Előrehozott öregségi nyugdíj


hars52 # 2010.11.25. 09:56

Kedves Lyonee!
Veci azt írta,hogy te jó vagy PÉP-es ügyekben, kérlek ha tudsz segíts. Jelenleg meg van a 40 éves "munkaviszonyom" (2 gyerek és munka mellett pontosan 10 évet tanultam), és PÉP-es vagyok. Szeretnék 2011. 01.01-től "kedvezményes" nyugdíjba menni.Úgy gondolom jogosult is leszek rá. A kérdésem, megteheti-e a munkáltatóm, hogy nem egyezik bele a PÉP-es jogviszonyom közös megegyezéssel történő megszüntetésébe, arra hivatkozva, hogy a PÉP-es határozott időre szóló jogviszonyom még nem telt le?
Válaszodat előre is köszönöm.

eszterann # 2010.11.25. 10:19

Kedves Lyonee!
Tanácsot szeretnék kérni:PÉP-os közalkalmazott vagyok, 2008 szept. óta.1953-ban születtem. 1974-ben végeztem a főiskolát,azóta egy helyen dolgoztam.(Két felnőtt gyermekemmel összesen 2 évet voltam otthon.)Az ONYF honlapján találtam a korengedményes nyugdíjazásról 2010.02.09-es tájékoztatót, mely szerint az 53-ban született nők 2010.dec.31-ig kérhetik korengedményes nyugdíjazásukat.Ez csökkentett lesz, mert 39év 117nap szolg. időm van.Eddig nem akartam ezt igénybe venni, gondoltam kivárom az előrehozottat 2012.májusig bármennyire is kevés a mostani "juttatás". Remélvén, hogy így legalább a 40 éves jubileumi 70%-át megkapom. Most azonban elbizonytalanodtam, minden nagyon gyorsan, egyik napról a másikra megváltozik, nem lehet előre tervezni.?? Próbáljak s.o.s. nyugdíba menni? vagy várjak? Sajnos az új "kedvezményes" nyugdíj rám nem vonatkozik..., pedig az is jól jönne jövőre... A segítséget előre köszönöm.

eszterann # 2010.11.25. 10:21

Kedves Lyonee!
Tanácsot szeretnék kérni: PÉP-os közalkalmazott vagyok, 2008 szept. óta.1953-ban születtem. 1974-ben végeztem a főiskolát, azóta egy helyen dolgoztam. (Két felnőtt gyermekemmel összesen 2 évet voltam otthon.) Az ONYF honlapján találtam a korengedményes nyugdíjazásról 2010.02.09-es tájékoztatót, mely szerint az 53-ban született nők 2010.dec.31-ig kérhetik korengedményes nyugdíjazásukat. Ez csökkentett lesz, mert 39év 117nap szolg. időm van. Eddig nem akartam ezt igénybe venni, gondoltam kivárom az előrehozottat 2012 májusig bármennyire is kevés a mostani "juttatás". Remélvén, hogy így legalább a 40 éves jubileumi 70%-át megkapom. Most azonban elbizonytalanodtam, minden nagyon gyorsan, egyik napról a másikra megváltozik, nem lehet előre tervezni.?? Próbáljak s.o.s. nyugdíba menni? vagy várjak? Sajnos az új "kedvezményes" nyugdíj rám nem vonatkozik..., pedig az is jól jönne jövőre... A segítséget előre köszönöm.

Veci # 2010.11.25. 11:06

eszterann
Szerintem fogadd el a korengedményt, minimális lesz a csökkentésed 9 X 0,1 %. Ha nem tudnád igénybe venni a kedvezményes nyugdíjat, akkor csak 59. évesen mehetnél előrehozott nyugdíjba. Ha megadják a jubileumi jutalmat, akkor csak ne bizonytalanodj el, én elfogadnám!
DE Lyonee fog neked válaszolni.


Üdvözlettel Veci

lenolaj1 # 2010.11.25. 11:24

Csera, ezt az anyai jog = magzat jogai-t, vagyis az abortusz megszigorítását hol olvastad?

csera # 2010.11.25. 11:47
Annazsu # 2010.11.25. 14:57

Kedves Lyonee es Veci,

Koszonom a valaszokat...meglepodtem, mert eddig mindenki azt mondta, nem mehetek el nyugdijba...Akkor megis? Leirom megegyszer a "helyzetemet", csak hogy biztos legyen.
1956 juliusaban szulettem. 3 gyermekem van. 2009 decembereben kertem nyugdijaztatasomat, elutasitottak, mert nem ismertek el a 20 ev izotopos munkamat. Pereltem. Megnyertem. Most van 5 ev korkedvezmenyem es 36 ev munkaviszonyom (amibol 5 ev az egyetem).
Akkor most kervenyezzem ujra a nyugdijaztatasomat? Nem baj hogy meg most is dolgozom? Fel kene mondjak meg 2010 decembereben? Nem baj hogy 54 eves vagyok? (es igaz, tavaly meg csak 53 voltam :):)).
Nem tudom mit csinaljak, minden olyan bizonytalan es mindenki mast mond.

