Családtagok közötti ingatlan ajándékozás, adásvétel


Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.04. 08:54

Anélkül se tart már tovább két hétnél. Sőt, januárban egy kisebb földhivatalban nekem egy héten belül elintézték. A bejegyzés dátuma ráadásul így is, úgy is a benyújtás napja lesz.

lajcsó # 2018.02.03. 21:51

Lehet kérni soron kívüli eljárást, ha sürgős az ügy elintézése. (10 ezer Ft.)

nonolet # 2018.02.03. 14:49

21 napon belül az idén már (tudtommal)

drbjozsef # 2018.02.03. 14:00

agi40,

Tulajdoni lap tartalmát érintő kérelem esetén a beadvány iktató számát a benyújtás napján a tulajdoni lapra rávezetik, ez a széljegyzés.

A beadvány érdemi elbírálására – ha annak nincs hiányossága és az elintézését más eljárás(pl. megelőző széljegy) nem akadályozza – a földhivatalhoz történő beérkezésétől számított legkésőbb 30 napon belül kerül sor.

http://www.foldhivatal.hu

agi40 # 2018.02.03. 13:44

Tisztelt Szakértők !

Egy közjegyzői közokiratba foglalt ajándékozási szerződés alapján a megajándékozotthoz került új tulajdoni részt mennyi idő alatt köteles a Födhivatal bejegyezni az ingatlan tulajdoni lapjára? Van-e erre jogszabályban előírt határidő ?
Előre is köszönöm a válaszukat!

agi40 # 2018.02.02. 18:37

Köszönöm szépen a gyors választ ! :)

Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.02. 18:04
  1. Igen.
  2. A földhivatal csak közokiratba vagy ügyvéd által ellenjegyzett magánokiratba foglalt szerződés alapján jegyzi be a megajándékozott tulajdonjogát, és a földhivatal előtti eljárásban egyébként is kötelező az ügyvédi képviselet.
agi40 # 2018.02.02. 15:45

Tisztelt Szakértők !

Van egy ingatlan,melynek jelenleg 4 tulajdonosa van.

Az én tulajdonom 3/6-od rész, és a másik 3 személy tulajdoni hányada 1/6-od -1/6-od rész.Ez utóbbi 3 tulajdonos közül az egyik az én vér szerinti felnőtt gyermekem.

Az ingatlan kezelhetőségének egyszerűsítése érdekében szeretném a gyermekemnek ajándékozni a tulajdoni részemet.

1./ Jól tudom-e,hogy az ajándékozás kapcsán a gyermekemnek nem kell illetéket fizetnie?

2./ Az ajándékozás lebonyolítása érdekében kit kell feltétlenül felkeresnem? Elég egy közjegyzői okiratba foglalni az ajándékozást és ennek alapján a Földhivatal bejegyzi a tulajdon megszerzését vagy ügyvédhez kell fordulnom aki a kialkudott munkadij fejében kompletten végigviszi az ügyet.
Megköszönöm,ha válaszolnak.

nonolet # 2018.01.23. 14:18

Rexor

Azt pont nem gátolja...

Az ingatlan használatát viszont nagyon is tudja gátolni!

Azaz: a haszonélvezet rárakása
oltári nagy kibaszás a gyermekkel.

kb. mintha nem is kapott volna semmit!

Sőt rosszabb, mert neki kell felújítani is pl. miközben más lakik benne ingyen ...

- -

Épp ezért volt a kérdés, hogy: mi célból?!

Mert van olyan cél is, amikor oké és kell haszonélvezet.

pl. ha a szülő ott lakása a cél...
csak akkor az már az nem ajándék esete

ObudaFan # 2018.01.23. 14:07

A haszonélvezet nem erre való, mert azért a tulajdonos a haszonélvező hozzájárulása nélkül értékesítheti az ingatlant, igaz, a haszonélvezet fenntartásával. Persze, normális áron így nem lesz vevő, de hát pont ez a lényege az elkótyavetyélésnek. Viszont a haszonélvezet a haszonélvező bent lakását az élete végéig biztosítja.

Rexor # 2018.01.23. 13:35

Gondolom, hogy ne tudja elkótyavetyélni a házat.

nonolet # 2018.01.23. 11:34

" haszonelvezet lehetseges? "

Mi célból?!

Rexor # 2018.01.23. 11:16

Ha a gyermekednek ajándékozod, nincs illeték, csak az ügyvédi / földhivatali költséggel kell számolnod.

ilderhjem # 2018.01.23. 11:10

Tisztel forum Tisztelt ugyvedek!
Abban kernek segitseget,h gyermekemre szeretnem iratni v neki szeretnem ajandekozni a hazam.Mikent tudnam ezt meg tenni iletek nelkul? Nem igen vagyunk el engedve anyagilag haszonelvezet lehetseges? Egyeduli tulajdonos vagyok. Koszonom a segitseget.

