szja örökölt ingatlan értékesítés után


drbjozsef # 2018.01.25. 05:39

Jogosult?

Jó kérdés. Adózni neked kell. Ezért számolni és bevallani is.

Azt kell csak meghatározni, hogy a leválasztott telek értéke mennyi az egészhez képest. Ha az egész egy üres telek lenne, akkor egyszerű lenne. De ha az egyiken marad egy családi ház, akkor nem annyira evidens.

Én a magam részéről azt hiszem leszarnám, meghatároznék egy arányt, és azzal számolnák. Ha nem tetszik a NAV-nak, majd szól.

Ha biztosabbra akarsz menni, kérsz egy ingatlanszakértőtől egy felbecslést. Pártízezer forintért csinálnak ilyet, és akkor nem neked kell számolni.

Ha meg még biztosabbra akarsz menni, írj a NAV-nak egy emailt, hogy mit kell csinálni.

nonolet # 2018.01.25. 00:54

drbjozsef

Igaz, eltévedtem...

Bigyo2 # 2018.01.24. 21:26

Igen, köszönöm. Vajon ezt ki jogosult kiszámolni?


Üdvözletem. Az alábbi kérdésre várok megtisztel? választ.Édesapám után 2014-ben örököltem egy családi házat telekkel 50 százalékban. A másik

drbjozsef # 2018.01.24. 20:46

Tehát: örökölt ingatlan esetén:

az eladási ár 25%-nak a 15%-az lesz adó

Legfeljebb ajándékozásnál.

Öröklésnél a hagyatéki végzésben szereplő ár és az eladási ár külöbözete (ha utóbbi a több) a jövedelem, ez csökkenthető az eltelt évek kedvezményével, és az után kell a 15% adót megfizetni. Ha idén lesz elidgenítve, a jövedelem 30%-ának 15%-a az adó.

Mondjuk a jövedelem kiszámítása bonyolultabb a telekleválasztás miatt. Erre nem esküdnék meg, de nyilván a teljes ingatlan értéke és a leválasztott értéke arányában is csökken a jövedelem.

nonolet # 2018.01.24. 20:16

Mindenki CSAK a saját részének az ára után adózik, ha MÉG kell neki adóznia.

A szerzéstől számított 5 évig kell.
De a szerzés éve nem játszik...

Az idén tehát még kell adózni a 2013-ban vagy utána szerzett után.

Bigyo2 # 2018.01.24. 18:50

Köszönöm. Tehát - gondolom Anyámnak nem, csak nekem kell adózni, a telek 50 százaléka után, mivel fele az övé.


Üdvözletem. Az alábbi kérdésre várok megtisztel? választ.Édesapám után 2014-ben örököltem egy családi házat telekkel 50 százalékban. A másik

nonolet # 2018.01.24. 18:33

"eladásiár0,750,15"

Na ez zavaros lett... átírta a fórumos cucc.

Tehát: örökölt ingatlan esetén:

az eladási ár 25%-nak a 15%-az lesz adó

nonolet # 2018.01.24. 18:23

"az, ügyvéd rendezheti-e egyből az ő nevére a leválasztott részt, "

???
Hááát...

Elvileg megvehetné még a két helyrajzi számra való szét telekkönyvezés előtt is.

De minek?!
Nem lesz sokkal gyorsabb az ügy,
viszont
BONYOLULTABBÁ és KOCKÁZATOSSÁ válik.

Inkább várd ki az ügymenet végét!
HA sürgős, akkor ahol lehet fizesd ki a"sürgősségi felárat" (a magasabb illetéket pl.)

HA vevő és/vagy te "biztonságot" akar,
akkor kössetek rá egy ELŐSZERZŐDÉST.
Ami majd végleges szerződés alapja lesz...

- -

Adózás.... HA jól rémlik, akkor: eladásiár0,750,15

Bigyo2 # 2018.01.24. 17:47

A következőkben kérnék segítséget:
Édesapám 2014 novemberében elhalálozott. Kertes családi házas lakóingatlana 50 százalékban övé, 50 százalékban Édesanyámé volt. Apám 50 százalékát megörököltem. 2018 év elején egy telekrészt leválasztottunk földmérővel eladás céljából. telekrendezési dokumentáció, változási vázrajz földhivatallal záradékolva, önkormányzat jóváhagyta. Lenne vevő a telekre. Kérdésem az, ügyvéd rendezheti -e egyből az ő nevére a leválasztott részt, illetve kb hogy állna az adózásom ezzel kapcsolatosan.
Köszönöm a megtisztelő válaszokat.


