tulajdonjog megszerzése elbirtoklás útján


Jutka70 # 2019.05.22. 12:01

Kérdésem az lenne, elég ha írásban jelzem a következőt, vagy indítanom kell külön polgári pert?

az elbirtokolni kívánt területet pár éve, a tulajdonomba vettem, mikor kiderült, hogy az az enyém.

"A törvény alapján az elbirtoklás megszakad, ha

  • a tulajdonos a dolog kiadása iránti követelését bírósági úton érvényesíti;
  • a tulajdonos a dologgal kapcsolatban tulajdonosi jogát gyakorolja; vagy"
drbjozsef # 2019.05.22. 12:42

Jutka70,

Ha neked jól esik, kérdezheted párhavonta újra meg újra ugyanazt. Hátha egyszer más választ, neked tetsző választ kapsz. Legfeljebb téveset.

Kinek akarsz jelezni? Kit akarsz perelni?

Érsd meg : az elbirtoklás VAGY bekövetkezett már régebben, VAGY nem. Ha bekövetkezett már a Te (mostani) birtokbavételed előtt - nyilván erre fog hivatkozni a szomszéd -, akkor hiába jelzel, hivatkozol, vagy perelsz. A bíróság megállapítja az elbirtoklást.

Jutka70 # 2019.05.22. 19:34

"A törvény alapján az elbirtoklás megszakad, ha

  • a tulajdonos a dolog kiadása iránti követelését bírósági úton érvényesíti;
  • a tulajdonos a dologgal kapcsolatban tulajdonosi jogát gyakorolja; vagy" (jelenleg is én birtoklom az elbirtokolni kívánt területet. )

erre értettem. vagy nem jól értelmeztem?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.22. 20:36

Már-már bámulatos, mennyire nem érted.

drbjozsef # 2019.05.23. 05:37

Jutka70,

Tegyük fel, már Árpád vezérünk korában kialakították ezt a telket, mondjuk 1123 évvel ezelőtt.

Ha az eltelt 1123 évben BÁRMIKOR volt olyan összefüggő 15 év, amikor az elbirtoklás feltételei megszakítás nélkül fennálltak, és ezt az igénylő bizonyítani is tudja, akkor az elbirtoklás megtörtént, a bíróság csak a tényt fogja megállapítani.

Az, hogy Te 5 éve megszakítottad az elbirtoklást nem számít, ha az összefüggő 15 év már megvolt 20 éve vagy 80 éve, vagy 563 éve.

Így már érted? A Te "megszakításod" nem hat vissza az elmúlt ezer évre. Csak az elmúlt 15-re. De ha AZ ELŐTT már megvoltak a szükséges feltételek az elbirtokláshoz, akkor "UTÓLAG" megállapítja azt a bíróság.

drbjozsef # 2019.05.23. 05:40

Jutka70,

Mellesleg : kevered a tulajdon/tulajdonjog és a birtok/birtokjog fogalmakat. Az nem ugyanaz.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.23. 07:32

(Nem ez a baja. Azt kérdezi, hogy ha időben megszakította az elbirtoklást - maga vette birtokba az ingatlant -, akkor ezt a megszakítást hogyan érvényesítheti "hivatalosan".)

drbjozsef # 2019.05.23. 08:24

(Szerintem nem, mert az új kerítéssel és a birtokbavétellel nincs "mit" hivatalossá tennie. A valóság és a térkép most egyezik. De a szomszéd mégis perel : ez csak azért lehet, mert közben rájött, hogy bár megengedte a kerítés áthelyezését, ő már az előtt elbirtokolt. És ezt próbálja meg a szomszéd perben érvényesíteni, ami ellen fogódzókat keres.)

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.23. 10:06

No, hát ezt nem akarja sehogy se megérteni.

drbjozsef # 2019.05.23. 11:07

Ja. Hogy ezért volt idézőjelben a hivatalosan. Leesett.