Vadsuhanc # 2017.12.11. 16:15

Köszönöm kedves Rexor !

Amit leírtál az alapján külön hagyatéki eljárást kell kezdeményezni a tulajdonos halála miatt Magyarországon és azt a német örökösök a kinti hagyatéki eljárásban nem tudják érvényesíteni a magyarországi ingatlanrész vonatkozásában?

Rexor # 2017.12.11. 16:06

"Egy magyar és egy német állampolgárnak közös tulajdonú ingatlanja van. A német állampolgár elhalálozik ( örökösei ott vannak és szintén német állampolgárok) akkor melyik örökösödési törvény vonatkozik a magyarországi ingatlanra."

Ingatlan esetében az ingatlan fekvésésnek helye az irányadó magyar joghatóság van, magyar közjegyző előtt magyar jogszabályi előírások alapján.

"Amennyiben a német örökösök ( egyébként unokatestvérek ) az ingatlanrészüket a magyar tulajdonosnak akarják ajándékozni milyen jogszabályok szerint tehetik meg és milyen illetéktörvény vonatkozhat rájuk."

Magyar illetéktörvény az irányadó (2. § (2) bekezdés)

Vadsuhanc # 2017.12.11. 15:51

Tisztelt lajcsó!

A kérdésem elméleti és őszintén bevallom, hogy egy mondatig nem néztem utána és így nem is kérem, hogy mindenre kiterjedő választ szeretnék, de az esetleges válaszod és iránymutatásod, hogy hol keresgessek tisztelettel megköszönném.

Egy magyar és egy német állampolgárnak közös tulajdonú ingatlanja van. A német állampolgár elhalálozik ( örökösei ott vannak és szintén német állampolgárok) akkor melyik örökösödési törvény vonatkozik a magyarországi ingatlanra.

Amennyiben a német örökösök ( egyébként unokatestvérek ) az ingatlanrészüket a magyar tulajdonosnak akarják ajándékozni milyen jogszabályok szerint tehetik meg és milyen illetéktörvény vonatkozhat rájuk.

Köszönöm, ha esetlegesen foglalkozol a kérdésemmel.

lajcsó # 2017.12.11. 14:10

Alapesetben, a személyes okmányain kívül nem kell más.

H.Zsuzsa # 2017.12.11. 12:54

Magyar állampolgárságú apa német állampolgárságú lányának egy ingatlan(családi ház)részt szeretne ajándékozni. Az ajándékozási szerződés megkötéséhez a német állampolgárságú lánynak milyen okiratokat kell benyújtani? Természetesen személyi okmányain kívül.

Comenius # 2017.11.25. 20:41

drbjozsef

Köszönöm a választ:)

drbjozsef # 2017.11.25. 18:55

Comenius,

a sorok (na jó, szavak) között ott van a válasz lajcsó hozzászólásában : az itteni ügyvéd urak egy része szerint közteher elkerülésére irányuló ügylet ha az ajándékozások célja ez, de impicite semmilyen szabály nem tiltja konkrétan. Tehát járható út, illetékmentes, de a megítélése vegyes. Persze, az itteni vélemények kevéssé számítanak, a NAV véleménye az ügyletről annál inkább, de ehhez elvileg elég, ha nem egy napon, egy szerződésben történik az egész.

Várjatok egy-két hónapot a két ügylet között, és jegyezd meg, hogy amikor édesanyátoknak ajándékozzák a részüket a testvérek, akkor egyáltalán nincs szó illetékről, ők "tényleg" neki akarják adni a részüket. És nem érdekli őket, hogy utána mit csinál vele.

Comenius # 2017.11.25. 12:33

"Az ötletet nem minősítem, de valóban illetékmentes."

:))) Nem is ügyvédi pénztárca és "erkölcsi" szempontjából kérdeztem..hanem praktikussági okokból:)

Comenius # 2017.11.25. 12:31

"És ha anyuka köszöni szépen az ajándékot, és azzal annyi? Vagy ha eladja ugyan az egyik gyereknek, de a vételárat megtartja magának?"

Nem olyan az én drága anyósom:)) ..ha meg mégis..ez legyen a gyermekei problémája..

Én csak annyit kérdeztem,hogy ez az út járható-e..?

lajcsó # 2017.11.25. 12:13

"Szerintetek ez jóötlet és tényleg illetékmentes?"
Az ötletet nem minősítem, de valóban illetékmentes.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.11.25. 12:02

És ha anyuka köszöni szépen az ajándékot, és azzal annyi?
Vagy ha eladja ugyan az egyik gyereknek, de a vételárat megtartja magának?