ingatlan eladás után fizetendő adó


drbjozsef # 2019.04.21. 10:36

zws1,

A meglévő ingatlan után 768.750.- forint adót kell befizetned. Ajándékozás jogcímnél nem számít a szerzéssel kapcsolatosan semmi. Az eladási ár 25%-ának 15%-a az adó.

Másik lakás vásárlása sem számít, be kell fizetni.
Bevallani jövőre kell, az idei évre vonatkozó adóbevallásban, és 2020.május20ig kell befizetni.

Nem vagyok biztos benne, de ha ez egy családi ház szerű ingatlan, amint a ház és a műhely is van, akkor egybe fogják számítani (ami jobb is, műhely illetéke magasabb lenne).
A vételárból levonható a vissza nem térítendő állami támogatás. A CSOK biztosan. A babaváró támogatás annyira új, hogy arra szerintem még semmilyen irányelv nincs, de az elvileg is egy "hitel", amiből elengednek adott esetben. Szerintem ez nem lesz levonható.

Ha ez használt lakás, akkor az 5 éven belül eladott lakás árát bele kell forgatni a CSOK-os ingatlanba (17/2016, 14§ (f) pont). Az általad leírt terv nem felel meg ennek, nem fogjátok megkapni a CSOK-ot.

drbjozsef # 2019.04.21. 10:43

Ha 20,5M-ért eladod a lakást, és 768e adót befizetsz, ami levonható (17/2016 18§), akkor a vételárba be kell forgassatok önerőként minimum 19,73 milliót.

Legfeljebb kevesebb támogatott hitelt vesztek fel.

Ha a 38.5M vételár mellett a párodé lesz a fele, akkor ő 770ezer illetéket fizet (38.5M/2*0,04), te pedig semennyit, mert drágábban adtál el lakást, mint szerzel (20,5M vs. 38.5M/2).

Kicsit eltolva a szerzési arányokat még spórolhattok a párod illetékén, de nagyon minimálisat.

bobeszovics # 2019.04.30. 10:43

Tisztelt Ügyvéd Úr!

A tavalyi évben eladtam az ingatlanunkat, melyet 2014-ben vettünk, így szja fizetési kötlezettség keletkezik, eddig tiszta.
A kérdés, hogy ebből lehet-e visszaigényelni valamennyit bármilyen jogcímen? Különösen azért kérdezem, mert az előző hozzászólásban volt utalás arra, hogy a 768e ft levonható, de kérdés, hogy miből is pontosan? Vételárból, és így a kifizetett vagyonszerzési illetékből lehet visszakérni esetleg vagy másból?
CSOK támogatással vásároltunk másik ingatlant szintén tavaly, de az egyszerűbb és gyorsabb ügyintézés érdekében nem kértük az előző ingatlan beforgatását akkor, nem tudom ez számít-e.

Másik kérdés: Mennyire érdemes méltányosságból a fizetendő adóból valamennyi összeget csökkentésre kérvényezni?

Köszönöm,
Róbert

drbjozsef # 2019.04.30. 11:20

bobeszovics,

Nem. Nem igényelhető vissza semmi az ingatlan értékesítés miatt befizetendő SZJA-ból. (még adókedvezmények sem, mert külön adózó jövedelem).

A "levonható" szó teljesen más. Ha CSOK-ot veszel fel, meg kell felelned egy csomó feltételnek. Például :

14. § (1) A családi otthonteremtési kedvezmény igénybevételének feltétele, hogy
...

  1. az igénylő a vételár vagy a bekerülési költség kiegyenlítésére használja fel a kérelem benyújtását megelőző 5 éven belül értékesített lakástulajdonának a 18. §-ban foglaltak szerint kiszámított vételárát;

18. § A 14. § (1) bekezdés f) pontjában foglaltak szerint értékesített lakástulajdon vételárát csökkenteni kell
...

  1. az adásvételre tekintettel megfizetett közteher

összegével.

Nem kérni kell az előző ingatlan beforgatását, hanem az KÖTELEZŐ. Ha több CSOK-ot kaptatok, mint a vételár és az eladási ár különbözete, akkor szabálytalanul vettétek fel - vissza fogják kérni.

Csirke15 # 2019.05.03. 10:27

Tisztelt Ügyvéd Úr!