Üdvözletem. Az alábbi kérdésre várok megtisztel? választ.Édesapám után 2014-ben örököltem egy családi házat telekkel 50 százalékban. A másik

drbjozsef # 2018.01.23. 06:18

wonder woman,

A saját részed után természetesen nem kell már adót fizetned.
A gyerek része után kell, de mivel már 4 év eltelt a szerzés óta, neki is csökkentett adóalap után : ld. előző hozzászólás.

wonder woman (törölt felhasználó) # 2018.01.22. 19:21

Tisztelt Fórumozók!

2014-ben meghalt a férjem. A közösen lakott ingatlannak a felét megörökölte a kiskorú gyermekünk, mely felett nekem haszonélvezeti jogom van. 2018-ban szeretném eladni ezt az ingatlant. Ennek az ingatlannak 2003 óta a tulajdonosai vagyunk. Kérdésem, hogy csak a gyermek része után kell 15% adót fizetnem, vagy az egész lakás után?

samatos # 2018.01.21. 19:22

Tisztelt drbjozsef!

Köszönöm a gyors információt, nagyon sokat segített!

Üdvözletem

drbjozsef # 2018.01.21. 19:13

samatos,

Öröklés esetén az ingatlan szerzésének időpontja az örökagyó halálának a napja. A hagyatéki eljárás jogerőssé válása után a földhivatal visszamenőleg is ezzel az időponttal jegyzi be a tulajdonosváltozást.
Tehát innentől számít a sávos csökkenés. De ez is csak évenként számít, nem a pontos dátum, tehát esetetekben teljesen mindegy

Ha eladjátok az ingatlant 2017-ben, a teljes jövedelmetek után fizettek 15% adót. Itt a jövedelem egyenlő az eladási ár és a hagyatéki végzésben (mint szerzési érték) szereplő érték különbségével. Tehát csak annyi után kell adóznotok, mint amennyivel drágábban adjátok el az ingatlant, mint az a hagyatéki végzésben van.

2018-ban a különbözet 90%-a az adóalap, 2019-ben 60%-a, 2020-ban pedig 30%-a. 2021-től már nem kell adót fizetni, az adóalap nulla. Az éven belüli dátum nem számít, ha 2021 januárjában vagy decemberében adjátok el a lakást, egyik esetben sem kell már adót fizetni, és ugyanez a helyzet az előző években is. Nem számít a júliusi végzés.

Az, hogy az eladás után másik ingatlant vennétek, nem számít, 2008-ban megszüntették ezt a kedvezményt. A fentiek szerint kell adózni (ha kell), és utána mindegy mit csinálsz a jövedelmeddel.

Feltételezem, édesanyád már több mint 5 éve szerezte a saját tulajdonrészét, ezért neki minden bizonnyal nem kell már egyáltalán adóznia. Csak az örökölt 1/4+1/4 rész után kell majd, ha 2021 előtt adjátok el.

samatos # 2018.01.21. 17:21

Tisztelt Fórumozók!

Az alábbi esettel kapcsolatban szeretnék segítséget kérni.

Adott egy családi ház, amelyben 2016-ban szereztem tulajdonjogot, édesapám halála utáni örökléssel, 1/4-ed részt.
Van egy testvérem, ő is ugyanekkora részt ugyanígy örökölt.
A fennmaradó 1/2-ed rész édesanyámé.

Az eladásán gondolkodunk és az érdekelne, hogy pontosan milyen adókötelezettségeink lesznek vele.
Úgy tudom az én és nővérem esetében fizetendő adók évente csökkennek, ennek a mértéke és pontos szabályai érdekelnénk, annak tekintetében, hogy én ingatlant tervezek vásárolni belőle.

Jelenleg ennek a családi háznak vagyok tulajdonosa 1/4-ed részben, illetve ez után az öröklés után tulajdonosa lettem egy másik ingatlannak, egy lakásnak is 15%-ban.

Illetve az a kérdésem még, hogy a fentebb említett évente csökkenő illeték milyen dátumtól számít? Ez esetben Édesapám halálának dátuma (2016 január) vagy a hagyatéki tárgyalás lezárásának dátuma (2016 július) számít?

Előre is köszönöm a segítséget!

Szisz85 # 2017.12.29. 09:43

NAgyon szépen köszönöm a segítséget. :)

drbjozsef # 2017.12.29. 09:15

Nem számít a KATA-s bevételbe, mert önálló tevékenységből származó jövedelemnek számít az ingatlan eladásából származó jövedelem.

De nálatok még ez sincsen, ugyanis a szerzést követő öt éven túl adtátok el, ezért az adóalap nulla, nincs jövedelem az eladásból.

