Építési engedély


Majordomus # 2023.09.07. 19:50

Csak beszélj a hivatallal...
Az a biztos.

nanemaaa # 2023.09.07. 07:37

Építési engedély esetében a 312/2012. (XI.8.) Korm rendelet szerint:
53. § (1) * Az építésügyi hatóság – a használatbavételi és a fennmaradási engedélyezési, valamint használatbavétel tudomásulvételi eljárás kivételével – az engedélyek és kötelezettségek tekintetében a jogutódlásról végzéssel dönt, döntéséről az építésfelügyeleti hatóságot értesíti.
(2) * A jogutódlás megállapítására irányuló eljárás során az építésügyi hatóság az eljárás megindításáról értesítést és hiánypótlási felhívást nem bocsát ki.

Egyszerű bejelentés alapján történő kivitelezés során a 155/2016.(VI.13.) Korm. rendelet alapján:
1. § (2) * Az építtető személyében bekövetkező jogutódlás tényét az ÉTDR felületen történő bejelentéssel a jogelőd vagy jogutód építtető bejelenti

  1. a jogelőd és a jogutód építtetőnek legalább teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt közös nyilatkozatával,
  2. jogerős teljes hatályú hagyatékátadó végzéssel vagy
  3. jogerős bírósági határozattal.

Szerintem ebbe simán belefér az árverési és a birtokbaadási jegyzőkönyv is.

nanemaaa # 2023.09.07. 07:27

Kogeza
A tulajdonjog megszerzésének módja közömbös a hatóság számára. Sőt, nem kell ahhoz tulajdonosnak lenni, hogy valaki építtetővé váljon.
A jogutódlás célja, hogy a hatóság tudatában legyen annak, hogy ki a felelős egy adott építkezésért. Főleg, ha valami oknál fogva el kell járni vele szemben. Ha úgy jelenti be valaki a jogutódlását, hogy nem tulajdonosa az adott teleknek, az annyi pluszt igényel majd, hogy az építési naplóba fel kell tölteni az ingatlan tulajdonos hozzájáruló nyilatkozatát. Ha jól olvastam, ez téged nem érint, hiszen te tulajdonosa lettél az ingatlannak. Tök mindegy, hogy vetted, vagy nyerted lottón, esetleg pókeren.

Majordomus # 2023.09.06. 19:46

Megérne ez egy telefont a Kormányhivatalba!

Kogeza # 2023.09.06. 18:22

nanemaaa

És abban biztos vagy, hogy ez árverésen történő tulajdonszerzés esetén is működik? Próbáltam utánaolvasni, és a legtöbb helyen azt írták, hogy az (eredeti) építtető hozzájárulása is kell, amelynek megadására árverésen történő tulajdonszerzés esetén kicsi az esély. Találkoztál esetleg konkrétan olyan üggyel, hogy árverés után hagyta jóvá a hatóság a jogutódlást? A kérelemhez az árverési jegyzőkönyvet csatolnád?

Köszönöm a válaszod, és a többi hozzászólónak is köszönöm!

nanemaaa # 2023.09.06. 11:59

Szomorú örökös
Az emberek többnyire maradnak ugyanott, ugyanabban az irodában, általában csak a cégtáblát cserélik le. Nem hiszem hogy a hozzátartozó teljes irattárat átvándoroltatták volna máshova.

Ez konkrétan nem igaz. Ugyanis az építésügyi hatóság már nem az önkormányzatokon belül, hanem a megye székhelyeken működő Kormányhivatalokban található, amikből megyénként - lévén megye székhely - egy van. Az, hogy egyébként esetenként átvettek kollégákat ügyintézőnek egy teljesen más kérdés. Az irattár vándorlása sem lehetetlen, van ahol átvették egyben az egészet, van ahol folyamatosan veszik át, ha egy egy ügyhöz szükségük van rá. De mivel az ÉTDR használata 2013. január 1. óta kötelező, így az azt követően indult ügyekben nincs szükség előzmény iratra, mert az elektronikus ügyintézési felületen (ÉTDR) mindent megtalálnak.

nanemaaa # 2023.09.06. 11:52

Kogeza
Be kell jelenteni a jogutódlást.
A bejelentést az építésügyi hatóságok részére készített ún. ÉTDR rendszer használatával kell megtenni.
https://etdr.gov.hu
Ügyfélkapus regisztráció megléte szükséges hozzá.

Szomorú örökös # 2023.09.06. 08:42

drbjozse

Tekintve hogy majd 3 éve a Kormányhivatal az építési hatóság, ebben azért én nem lennék biztos.

Az emberek többnyire maradnak ugyanott, ugyanabban az irodában, általában csak a cégtáblát cserélik le. Nem hiszem hogy a hozzátartozó teljes irattárat átvándoroltatták volna máshova.

drbjozsef # 2023.09.06. 06:08

A helyi építési osztályon kell legyen egy példány abból a tervekből és az építési engedélyből.

Tekintve hogy majd 3 éve a Kormányhivatal az építési hatóság, ebben azért én nem lennék biztos.
Árverésen vett ingatlan esetén az árverési vevő nem is jogutódja az előző tulajdonosnak, ezért én tartanék tőle, hogy ezt neki újra engedélyeztetnie kell majd...

Szomorú örökös # 2023.09.06. 04:13

Kogeza

A korábban a földtulajdonos részére kibocsátott építési engedély alapján befejezhetem az épület megépítését?
Mit kell tennem, hogy jogszerűen járjak el, be kell jelentenem a "jogutódlást" az illetékes hatóságnak?

A helyi építési osztályon kell legyen egy példány abból a tervekből és az építési engedélyből.
Keresd meg őket és aszerint fejezd be az építkezést szerintem.

