Szja bevallás és külföldi munkavégzés


Tomesz # 2012.04.21. 12:16
2011-ben Angliában éltem és dolgoztam, teljes munkaidőben itt fizettem adót, Magyarországról nem származott jövedelmem egyáltalán. Ez esetben korábban Magyarországon nem kellett adóbevallást nyújtani. Változott ez mostanra
  • kell adóbevallást csinálni Mo-n még akkor is ha nem fizetek adót?

Köszönettel.

Rexor # 2012.04.21. 13:19

Attól függ. Milyen illetőségű vagy? Angol vagy magyar?

Tomesz # 2012.04.21. 14:57

Magyar állampolgár, magyar lakcimkártyával rendelkezem.

Lia13 # 2012.04.21. 18:10

2011-ben 9 hónapot itthon Magyar cégnél, 3 hónapot Szlovákiában Szlovák cégnél dolgoztam. A 1153-as bevalláson a külföldi jövedelmet a 13. sorba írtam.
A 22. sorba a Szlovákiában ténylegesen le vont adót (a kinti adózás szerint túlfizetésem van) a 24. sorba 12 hónap adójóváírást. A 44. sor b oszlopa = a 13.sor a oszlopával. A 197.sorba pedig a 22. sorba írt adót írtam. A Magyarországról származó jövedelmet is bevallottam. Kérdésem, hogy jó-e így? Ha 2012-ben végig ennél a külföldi cégnél dolgozóm, akkor kell-e jövőre itthon adóbevallást készítenem? Magyar állampolgár vagyok, állandó lakhelyem is itthon van.
A választ előre is köszönöm.

Rexor # 2012.04.23. 07:52

Kedves Tomesz, akkor kell benyújtanod magyar adóbevallást, az angol-magyar kettős egyezmény dönti el, hogy kell e itthon adót fizetned és mennyit (valamennyit szinte biztosan kell).

Rexor # 2012.04.23. 08:39

Kedves Lia, 2011-ben még nem kellett volna szlovákiában adót fizetned, a teljes jövedelmed a a magyar adózás alá esik, viszont a szlovák adót illetőségigazolással visszaigényelheted. 2012-ben kell adót fizetned már Szlovákiában is, de továbbra is be kell adnod magyar adóbevallást.

evikis # 2012.04.23. 17:07

Kedves Lia13! Fel tudnám venni Veled valahogy a kapcsolatot?

DZso # 2013.02.06. 13:25

Sziasztok!

2012-ben január és február hónapban magyar, majd március, április, május, június és július hónapban szlovák bejelentett munkaviszonyom volt. Ez ugyan az a cég, csak közben kiköltözött. Azután augusztus hónaptól német cégnél dolgoztam. Kérdésem, hogy hogyan kell elkészítenem az adóbevallást? Kell-e a szlovák munkaviszony után (valószínűleg igen) szlovákiában bevallást készítenem? A némettel nincs gond, azt megcsinálja a párom. Esetleg tud-e valaki segíteni a magyar és a szlovák elkészítésében, természetesen nem puszira gondoltam.
Köszönettel
DZs.

Rexor # 2013.02.06. 14:45

Gondolom magyar illetőségű vagy, tehát csak magyar bevallást kell benyújtanod, szlovák, némettel nem kell foglalkozni. Az ott szerzett jövedelmeket a kettős adóztatási egyezmény alapján kell betenned a a bevallásba.

Őszikék57 # 2013.03.17. 08:10

Kedves Fórumozók!

A kérdésem nem külföldi munkavállalással kapcsolatos, de biztos tudtok nekem segíteni.
Gyermekem 2012-ben kezdett el dolgozni, egy másik megyében. Az SZJA bevallásást saját magának kell elkészíteni. Hova beadni a bevallását? Az állandó lakóhely szerinti adóhivatalba, vagy a munkahely szerinti adóhivatalba?
Válaszotokat előre is köszönöm!

Rexor # 2013.03.17. 18:42

Az állandó lakhely szerintibe.

Kati1969 # 2013.05.06. 07:44

Kedves Fórumozók!

