ingatlan eladás után fizetendő adó


Kovács_Béla_Sándor # 2019.04.09. 07:33

Nincs. De ezt az eljáró ügyvéd tudni fogja.

Ancsi_74 # 2019.04.09. 11:16

Kedves Szakértők, Fórumozók!

Két különálló kérdésem lenne.

  1. Ingatlan értékesítésből származó jövedelmet, ha másik ingatlanba forgatja valaki még az értékesítés évében, akkor adómentes lesz a jövedelem? Vagy ezt már megszüntették?
  2. Vásároltunk egy ingatlant, amihez viszonylag nagy telek tartozik. Tervek szerint ketté választjuk a telket, külön helyrajzi számra. Ha esetleg öt éven beül értékesítjük az üres teleket, akkor annak milyen beszerzési értéket kell figyelembe venni, mi lesz az adózás alapja?

A jelenlegi vételár a teljes telek és egy ház értéke, de a kettéválasztás után, csak üres telek lesz az egyik fele.

Köszönettel

Kovács_Béla_Sándor # 2019.04.09. 11:24
  1. Nem. Vagy.
  2. Ha másképp nem lehet kiszámítani, akkor az eladási ár 25%-a a jövedelem.
source # 2019.04.11. 18:21

Édesapánk 2000-ben meghalt, az ingatlan,kert,... 50%-át hárman, felnőtt gyermekeik örököltük. Édesanyánk a teljes ingatlanra haszonélvezetet kapott.
Édesanyánk 2017-ben halt meg. Halála után az ingatlant 2017-ben 13 mFt-ra becsülték fel.
Az ingatlan 2018-ban eladásra került 16 mFt értékben.
Ha az ingatlan 50%-a 17 évig - öröklés gyanánt - a tulajdonunkban volt, az eladási érték teljes értéke vagy annak 50%-a (az anyai rész) után kell-e adózni?
Mi ebben az esetben az adózási eljárás?

Köszönöm válaszukat!

drbjozsef # 2019.04.11. 20:06

Csak az 50% után.

drbjozsef # 2019.04.11. 20:09

A 3milliós különbözet fele után 15% az szja, ennek harmadát kell fejenkent beírni a bevallásba és befizetni a három testvérnek.

Bobóka888 # 2019.04.12. 10:38

Kedves Fórumozók!

A kérdésem a következő;

  • adott egy művelés alól kivett zártkert ami 4évvel ezelőtt ajándékozás (egyenes ági) által lett a tulajdonom. Most értékesíteni szeretném. Mennyi szja-t kell fizetnem az eladás után?

Segítséget előre is köszönöm!

drbjozsef # 2019.04.12. 11:29

Bobóka,

Ugyanúgy, mint más ingatlan.
Ha a "4 éve" azt jelenti, hogy 2015-ben szerezted, és idén 2019-ben adod el, akkor a kapott eladási ár 25%-ának a 30%-ának a 15%-a lesz az SZJA.

Bobóka888 # 2019.04.12. 11:43

2016-ban, bocsánat rosszul írtam.

drbjozsef # 2019.04.12. 11:59

Bobóka,

Akkor a 30% helyett 60% után kell fizetni.

Bobóka888 # 2019.04.12. 13:12

Köszönöm a választ!

Szilvia19831 # 2019.04.13. 20:37

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Férjem édesapja 2014-ben elhunyt. Férjem és nővére örökölte a házukat 50-50% arányban. Édesanyjuk a haszonélvezetet örökölte.
A ház leltári értéke 6 millió Ft volt.
2016-ban meghalt édesanyjuk is.
2018-ban értékesítették a házat 6,5 millió Ft-ért.
Kérdésem az lenne, hogy mennyi SZJA-t kell fizetniük?
A hagyatéki teher beleszámít a szerzési értékbe? (2014: Temetési számla-édesanyjuk nevére szól, földhivatali illeték, közjegyzői díj =310.430 Ft, 2016: közjegyzői díj- testvér nevére szól, temetési számla-férjem nevére szól=246.775Ft)

drbjozsef # 2019.04.14. 08:57

Szilvia19831,

A temetési költségek nem számítanak. De a szerzéssel összefüggő költségek igen, a földhivatali eljárási díj és a közjegyző díja szerintem levonható.

A 2014-es 50% öröklés után az akkor érték és az eladási ár részarányos különbségéből meg le kell vonni a fentieket, és ennek a 30%-nak a 15%-a az adó.

