ingatlan eladás után fizetendő adó


drbjozsef # 2019.03.01. 13:06

Davidoxo,

Ha 37M-ért sikerül eladni a lakásodat, és 56M-ért veszel, akkor a különbözet után 4% lesz az illeték : 760.000.- forint.

Az eladott lakást több, mint 5 éve szerezted, ez után semmilyen adót nem kell fizetned (bevallanod sem).

Davidoxo # 2019.03.01. 13:13

Kedves dr. B. Jozsef,

Jól tudom, hogy a lakásomat max 365 nappal előtte, vagy utána kell eladnom (mint ahogy az új lakás végső adásvételi szerződését megkötöttem) ahhoz, hogy az eladott lakás értékét figyelembe vegyék az új lakás után számított illeték megállapítása során?

drbjozsef # 2019.03.01. 15:30

Davidoxo,

Már nem, tavaly megváltoztatták ezt.

A vásárolt ingatlan előtt 3 évvel, vagy utána egy évvel kell eladnod a meglévő ingatlanodat, hogy levonhasd az illeték alapjából az eladási árat.

Úgyhogy bőven van idő befejezni azt a lakást, hogy megkapd a kedvezményt.

1990. évi XCIII. törvény az illetékekről
21.§(2) Magánszemély vagyonszerző esetén az illeték alapja

  1. lakástulajdonok cseréjekor az elcserélt lakástulajdonok
  2. lakástulajdon vásárlásakor, ha a vevő a másik lakástulajdonát a vásárlást megelőző három éven belül vagy a vásárlást követő egy éven belül eladja, a vásárolt és az eladott lakástulajdon - terhekkel nem csökkentett - forgalmi értékének különbözete
Davidoxo # 2019.03.02. 18:24

Kedves dr. B. Jozsef,

Szuper ez nagyon jó hír!
Egy utolsó kérdés: ahhoz, hogy az új lakás vásárlásnál az illetéket kedvezményesen számolják ki (az előtte eladott régi lakást figyelembe véve) ezt kell valahol előre jelezni? Van ennek valami módja?

emelint89 # 2019.03.02. 18:56

Tisztelt Tanacsado!
2014.majusaban vettunk egy ingatlant. Akkor a foldhivatalnal ez beepitetlen teruletnek szamitott, de volt rajta egy kozel 30 eves haz, amire fennmaradasi es hasznalatbaveteli engedelyt kertunk. Felujitottuk, amirol nem igazan van szamlank. 2015.01.02-an valt jogerosse a fennmaradasi es hasznalatbaveteli engely. Iden szeretnenk eladni joval a veteli ar felett. Ekkor beszerzesnek a 2014-es adasvetel vagy a jogeros engedely 2015-os datuma a mervado a szja szempontjabol? Ha a 2014-es, akkor fontos-e, hogy 2019. majus elott vagy utan adjuk-e el?
Elore is koszonom!

drbjozsef # 2019.03.02. 19:30

Davidoxo,

amikor megveszed az új ingatlant, amit ugye ügyvédi ellenjegyzéssel kell, ügyvéd előtt, akkor ott ki kell tölteni egy ún. B400-as nyomtatványt, ami az illetékfizetésre vonatkozik, és abban kell megadni az adatait az előző ingatlannak, és akkor úgy vetik ki az illetéket.

Erről az ügyvédek mindig említést tesznek, de ha esetleg nem tenne, akkor kérdezzen rá.

drbjozsef # 2019.03.02. 19:35

emelint89,

érdekes kérdés, nem vagyok benne teljesen biztos, de szerintem jogilag egy üres telket vettek eredetileg, így ha eladásra kerül mint lakóingatlan, akkor annak szerzése a használatbavételi jogerőssé válásának dátuma.

Pont úgy, mintha építettek volna egy új házat.

Ezért 2015-től kell számolni a szerzést.

A hónapoknak, napoknak adózásnál nincs jelentősége. Ha idén, 2019-ben adják el (mindegy mikor azon belül), akkor a különöbzet 30%-ának a 15%-a az adó.

Ha jövőre, 2020-ban, akkor már egyáltalán nem kell adót fizteni.

Ha a fentiekben tévednék, és már a telek megszerzése számít szerzési időnek, akkor már idei eladás után sem kell adózni. De ennek szerintem csekély az esélye.

emelint89 # 2019.03.02. 19:43

Tisztelt Tanacsado! A NAV gondolom tud erdemben nyilatkozni?!

drbjozsef # 2019.03.03. 08:15

Minden bizonnyal.

attilap # 2019.03.15. 15:28

Tisztelt Tanácsadó!

2017 szeptemberében vásáróltam 1 lakást aminek az akkori értéke 13M ft ,mostanában tervezzük ezt eladni a mostani értéke 22M,tervezünk venni másik ingatlant aminek az értéke 35M Ft,az a kérdésem hogy mennyi adót kell fizetnem az eladott lakás után,és mennyi illetéket kell majd fizetnem az új ingatlan után?

Előre is köszönöm a válaszát

Tisztelettel

attilap

drbjozsef # 2019.03.15. 16:50

attilap,

SZJA : A régi-új ár különbözet 90%-ának 15% lesz az adó : 1.215.000- forint.

Illeték : régi eladási új lakás vételi különbözet után 4% : 520.000.- forint.

attilap # 2019.03.16. 09:43

Köszönöm a gyors választ

attilap

kotkoda13 # 2019.03.16. 17:17

Kedves Mindenki !