Egy svédországi cégnél vagyok alkalmazotti jogviszonyban. Havi szinten 1 hetet dolgozom Svédországban, 3 hetet pedig itthon. (Magyarországon állandó lakhellyel rendelkezem.)
Svédországban fizetem a jövedelemadót, TB-t, nyugdíjjárulékot, stb...
Kérdésem, hogy itthon milyen adó és TB fizetési kötelességem van?
Sajnos az itteni TB egészen más formanyomtatványokat akar a svédektől, mint amit kint adtak, elakadtak a dolgok.A svéd könyvelő szerint meg itthon is kellene valamennyi adót fizetnem.
Van valakinek ilyen tapasztalata?
A válaszokat előre is köszönöm.
Kati

eksms # 2013.05.06. 15:08

Szia Kati!

Ha 183 napot meghaladóan itt vagy a naptári évben a svéd/magyar kettős adós egyezmény szerint Magyarországnak megkeletkezik a joga az adóztatásra.
Akkor is ha a magyar cég a gazdasági értelemben vett munkáltatódnak minősül (számos faktort kell ennél vizsgálni).
A fenti esetekben tehát akkor is adó kötelessé válsz Magyarországon ha a végső adóügyi illetőséged nem magyar.
Negyedévente adóelőleget kell fizetned a magyar munkanapokra eső munkaviszonyos jövedelmed arányában.
Írtam emailt amiben a TBre is kitérek.

Rexor # 2013.05.07. 07:29

Az a probléma ezzel, hogy Neked a magyar szabályok szerint kellene fizetni az adókat és a járulékokat. ERre két lehetőség van: bejelenteni a munkáltatódat magyar adószámmal mint külföldi munkaadót, vagy magad után fizetni az adókat járulékokat.

era1111 # 2013.05.11. 19:12

sziasztok! Segítségeteket szeretném kérni, mert kettős állampolgár vagyok magyar illetőséggel, tavaly szeptember óta Romániában dolgozom ottani munkáltatónál. Ilyen esetben mi a teendőm az szja bevallásnál? (tájékoztató jelleggel kell csak beírni a külföldi jövedelmemet?) Segítségeteket köszönöm!!!

eksms # 2013.05.15. 08:38

Tehát ha jól értem magyar és román állampolgár vagy.
2012. szeptembertől Romániában dolgozol, román bérszámfejtésről kapod a béred (én nincs magyar munkanapod).

És azt biztosan tudod hogy magyar adóügyi illetőségű vagy 2012-ben.

Ha 2012 szeptember előtt Magyarországról származott adóköteles bevételed melyet be kell vallanod (vagy szeptember után bármilyen a román jövedelmen kívüli bevételed) akkor ez esetben a román jövedelmedet be kell tenned a bevallás 44. sorába mint tájékoztató adatot.

Ha amúgy nem volt más adó és bevallásköteles jövedelmed 2012-ben, akkor nem kell bevallást beadnod Magyarországon.

Ezt egyébként 2013-tól pontosították így, de 2012-ben is alkalmazható.

era1111 # 2013.05.15. 11:11

eksms köszönöm a segítségedet! Közben NAV-ot is felhívtam és ugyanezekre a következtetésekre jutottunk!

maresz75 # 2013.09.25. 16:43

Sziasztok!

A következőben kérnék tanácsot:

Ausztriai munkavégzés esetén, ami hivatalosan 2012-ben Ausztriában bejelentett munkaviszonyból származó jövedelem után az Szja és a TB járulék az adott országban került befizetésre. A 2012-es évre szóló adóbevallásban a munkavállaló úgy nyilatkozott Ausztriában, hogy Magyarországon szeretne a jövedelme után adózni. Tehát az ott levont adóelőleget visszatérítették neki, de Magyarországon viszont nem nyilatkozott róla illetve meg sem fizette.
Ezek ismeretében a NAV felé közérdekű bejelentés alapjául e szolgálhat e az SZJA meg nem fizetése.

zsozefin # 2013.12.16. 11:36

Sziasztok!

A szlovák-magyar munkavállalással kapcsolatban lenne kérdésem.
Mi van akkor, ha valaki szlovák állampolgárként naponta ingázik a két ország között, tehát a munkavégzés helye Magyarország, a lakhely Szlovákiában van.
Így, ha jól értem az illetőség is Szlovákiában van, viszont a munkabér után Magyarországon adózik az illető.