2018-ban örököltem egy jelzáloggal terhelt ingatlant, melyet 2018-ban el is adtam. Számszerűsítve: Örökölt ingatlan forgalmi értéke 12.000 eft, jelzálog teher 5.000 e ft, illeték alap 7.000 e ft. Az illetéket 7.000 e ft után fizettem. Az ingatlant értékesítettem 18.000 e ftért, mely összegből fizettem ki az örökölt ingatlan 5.000 ft jelzálog hitelét. Ebben az esetben nekem mennyi jövedelmem keletkezett, mi után kell megfizetnem a személyi jöv.adót?

Válaszát előre is köszönöm.

Gorcsev Iván # 2019.05.06. 08:13

Tisztelt szakértők!

2014.08-ban évenkénti részletfizetéssel eladott ingatlanból befolyt jövedelem után fizetendő szja-t a könyvelő hibás útmutatása szerint a következő évben úgy vallottuk be, mintha egy összegben került volna eladásra.
Így tehát pl. 2015-ben bevallás alapja 6 millió ft lett, holott ebből végül vevő elhunyta miatt csak 3 millió ft folyt be, az is 3 év alatt.
Ilyenkor lehet-e önellenőrzéssel korrigálni, és visszaigényelni a túlfizetést?
Gondolom úgy nézne ki az önellenőrzés, hogy a 2015-ös bevallás lenne -5 millióval korrigálva, a 2016-17-es pedig +1 millióval korrigálva. Érdemes-e ennek utána menni, vagy van valami büntetés vagy önellenőrzési illeték, ami miatt nem fog visszajönni a túlfizetés?

JKK61 # 2019.05.06. 08:24

Tisztelt Szakértők!
2018-évben ajándékozással kaptam ingatlant: Értéke: 13. millió Ft, megfizetett illeték: 1.170.000 Ft,
Értékesítve: 2018. dcemberében: 25.000.000FT.
Hoyan alakul, ennek az adózása illetve mértéke. köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.06. 08:27

Usque másfélmillió.

nzs1 # 2019.05.07. 08:27

Üdv!

Egy 2015-ben vásárolt ingatlant(lakóház) eladni készülök, és az átruházásból keletkező jövedelemmel kapcsolatban lenne kérdésem. Az Szja tv. 63.§ (7)bekezdése emleget egy bizonyos kérelmezhető adómérséklést/elengedést. Továbbá a 3009/2018. számú,a méltányossági jogkör gyakorlásáról szóló NAV útmutatóban szerepel a "Lakhatást biztosító célú felhasználás", ezen belül az építés.

A lakóingatlan átruházásából származó jövedelmet egy lakóövezeti telek megvásárlására, valamint egy új lakóház felépítésére kívánom fordítani. A Kivitelezés az átruházott ingatlan eladási árától jóval el fog térni, pozitív irányba. (Az eladott ingatlan értékéhez számítva hozzávetőlegesen + 10-15%-kal, ami az adókötelezettségem kb. 5%-a)

Laikusként jól értelmezem, hogy igényt tarthatok adómérséklésre? Vagy ne álmodozzak?

Köszönöm előre a válaszokat!!

drbjozsef # 2019.05.07. 09:38

Próbáld meg. Veszteni nincs mit.

De ne álmodozz róla.

Szvsz itt olyan esetre gondol a jogalkotó, ahol a lakhatás egyébként is veszélybe kerülne az adó megfizetésével. Ha az eladási árból tudnál venni másik - akár olcsóbb - lakhatást biztosító ingatlant is, akkor nemigen fognak ez alapján elengedni belőle.

nzs1 # 2019.05.07. 11:51

Igen, második olvasatra nekem is feltűnt az útmutató 58. pontja: 58. A jogszabály értelmében az említett feltételeknek - azaz az adózó méltányolandó vagyoni, jövedelmi és szociális helyzetének, illetve a méltánylást érdemlő felhasználási módnak - együttesen kell fennállniuk, bármelyik hiánya a kérelem elutasítását vonja maga után.

Mindenesetre kértem egy állásfoglalást a NAV-tól..

Köszönöm a segítséget,
N.

IDmm # 2019.05.08. 15:45

Tisztelt forumozok,
Ha jol ertelmezem a leirtakat az en esetemben:

20M vett majd 2even belul eladott 28M bevetelbol szarmazo 1.1M ft adot akkor is meg kell fizetnem ha ez kulfodi EGT tagallamban vett ujabb es drabb ingatlaba lett beforgatva?

Csak a meltanyossagon mulik amit minden bizonnyal elutasitanak. Semmilyen szabaly nem garantalja hogy ingatlanbol dragabb ingatlanba rotent mozgaskor a jovedelem (kulonbozet) adomentes, igaz?