2018-ban eladtam egy lakást, melyet 2014-ben vettem. Jól tudom-e, adózni kell utána ? A Nav az szja bevallás tervezetében nem tüntette ezt fel. Szerintetek nem futottak össze a szálak , vagy már nem az szja bevallásban kell ezt feltüntetni ? Mi a következménye, a nem vallom be ? Köszönöm !

drbjozsef # 2019.03.17. 13:38

kotkoda13,

Igen, ha 2014-ben szerezted, és 2018-ban adtad el, akkor SZJA-t kell fizetni utána. Már ha drágábban adtad el, ami azért feltételezem, hogy így volt.

A NAV tervezetébe semmilyen olyan önállót tevékenységből származó jövedelem nem kerül bele, ami után nem kell már év közben járulékokat fizetni.

Az ingatlan eladást (és pl. a bérbeadást is) neked kell bevallani.

Az SZJA bevallásban kell feltüntetni, van rá külön sor "ingatlan értékesítésből származó jövedelem és adója" címmel.

Ha nem vallod be, és kiderül, akkor be kell fizetni utólag, és egy vastag büntetést rádvernek. Az adótartozásnak kb. 7 év az elévülése (nem pontosan, de az mindegy, több, mint a normál 5 év).

gytamas # 2019.03.18. 23:12

@drbjozsef: Sajnos butaságot írtál, de azt nagyon magabiztosan. Az ingatlan eladásból származó jövedelem külön adózó jövedelem és semmilyen adókedvezmény nem érvényesíthető rá, csak az összevont adóalapra, amibe nem tartozik bele. Ha valaki esetleg ilyesmiben gondolkodna, nem árt ha tudja :)

drbjozsef # 2019.03.19. 05:48

gytamas,

Nagyon magabiztosan szoktam butaságokat írni, de most rávilágítanál, hogy mi a fenéről beszélsz?

Hol használtam én a "kedvezmény" szót SZJA-val kapcsolatban?

(illetéknél előfordul)

gytamas # 2019.03.19. 11:49

@drbjozsef:

drbjozsef# 2018.08.28. 07:09
Igen, bár rosszul fogalmazol, de amire gondolsz, igen, ha fizettél bármilyen jogcímen SZJA-t (a lakáseladás is ilyen, önálló tevékenységből származó jövedelem, de mint adó, pont olyan mint bármilyen más jövedelemből vont adó), akkor abból is jár adókedvezmény/adóalapkedvezmény, ha jogosult vagy. Egészségpénztár, nyugdíjpénztár, önsegélyző pénztár, családi kedvezmény, satöbbi.
Fizess be nyugodtan. Csak arra figyelj, hogy a jövedelem keletkezése (lakáseladásnál : amikor benyújtja az ügyvéd a szerződést a földhivatalba) és a befizetésed azonos naptári évben legyen, értelemszerűen.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.03.19. 12:49

??

vízfelület # 2019.03.19. 13:06

Tisztelt Tanácsadó !

2015-ben vásároltam egy ingatlant, 2019-ben eladtam.
Tudom, hogy adózni kell utána mert 5 éven belül adtam el.
Több kalkulátort kitöltöttem, de azonos adatok esetén is más befizetendő adót mutat.
Kérdés: a megvásárolt és eladott ingatlan közötti összeg 15%-át kell megfizetni adóként, vagy azt is láttam, hogy évenként csökken.

Válaszát előre is köszönöm.

drbjozsef # 2019.03.19. 13:50

gytamas,

aha, tavaly augusztus.

Teljesen igazad van, rosszat írtam. Bocsánat.

Ott néztem be, hogy az önálló jövedelmek is összevonhatók az adóalapba, érvényesíthető velük szemben a családi kedvezmény, de a külön adózó jövedelemmel szemben valóban nem.
Az ingatlan értékesítés önálló tevékenységből származó jövedelem is lehet, DE magánszemélynél külön adózó jövedelem .

Tévedtem, jogos, igazad van.

drbjozsef # 2019.03.19. 13:50

vízfelület,

csökken, csak 30% után kell 15%-ot fizetned.

zsoszter # 2019.03.19. 18:25

Tisztelt Tanácsadó, Kedves Tagok!

Segítségetek szeretném kérni egy adás-vétellel kapcsolatban.
2017 augusztusában vásároltam egy házat 12,8M forintért. Erre elköltöttem felújításra még kb. 9M forintot (sajnos ezen felújításokból csak kevésről van számla, de ezt talán tudom orvosolni). Most szeretném értékesíteni a házat 28,5M forintos áron. Az értékesítés után egy lakást szeretnék vásárolni kb. 30M forint környéki áron.
Milyen kötelező költségekkel számolnom (nyereség-adó, illeték)?

Előre is köszönöm a segítséget!

Ryta07 # 2019.03.20. 00:55

Tisztelt Tanácsadó! Tisztelt Tagok!
Segítséget szeretnék kérni.
Örököltünk testvéremmel egy ingatlant és most értékesítettük 14,5M Ft-ért.Édesanyánk 2013-ban halálozott el,akkor kaptuk meg az 1/4-1/4 részt.Édesapánk 2018-ban halálozott el,akkor szált ránk a teljes ingatlan 1/2-1/2-részben.Tavaj közjegyzőnél 10M Ft-ra lett bejegyezve az ingatlan értéke (ha ez számít valamit).
A kérdésem az lenne mit kell ez után az igatlan értékesítés után neküknk fizetni és mennyit?
Nagyon köszönöm a segítségüket!

drbjozsef # 2019.03.20. 06:49

Ryta07,

Számít, és az is számít, hogy mi volt ugyanez az érték a 2013-as hagyatéki végzésben.

drbjozsef # 2019.03.20. 07:00

Ryta07,

A 2013-as mégse számít, mert régebben szereztétek, mint 5 év.

A tavaly örökölt rész után a szerzési és eladási ár különbözet 15%-a az adó.

Fejenként 337.500.- forintot kell fizetnetek SZJA-t.