Kogeza # 2023.09.05. 22:29

Egy földterületen a földterület tulajdonosa építési engedély alapján jogszerűen és szakszerűen épít valamilyen építményt. A földterület tulajdonosa ellen időközben - még az építkezés befejezése előtt - végrehajtás indul, s árverésen megveszem a földterületet rajta a félkész épülettel. A korábban a földtulajdonos részére kibocsátott építési engedély alapján befejezhetem az épület megépítését? Mit kell tennem, hogy jogszerűen járjak el, be kell jelentenem a "jogutódlást" az illetékes hatóságnak?

(Nagyon távol áll tőlem az építési jog, úgy álljatok a kérdéseimhez :))

Köszönöm!

Majordomus # 2022.09.12. 19:58

Sok sikert..

Heroes # 2022.09.12. 19:46

Köszönöm a válaszokat!

nanemaaa # 2022.09.12. 08:33

Az épület feltüntetési vázrajzot az OÉNY-be (Országos Építésügyi Nyilvántartásba) fel kell tölteni.
Annyiban pontosítanám drbjozsef válaszát, hogy önkormányzatnál már nincs építési hatóság, így kizárólag csak a területileg illetékes kormányhivatal építési osztályához lehet fordulni hiteles másolat kiadása céljából.
A vázrajz feltöltését követően kérned kell a kormányhivataltól, hogy kezdeményezze a földhivatalnál az épület feltüntetést, mert vélhetőleg csak így tünteti majd fel az épületet. Több helyről hallottam, hogy a földhivatal nem fogadja a tulajdonos ez irányú kérelmét, ami valahol talán jogos is, hiszen ő nem tudhatja, hogy a használatbavételi engedély kiadása óta az épület nem nőtt-e duplájára.

Majordomus # 2022.09.11. 20:23

Ez a legokosabb ötlet,ő mindenkit ismer akit be kell vonni az ügybe.

drbjozsef # 2022.09.11. 05:36

Heroes,

Az épületfeltüntetési kérelemhez csatolni kell a használatbavételi engedély egy eredeti példányát.
Miért vetted így meg?
Vagy a kormányhivatalhoz, vagy a (2004-es dátum miatt) a helyi önkormányzat építési osztályához kellene fordulni, és beszerezni a használatbavételit.

Keress egy földmérőt, és kérdezd meg, szerintem előfordul ez többször, biztos tud segíteni benne, akár plusz díjért el is vállalja a beszerzését.

Majordomus # 2022.09.10. 20:01

Remélhetőleg nem.
Ha igen akkor ezeket be kell szerezni utólag.

Heroes # 2022.09.10. 17:32

drbjozsef,

A ingatlan 2004-es építésű és 2006-ban kapott használatbavételi engedélyt, amely engedélyek egyike sincs már sajnos a birtokában a volt tulajdonosnak.
Tehát, új tulajként is megbízhatok egy földmérőt, nem kell hozzá semmit csatolnom a korábbi engedélyek közül?

drbjozsef # 2022.09.10. 14:46

Heroes,

A használatbavételi után az épületet fel is kell tüntettetni a térképen.
Meg kell csinálni az épületfeltüntetési vázrajzot, és azt kell beadni a földhivatalba.
Ez egy földmérő feladata, át is sorolják majd az ingatlant.

Keress egy földmérőt.

Heroes # 2022.09.09. 22:41

Üdv!

Van egy ingatlan, mely a ÉTDR lekérdezés alapján rendelkezik építési és használatbavételi engedéllyel, ennek ellenére kivett, beépítetlen területként van nyilvántartva.
Új tulajdonosként mit kell tennem ahhoz, hogy kivett lakóház, udvar megnevezést kapjonm valamint térképre is fel szeretném vezettetni.
Köszönöm!

nanemaaa # 2022.08.02. 07:22

Étv (1998. évi LXXVIII. törvény) 2. §:
10. * Épület: jellemzően emberi tartózkodás céljára szolgáló építmény, amely szerkezeteivel részben vagy egészben teret, helyiséget vagy ezek együttesét zárja körül meghatározott rendeltetés vagy rendeltetésével összefüggő tevékenység, avagy rendszeres munkavégzés, illetve tárolás céljából.
És mivel ez a 312/2012. (XI.8.) Korm. rendelet 1. számú mellékletében nem szereplő építési tevékenység, építési engedély köteles.
Korábban nem kellett rá engedély, de mivel sokan és nagy mértékben próbálták kijátszani a jogszabályt, így gondolom, a jogalkotó így tette a helyére a dolgokat.

Péter abc # 2022.08.02. 06:57

Tisztelt Olvasók!

Szabadon álló kerti tetőt (lugast) szeretnék építeni. Rövid jogszabályi kutatásom során megállapítottam, hogy a korábban építési engedély nélkül végezhető tevékenységek közül kikerült a "kerti lugas, pihenés célját szolgáló oldalt nyitott, oszloppal, pillérrel alátámasztott (lábon álló) kerti tető építése legfeljebb 20m2-es alapterületig". Most melyik fogalmi kategóriába tartozik az említett kerti tető (lugas) és milyen feltételei vannak az építésének? Valakinek van ezzel kapcsolatban friss információja?

Köszönöm!

nanemaaa # 2022.05.23. 11:53

Pontosabban a tetősíkban fekvőre nem. ;)

Majordomus # 2022.05.19. 07:29

Nem.

BEA19882020 # 2022.05.18. 20:21

Sziasztok!

Véleményetek szerint tetőtéri ablak beépítéséhez szükséges építési engedély vagy bejelentés? Új beépítésről van szó, tehát nem csere.

Köszönettel,
BEA