végrehajtótól árverésen vett ingatlan birtokbavétel


gerbera317 # 2021.03.10. 07:36

A törvény szerint az adós és az adós jogán az ingatlanban lakó személyek az árveréstől számított 30. napig kötelesek az ingatlant ingóságaiktól kiürítve elhagyni, és biztosítani, hogy a végrehajtó átadja azt az árverési vevőnek. Ha a kiköltözésre (vagy az átadás biztosítására) eddig az időpontig nem került sor az árverési vevő a kiköltözési határidő lejártát követő 15. napig kérelmezheti az ingatlan birtokba adását.
Nos, ha az az árverés decemberben volt, akkor te ezt a határidőt már régen lekésted. Persze, nem közölsz lényeges dolgokat, amelyek ezt a nem túl kedvező tényállást némileg árnyaltabbá tehetik, például hogy volt-e jogorvoslati kérelem (nyilván nem volt, mert azt ilyen hamar nem bírálják el), vagy hogy volt-e fizetési halasztás, amihez képest még nem is járt le ez a határidő. És azt sem közlöd, laknak-e az ingatlanban, mert ha nem, az némileg leegyszerűsítheti az egész folyamatot.

H_alex # 2021.03.10. 07:52

@Gerbera

Az árverés ebben az esetben

  • maga a licitnapló zárásának,
  • vagy a jegyzőkönyv aláírásának,
  • vagy a jegyzőkönyv másolatának elküldésének,
  • vagy ez utóbbi érkeztetésének napja?

A vevő hogyan szerez tudomást arról, hogy az adós mikor kapta kézhez a jegyzőkönyv másolatát, vagyis hogy mikortól indul a 15 napos kifogási ablak?

És arról hogyan szerez tudomást, ha megtörtént a kifogás?

Elég sok időpont van közel egymáshoz, és a végrehajtó nem feltétlenül segítőkész az információszolgáltatásban.

gerbera317 # 2021.03.10. 08:00

Árverés napjának hagyományosan az árverési jegyzőkönyv aláírásának a napját kell tekinteni. A vevőnek nem kell törődnie azzal, hogy érkezett-e végrehajtási kifogás. Ha a 30 nap eltelt, és még nem költöztek el vagy nem adták át az ingatlant, akkor kéri a birtokba adást. A legrosszabb, ami történhet, hogy a végrehajtó ekkor tájékoztatja, hogy a kérelme idő előtti, mivel jogorvoslati kérelem érkezett, és azt még nem bírálták el. Nem kell ezt túlbonyolítani.

H_alex # 2021.03.10. 08:07

Abból a szempontból fontos a kifogás végső napja, hogy a vevő mikor fizesse meg a teljes vételárat (halasztás révén).
Tehát ha jön kifogás, ami révén tolódik az árverés jogerőre emelkedése, akkor inkább vár a vevő a teljes összeg kifizetésével. (149. §)
Emiatt fontos tudni, hogy történt-e kifogás, és meddig kell számítani rá.

gerbera317 # 2021.03.10. 08:21

Ha fizetési haladék van, akkor a jogerőt elsősorban ez tolja el, nem a kifogás. A kifogás akkor görgeti tovább a jogerőt, ha a fizetési határidő már lejárt.
Ha viszont nincs fizetési haladék, a befizetés többnyire megtörténik, mire bárki is tudomást szerez a kifogásról.

Becses94 # 2021.03.28. 20:50

Kedves Szakértők!

Adott egy árverezendő telek, amit kivett beépítetlen területként tartanak nyilván. A valóságban építettek rá egy 60 négyzetméteres könnyűszerkezetes házacskát bejelentés nélkül. A telek Kft. Tulajdonában van. Árverési hirdetményben is "nem lakóingatlan szerepel"!!Sajnos csak a végrehajtó titkárnőjét tudtam elérni eddig, aki nem tudott pontos választ adni alábbi kérdéseimre.

Ezen telek esetén (fentiek szerint jelölve) van-e 30 napos ingatlan elhagyási/átadási idő? Illetve egyáltalán értelmezhető-e rá? Ház nincs rajta jogilag, benne nem laknak. Ha mégis lenne 30 napos határidő, akkor azután ha lejár mi történne, ha én odamennék és szépen záratcserélnék? Tudom, hogy jogilag ez csavarható több szempontból is. Arra lennék kíváncsi, hogy ti hogyan védenétek és támasztanázok alá ezt? Köszönöm!

gerbera317 # 2021.03.29. 06:42

Az árverés mindenféle ingatlannal 30 nap után válik jogerőssé, és egyúttal ez az önkéntes kiürítésre nyitva álló határidő is. De ha nem kell kiüríteni (például beépítetlen területet), akkor sem adható át korábban.
Ez itt most attól speciális, hogy papíron beépítetlen terület, ténylegesen pedig be van építve. Az épületet pedig ki kell üríteni, a bent lakót (vagy használót) pedig ki kell ebrudalni). Innentől fogva ez ugyanúgy fog működni, mint lakóingatlannál (Vht. 154/A. §), csak itt nem kell a jegyzőt értesíteni a kiürítésről, és nem vonatkozik rá a kiürítési moratórium.
Egyébként telekáron volt meghirdetve, és a hirdetményben még csak utalás sem volt a felépítményre? Mert ha így volt, akkor az ingatlan kiürítése itt a ház lebontását is magában foglalja.