Lyonee # 2010.11.25. 19:11

Annazsu!
A 36 éved az 5 év korkedvezmény nélkül értendő? Azt tudod, hogy hozzá kell adni a korkedvezményt az addig megszerzett szolgálati időhöz. Én ennek a figyelembevételével állapítottam meg a jogosultságodat. 2010-ben 41 év a szolgálati időd.
Válaszolj, és még írok neked.

Lyonee # 2010.11.25. 19:30

eszterann!
A korengedményes nyugdíj azt jelenti, hogy a munkáltatód finanszírozza a nyugdíjadat, amíg előrehozott nyugdíjba nem tudsz menni. Egyösszegben kell befizetnie a nyugdíjbiztosítóhoz, a januári nyugdíjemeléseket is figyelembe véve. A munkáltató és a munkavállaló szerződést köt erre. A pép-es közalkalmazottnak határozott idejű szerződése van, ami majd lejár, a munkáltatónak nem érdeke, hogy költsön rád! Főleg, mert a pép-es juttatásokat a központi költségvetés megtéríti. Beszéltél a munkáltatóddal erről, és hajlandó lenne befizetni a 2 évnyi nyugdíjadat?

eszterann # 2010.11.25. 20:04

Kedves Lyonee!
Megvan az esély, hogy a 16 hónapot kifizetik utánam, a jubileumi miatt dilemmázom csak. Jól jönne, de most nagyon bizonytalan a helyzet, érdemes-e 16 hónapot maradni...? (Hiszen nekünk minden fillér számít)

Lyonee # 2010.11.25. 20:21

Nappalin végeztél?

narmia # 2010.11.25. 20:38

Kedves Lyonee! Az én kérdésem nem a nyugdíjról lenne, de fontos és nem találok rá megfelelő fórumot.
Engem az érdekelne, hogy férjemmel van két közös gyermekünk és nekem a nagyobbik saját.A férjem előző házasságából is született gyermek, akire gyermektartást vonnak a fizetéséből. Ezzel nincs is gond:)De mi azt az információt kaptuk, hogyha ő veszi igénybe a közös gyermekeinkre az adókedvezményt akkor abból is vonhatják a gyermektartást??Mivel hozzácsatolják a fizetéséhez.Ez, hogy van jogilag rendezve?
Nagyon megköszönném a válaszod!

Üdv:

Narmi

Lyonee # 2010.11.25. 20:49

Kedves narmia!
Fogalmam nincs ezekről a dolgokról. Próbáld meg az"öröklés és családjog", azon belül a "gyerektartás díj" topikot.

narmia # 2010.11.25. 20:53

Kedves Lyonee! Azért köszi:)Mindjárt megpróbálok akkor kiigazodni ezen a helyen:)
Üdv,
Narmi

csera # 2010.11.25. 20:54

narmia a gyerektartást a nettó fizetésből vonják, amennyiben %-os levonása (letiltása) van, akkor a több nettóból értelem szerüen többet is kap

eszterann # 2010.11.25. 21:02

Lyonee
Igen, -sajnos- nappalin végeztem, így a szolgálati időm dec.31-ig: 39 év 117 nap lenne, a munkaviszonyom 36 év.

narmia # 2010.11.25. 21:04

csera: Ezzel nem is lenne gond,de ezt az összeget egy másik gyermek kapja..amivel nőt a nettója apukának.

Veci # 2010.11.25. 21:05

Annazsu!
Ne lépj addig semmit a munkahelyeden, amíg nem látsz tisztán a korkedvezményes előrehozott nyugdíjba vonulás feltételeiről.
Javasolnám, hogy feltétlen keresd meg a Nyugdíjbiztosítót, ők a szakemberek és mindent figyelembe véve mondják meg, hogy meg van-e minden feltétel a 2010-es nyugdíjba vonuláshoz.
Az én számításom szerint nem vagyok biztos, hogy mindenképp meglenne a lehetőséged, mert a 2009-ben hatályos tv. szerint tavaly te 53 éves voltál, ezért javaslom a Nyugdíjbiztosítóval tisztázni a lehetőséget.
Ne húzd el az érdeklődést, mert ha 2010-ben el tudnál menni korkedvezményes nyugdíjba, akkor még a felmondási /lemondási idővel kellene számolni.