Jutka70 # 2019.05.23. 14:27

az a tény nem lényeges hogy, a 15 év alatt a saját ingatlanomban 3 tulajdonos változás volt? míg ők, hiába birtokoltak 15 évig, szakadatlanul?

drbjozsef # 2019.05.23. 15:45

Mondta volna valaki, hogy nem lényeges?

Jutka70 # 2019.05.25. 17:17

ebben az esetben megállja a helyét az elbirtoklás? "a szakadatlan 15 év? "

drbjozsef # 2019.05.25. 17:48

Milyen elbirtoklás? A szomszédodé? Honnan tudhatnánk mi azt?
Csak azt mondjuk itt újra meg újra, hogy HA (h.a.) már megtörtént a múltban az elbirtoklás, akkor az megtörtént. Az, hogy ez tényleg megtörtént-e, nem tudhatjuk, nem láttuk mi a papírokat. A tulajdonról történő rendelkezés, mint az adásvétel, rendszerint megszakítja az elbirtoklást. Úgyhogy megszakadhatott. Nem is mondott itt senki mást. De HA (h.a.) talál a bíróság 15 összefüggő meg nem szakadt évet a múltban, akkor elbirtoklódhatott a dolog. (mondjuk, csak a példa kedvéért, ha 1997-ben volt egy értékesítés, de a szomszéd már 1981 óta birtokolja azt a részt, és a kettő között nem volt más megszakítást okozó cselekmény, akkor elbirtokolta már, akkor is, ha 2006-ban, 2012-ben, és 2018-ban is volt adásvétel).

Jutka70 # 2019.05.25. 19:52

én megértem, amiket eddig írtak. de jelenleg itt sem laki, 1,5 m a gaz, és nem értem miért épp tőlem, akarja ezt az egészet? holott én a per elején fel ajánlottam a vitatott terület felét. természetesen nem kellett neki.

drbjozsef # 2019.05.26. 16:47

Ezt én sem értem.

drbjozsef # 2019.05.26. 17:33

Bár ha jobban meggondolom, mégis érteni vélem. Nem lehetséges, hogy véletlenül, Te vagy a szomszédja? Ez sok mindent megmagyarázna.

noorb1974 # 2019.06.09. 19:00

Tisztelt Ügyvéd Úr!

2016-ban vásároltunk egy családi házas ingatlant, ahol a hátsó telek nincs bekerítve. Idén hívtunk földmérőt aki felmért a hátsó telket. A telek szomszéd nem egyezett bele a felmérésbe, ezért a földmérő egy vázlatrajzot készített ahol bejelölte a szomszéd földhasználatát. A szomszéd hivatkozik a 15 éves elbirtoklásra. Az elbirtoklást 1995-ben kezdték azóta folyamatosan használják a területet, mivel az ő térkép másolatukon az a terület hozzájuk tartozik. A földhivatalban az 1986-os és a jelenlegi térkép másolat is megegyezik.
A vitatott területen szőlőt ültetett évekkel ezelőtt amit gondoz.
A kérdésem az lenne, hogy az előző tulajdonos akitől vettük az ingatlanra 2005-ben jelzálogjogot jegyeztetett be, ez megszakítja-e az elbirtoklást?

Köszönettel:

aprilismajus # 2019.06.10. 06:25

Kedves noorb1974, az elbirtoklást megszakítja, ha a tulajdonos a dologgal kapcsolatos jogait gyakorolja, a jelzálogjogot a földhivatalban jegyeztették be, ahol a valós tulajdoni viszonyt tartják nyilván, nem azt, ami alapján a szomszéd elbirtokolt, tehát szerintem az elbirtoklás megszakadt a jelzálogjog bejegyzésével.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.06.10. 08:10

Akkor szakította volna meg, ha az egész ingatlant akarná elbirtokolni a szomszéd.

