Előrehozott öregségi nyugdíj


csocsó69 # 2009.12.16. 19:59

Sziasztok!

Abban kérném segítségeteket, hogy édesanyám 1949-ben született, tehát idén töltötte be a 60. évet, rendelkezik 30 év munkaviszonnyal illetve 2 nagykorú gyermekkel, akiket egyedül nevelt, és már 12 éve 50%-os munkaképesség csökkenést állapítottak meg nála. Mivel adminisztratív dolgozó volt, így nem volt magas a jövedelme, ezért a nyugdíj meghatározása során, sem várható magas érték. Ebben az esetben mit javasolnak?
Esetleges előrehozott öregségi nyugdíjra jogosult-e? Ha jogosult, akkor az havi milyen összegű járadékot jelent? Ez az összeg változik-e, amennyiben a normál nyugdíjat változtatják. Ha eléri a törvényes nyugdíj korhatárt, akkor ez alapján automatikusan meg kapja a normál nyugdíjt?

mercy # 2009.12.16. 20:38

A Wikipédiából kimoderálták a Dr. Jóri Andráshoz fűződő ezen linkemet: http://adatved.atw.hu/. Szerintetek miért?

Veci # 2009.12.17. 08:38

csocsó69
Az édesanyád öregségi nyugdíjkorhatára 62 év, előrehozott nyugdíjra 5 évvel korábban jogosult, ha 37 év szolgálati ideje megvan, csökkentettre, ha 33 éve. Itt a törvény a 9-10.§ szól erről.
http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

Sajnos, ha rendszeres szociális járadékot kapott , a régi 50 % munkaképességcsökkenés, az az előrehozott nyugdíjhoz nem számít kedvezménynek a szolgálati idő hiánya esetén. De ha volt benne a régi 67% munkaképességcsökkenés, az új szerinti 50-79% egészségkárosodás (III. rokkantsági csoport), akkor azt az időt figyelembe tudják venni.
Itt van a tájékoztató:
http://www.onyf.hu/index.php?…

http://www.onyf.hu/index.php?…
De viszont őt a gyermekek utáni kedvezmény még megilleti. Ezt akkor veszik figyelembe, ha valakinek nincs meg a szolgálati ideje (max. 3 év lehet, ha már 3-nál több gyermek van, akkor is csak 3 évet számítanak kedvezményként):
11/A. § (1) A 9. §-ban, illetőleg a 10. § (1) bekezdésében meghatározott jogosultsághoz előírt szolgálati idő számításánál

  1. gyermekenként egy évet,
  2. tartósan beteg, illetve fogyatékosnak minősülő gyermekenként másfél évet

szolgálati időként kell elismerni annál a személynél, aki gyermeket szült, vagy saját háztartásában legalább tíz éven át nevelt.

(2) Az (1) bekezdés a) pontja szerinti kedvezmény legfeljebb három gyermek után vehető igénybe.

(3) Az előrehozott öregségi nyugdíjra és a csökkentett összegű előrehozott öregségi nyugdíjra jogosultság szempontjából szolgálati időként kell figyelembe venni a rokkantsági, illetőleg a baleseti rokkantsági nyugdíj folyósításának időtartamát.

A beírásod szerint 2 év kedvezmény jöhet számításba, s ha végig szociális járadékot kapott, akkor nincs meg a 33 éve. Ha esetleg a 12 év alatt összejöhetett neki legalább 1 évnyi munkaviszony, akkor lehet esélye az előrehozott nyugdíjra. Alaposan nézzétek meg, azt is javasolnám, ha esetleg van olyan időszak, amikor nem a saját nevében dolgozott (régen a szülő nevében dolgoztak), és azt tanúkkal tudja igazolni, az is szolgálati időt jelentene. Ha esetleg volt munkanélküli ellátása, annak az ideje is beszámít. Most minden napnak jelentősége van.

Ha nem jön össze a minimum 33 éve, akkor csak 62 éves korában mehet el nyugdíjba. Esetleg ha állapotrosszabbodása okán elérné a III. rokkantsági csoportot, akkor rokkantsági nyugdíjra lehetne esélye.

Biztos vagyok abban, hogy édesanyád közben dolgozott, most jól jönne, ha az bejelentett munkaviszony lenne, vagy alkalmi munkavállalói kiskönyvvel.