Üdvözlettel Veci

csera # 2010.11.25. 21:07

narmina az a másik gyerek az Ő saját gyereke, csak nem vele él - vagy nem jól gondolom

narmia # 2010.11.25. 21:20

csera: Az adókedvezmény gyerek után jár, tehát, hogy értsd mondjuk a mi közös két gyermekünkre kapunk adókedvezményt, tehát ennek a két gyermeknek mondjuk a fenntartására, akkor abból miért kellene(tehát a gyermek pénzéből)gyerektartást fizetni.Már bocs,de ezt én se várom el a volt férjemtől..és nem is kérem el..:)Pont ezért nem kértem %-os levonást, hanem megegyeztünk egy összegben..:)

Lyonee # 2010.11.25. 21:21

eszterann!
2012-ig csak 38 év közalkalmazotti jogviszonyod lehet maximum, mert a tanulmányok ideje csak a szolgálati időbe számít bele, a közalkalmazotti jogviszonyhoz semmi köze nincs. Ezért nem leszel jogosult a 40 éves jubileumi jutalomra. Akkor kapnád meg, ha a PÉP alatt lenne meg a 40 éves közalkalmazotti jogviszonyod, vagy, ha nyugdíjasnak minősülnél. De nem vagy nyugdíjas, és még a kjt. alkalmazásának tekintetében sem minősülsz annak, mert a jogviszonyod nem a kjt. 30.§ (1) e) alapján szűnik meg felmentési kérésedre, hanem mert lejár a szerződésed.
Erről írtam a napokban valakinek itt a fórumon. Olvasd el!
http://www.jogiforum.hu/forum/16/20993#…

Lyonee # 2010.11.25. 21:28

Annazsu!
Úgy látszik hiába várom válaszod. Én csak késő este szoktam ide bekukkantani, de azt sem minden nap. Feltételezve a 41 éves jogviszonyt, akkor beillesztem a válaszom második felét.

Te már 2008-ban jogosultságot szereztél teljes korkedvezményes nyugdíjra! Ez a jogod most is él.
2008-ban 62 év volt az öregségi nyugdíjkorhatár, 5 évvel korábban előrehozott nyugdíjba lehetett menni, 38 év szolgálati idővel (teljes nyugdíj), vagyis 57 évesen. Az 5 év korkedvezményt vond ki mindegyik adatból!
A TE öregségi nyugdíjkorhatárod 2008-ban 57 év volt, és előtte 5 évvel, vagyis 52 évesen már teljes összegű korkedvezményes nyugdíjba mehettél volna az akkori 38 év szolgálati időddel! Ez a jogod, ma is él, közben a szolgálati időd szaporodott.
Sürgősen menj a papírjaiddal a nyugdíjbiztosítóhoz, és kérj meghallgatást. Attól, hogy nem ismerték el korábban az 5 évedet, az még megvolt neked 2008-ban is! Addig ne mondj fel, de nem lehet itt hiba! Még az idén nyugdíjba kell menned, és az idő rövidsége miatt közös megegyezéssel kellene megszüntetned a jogviszonyod. A felmondási idő nem hiszem, hogy beleférne. Holnap a nyugdíjbiztosító látogatása legyen a programod!

narmia # 2010.11.25. 21:35

Kedves Lyonee: Ha, már véletlen pont idetévedtem a húgom az első gyermeke után alanyi jogon kapta a Gyest..az is beleszámít az időbe?Mivel ő előtte kint dolgozott külföldön és itt nem volt munkaviszonya.

Lyonee # 2010.11.25. 21:58

narmia!
38. § (1) Szolgálati időként kell továbbá figyelembe venni
"a gyermeknevelési támogatás, az ápolási díj, valamint a gyermekgondozási segély folyósításának időtartamát, amennyiben az előírt nyugdíjjárulékot megfizették"

eszterann # 2010.11.25. 22:34

Lyonee
A 2004. CXXII.PÉP törvény a jubileumi jutalomról úgy rendelkezik, hogy a program résztvevője ugyanazokkal a feltételekkel kaphatja meg, mint bármely közalkalmazott, (mert azok vagyunk most is) tehát 35 évnél több munkavuiszonnyal, de a 70%-os juttatást véve alapul. Rosszul értelmezzük?