ALKOTMÁNYJOG - Minden, amit tudni akarsz a...


luigipadre # 2015.04.14. 15:25

Válaszolná valaki arra a kérdésre, hogy az alkotmányjogi panaszt hány példányban kell benyújtani a Nemzeti Bíróság számára?
Ugyanúgy vonatkozik rá az egynél vagy kettőnél több példány szabálya, mint a többi bírósági nyilatkozat esetén?
Mi történik akkor, ha csak egy példányban nyújtottam be az alkotmányjogi panaszt az ügyemben eljáró első fokú bíróságnál?

Legislator # 2010.03.17. 15:37

Ne tessék gúnyolódni. Mit akar egy olyan jogág, melynek oktatói közül van, aki fennen hirdeti, hogy nagyobb dolog a politikai lapokba írni, mint a tudományosakba, mert előbbieket többen olvassák...?


Sunshine after the rain.

Sz.Márton # 2010.03.17. 09:33

Micsoda alkotmányjogi kifejtések.....

Legislator # 2010.03.17. 07:36

Kíváncsi vagyok, hogy az a legdrágább kubai szivar, ami itt 196.000 (ez egy doboznyi talán, de ne kérdezd, hány szál van benne:-D), mennyibe kerülne, ha rendelnénk belőle jó sokatXD.


Sunshine after the rain.

Legislator # 2010.03.17. 07:29

Yo volt. Főleg száznapos tojást és valami padlizsános cuccot ettem (orangeman tudja a pontos nevét), amely egyszerűen fogalmazva "pörköltösen" volt elkészítve. Ehhez ettem rizst is, ami különösen kitűnő volt. Ettem még mandarinpalacsintát is, arról sokat olvastam, pl. hogy a pekingi kácsához eszik, így nem hagyhattam ki. Valami kókuszos gombóc lett volna a desszert, de azt elfeledték kihozni, így az kimaradt:-S. Nekem minden ízlett, bár szoknom kell az idegen kultúrát. (Remélem, nem kapok majd "kultúrsokkot".)


Sunshine after the rain.

Impossible # 2010.03.17. 04:36

(Bár, ha nagyon akarnám, biztos találnék összefüggést. :D )

Impossible # 2010.03.17. 04:35

Ja erről jut eszembe, meg sem kérdeztem: hogyan sikerült a kínai kaja? (Jó, ez nem alkotmányjogos téma, csak most jutott eszembe, és itt. :P )

Impossible # 2010.03.17. 04:30

"A Centrálban elszívott, szálanként 8500-ért kapható kubai szivart?"

A cola ízű szénsavas üdítőitalból is (a továbbiakban kóla) a 0.33-as arányaiban drágább, mint a 0.5. Kubából kellene hozatni kilóra, akkor lehetne olcsón szívni. :D

Legislator # 2010.03.09. 20:08

O.K., ennek csak örülök. Szép emlékeket őrzök alkjog szemináriumokról. Akkor még naívan hittem mindenben, ami jog...


Sunshine after the rain.

Ender1990 # 2010.03.07. 13:52

Köszönöm szépen amugy! Mindenképp fel fogom használni a szempontokat :)

Legislator # 2010.03.07. 12:54

Igyekeztem gyors lenni:-D, de ha kell, el is tudom húzni/nyújtani a dolgokatXD. Jó, én sem most, sem az elsőnél nem akartam megoldani a jogesetet, csak írtam pár szempontot, amit mindenképpen figyelembe lehet venni.


Sunshine after the rain.

Ender1990 # 2010.03.07. 11:37

Pontosabban "választópolgárok által kezdeményezett népszavazás nem irányulhat alk modósításra"

Ender1990 # 2010.03.07. 11:35

Te aztán gyors vagy :D Amugy sztem is a konkrét megfogalmazás miatt utasíthatná el meg van valami ilyesmi hogy "alkotmány módósításra nem irányulhat népszavazás?" és a második része az lenne nem?

Amugy a Jat. tényleg nincs hatályban 2010 decemberében semmisítik meg elvileg

Legislator # 2010.03.07. 10:55

Valaki írta, hogy a Jat. nincs hatályban. Ez tény, vagy csak vágy?


Sunshine after the rain.