Itt mellékelek egy nyugdíjkalkulátort tájékoztatásul, ha még az idén (legkésőbb dec. 31. nappal kérné a megállapítást) mennyi lehetne a nyugdíja. Lehet, hogy kellemesen meglepődnél, a szolgálati idő megállapítási határozaton (amit 12 évvel ezelőtt kapott) rajta van 1988-tól a jövedelem, a kiesett napok száma, azt írjátok be a kalkulátorba, és tájékoztató adatot kaptok. De mindenképpen több lehetne a nyugdíj, mint a mostani járadék, de attól kevesebb nem lehet.
TB nyugdíj kalkulátor 2009
http://adozona.hu/…nyugdij.aspx

Megköszönném, ha valami tájékoztatást írnál a fejleményekről.
Üdvözöllek Veci


Üdvözlettel Veci

Veci # 2009.12.17. 08:53

Kedves Fórumozó Társak!
Itt található a Nyugdíjbiztosító közleménye a korengedményes nyugdíjazásról (ez már "konyhanyelven" szól:
Közlemény a korengedményes nyugdíjazásról
Ki veheti igénybe 2009. december 31-ét követően a korengedményes nyugdíjat? Melyek a korengedményes nyugdíjazás 2010. évi szabályai?

http://www.onyf.hu/?…

Ebben már értelmezhető, hogy az 1953-ban születettek esetében, milyen feltétellel lehet megállapodást kötni a feltételek megléte esetén.
Nagyon hosszú lenne a teljes idézet, ezért ajánlom csak a linket.

II. Az R. alapján 2010. évben a munkáltatók az 1953-ban született nőkkel és férfiakkal legkorábban az 57. életévük betöltésétől, míg az 1953. évet megelőzően, azaz az 1952-ben született nőkkel és az 1952-ben, az 1951-ben, valamint az 1950-ben született férfiakkal legfeljebb az előrehozott öregségi nyugdíjjogosultsághoz szükséges életkor (nők esetében az 59., férfiak esetében a 60. életév) betöltését megelőzően köthetnek megállapodást korengedményes nyugdíj igénybevételére.

(Az 1951-ben és az 1950-ben született nők már jogosultságot szereztek előrehozott öregségi nyugdíjra, ezért velük nem köthető megállapodás korengedményes nyugdíj igénybevételére.)

Az R. az 1953. évben született személyek tekintetében speciális rendelkezéseket tartalmaz. Az érintett személyi kör esetében a korengedményes nyugdíj megállapítása során irányadó öregségi nyugdíjkorhatárnak a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (a továbbiakban: Tny.) 2009. december 31-én hatályos,
míg a munkáltató fizetési kötelezettsége tekintetében a munkavállaló előrehozott öregségi nyugdíjra jogosító korhatárának a Tny. 2010. január 1-jétől hatályos

rendelkezése szerinti korhatárt kell alkalmazni.

Ez azt jelenti, hogy az 1953-ban született munkavállaló továbbra is a 62. életévét megelőzően 5 évvel korábban, azaz 57. életéve betöltésekor állapodhat meg a munkáltatójával korengedményes nyugdíjazásáról, a munkáltatónak azonban nem a munkavállaló 59. vagy 60 életéve betöltéséig kell vállalnia a nyugdíj összegének és az ehhez járuló postaköltségnek a megfizetését, hanem - a 2010. január 1-jétől hatályos szabályok szerint - a nő munkavállaló esetében változatlanul az 59., a férfi munkavállaló esetében azonban a 61. életév betöltéséig terjedő időszakra.

Ezen felül az 1953. évben született személyek esetében a munkáltatónak az említett befizetési kötelezettségén túl, azt kiegészítve a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságnak meg kell térítenie a kiszámított korengedményes nyugdíj összegére - a megállapítás naptári évében irányadó januári nyugdíjemelés százalékos mértékével - számított nyugdíjemelés annyi naptári hónapra irányadó összegét, ahány hónapra a munkáltató fizetési kötelezettsége fennáll.

NAA! Emiatt a munkáltatók a férfiak esetében elgondolkodhatnak.
Üdvözlök mindenkit Veci


Üdvözlettel Veci

ilivera # 2009.12.17. 21:38

Kedves Veci és Lyonnee!
Új kérdésem lenne: Mi a helyzet a táppénzes napokkal? Van, aki azt mondja, hogy a munkaidőbe beszámít, van, aki azt mondja, hogy leszámolják a munkaidőből. Tehát akkor változna a 40 év bedolgozott idő határideje?? Például nekem 2010.szeptember 1-én lenne meg a 40 évem. Ezt hogyan befolyásolja az évek alatt összegyűlt táppénzes napok száma??
Köszönettel: ilivera

Veci # 2009.12.18. 09:37

ilivera
Nyugodj meg a táppénzes napokat nem vonják le a szolgálati időből.


