végrehajtótól árverésen vett ingatlan birtokbavétel


drbjozsef # 2022.08.18. 10:30

Manfanatics,

Kérd az ingatlan átadását a végrehajtótól a Vht. 154.§ szerint. NEM a 154/A.§ szerint !

Ez egy irodában megtehető, papíralapú eljárás, nem kell hozzá senkinek sehova mennie.
Aztán hogy a birtokbavételt hogyan intézed, az már a te dolgod.

gerbera317 # 2022.08.18. 11:09

@Manfanatics
Mit mond a végrehajtó, ki a vagyonkezelő? Az MNV vagy az MVH Zrt.?

Manfanatics # 2022.08.18. 11:31

Az MVH Zrt.

Emailt írtam nekik, de semmi válasz, telefonszám egyáltalán nincs hozzájuk.

Manfanatics # 2022.08.18. 11:39

Az ingatlan tárva-nyitva van egyébként, pár szakadt bútorral.

Gáz, villanyóra leszerelve. Ez nem könnyíti a közművek átíratását?

gerbera317 # 2022.08.18. 11:41

Ja, ezek ilyenek. Pedig azt hittem, hogy az MNV-nél nincs lejjebb.
A 154/A. § (1) szerinti kötelezettség, majd a birtokba adás (10) bekezdés szerinti kérése, a jegyző értesítése és 60 nap kivárási idő a (11)-(12) szerint a M.Állam adósra is vonatkoznak. Ami nem vonatkozik rá, az a 182/A. § szerinti téli kiköltöztetési moratórium.

gerbera317 # 2022.08.18. 11:47

Az ingatlan tárva-nyitva van egyébként, pár szakadt bútorral.
Ja, ha tárva-nyitva, akkor vedd birtokba, és jelentsd be a végrehajtónak, hogy az adós ráutaló magatartással átadta az ingatlant, és biztosította hogy a végrehajtó átadja azt az árverési vevőnek. Ebben a kontextusban az átadás a lentebb elhangzott Vht. 154.§ szerinti átadást jelenti, ahol nincs se jegyző értesítése, se 60 nap, se moratórium, hanem az a két feltétel van, hogy a teljes árverési vételár legyen kifizetve, és az árveréstől eltelt legyen 30 nap.

Manfanatics # 2022.08.18. 11:48

Köszi gerbera!

Igen, ezt a 182/A. paragrafust nem találtam, de szinte biztos voltam benne, hogy nem magánszemélyekre nem vonatkozik a téli moratórium.

Így akkor a jegyzői 60 nap után, a november 15-ei moratórium után is birtokba tudja nekem adni a végrehajtó az ingatlant, igaz?

gerbera317 # 2022.08.18. 12:34

Jujj.
a november 15-ei moratórium után
Az a moratórium április 30-ig tart. Ha utána akarod megkapni, akkor rábaxxtál!
De miért erre koncentrálsz? Miért nem arra, amit a sima 154. §-ról írunk?

Manfanatics # 2022.08.18. 12:40

Nem, nem akarom utána megkapni. Én arra értettem, hogy a téli moratórium csak magánszemélyekre vonatkozik, mivel itt a magyar állam a tulajdonos, így akkor a téli moratórium alatt is átadhatja az ingatlant, nem?

A sima 154. paragrafustól azért félek, mert csak egyszeri 15 nap áll rendelkezésre, hogy ezt kérjem. És tartok attól, hogy a sima 154-et nehogy elutasitsa a végrehajtó.

Manfanatics # 2022.08.18. 13:16

"Az a moratórium április 30-ig tart. Ha utána akarod megkapni, akkor rábaxxtál!"

Ezt úgy értem egyébként, hogy a jegyzői 60 nap az én esetemben kb november 20-a környékén fog lejárni. Értelmezésem szerint, mivel nem magánszemély az adós, november 21-én már birtokba tudja adni a végrehajtó.

Vagy rosszul gondolom?

