elbirtoklás


Kovács_Béla_Sándor # 2012.12.02. 17:18

72-től még kétszer elbirtokolhatott a szomszéd.

ObudaFan # 2012.12.02. 17:17

Az elbirtoklás idején hatályos szabályt kell magára az elbirtoklásra alkalmazni, de itt azért nem kizárólag az elbirtoklás megtörténtét kell megítélni, hanem azt is, hogy a vevők tulajdonszerzését ez érinti-e, és ha nem, akkor viszont velük szemben is bekövetkezett-e az elbirtoklás. Na, az ezekhez szükséges adatok a leírásból teljesen hiányoznak.

bongyi # 2012.12.02. 16:35

Ennélfogva az elbirtoklóknak nem nehéz ott maradni a földsávon, hiszen a tulajdonos nem is tudná önhatalmúlag visszavenni, mert nem léphet az elbirtokló telkére ehhez. Nincs bejegyeztetve elbirtokló részére semmi még.Ezért kérdezném, hogy erre az esetre melyik időszak elbirtoklási §-t alkalmazhatja bíróság, ha nem lehet ellene tenni? Most olvasom újságban, hogy valami 80§ által módosítás lesz ingatlan-nyilvántartásban. Valami 60 naptól 3 év elteltéig nincs biztonságban még a visszterhes vevő sem az ilyen elbirtoklók jogával, ők is kérhetik a tulajdonjog törlését 3 éven belül? Nem értem jól persze ezt, hogy mit is értsek alatta.

bongyi # 2012.12.02. 16:26

Ez a 20 négyzetméter "elbirtoklás úgy értendő, hogy a tulajdonosok lakó, és melléképületei végig vannak a telekhatáron, így nem tünhetett fel a földmérés előtti évtizedek alatt, hogy ezt a telekhosszban az épületek mögötti rész még a tulajdonosokhoz tartozott.Az történt, hogy az épületek 1920 táján nem a birtokhatárra épültek, hanem hagyák mögötte a majdnem csak eresz alatti területet, amely földsáv összesen adja ki az elbirtokolni kívánt 20 nm-et.Tehát nem volt feltűnő az összes jóhiszemű tulajdonosnak ez a nem túl széles sáv, minden vevő is úgy hihette, hogy a megvásárolt négyzetmétert az úgy kell érteniük,mintha az épületek a mezsgyére épültek volna. A birtokló sem tudta a felmérést megelőzően, hogy ez az elbirtoklási lehetőségük fennáll.Amikor a tulaj általi felmérés megtörtént, mindenki attól fogva tud erről. Elbirtoklók jelen voltak a kitűzésnél, a földmérők aláíratták velük az átadott példányt a tényről.A tulajdonosok kérték is vissza a területet a tudomás szerzéskor, jegyzői birtokvédelmet is kértek. De ott a válasz: mivel 1 évnél régebbi a történet, bíróságon kérjék a helyes birtokhatár visszaállítását.Elbirtokló a jegyzőnél készült jegyzőkönyvben sem mondták még, hogy elbirtokolni akarnak, hanem visszaadásról szól az írás.De elmentek ügyvédhez, és csak attól fogva akarnak elbirtokolni, de ugyanakkor azt állítják régi térképet mutatva, hogy a tulajdonos épületei inkább vannak az ő területükön. Nincs megértés, igen ellentmondásos minden.Földhivatali térkép szerint meg a tulajdont visszakérőé a földsáv. (jóformán csak eresz aljának mondható a szélesség, inkább a hosszból adódik a 20 nm.a)

ObudaFan # 2012.12.02. 11:20

bongyi

Ha az elbirtokló nem tüntette fel a tulajdonjogát az ingatlan-nyilvántartásban, akkor sokat tenni nem lehet. Az eladókkal szembeni kötelmi igény is elévült. Kivéve persze, ha a 20m2-s sávon az elbirtoklók ott maradtak.

ObudaFan # 2012.12.02. 11:16

TMRT

A már bekövetkezett elbirtoklás nem szakítható meg. Viszont az elbirtokló a jóhiszemű vevővel szemben nem hivatkozhat az elbirtoklásra, ha nem tüntette fel tulajdonjogát az ingatlan-nyilvántartásban. Ebben az esetben az eladóval szemben lehet kötelmi igénnyel élni.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.12.02. 07:48

De azzal a 20 négyzetméterrel mi történt? Visszafoglalták a vevők?

bongyi # 2012.12.01. 21:54

Elhunytak az akkori tulajdonosok, 3 örökösük azonnal eladta az ingatlant. Nem tudtak az elbirtoklásról, sem ilyen szándékról, tulajdoni lap rendben.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.12.01. 21:36