Üdvözlettel Veci

Tikno # 2009.12.18. 11:45

Tisztelt Veci és Lyonnee !

Feleségem januártól a prémium évek program keretébe kerül. Van őstermelői igazolványa, hogy a kertben álló diófánkon termett diót a piacon eladhassa. Ez ugye nem számít munkaviszonynak, ami kizárná a Pép- ből?

Köszönettel: Tikno

Veci # 2009.12.18. 12:09

Tikno
Szerintem nem zárja ki, mert az nem munkaviszony. De Lyonee tájékozottabb a pép területén. Olvasd el az alábbiakat:
TÁJÉKOZTATÓ
a prémiumévek programról és a különleges foglalkoztatási állományról

http://www.ddrmk.hu/…miumevek.pdf
Üdvözöllek Veci


Üdvözlettel Veci

lenolaj1 # 2009.12.18. 20:13

Meg tudná mondani valaki, hogy miért buli a munkáltatónak a korengedményes nyugdíj?
Hogy nekem (53-asnak)miért az, azt tudom - elfáradtam, egészséges sem vagyok már, bizonytalan a jövő a munkahelyen stb.
De mondjatok már olyan indokot, ami miatt megéri egy cégnek egy összegben kifizetni pl. 1 évnyi ... mit is?

Éva52 # 2009.12.18. 21:55

1952. júliusában születtem, nő vagyok, 39 év és 3 hónap munkaviszonyom van. Párom 1951. márciusában született, ő férfi 40 és fél év munkaviszonya van. Kérdésem, mikor mehetünk nyugdíjba. Mit jelent előrehozott korengedményes nyugdíj.

Köszönöm Éva

ilivera # 2009.12.18. 22:21

Kedves Veci!
Köszönöm szépen a megnyugtató sorokat!
Kellemes Karácsonyt, és Békés, egészséggel teli ,Boldog Új évet kívánok!! - ilivera - :-))

nandy # 2009.12.18. 22:28

ilivera:

A táppénzes időszak is jogszerző időnek minősül, tehát beleszámít a szolgálati időbe.
De a táppénz összegét nem számolják bele a nyugdíj alapjába, tehát nem rontja le azt.
Egy egyszerű példa:
Az év első felében munkabérként kifizettek napi 5.000,-ft-ot, aztán jött a táppénz, napi 3.500,-Ft-tal.
Ebben az esetben a teljes év szolgálati időnek számít, de a nyugdíj alapjába csak a napi 5.000,-Ft számít bele, a táppénz nem. Így magasabb összegű lesz a nyugdíj, mint ha a táppénzt is belevették volna (ami kevesebb volt).

nandy # 2009.12.18. 22:30

Mert a táppénzt "kieső időnek" veszik, tehát a kereseti átlagba nem számolják bele.
De a szolgáalti időbe igen.
annak az évnek az átlagjövedelme tehát napi 5 ezer lesz (és az alapján állapítják meg a nyugdíj összegét), annak ellenére, hogy a táppénz ennél kevesebb volt. A táppénz nem nyugdíjalap.

Veci # 2009.12.19. 10:45

lenolaj1
A munkáltatónak akkor éri meg, ha létszámcsökkentés miatt ezzel is tud számolni, illetve ha nagyon sok végkielégítést kellene fizetni, akkor esetleg el kezd számolni. Egyébként neki anyagilag nincs haszna belőle, ezt én így gondolom.
Üdvözöllek Veci


Üdvözlettel Veci

Veci # 2009.12.19. 10:50

Éva!
Előrehozott nyugdíjba a 2010-től hatályos tv. módosítás alapján a férjed 60. szülinap utáni naptól, ami már sajnos csökkentett lesz, bármennyi is a szolgálati ideje a 37 éven felül. Te viszont az 59. szülinapod után mehetsz előrehozott nyugdíjba, ha meglesz a 40 éved, akkor csökkentés nélkül.
A korengedményes nyugdíj viszont mindkettőtöknek lehetne egy lehetőség, feltéve, hogy a munkáltató megállapodik-e veletek, és vállalja hogy kifizeti a egy összegben a Nyugdíjbiztosítónak a nyugdíjat és postaköltséget az előrehozott nyugdíjkorhatárig (te 59, férjed 60. szülinapig). Ez a munkáltatón múlik, ez egy lehetőség.
Üdvözöllek Veci


Üdvözlettel Veci

kovijozso # 2009.12.19. 21:28

Kedves Fórumozók !