noorb1974 # 2019.06.10. 09:16

Köszönöm a választ. Olvastam az interneten egy jogszabályt BH1979.110 Az elbirtoklás dologi hatályú tulajdonszerzési jogcím, ezért az így megszerzett ingatlanról a tulajdonos érvényesen rendelkezhet anélkül, hogy tulajdonjogát az ingatlan-nyilvántartás feltüntetné, tulajdonosi jogokat csak azzal szemben nem gyakorolhat, aki az ingatlanon az ingatlan nyilvántartásban bízva ellenérték fejében szerzett jogot.
Ez azt jelenti hogy Én mint új tulajdonos bekeríthetem a vitás területet? Ha bíróságra kerül az ügy erre hivatkozhatunk hogy megkapjuk a vitás területet?

drbjozsef # 2019.06.11. 05:01

noorb1974,

Bármire hivatkozhatsz, de esetedben nem érdemes.

Az elbirtoklás egy tény, ha az a múltban (pl. 1995-2010) bekövetkezett, és erre perben hivatkozik a szomszéd, akkor a bíróság csak megállapítja azt.

Olyan mint az elévülés : ott is ha az elmúlt sok évben volt összefüggő, meg nem szakított 5 év, akkor az elévült, akkor is, ha utána akár többször is megszakították azt.

Quercus # 2019.06.11. 10:08

Ingatlan részterületének elbirtoklásához elengedhetetlen feltétel, hogy az ingatlanügyi hatóság jogerős határozattal hozzájárul az ingatlan megosztásához. Vagyis az elbirtoklónak egy esetleges per során ezt a határozatot be kell mutatnia a bíróságnak.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.06.11. 10:17

Nagy ügy. Bemutatja.

László88 # 2019.07.08. 21:13

norb 1974

elbirtoklás megszakadhat, amennyiben az elmúlt 15 évben volt tulajdon változás, vagy öröklés és az nem lett bejegyezve a földhivatalba. de van egy nagyon szép jogszabály. idézem.

A törvény alapján az elbirtoklás megszakad, ha

  • a tulajdonos a dolog kiadása iránti követelését bírósági úton érvényesíti;
  • a tulajdonos a dologgal kapcsolatban tulajdonosi jogát gyakorolja; vagy
  • a birtokos a birtokot akaratán kívül elveszti, és azt egy éven belül nem szerzi vissza, vagy egy éven belül nem kéri a bíróságnál, hogy a dolog újabb birtokosa a dolgot adja vissza. Ezzel kapcsolatban fontos kiemelni, hogy amennyiben az elbirtoklás megszakad, a birtoklásnak addig eltelt ideje nem vehető figyelembe, és az elbirtoklás a megszakadást okozó körülmény elmúltával újból kezdődik."

én most vagyok túl egy 3 éves peren. mai nappal nyertes vagyok ebben a perben.

ha van váz rajzod, kérj bírtok védelmet a jegyzőtől, aztán mehetsz polgári perre de hátha erre nem lesz szükség. 3 éve vagy tulajdonos, tehát a megvásároltad az adott területet, a szomszédod ha így viselkedik, nincs kerítés valószínűleg, nem jegyeztetett be a földhivatalba, innentől semmi esélye, elbirtokolni.

felesleges ügyvéd, érvelj, bizonyíts, mindenhol. én vissza gondolva csak annyit mondanék erre, persze várom a negatív hozzá szólásokat, mind eddig...... engem is zavar és a mai napig nem értek egyet a trianoni békeszerződéssel, de ami az enyém ragaszkodok hozzá, és fogok is. hozzá szeretném még tenni 2 ügyvédje is volt a felperesen, nekem egy sem, csak győzött az igazság. ennyi.... de ha a kezedbe van a vázraj, tegyél kerítést, aztán pereskedhet a szomszédod ha van felesleges pár 100eft erre. tudomásodra jutott hogy az a terület a te ingatlanodhoz tartózik, de elkerítetted, azaz birtokba vetted a sajátodat, ő meg ha ennyire ragaszkodik továbbra is hozzá, akkor had indítson polgári pert, és majd győz ismételten az igazság.

https://das.hu/…vetkezik-be/