Ugyanez a 2016-os öröklés után, de ott szerzési értéknek az abban a hagyatéki végzésben szereplő értéket lehet levonni, és 30% helyett 90%-kal kell számolni (5 helyett 3 eltelt év az eladásig).

Szilvia19831 # 2019.04.14. 19:49

Köszönöm válaszát!

2016-ban csak a haszonélvezeti jogot szüntették meg. Akkor ott nem keletkezik új vagyonszerzés. Jól gondolom?

A közjegyzői díj számlája mindegy melyik testvér nevére szól? Mindkettejüknél figyelembe vehető?

drbjozsef # 2019.04.15. 01:29

Szilvia,

Bocsánat, jogos, a 2016 öröklés adózás szempontjából akkor nem számít.

A közjegyzői díjat csak az számolhatja el, akinek a nevére szól. Aki fizette. Ha közösen fizették, kettőt kellett volna kérni. De egymás között elrendezhetik. De az adóbevalláshoz csak az használhatja fel, akinek a nevén volt.

És persze csak az a számla, amelyik a 2014-es öröklésnél volt. A 2016-os már tulajdonjog szerzés szempontjából nem számít.

aloevera # 2019.04.16. 16:52

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Az a kérdésem, hogy a 2013. 11. 04-én vásárolt és 2018. 08. 31-én eladott lakásom után keletkezik e adófizetési kötelezettségem (2 hónappal előbb adtam el, nem telt el napra pontosan az 5 év)
Válaszát előre is nagyon szépen köszönöm!
AloeVera

Kovács_Béla_Sándor # 2019.04.16. 17:49

Nem.

Palcsi24 # 2019.04.16. 18:25

Szép estét!!
Zártkert, műv. alól kivett terület gazdasági épülettel,

Házastársak közt ha a FELESÉG adja el FÉRJNEK az ingatlant(Nincsenek válásba) akkor illetéket kell fizetni a vevőnek??

Eladónak van szja fizetési kötelezettsége?
2019be vették és lehet még ebbe az évbe átvásárólná a férj..

2 millióért szerezték közösen, 1,6ért venné meg a férje(kivásárolná a feleségét,hogy egyedüli tulaj legyen. ).

Utolsó kérdésem:Milyen szerződést szoktak ilyenkor kötni, mi a megnevezése az adásvételinek?

Köszönöm a segítséget!!!

drbjozsef # 2019.04.16. 19:07

Palcsi24,

Házastársak közt ha a FELESÉG adja el FÉRJNEK az ingatlant(Nincsenek válásba) akkor illetéket kell fizetni a vevőnek??
Nem.

Eladónak van szja fizetési kötelezettsége?
2019be vették és lehet még ebbe az évbe átvásárólná a férj..

Lehet. Attól függ.

2 millióért szerezték közösen, 1,6ért venné meg a férje(kivásárolná a feleségét,hogy egyedüli tulaj legyen. ).
Vagyis 1.6millióért venné meg a feleség 1millióért vett 50% részét? Akkor kell adózni. A különbözet 15%-a.

Utolsó kérdésem:Milyen szerződést szoktak ilyenkor kötni, mi a megnevezése az adásvételinek?
Ennek a szerződésnek, ami egy adásvételt tartalmaz? Meg fogsz lepődni. Adásvételi szerződésnek. Esetleg Visszterhes vagyonátruházási szerződésnek.

Palcsi24 # 2019.04.16. 19:46

"Vagyis 1.6millióért venné meg a feleség 1millióért vett 50% részét? Akkor kell adózni. A különbözet 15%-a."
Értem akkor a 600ezer Ft 15%át kellene fizetnie.
És mivan akkor ha 1millióért veszi meg a részét, vagy annál kevesebbért? Akkor nem kell adót fizetni? Mivel nem keletkezik bevétele a feleségnek..?

Mivel házastársak,így akkor feles a zártkert is attól függetlenűl hogy csak a férj nevén van a ház?

De akkor elég lenne ha papíron csak az 1milliot kifizetné a férj,és adómentes? De az adóhatóság csak azt vizsgálná, ha nézi egyáltalán, hogy az ő 50% része megfelelő arányban lett értékesítve?

Remélem érthetően leirtam, és Köszönöm a segítséget!!

drbjozsef # 2019.04.17. 05:44

Palcsi24,

Ha "papíron" ugyanannyiért adja el a feleség, mint amennyiért szerezte, akkor nem kell adót fizetni.