Manfanatics # 2022.08.18. 14:01

Gerbera, én ezt értem.

Csak arra gondoltam, hogy a végrehajtó mindenképpen kér pl. egy átadás-átvételi nyilatkozatot, amiben az adós átadja nekem az ingatlant. Nem tudtam, hogy üres ingatlannál ez gyakorlatilag megvalósul.

Én igazából azt nem értem, hogy a végrehajtó miért nem ezt mondta nekem (mert mondtam neki már a jegyzőkönyv aláírásakor is, hogy üres az ingatlan.). Ő azt mondta, hogy hogy a 45. napig kérjem az ingatlan kiürítését.

gerbera317 # 2022.08.18. 14:15

Uff, én szóltam.

Majordomus # 2022.08.18. 19:28

Uff.
Meghallgattuk.

drbjozsef # 2022.08.18. 19:34

Manfanatics,

Egy birtokbaadási jegyzőkönyv jó lenne persze, de általában nem lacafacázik ilyennel a végrehajtó.
Hacsak a tied nem valami extrakukacos ráérő.

Ugyanis ez a megoldás, birtokbaadási jk hiányában egy kicsit "szürke" zóna. Ha biztos vagy benne, hogy nem lesz aki felnyom (az MNV és hasonlóit ez kicsit sem érdekli, legfeljebb az adós magánszemélyeknél fordulhatna elő), akkor birtokba kell venned önhatalmúlag, és a végrehajtónak azt jelenteni, hogy az adós adta át neked. Általában elég ez a végrehajtónak, saját büntetőjogi felelősséged tudatában teszed, ő pedig fogja és átadja neked egy jegyzőkönyvvel. Azzal már minden hivatalos ügyedet (közművek, lakcím, etc) tudod intézni.

Már ha konkrétan, határozottan írásban (akár ott tollbamondva) kéred PONTOSAN a Vht. 154.§ szerinti átadást. Itt neki nincs mit számolni és mérlegelni, ahogy gerbera is írta. Kötözködhet, de nem szokott.

Majordomus # 2022.08.18. 19:39

Ha bizyos abban,hogy az adós nem emel végrehajtási kifogást.

Vadsuhanc # 2022.08.18. 20:51

Nekem azért mindig felmerül a kérdés, hogy sikeres árverés esetében az adós tartozását mikortól kell csökkenteni a végrehajtást kérőnek járó befolyt vételár összegével.

Sikeres árverés után az árverési vevő az árverési jegyzőkönyv aláírása után 60 után fizeti ki a vételárat,

A befolyt összegből a végrehajtási eljárásban megjelölt összes költség, kamat, tőke stb kifizetésre kerül. A vételárból még marad 1.000.000. forint. Erre aaz összegre mikortól tarthat igényt az adós?

Az árverési jegyzőkönyv aláírásának napjától vagy más egyéb időpontól?

gerbera317 # 2022.08.19. 06:05

Nem egységes a gyakorlat. Van végrehajtó, aki az árverés napja szerinti egyenleget nézi. Van, aki a vételár megfizetésének napját.
Jár vissza az adósnak a vételárból, és ennek a kifizetése mikor esedékes? Micsoda kérdés! Hát honnantól, amikor a felosztási terv jogerős, és a kifizetés feltételei fennállnak.

Vadsuhanc # 2022.08.19. 08:13

Köszönöm gerbera317!

Felosztási terv nem készült mivel csak egy végrehajtást kérő volt az ügyben (végrehajtó tájékoztatott erről levélben).
Erre tekintettel a vételár kifizetésének napjától korrekt-e az adósnak igényt támasztani a visszajáró összegre?

Manfanatics # 2022.08.19. 08:47

Köszönöm a válaszokat.

Igen, én sem gondolnám, hogy az Adóst, aki a Magyar Állam, a vagyonkezelőn keresztül érdekelné egy Budapesttől nagyon messze lévő ingatlan, ami csak szükségképpeni örökségként jutott a birtokába nagy hitellel terhelten.

