjed ki.
Vagy elfogadod a közös megegyezést, vagy lemondasz a közalkalmazotti jogviszonyodról. A lemondási idő 2 hónap, ezt le kell dolgoznod. Egyébként a nyugdíjad sem lesz nagyon kevesebb, mint amit a távolléti időre kapnál.

Kaposváry # 2019.02.01. 05:04

Tisztelet!
Nyugdij mellett dolgozok, most kaptam meg a szerzödést, határozatlan idötartamú, nyugdijas munkaviszony keretében, napi 8 orában (FEOR 9231) havi brutto alapbére 190.000.-ft.

A kérdésem az lenne, hogy ezt a havi brutto alapbért (190.000.-) minden honapban megkapom, akkor is ha 20 munkanap van a honapban vagy ha 23 munkanap van a honapban?

Tehát ha a honapban 20-21-22-23 munkanap van a brutto 190.000.-ft-ot (netto 161.500.-) kapom, függetlenül az aktuális munkanapok számátol?

Köszönöm a válaszát!
Üdv. Kaposváryné

drbjozsef # 2019.02.01. 06:44

Ha a szerződésed szerint havi béres vagy, akkor igen. Minden hónapban ugyanaz a fizetés, munkanapok számától függetlenül.
(Bérszámfejtésnél lesz az egy napra eső béred egyik hónapban kicsit több, másikban kicsit kevesebb, de ez téged közvetlenül nem érint)

Kaposváry # 2019.02.01. 09:09

Tisztelt drbjozsef!
Nagyon köszönöm szépen a választ!
Nagyon örülök, mert most februárban csak 20 munkanap lesz és ezek szerint megkapom a brutto 190.000.-ot hurrá.
Köszönöm.
Üdv. Kaposváryné

Maryenni # 2019.02.05. 10:06

Tisztelettel szeretnem a segitseget kerni.
1979.07.23-2016.12.31-ig
36ev 275nap nyugdijjogosultsag elbiralasahoz figyelembe veheto szolgalti idovel,
36ev 144nap nők kedvezmenyes oregsegi nyugdijara jogosito idovel, ezen belul
36ev 144nap kereso tevekenyseggel jaro biztositasi vagy azzal egy tekintet ala eso jogviszonnyal szerzett szolgalati idovel rendelkezik.
Kerdesem az lenne mikortol vehetem igenybe
a Nők 40eves kedvezmenyes nyugdijat.
Tisztelettel es koszonettel varom a valaszt.
Maryenni

Lyonee # 2019.02.05. 19:27

2020 aug. 15-től után már igénybe veheted.

nyögdíjas # 2019.03.05. 08:21

Tisztelt Szakértő.

Közalkalmazott vagyok. Nők 40 kedvezményes nyugdíját szeretném igénybe venni. Közalkalmazottaknak jár a felmentési idő. A mostani munkahelyemen 8 év ledolgozott évem lesz, ami után 3 hónap felmentési idő jár. A kérdésem az lenne, hogy előzőekben is volt 9 év közalkalmazotti jogviszonyom. a felmentési időt az összes közalkalmazotti munkaidőmre,azaz 17 évre, vagy csak az utolsó munkahelyen eltöltött 8 évre számolják.
Válaszát előre is köszönöm.

Nyögdíjas

józsi papa # 2019.03.28. 13:41

tisztelt fórumozok !!!Tisztelt Szakértő. 1996 ban szolgáltai nyugdíjba helyeztek 25 és fél év szolgálati idővel 50 % rokkantsággal!!! azóta kapom a nyugdíjamat illetve szolgálati járandóságomat de mivel 2020 nyarán rendes nyugdíjba vonulok 64 és fél év érdeklődőm hogy mit is kell tennem ?? emelkedni fog a nyugdíjam ?? emelkedni fog a szolgálati időm ?? vagyis mire számíthatok ha oda érek előre is köszönöm !! többen okosabb vagyok üdv ::gombos József !!

metal 17 # 2019.04.13. 07:36

T.Fórum és szakértők!

2016- ban mentem öregségi nyugdíjba ,a munkáltatóm felszámolás alatt állt és addigra nem fizette ki béreket sem a végkielégítést.A felszámoló 2017- Ben a bérgarancia terhére a béreket kifizette.A megküldött elszámoló alapján az onyf korrigálta a nyugdíjamat.Most ismét egy jelentősebb összeget fizetnek ,de mint nyugdíjasnak a rendeletre hivatkozva csak az adólevonást eszközli a nyugdíjjárulékot nem.Hogyan tudom érvényesíteni nyugdíjamban a 2016 ban keletkezett és csak most kifizetett jövedelmemet.

Anna130 # 2019.05.04. 20:01

T.Szakértó!
2018.decemberben mentem nyugdíjba. 44 év szolgálati idővel a 40 éves nyugdíjat vettem igénybe. Szeretném kérdezni, hogy akkor is csak a 40 évre járó 80 %-ot kell kapnom nyugdíjnak, vagy a 44 év szolgálati időre meg kellett volna kapnom a 4 évre járó évenkénti +2 %-ot.
Köszönettel Anna130