Sajnos nem tévedés, hanem szabály. A Ptk. 6:478.§ alapján kedvezményezett az, akit a szerződésben ennek neveznek, ennek hiányában a törvényes örökös. Ha többen vannak az örökösök, akkor értelemszerű, hogy az öröklés arányában illeti meg őket a biztosítási összeg.
Amúgy meg a biztosító honnan tudná, kinek és mennyit kell fizetnie, ha az örökösök között arról is vita van, hogy kinek és mekkora hányad jár a hagyatékból?
A kérdezőnél az bonyolítja a helyzetet, hogy nem egy egyszerű életbiztosításról van szó, hanem egy lakásbiztosításhoz kapcsolódó egészségbiztosításról, ami halál esetén is fizet. Itt elsősorban a biztosító ÁSZF-ből kell kiindulni, de a házamat merem feltenni, hogy a kifizetés feltételei között szerepel pl. az, hogy ha nincs megnevezett kedvezményezett, akkor az örökösnek hagyatékátadó végzést vagy bírósági határozatot kell bemutatnia. Mivel a lakásbiztosításhoz kapcsolódik, a feltételek között 99% eséllyel szerepel, hogy a biztosítási összegre az ingatlan örököse jogosult. Ezért nem mindegy, hogy a kérdezőnek mekkora tulajdonrésze lesz az ingatlanban.