Nem kell semmilyen jövedelemadót fizetni a lakás eladása után, de még az adóbevallásba sem kell beírni róla semmit. Egyszerűen tegyétek el az adásvételi szerződést, és kész.

Szisz85 # 2017.12.29. 08:47

Üdvözlöm, Sziasztok

Szeretném megkérdezni, hogy a párom Örökölt egy lakás 2012 ban,( ekkor az értéke 4.500. ezer volt) és most sikerült eladni 2017-ben, (nem költöttünk rá semmit - ügyvédi dij az eladáskor az új vevőt terhelte) katás vállalkozó ezt most bele kell írni az adóbevallásba és kell e utána adót fizetni (3.200 ezer az eladás ára) De ez ugye nem számít be a Katás bevételbe?

Köszönöm a segítségüket

Kovács_Béla_Sándor # 2017.12.21. 08:37

Félreértések elkerülése végett: "a nem számít" itt úgy értendő, hogy nem lehet levonni.

drbjozsef # 2017.12.21. 08:05

Én laikus vagyok, nem jogász, de szerintem a kifizetett jelzáloghitel nem számít se az illetékszámításnál, se az eladás utáni szja fizetésnél.
Édesanyád része után nem kell adózni (mert 5 évnél régebben szereztétek). Édesapátok része után kell 15% adót fizetni a jövedelemből, ami az eladási ár (tulajdonrész arányos része) és a hagyatéki végzésben szereplő érték (tulajdonrész arányos része) különbözete.

Bumbuli # 2017.12.20. 11:56

Tisztelt Fórumozók!

abban szeretnék segítséget kérni(természetesen fogok személyesen illetékeshez is fordulni),hogy édesanyám 10 éve elhunyt.Ekkor a testvéremmel megörököltem a lakás felét,a másik fele az édesapámé volt.Idén ő is elhunyt és ekkor eladtuk az ingatlant.Volt rajta jelzáloghitel is amit kifizettük a vételárból.Mely összeg után kell nekünk szja-t fizetnünk és mekkora ennek a mértéke?Köszönöm előre is a válaszokat!

drbjozsef # 2017.11.09. 06:07

EVE,

az anyai rész után nem kell adózni, jól érted.
Az apai rész után kell. Feltételezem 50% tulajdonrészt örökölt most, ez világos a 2.5M fele miatt, ahogy írod.

Sajnos nincs semmilyen más csökkentő tényező. Az 1,25millió után fizetnie kell 15% adót, vagyis 187.500.- forintot.
Ezt nem lehet csökkenteni semmivel, se az ajándékozással, se a temetési költségekkel.

Ha a gyermekeinek ajándékozott pénzt, az után nem kell illetéket fizetni, mert egyenesági rokonok, de érdemes róla papírt írni. Ha egyforma összeget adott nekik, akkor sok vita nem lehet, de ha különbözőt, akkor az az esetleges, későbbi halálakor vitára adhat okot az öröklésnél.

Érdemes papírt írni róla.

EVE_17 # 2017.11.09. 04:44

Tisztelt Fórumozók!

Egy ismerősöm szülei meghaltak , és megörökölte a házat. A történetet bonyolítja az, hogy az édesanyja 29 éve halt meg akkor, az édesapja pedig most. A hagyatéki leltárban 6 millió szerepel az ingatlan felbecsült értékeként, és pár hónapra rá ugyanabban az évben el is tudta adni 8,5 millióért. Én ugy értelmezem , hogy csak az apai rész utan kell adózni, tehát a 2,5 millió fele utan. Na már most hogyan lehetne ezt csökkenteni , esetleg a temetési költséggel nem lehet (mindenről van számla), emellett pedig ebből a penzbol ajándékozott 4 milliót a gyermekeinek ... arrrol írjanak ajándékozási szerződést ? Hogy tudnám az adót a minimálisra csökkenteni? Előre is köszönöm a segítőkész válaszokat!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.10.28. 06:33

Ugyanannyira értékelték az ingatlant 2017-ben, mint 2008-ban? Na ne...

P.Senga87 # 2017.10.27. 20:39

Köszönöm a gyors segítséget. Tehát az nem keletkeztet szja fizetési kötelezettséget , hogy az ingatlan egy részét csak ez évben örököltem és ugye ez évben szeretném értékesíteni az egész ingatlant. A lényeg ,h az eladási ár kevesebb, mint az ingatlan teljes becsült értéke.

drbjozsef # 2017.10.27. 20:22

Nem kell.

Ha 13 milliónál kevesebbért adod el, nem keletkezik adóköteles jövedelmed, se bevallani, se adóznod nem kell utána. Csak tedd el az adásvételi szerőzdést, és kész.