Három kérdésem van a prémiumévek programmal kapcsolatban:

1.)
Előrehozott öregségi nyugdíj a pép végén:
A barátom 1954 júliusi születésű köztisztviselőként ez év, azaz 2009 decemberétől prémium éves programban vesz részt. A munkáltatja által ajánlott szerződés szerint a prémium évek program vége 2014 aug eleje lenne, amikor is éppen betölti a 60. életévét. Véleményetek szerint ekkor, 60 évesen elmehet-e előrehozott öregségi nyugdíjba (a 42 év szolgálati idő akkorra épp meglesz), vagy csak 60,5 éves korban, azaz 2015 jan.-tól?
Utóbbi esetben mi lenne a köztes idővel? Tehát az előrehozott öregségi nyugdíjba a most rögzített 2009-es, vagy az akkori nyugdíj szabályok szerint lehet majd menni?

2.)
Táppénz a pép alatt:
A táppénz számítással kapcsolatban két féle módszerről hallani. Az egyik, hogy a pép alatt nem jár táppénz, hanem betegség esetén is a pép-es jövedelem jár. A másik módszer, hogy betegség esetén a pép-es jövedelemnek is a 60%-a jár.
A törvény szövegéből én az elsőre következtetek. Melyik az igazság?

3.)
Szabadság a pép alatt:
A pép alatt ugyanúgy jár az addigi szabi, mint azelőtt (pl. évi 37 nap). A heti 12 óra munkaidő heti 2x6 órában fog megvalósulni, tehát heti 2 napot fog bent dolgozni.
Erre az esetre hallani olyan szabadság elszámolási módszert, hogy ha kivesz az ember 2 napot, ezzel ténylegesen egy egész hetet tesz szabaddá, így 5 napot vonnak le a 37 napból. Ez logikusnak is tűnik, ha eltekintünk attól, hogy a pép előtti szabi 8 órás munkanapokra van kitalálva, most pedig 6 órás munkanapokról van szó. Csakhogy hallani olyat is, hogy ez a szabi lehetőség csak formális, valójában nem vehető ki, hanem úgy teheti a pép-es szabaddá egy munkahetét, hogy a hét két munkanapját másik héten dolgozza le. Így akár több hetet is szabaddá tehet, de akkor utána (a kivett 2 napok miatt) akár heteket kell egyfolytában utólag ledolgoznia.
Mi az igazság?

Előre is köszönöm a válaszokat, üdvözlettel:
kovijozso

ilivera # 2009.12.19. 22:13

Kedves nandy!
Köszönöm szépen a részletes választ! - ilivera -

Veci # 2009.12.20. 16:50

Kedves Fórumozók!
Mindenkinek kívánok BÉKÉS, SZERETETTELJES KARÁCSONYI ÜNNEPEKET a következő videóval:
http://video.xfree.hu/?…|04c0aacd1e50528538933f9f9cd9b0cc#videoloc


Üdvözlettel Veci

Veci # 2009.12.20. 16:53

http://video.xfree.hu/?…


Üdvözlettel Veci

nyirfa # 2009.12.21. 19:16

Üdv.mindenkinek.1953-ban születtem tehát a jelenlegi törvénxek szerint 2010-ben elmehetnék elvileg előrehozott nyugdijba. Az lenne a kérésem lehetséges e, hogy amunkáltatóm helyett saját magam fizessem ki a saját nyugdijösszegemet kb 1,5 évről lenne szó .A munkáltatómnak nem hiszem ,hogy volna rám pénze. Én már annyira fáradt és beteges vagyok hogy még ezt is bevállalnám csak elmehessek.Jövőre már 39év munkaviszonyom lesz. A választ előre is köszönöm.Üdvözlettel Nyirfa.