A 154. § szerint fogok eljárni, köszönöm.

romulus # 2022.10.01. 23:15

Kedves gerbera317, majordomus, drbjozsef!
Elképesztő ez a sok hasznos és önzetlen segítség, köszönöm a többiek nevében is!

Ami már megvan:

  • A lakatlan ingatlanba
  • már tulajdonosként
  • két tanúval vagy közjegyzővel bemenni
  • lakatos segítségével, adós együttműködés hiányában
  • jegyzőkönyvet készíteni:
  • közmű óra állásról, ingóságokról, esetleg arról, hogy az ingatlan szemmel láthatóan lakatlan...
  • jegyzőkönyvvel elmenni a végrehajtóhoz, + mondani hogy az adós átadta az ingatlant, kulcsokat, és kérni a vht 154 (de nem a /A) szerinti birtokba adást

Ami nincs...
Az adós biztos perelni fog, nem együttműködő, sőt, kifejezetten agresszív, fenyegetőző. Van kamerája is. Fennáll a szándékos károkozás veszélye.

  • Mire számíthatok a peres eljárásban? Mennyi idő, mekkora a bírság?
  • ha simán bevallom hogy betörtem a saját lakatlan ingatlanomba, mennyi lehet a büntetés?

Nagyon köszönöm!

Szomorú örökös # 2022.10.02. 06:13

romulus

Az adós biztos perelni fog, nem együttműködő, sőt, kifejezetten agresszív, fenyegetőző. Van kamerája is.

Én csak a kiemelt részre válaszolnék. Ha a kamera elhelyezése nincs feltüntetve az utcán, akkor azt a felvételt jogszerűtlenül használná fel ellened - persze csak ha te mindent szabályosan hajtasz végre az ingatlanba történő bejutáskor - mivel te nem adtad hozzájárulásodat a felvétel készítéséhez. Ha van ilyen tábla a bejáratnál elhelyezve, akkor abban az esetben ha belépsz, egyből automatikusan hozzájárulásodat is adod a felvétel készítéshez.

romulus # 2022.10.03. 03:32

Köszönöm Szomorú örökös,
Nincs tábla! Kicsit félre visz a keresés, közterületet és szomszédot szerintem nem lát a kamera, de ha jól értem a lényeg magánterületen is ugyanaz, csak nem a gdpr hanem a ptk alapján.

gerbera317 # 2022.10.03. 06:45

@romulus
Ugyan mire perelne? Hiszen tiéd az ingatlan. Gondolod, ki tudna téged onnan perelni? Ugyammá.
Ilyenkor az következhet, hogy megvádol téged, hogy értékes vagyontárgyai voltak az ingatlanban, amiket te eltulajdonítottál.

romulus # 2022.10.03. 07:18

Nem értek hozzá, nem tudom... Birtokháborítás?
Viszont többször is úgy fogalmaztatok, hogy "ha úgy gondolod, hogy nem fog feljelenteni, perelni" akkor lehet azt mondani a végrehajtónak, hogy önként átadta a kulcsokat. Ez az adós fel fog jelenteni és/vagy pereskedni fog ahogy csak bír.
Ezért kérdeztem, mert ha csak 1-200 ezres bírság lehet belőle az nem érdekes, több az albérleti díj.

Az nem jobb opció ha nyitva találtam az ajtót és állagmegóvás céljából birtokba vettem? Ebben az esetben ennyi elég, vagy itt is hozzá kell tenni hogy az adós szóban vagy ráutaló magatartással átengedte az ingatlant?

gerbera317 # 2022.10.03. 07:58

@romulus
Nyitva találtad, és ezt úgy értelmezted, hogy az adós ráutaló magatartással átengedte az ingatlant. Egyébként pedig állagmegóvás végett is szükséges volt az ingatlan haladéktalan birtokba vétele.