Alapjogi Charta


ObudaFan # 2006.02.03. 17:38

Csak nem az EB előtt közvetlen kereset. Az EB elé ilyesmi leginkább előzetes döntési eljárás keretében jut.

the big cat # 2006.02.03. 05:21

De ha van egy jog ami aktuálisan sérült, akkro azt az állam valamely szerve tete, az ellen meg indítható kereset.

ObudaFan # 2006.02.02. 20:59

És a Bíróság a megsemmisítési eljárásban magánszemély sérelmét ilyenkor nem is orvosolja.

matrix03 # 2006.02.02. 13:33

Arról van szó, hogy magyar állampolgár a Magyar Köztársaság ellen a közösség egyezményében, emberi jogok és szabadságjogok védelméről szóló nemzetközi szerződésekben biztosított jogok és normák megsértése tárgyában.
A charta nem tesz különbséget, mindenki fordulhat az EU Bírósághoz ha az EU által biztosított alapjogait sértik. Ugyanakkor az egyezmény állítólag csak a Bizottségon keresztül és annak képviseletében jár el. /Itt nem a kötelező jogi képviseletre gondolok./
A keresetet a Bizottsághoz kell benyújtani.

the big cat # 2006.02.02. 13:10

Õszintén szólva nem tudom, hogy úgy van-e ahogy mondod, de az biztos, hogy ez igaz akkor, csak arra az esetre vonatkozik, ha a polgár közvetelenül az absztrakt állam ellen akar pert indítani, mondjuk egy EU-s jogszabályba ütköző nemzeti szabályozás eleln. Annak az égvilágon semmi akadálya, hogy állam valamely konkrét szervével szemben pert indítsanak, mert az az EU-s joggal szemben álló nemzeti szabályozást alkalmazta jogsértően.

Jelenleg pl. a jogellenesen alkalmazott, súlyosan jogsértő regisztrációs adó szabályozás miatt két magánszemélynek is pere van folyamatban két megyei vám és pénzügyőrparancsnokság ellen, mivel ők voltak azok a szervek, amelyek jogsértő határozatot hoztak, hiszen a jogszerűtlen magyar szabályozást alkalmazták, az Eu világos szabályai helyett. Emellett a Bizottságnak is eljárása van folyamatban a Magyar Köztársaság ellen hasonló ügyben. Mondjuk kormányunk enyhén szólva is érthetelen magartást tanusít, ugyanis a bíróság abszolút analóg ügyekben már elítélte Portugáliát, Spanyolországot, Dániát, és Görögországot.

matrix03 # 2006.02.02. 12:41

Az alapjogi charta miztosítja az EU Bírósághoz/Luxemburg/ fordulás jogát minden európai állampolgár számára akit a közösségi jog megsértésével hátrány ért. Ugyanakkor uniós állampolgár a EU Egyezmény alapján csak a bizottságon keresztül indíthat pert egy tagállam ellen, közvetlenül a bírósághoz állampolgár nem fordulhat.
Akkor hogy is van ez?

Legislator # 2005.02.25. 08:27

Õszintén örülök:)))


Sunshine after the rain.

zsusz # 2005.02.23. 17:10

OK, értem.

Zsoszról még nem hallottam, én határozottan és kizárólag Zsusz vagyok : ))

Üdv

Legislator # 2005.02.23. 07:47

Van egy zsosz nevű jogásznikk az index fórumon. Úgy véltem, hogy zsusz vagy zsosz inkognitóban, vagy csupán "elregisztrálta" magát a kollega helyesírásilag.
Bízom benne, hogy így már világosabb, mire "célozgattam", de meglehet, árnyékra vetődtem.


Sunshine after the rain.

zsusz # 2005.02.22. 11:24

Nem értem :))

Legislator # 2005.02.22. 08:04

Zsusz, Te zsosz vagy:)))?
legi


Sunshine after the rain.

zsusz # 2005.02.18. 13:58

Tudomásom szerint az EU új alkotmányához mellékletként csatolták a chartát, tehát ha azt ratifikálják, akkor már kötelező lesz, mégpedig az elsődleges jog része. Jelenleg nem kötelező, de a Bíróság egyre inkább figyelembe veszi.

Asus # 2004.12.02. 12:55

Jogi státusza jelenleg bizonytalan: EP, Tan, Biz elnökei írták alá. Formába „konvenció”-n öntötték. A dokumentum nem rögzíti kötelező jellegét.

JSBS # 2004.11.29. 13:47

"Az alapjog charta jogihelyzete es varhato valtozasok az eu alkotmanybeli szerepe utan?, a charta jelenlegi jogi jellege szerint elmeletileg hol helyezkedik es gyakorlatilag hova helyezheto? milyen mertekben alkalmaznak?
Ezekre a kerdesekre szeretnek a velemenyeteket kerni.
Koszonom.