És 72 után mi történt?

bongyi # 2012.12.01. 20:32

Üdv.Mindenkinek!
Elbirtoklási idő eltelt 1961-1972 között 20 nm területre, még csak elbirtokló által állítva, de a az elbirtoklást beigazoló feltételek még nem bizonyítottak elbirtoklók részéről.
Kérdésem az lenne, ha betudják ennyi év után bizonyítani az elbirtoklási feltételek meglétét, akkor az akkori törvényt, vagy a jelenleg érvényben lévőt alkalmazzák ítéletnél?
Másik kérdésem lenne: igaz-e, hogy földsáv rész elbirtoklása csak 2004 évtől lehetséges?
Köszönettel venném a hozzáértőktől a válaszokat

TMRT # 2012.11.24. 10:43

Szeretnék kérdezni valamit:
30 év után az elbirtoklás bekövetkezik-e és aztán megszakítható-e, ha a földhivatali nyilvántartásban nem szerepel? Előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.11.23. 08:36

Szóba jöhet. De ez sem az az igény, amelynek az érvényesítésével tanácsos ügyvéd segítsége nélkül próbálkozni. Elég ugyanis egyszer elrontani.

Krozsu # 2012.11.23. 08:24

Segítségre lenne szükségem közös tulajdon elbirtoklása kapcsán.
Közös tulajdon megszüntetése iránt per van folyamatban. Testvérek között, mivel öröklés jogcímén az anyai részen osztoznak. Egyik testvér bentlakó, a másik 3 már legalább 30 éve, a visszatérés szándéka nélkül elköltözött, nem is nagyon járt arra, vagy tartotta a kapcsolatot a bentlakóval. Most persze követelnek használati díjat, illetve a rájuk eső rész megváltását, végső esetben árverést.
Felmerült bennem, hogy ennyi idő után szóba jöhet az elbirtoklás kérdése is. Ezt ebben a perben, viszontkeresetként lehet érvényesíteni. Ha igen, akkor ugyebár illetékköteles, amit a tulajdoni hányadok értéke alapján kell kiszámolni, vagy van rá valami általános illeték?

Előre is köszönöm a segítséget.

sasjozsi # 2012.11.06. 19:49

Tisztelt Ügyvéd Úr,

Érdeklődni szeretnék, hogy önkormányzati utcarészt el lehet-e birtokolni? Story röviden: 37 éve vásárolt telek kerítése végig az utcában kintebb van 5 méterrel /kb. 20 tulandonso esetében/. Most az Ök kitalálta, hogy hozza beljebb mindenki a kerítését, mert illegális területfoglalók vagyunk és megbírságol. A térképeken persze 5méterrel beljebb van a kerítés berajzolva, kvázi ezt tudta minden tulajdonos, de eddig sosem nyúlt a kérdéshez 37 évig. Más kérdés, hogy jogos-e, illetve illetve ekrölcsös-e 37 év semmittevés után most ezt kérni tőlünk?

Köszönöm

ObudaFan # 2012.09.20. 09:33
  1. Elvileg természetesen nem jogszerű, ha bekeríted, de ha senki nem kér birtokvédelmet, akkor nem fog történni semmi.
  2. Ha a végrehajtási árverésen elkél az ingatlan, természetesen a vevő birtokba veheti és akkor sehogy. Egyébként folyik.
  3. Akkor nincs.
  4. Tanúkkal leginkább.
deman # 2012.09.20. 08:52

Üdvözletem!
Az elbirtoklással kapcsolatban lenne nekem is kérdésem:
1.)A vásárolt telkünk mellett van egy kicsi ápolatlan, igénytelen földterület, szemlátomást senki nem gondozza. Bekeríthetem-e a sajátommal egyben és úgy gondozom?
2.)Ha ennek az ominózus teleknek nagyon sok tulajdonosa van a tuljadoni lapon (van aki Kanadában) de a tulajdonosok között valakinek már végrehajtási jog van bejegyezve a tulajdonrészére, ebben az esetben hogyan működik az elbirtoklás?
3.) Ha a jelenlegi tulajdonosok közül valaki megvétózza az elbirtoklási szándékomat, akkor nincs semmi lehetőség?
4.) Hogyan kéri a bíróság bizonyítani, hogy az elbirtokolni kívánt területet 15 éve gondozom?
Várom válaszukat, előre is köszönöm.
Üdv: Deman

ObudaFan # 2012.08.23. 20:19

Ha az útra szükség van, akkor megfelelő kártalanítás fejében erre van lehetőség.

Mango3750 # 2012.08.23. 20:07

Tisztelt Fórumozok!