Megjegyzem, házastársak között az ajándékozás is illetékmentes.

De a tulajdonviszonyok rendezése házastársak között nem biztos hogy ezen a módon a legcélszerűbb. Pont azért amit kérdezel : hogy közös tulajdon marad-e?

Hát az attól függ. Ha házastársi közös tulajdonból veszi meg a férj, vagy eleve abból vették, akkor tökmindegy mit kavargatnak egymás között "papíron" : ha vita esetén hivatkozik erre az egyik fél, akkor jó eséllyel közös vagyon lesz, és felezni kell akkor is, ha csak az egyik fél nevén van.

Palcsi24 # 2019.04.17. 05:55

Köszönöm a válaszát! Mindent megtudtam amit szerettem volna.

Tünde86 # 2019.04.19. 07:31

Tisztelt Ügyvéd Úr, Szakértők!

2018-ban eladtam a lakásomat, amely után szja fizetési kötelezettségem keletkezett. 2019-ben adásvételi előszerződést kötöttem egy várhatóan 2020 I.félévében elkészülő ingatlanra, ez lesz majd az egyetlen lakás a tulajdonomban. A lakás elkészültéig a szüleimnél élek. Szeretnék fizetési kedvezményt kérni a NAV-tól. A magánszemély fizetési könnyítésére és mérséklésére vonatkozó nyomtatványon fel kell tüntetni a közös háztartásban élő személyeket is. A kérdésem az lenne, hogy be kell-e ide írnom a szüleimet? Bár egy házban élünk és a lakhatásért nem kell fizetnem, de a rezsi költség harmadát természetesen én állom, valamint az élelmiszereket is külön vásároljuk, felnőttként nem tartanak el. Az ő nyugdíjukból nekem bevételem nem származik, külön bankszámlánk van...tehát külön kasszán élünk, csak egy lakásban. Közös háztartásnak minősül-e ez? Köszönöm!

drbjozsef # 2019.04.19. 16:49

Tünde86,

Határeset.
Én azt írnám be, ami nekem kedvezőbb.

Ugyanis a közös háztartásban nagyjából azok élnek, akik pénzügyi közösséget alkotnak, az életviteli költségeiket folyamatosan részben vagy egészben közösen viselik.

Ha teljesen külön kasszán élnétek, akkor az egy ingatlanban lakás esetén sem lennétek feltétlen közös háztartás.

De ha hozzájárulsz a lakhatásodhoz, fizetsz a költségekbe, akkor "részben" már közösen viselitek azt, simán lehettek közös háztartás.

Szerintem inkább igen, mint nem.

zws1 # 2019.04.21. 08:54

Tisztelt Ügyvéd Úr, Szakértők!

Az alábbi esetben kérném a segítségüket, hogy mennyi szja-t és illetéket kell majd fizetnünk:

  • édesanyám 2015 márciusban vett egy lakást 9,7 millió forintért
  • 2018 augusztusban ajándékozással nekem adta az ingatlant, a ajándék tiszta értéke 8,2 millió, mert én fizettem 1,5 milliót a lakás vásárlásba 2015-ben.
  • Idén ezt az ingatlant el fogom adni, nagyjából 20,5 millió forintért
  • Még idén, ezzel egy időben, a menyasszonyommal házat vásárolunk, ahol mindketten 1/2-ed tulajdonosok leszünk
  • Az ingatlan értéke 38,5 millió forint, amiből 37 millió a lakóház értéke, 1,5 millió a műhely
  • 3,85 millió forintot már kifizettünk foglalóként, 13,22 millió forintot a lakás eladásból fogunk kifizetni, 10 milliót a babaváró támogatással, 1,43 millió forintot CSOK-ból és 10 milliót kedvezményes kamatozású kölcsönből fizetünk ki.

Ebben az esetben mekkora szja fizetési kötelezettségem van a lakás eladást illetően? Illeték szempontból kettőnknek mennyit kell majd fizetni? Illeték fizetést ha részletre szeretnénk kérni, akkor azt az után kell, hogy megtörtént a birtokbaadás? Szja fizetést pedig a kövezkető évi adóbevallásban kell?
A menyasszonyomnak még nincs ingatlan a nevén, jobban járnánk, ha most nem lennénk mindketten 1/2ed tulajdonosok, hanem máshogy részesednénk?

Előre is köszönöm a segítséget!