Koszonom,
Laszlo

drbjozsef # 2019.05.09. 05:27

IDmm,

Az ún "cserepótló vétel" kedvezményét (ami a másik lakás vásárlását jelentette) valamikor 2013 körül törölték el. Helyette lett az, hogy 5 év után nem kell adózni (előtte akárhány évvel a vétel után adtad el, adózni kellett, ha nem lakáscélra fordítottad a bevételedet).

Adózni kell. Méltányosságra, ahogy a klasszikus mondja, VAN esély, de nem egy az ezerhez, hanem inkább egy a millióhoz...

drbjozsef # 2019.05.09. 05:53

(2008-ban törölték el, de végülis mindegy.)

M.Gyöngyi # 2019.05.14. 14:50

Tisztelt Szakértők!

Édesapámtól 2015-ben örökölt ingatlant 2018-ban értékesítettem, amely után most adófizetési kötelezettségem keletkezik. Az lenne a kérdésem, hogy örökléssel szerzett ingatlan értékesítésénél a "megszerzésre fordított összeg és a szerzéssel összefüggő egyéb kiadások" közé a közjegyzői munkadíjon túl be lehet-e számítani a temetési költségeket is? Ezzel kapcsolatosan sajnos nem egyértelmű a NAV munkatársainak állásfoglalása(az egyik szerint igen, a másik szerint nem), ezért kérem mielőbbi szíves tájékoztatásukat.

Köszönettel,

Gyöngyi

drbjozsef # 2019.05.15. 04:38

Egy kérdés egy topik, please.

drbjozsef # 2019.05.15. 15:19

Kittimonyo,

Én úgy állnék neki, hogy elővenném a szerződést amivel szereztem, és azt is, amelyikkel eladtad.

Attól függ melyiket mikor, milyen jogcímen, mennyiért szerezted kell adót fizetni.

Ha többért adtad el mint szerezted, akkor biztosan kell adót fizetned, ha ajándékba kaptad, szintén.

Walle # 2019.05.19. 07:58

Tisztelt Szakértők!
2014-ben a testvéremtől örököltem egy ingatlant amit 10M-ra becsültek és 900e volt az illeték. Az eladási ára 17.5M. Az lenne a kérdésem tehát, hogy mennyit kellene a leírtak alapján adóznom.
Mielőbbi választ Köszönöm,
Üdv,
Vera

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.19. 08:48

Most adnád el? Annak már nulla az adója.

Linus79 # 2019.05.22. 12:35

Tisztelt Szakértők,

szeretnék segítséget kérni abban, hogy kell e adóznom ha igen mennyit, az alábbi esetben:
2007-ben vásároltam egy zártkerti ingatlnat, gazdasági épülettel. ( itt éltünk életvitel szerűen) 2016- ban kivontuk művelési ág alól. Most eladásra kerül. Azt olvastam itt nincs jelentősége az éveknek adózás szempontjából.
Köszönöm a választ

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.22. 13:22

Pont azért nem kell adózni, mert öt évnél régebben szerezted.

HKrisztián # 2019.05.25. 06:58

Tisztelt Szakértők,
2015-ben 15,7 millió Ft-ért megvásárolt ingatlant 2019-ben 33 millió Ft-ért értékesítettem es 2019-ben 37 M Ft-ért vásároltam egy másik ingatlant. Az illeték megállapításánál a két ingatlan (az eladótt es megvásárolt) közti különbözetét fognak alapul venni es annak a 4 százaléka lesz az illeték mértéke. Ez gondolom így lesz. A kérdésem viszont az érkesített ingatlanomra vonatkozna. 4-ik évben értékesítettem, igy a két ár közötti árrés után 30 százalékos adó lesz megállapítva, gondolom. A helyzetetemre való tekintettel, hogy egyből vásároltam is drágább ingatlant, van e valamilyen méltányóssági megoldás az adó összegének csökkentésére.

Előre köszönöm a válaszokat,
HKrisztián

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.25. 07:21

A 30% 15%-a az adó. Lehet méltányosságot kérni - de nemigen adnak. Igaz, nem is kerül semmibe.

HKrisztián # 2019.05.25. 07:43

Köszönöm a válaszát! Esetlegesen részletfizetésre van lehetőség? Ezeknek a lehetőségitől a Nav-nál érdeklődhetek?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.25. 09:54

Az már esélyesebb. (Fél-, egy év.)