Veci # 2009.12.22. 09:12

Kedves Nyirfa!
Az 1953-ban születettek előrehozott nyugdíjba nők esetében 59. szülinap utáni naptól lehet menni.
A korengedményes nyugdíjazásra 2010-ben lehetőség lesz megállapodni a munkáltatónak a munkavállalóval. Azt nem tudom, hogy miként lehet a munkáltatód helyett befizetni a korengedményes nyugdíj összegét. Ennek jogi és pénzügyi módját nem ismerem, szerintem legálisan nincs rá lehetőség.
Szerintem ha volna is rá törvényes lehetőség, te csak veszítenél a dolgon:

  • egyrészt te kifizetnél másfél évnyi nyugdíjat (+ az emelést)
  • nem lenne meg a 40 éved, ekkor csökkentett nyugdíjad lenne

Ha egészségileg problémáid vannak, akkor javasolom az ORSZI vizsgálatot, a házi orvossal meg kell beszélni

  • ha ott 40-49% egészségkárosodást állapítanának meg és eléred majd az 58 évet (5 évvel az öregségi nyugdíjkorhatárt), akkor átmenti járadékot kaphatnál, ami a nyugdíjad 75%-a lenne és 59 évesen kérhetnéd az előrehozott nyugdíjat. 58 éves korodig pedig ez esetben meglenne a 40 éved
  • ha viszont elérnéd az 50 % egészségkárosodást, akkor rokkantsági nyugdíjat, ami ugyanannyi lenne, minhta életkori feltétel megléte eseten a rendes nyugdíj.

Üdvözöllek Veci


Üdvözlettel Veci

nyirfa # 2009.12.23. 19:25

Üdv. Veci ! Köszönöm a válaszodat. El fogok gondolkodni a lehetőségeimről. Áldott boldog karácsonyt és jó egészséget kívánok neked és az összes fórumozónak. Üdvözlettel Nyírfa.

petertati # 2009.12.26. 13:09

Feleségem 1953. májusában született.
2005-ig 35 év és 8 hónap munkaviszonya volt.
Ekkor rokkantnyugdíjazták.
2010-ben esedékes a felülvizsgálat.
Bár állapota nem javult, a hallott szörnyűséges információk alapján fenn áll a lehetősége, hogy nem maradhat rokkantnyugdíjban.
Tudomásom szerint a rokkantnyugdíjban töltött évek munkaviszonynak számítanak. Tehát a feleségemnek jövőre több mint 40 év munkaviszonya lesz.
Van-e lehetősége más módon nyugdíjba menjen?

Veci # 2009.12.26. 13:36

petertati
A rokkantnyugdíj nem munkaviszonynak számít, hiszen az nyugdíjszerű ellátás, de akinek nincs meg a szolgálati ideje az előrehozott nyugdíjkorhatárig annak kedvezményként beszámítják a III. rokkantsági csoport szerinti folyósításkor (a régi 67 %-os munkaképességcsökkenést), de a régi 50 %-ot (rendszeres szociális járadék esetén) nem. Itt olvashatsz róla:

Az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság tájékoztatója az előrehozott, illetve a csökkentett összegű előrehozott öregségi nyugdíjról
http://www.onyf.hu/index.php?…

Milyen szolgálati idő kedvezmények illetik meg a kérelmezőt az előrehozott öregségi nyugdíjjogosultság elbírálása során?

Az alkalmazható kedvezmények kizárólag az előrehozott öregségi nyugdíjra jogosultsághoz szükséges szolgálati idő hiánya esetén játszanak szerepet, a ténylegesen megszerzett (a nyugdíj összegére is kiható) szolgálati idő növelését nem teszik lehetővé.

A kedvezmények, vagyis a jogosultság szempontjából elismerhető szolgálati idő két csoportba sorolható:

  • a rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíj folyósításának tartama,
  • a korkedvezmény címén figyelemben vehető kedvezmények.

A rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíj folyósítása címén milyen kedvezmény illeti meg a kérelmezőt?

Ha az igénylő rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjban részesült, ezen nyugdíjak folyósításának időtartamát a jogosultsághoz szintén figyelembe kell venni.
Ez az én olvasatomban azt jelenti, hogy az 59. szülinap utáni naptól elmehet előrehozottba, de a nyugdíj összegét, ha több nem lenne már, a 35 év 8 hónap jövedelmének figyelembevételével számolják ki (tehát a szorzó meghatározásakor nem 40 évet számítanak, hiszen akkor ő nem munaviszonyban volt, hanem nyugdíjszerű ellátásban (ha 67 %).
Üdvözöllek veci


Üdvözlettel Veci

petertati # 2009.12.26. 13:52

Venci köszönöm válaszát.
Hogy mi lesz velünk 2012-ig?