A következő kérdésekre szeretnék választ találni!
A kérdésem az lenne, hogy a nagyszüleim házát (akik már meghaltak) a gyerekek örökölték viszont az önkormányzat leakarja bontatni (egyenlőre nem tudni mikor még csak építési tervben szerepel) mert utat akar csinálni abból és a kertszomszédja házából! Viszont mi nem szeretnénk ha ez megvalósulna, mivel terveink vannak a házzal és a hozzá tartozó kertel! Tehát a kérdésem a helyi önkormányzat a beelegyezésünk nélkül kisajátíthatja-e a nagyszülői házat? (A ház a nagyszüleim tulajdonában volt, mivel meghaltak így a gyerekeik örökölték, hitel, egyéb adósság nincs rajta)!
Előre is köszönöm a segítséget!

Rászedett1 # 2012.08.07. 06:25

Valaki tudna-e válaszolni,hogyan lehetséges,hogy a szomszédom a telekhatárt rajzon megváltoztatta és bejegyeztette a földhivatalnál. Most az én tulajdonom követelné sajátjaként. Többször jártam a földhivatalnál de nem igazán segítő készek. Szerintük nem lehet vissza állítani hiába tudom bizonyítani az eredeti "kimérési" rajzzal a szándékos átrajzolást. Milyen ügyvédet kell fogadnom,hogy vissza lehessen állítani az eredeti állapotot a térkép váz rajzon?Valaki tud-e ebben segíteni? Debrecenben!


Becsapott

ObudaFan # 2012.06.07. 19:59

Nincs mit.

örökség # 2012.06.07. 19:45

Kedves ObudaFan!

Köszönöm a gyors válaszodat és a tanácsot!

ObudaFan # 2012.06.06. 16:24

örökség

Majd a bíróság meghatározza újra a perköltséget. Az én véleményem szerint a hatályon kívül helyezés ellenére nem lehet úgy tekinteni, hogy ez az első tárgyalás lenne majd, és ha eddig vitattad a követelést, végképp nem lehet azt mondani, hogy a perre okot nem adtál. Ezért javasolnám az egyezségkötést, ha a másik fél erre hajlandó.

ObudaFan # 2012.06.06. 16:19

Kerek az.

Pp. 252. § (2) A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét - a fellebbezési (csatlakozó fellebbezési) kérelem, illetőleg a fellebbezési ellenkérelem korlátaira tekintet nélkül - végzéssel hatályon kívül helyezheti, és az elsőfokú bíróságot a per újabb tárgyalására és újabb határozat hozatalára utasíthatja, ha az elsőfokú eljárás lényeges szabályainak megsértése miatt szükséges a tárgyalás megismétlése, illetőleg kiegészítése.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.06.06. 14:43

Valami nagyon nem kerek. A fellebbezést a fellebbezési kérelem (és esetleg ellenkérelem) keretei között bírálják el. HA csak a perköltségről rendelkező részt támadtátok, akkor az ítélet érdemi részét nem helyezhették hatályon kívül. Ahhoz pedig nemigen kell új eljárás.

örökség # 2012.06.06. 13:10

Tisztelt ObudaFan!
Az első tárgyalás sorozat után született egy ítélet, ahol a felperes elbirtoklás címén megszerezte a szóban forgó telket, a bíróság kötelezte az alpereseket( vagyis minket), hogy egyetemlegesen külön felhívásra a Magyar Állam javára 180 000Ft eljárási illetéket valamint 15 napon belül egyetemlegesen fizessenek meg a felperesnek 450 000 Ft ügyvédi munkadíjat mint perköltséget. Mi a ránk szabott 630 000Ft ellen éltünk határidőn belül a fellebbezés lehetőségével. Erre kaptuk a választ, hogy a Törvényszék az elsőfokú bíróság ítéletét hatályon kívül helyezi és az elsőfokú bíróságot új eljárás lefolytatására és újabb határozat hozatalára utasítja. Ilyenkor ezzel a kiszabott összeggel mi a helyzet, ezt nem kell megfizetni, csak azt amit az új tárgyalások után hoznak egy újabb ítéletbe és abban kiszabnak? Azt sem értem, hogy azoknak a tárgyalásoknak költségeit amiben nem mi voltunk érintettek azt miért ránk terhelik?
Mi most ha újból indul a tárgyalás sorozat és jelezzük a bíróság felé, hogy nem kívánjuk megtartani a telket, erre van mód és akkor minket milyen költség terhel, mivel volt már egy ítélet amit hatályon kívül helyezett a Törvényszék? Tudunk szabadulni ettől a tehertől? Köszönöm a gyors válaszokat, bocsánat, hogy ennyi mindent kérdezek!