Az egyezmény alapján:"A Szlovák Köztársaságban belföldi illetőségű személy esetében; a Szlovák állam adójának megállapításakor az ott belföldi illetőségű személy az adóalapba, beszámíthat minden olyan jövedelemrészt, amely az Egyezmény rendelkezései alapján a Magyar Köztársaságban is adóztatható, de lehetővé teszi az ilyen alapon számított adóösszegből egy olyan összeg levonását, amely megegyezik a Magyar Köztársaságban megfizetett adóval. Ez a levonás azonban nem haladhatja meg a levonás előtt számított szlovák adónak azt a hányadát, amely arányos azzal a jövedelemmel, amely az Egyezmény rendelkezéseivel összhangban a Magyar Köztársaságban adóztatható"

tehát megfizeti a jövedelem után Magyarországon a 16%os adót, majd Szlovákiában még 3%ot?
a kérdés az lenne, kell e a jövedelem után Szlovákiában is adózni????

Nagyon köszönöm!

Rexor # 2013.12.17. 14:52

Az illetőség azt jelenti, hogy jövedelem szerzése esetén (bárhol is történjen az) abban az országban fog adózni, ahol az illetősége van (jelen esetben Szlovákiában). A kettős adóztatási egyezmények azt a célt szolgálják, hogy lehetőség szerint ne legyen dupla sarc az adott jövedelmen. Tehát a szlovák magánszemély a lenti esetben bead egy adóbevallást Szlovákiában, amely tartalmazza a jövedelmét és a szlovák jogszabályok alapján a személyi jövedelemadót. majd ezt követően a lenti, magyar jövedelem után megaállapított és megfizetett adót le lehet vonni a szlovákiában fizetendő adóból (de csak olyan mértékben, ahogy ez a jövedelem aránylik az összes jövedelemhez). Ez a beszámítás módszere. Azt fontos tudni, hogy a magyar szabályok szerint a lenti jövedelemről kell bevallást benyújtani Magyarországon is.

z_a_p # 2014.01.27. 15:39

Sziasztok!

En regota kulfoldon elek, dolgozok, vagyok bejelentve, adozok. Magyarorszagon 6 eve nem is csinalok bevallast, nincs semmi jovedelmem.
Viszont 2013-ban volt: eladtam ingatlant, es lett osztalekjovedelmem reszvenyekbol, mindketto Magyarorszagon.
Az ingatlan eladas kapcsan a fizetendo ado 0 Ft, az osztalekot pedig elege leadozva kapom meg, ott is 0 adot kell fizetni utana.

Kerdeseim:

  1. kell-e bevallast csinalnom a fentiek kapcsan az ingatlan eladas / osztalek miat, megha 0 Ft az egyenleg?
  2. ha igen, akkor be kell-e ide irni a fentiek melle meg a kulfoldi jovedelmet is? De azutan en rendesen leadoztam a kulfoldi adohatosagnal, tehat hogyan jonne ez ki? Raadasul az Euroban van.
  3. ha a 2. pont is igen, akkor lehetseges hogy fizetnem kell a vegen adot/jarulekot/akarmit Magyarorszagon is? Ami nem lenne fair, hisz en kulfoldon mar leadoztam utana.

koszonom szepen

Rexor # 2014.01.28. 09:48

Ameddig magyar illetőségű vagy kell benyújtanod szja bevallást (hogy tényleg az vagy e az egy másik kérdés). Az, hogy kell e adót fizetned vagy sem a kettős egyezmények döntik el (előfordulhat, hogy kell). Tehát bevallást kell (illetve kellett volna beadnod).

A részvény eladásnál fontos, hogy általában csak egy tájékoztatást kapsz arról, hogy mennyi a fizetendő adó, de ezt nem fizetik meg helyetted, javaslom, hogy nézd meg az igazolást, amit kaptál. Ingatlan eladást is fel kell tüntetni a bevalláson, akkor is ha nem keletkezik fizetendő adód.

ttip # 2014.01.28. 10:59

z_a_p: az osztalék jó eséllyel külföldön adóköteles. Tudni kellene, melyik országról van szó, mert államközi egyezmények szabályozzák az adókötelezettséget.

z_a_p # 2014.01.28. 14:32

Sziasztok,

koszi a valaszokat. Hollandia az orszag ahol elek/adozok/keresek.
Az osztalekot magyar bankon keresztul kaptam, eleve ugy utaltak hogy levontak belole (talan 16%, nem remlik), van rola papirom, semmit sem tudtam csinalni.
MOn nem volt evek ota semmi bevetelem.
Viszont most 2013-ban lett.

Marcsi1221 # 2014.02.06. 15:13

Sziasztok!

Ha valaki tud, kérem segítsen! 2013.január vége óta Ausztriában dolgozom. Addig folyamatos munkaviszonyom volt Magyarországon.Hol kell adóbevallást készítenem?