Legislator # 2010.03.07. 10:54

Szerintem a "hátrányos helyzetű" és az "ingyenes" nincs kellően meghatározva. Azt mondhatjuk, hogy hátrányos helyzetű az, akinek a családjában az egy főre eső jövedelem kevesebb, mint X. X lehet a mindenkori minimálnyugdíj Y%-a. Hátrányos helyzetű-e egy vak, egy beszédhibás, egy 100%-os rokkant? Hátrányos helyzetű-e az, aki tanyán, bányatelepen, cigánysoron lakik? Mi az ingyenesség? Hogy nem kell fizetni az oktatásért? Ez mit foglal magában? A tankönyvek árát is? A fénymásolást? A könyvtárhasználatot (Ogy., OSZK stb.)? Az UV-díjat? A záróvizsga-utóvizsga díját? A részeg/belőtt/szétszívott hátrányos helyzetű hallgatók által a 3. emeletről az utcára ledobott használatom kívüli, de az egyetem tulajdonát képező írógép által idegen gépjárműben okozott kárt? A Véndiákban a whiskyszámlát? A Centrálban elszívott, szálanként 8500-ért kapható kubai szivart? És ha e kezdeményezés megvalósul, hány ilyen hallgatót köteles finanszírozni az állam (=adófizetők)? És ha évente 1000 ilyen új hallgató van? Mi történik, ha valakinek megszűnik a hátrányos helyzete oktatásának időtartama alatt? Mi a bejelentés elmulasztásának: büntetőjogi, polgári jogi, közigazgatási jogi, fegyelmi szankciója? Mire kötelezi az állam az ingyen végzett hallgatót? Ad-e neki munkát, és milyet? Indokolja-e bármi is az alkotmányban rögzítést, és miért indokoltabb ez, mintha csak közönséges törvényben rögzítenénk a dolgot? Mi lenne, ha rögtön bronztáblába írnánk, vagy kőbe vésnénk, mint a Mózes törvényeit? Elsőre ez jött ki belőlem. Érdemes a formai oldalról is vizsgálódni: népszavazás előfeltételei stb. De én itt is feszegetném a társadalmi részét, mint az előzőnél. Még ha az ilyen kis tanárnők ezt nem is nagyon szeretik. Meg a mikroelektronikai félvezetőtermékek topográfiájának oltalma iránti per szabályait sem.


Sunshine after the rain.

Ender1990 # 2010.03.07. 10:10

Na meghoztam a választ! Valóban a JaT. volt a megoldás mégpedig a visszamenőleg nem állapíthat meg kötelezettséget rész volt a lényeg.Viszont kiderült hogy megállapíthat abban az esetben ha pozítív a módosítás,tehát a megoldás az hogy elfogadja a Köztársasági elnök mivel "megengedett visszaható hatályu" :D

De hoztam egyet ismét,ha esetleg valakinek van kedve :D

Egy felsőoktatási hallgatók érdekvédelmével foglalkozó társadalmi szervezet népszavazást kíván kezdeményezni az alábbi kérdésben: „Akarja-e Ön az oktatási jogszabályok módosítását és szükség szerint a hátrányos helyzetű diákok ingyenes oktatásának Alkotmányban történő rögzítését?” Az aláírásgyűjtő ív mintapéldánya hitelesítésének kérdése az Alkotmánybíróság elé kerül.

A kérdés: AB döntése

Legislator # 2010.02.22. 08:48

Az Ábel gyerek beírta magát a magyar kriminalisztika-történetbe.

Marci: ELTE-relő hadművelet:-D, te kész vagyXD.


Sunshine after the rain.

Kacsa1111 # 2010.02.22. 08:16

Kedves Justizmord,

121/2009. (XII. 17.) AB határozat...:)


Kacsa11

justizmord # 2010.02.21. 23:37

Ha a parlament nem ülésezik, akkor a köztársasági elnök olyan rendeleteket alkothat, ami majdnem mindent felül tud írni? Mondjuk a törvényeket nem, de azon kívül mindent.

Ha van egy hézag, amit törvények nem fednek le egyértelműen, akkor oda be tud alkotni egy törvényt, amit elvileg rövidesen felülbírálhat a parlament, de az idő, pláne ha nem ülésezik, és a nyilvános vitát is végig kell csinálniuk, meg a szavazásokat, de akkor is egy fél évig érvényes rendeletet simán tud hozni. jat 6. § (1)


Iniuria non excusat iniuriam

justizmord # 2010.02.21. 23:17

Kacsa, miért nincs köze a 0,66666666 -hoz?

Alkotmány 7. § (2) A jogalkotás rendjét törvény szabályozza, amelynek elfogadásához a jelenlévő országgyűlési képviselők kétharmadának szavazata szükséges.

Ez tehát a jat-ra vonatkozik, és eszerint az 0,66666666-os törvény, nem? Mit értek félre?


Iniuria non excusat iniuriam

Kacsa1111 # 2010.02.21. 23:11

Kedves justizmord,

használd a fantáziádat...semmi köze a 2/3-hoz...;)

Kedves Sz.Márton,

valóban. majd dec 31.től...:)


Kacsa11

Ender1990 # 2010.02.21. 22:18

Lehet ő dobta fel :)

Sz.Márton # 2010.02.21. 22:15

Akkor a tanszékvezető is megmenekült a diák elől!

Ender1990 # 2010.02.21. 22:12

Hát ja szép eset volt ezaz Ábel gyerek.A negyedévesek mind kerülték nem véletlenül,biztos betett neki a sok PP bukás :D

Sz.Márton # 2010.02.21. 22:10

Ender1990!

Azért bánatodban nehogy írjál kiírtós verseket és csak otthon darts játékon dobáld a tanárok arcképét a nem kedvelt protkós diáktársak képével együtt a falon. Ha pedig 22 leszel az nem a 22-es csapdája, még sportlövőként sem! Egyébként sok sikert az ELTE-relő hadműveletekhez! (pláne ha a tanár észreveszi hogy puskázol a zh. írásakor!) Rossz vicc, de nem semmi volt a bekattant negyedéves, ha egyáltalán valóban az volt, de tényleg jó ha megelőzték a komoly tragédiát!