tmisi024 # 2021.04.03. 16:22

Sziasztok irtam másik topikban, hogy gerbera infoja alapján érdemes akkor is írni birtokbaadási kérelmet, ha volt kifogás a végrehajtással szemben mivel nem biztos, hogy értesítenek a jogorvoslat helyzetéről ezért nem húzódott el a jogerőre emelkedés én meg szépen kifutok a 15 napból. A jegyzőkönyv aláírásától számított 45. nap az 2021.04.08. csak én külföldön leszek 7. ig. Ha írok kézzel egy teljes bizonyító erejű magánokiratot és elküldöm emailben annak van e értelme. Második kérdés, nézegettem googlén van e valami minta a birtokbaadási kérelemre vagy bármi, de nem találtam semmit. Mik azok az elemek amik feltétlenül benne kell, hogy legyenek a birtokbaadási kérelemben (pl.:kell e hivatkozni valami jogszabályra).Lenne időm ugye elmennék egy ügyvédhez szívesen, de sajna nincs.

Grave7 # 2021.04.03. 20:58

Ha van ügyfélkapud, akkor az epapir.gov.hu weboldalon keresztül el tudod küldeni.
Az e-mail nem joghatályos beadvány (az e-mail melléklet scannelt irat sem az).
Egyébként a postára feladás dátuma számít, hogy a "31-45. nap" egyikére essen.

Nincs minta. Legyen benne a végrehajtói ügyszám, az ingatlan hrsz-e meg az, hogy te vagy az árverési vevő és kéred az ingatlan birtokba adását.

tmisi024 # 2021.04.04. 09:44

Köszönöm szépen a választ :)

Mázlee2021 # 2021.04.06. 16:53

Tisztelt Szakértők!
Segítséget szeretnék kérni árverésen vett ingatlan birtokba adásával kapcsolatban, mivel a végrehajtói irodától rendre ellentétes infót kapunk! Az árverés 02.16-án nyertem, 02.18-án a jegyzőkönyv aláírásakor kértem és kaptam 2 hónap haladékot a vételár különbözet megfizetésére.03.25-én kifizettem a késedelmi kamattal együtt a vételár különbözetet. Kérdésem, hogy mettől-meddig kell beadnom a végrehajtó felé a birtokba adási kérelmet? További info, hogy 03.23-ig a végrehajtó felé nem terjesztettek be kifogást.

Grave7 # 2021.04.06. 17:30

@Mázlee2021: A végrehajtó „felé” biztosan ne add be, mert a végén elmegy mellette a leveled, hiszen nem neki küldöd, csak „felé”.

Ha többféle választ kapsz, akkor jobban jársz ha mindegyik alapján benyújtod a kérelmed, az egyik csak jó lesz - egyébként olvasd el a Vht. 154/A. § (1) és (10) bekezdését, abból kiderül.

gerbera317 # 2021.04.06. 18:17

@Mázlee
A törvény szerint adós és az adós jogán az ingatlanban lakó személyek az árveréstől számított 30. napig, ha a végrehajtó ennél hosszabb határidőt adott a vételár megfizetésére, eddig az időpontig kötelesek az ingatlant ingóságaiktól kiürítve elhagyni, és biztosítani, hogy a végrehajtó átadja azt az árverési vevőnek. Ha tehát 60 nap halasztást kaptál, akkor az adós a február 18-át (merthogy ez az árverés napja) követő hatvanadik napig köteles kiköltözni, függetlenül attól, hogy te lényegesen hamarabb megfizetted a vételárat. Ez valamikor április 18. körül jár le - de ha van rá érkezésed, akkor számold ki pontosan. Ha viszont addig nem költöznek ki, akkor az onnan számított 15. napig (gyakorlatilag az árveréstől számított 75. napig) kérheted a végrehajtótól az ingatlan átadását. Feltéve persze, hogy valóban nem érkezett az árverés ellen kifogás.
OFF Azok a felézős mondataid valóban ocsmányak; mielőtt a fenti választ megírtam, előbb én is elhánytam magamat. Szerintem fogadd meg Grave tanácsát, és tanulj meg magyarul (is). ON

bocsa69 # 2021.04.13. 07:46

Tisztelt Szakértő!

Árverésen vettünk egy ingatlant, (lakóingatlan, beköltözhető állapotban) minden teljesen rendben zajlott, 2021.02.08 már be is jegyezték a földhivatalban a tulajdoni jogot, fel vagyunk tüntetve, a többi bejegyzés törölve, ez a rész rendben van.
Az ingatlan már évek óta üresen áll,a régi tulajdonosnak (adósnak) már más cím szerepel az ügyiratokban is, a szomszédok elmondása szerint évek óta nem látták. A végrehajtó tájékoztatott, hogy hiába üres az ingatlan, a kilakoltatási moratorium miatt, sőt, jelenleg a kihirdetett veszélyhelyzet miatt, csak a veszélyhelyzet vége után (2021.05.22) lesz lehetősége a birtokba adást kezdeményezni, mivel ez idő alatt fel van függesztve minden birtokba adás, mert nincsenek helyszíni eljárások.
Azt tanácsolta, hogy keressük meg a régi tulajdonost és írásban nyilatkoztassuk, hogy ő önként átadja az ingatlant. Ez egyik kérdésünk, hogy a régi tulajdonosnak van még joga bármilyen nyilatkozatot tenni a végrehajtási eljárás megkezdése után, vagy már csak a végrehajtó rendelkezhet az ingatlan felett és a szolgáltatók felé kinek az aláírása kell szerepeljen, a régi tulaj, vagy a végrehajtó az átadó?
Az ingatlan jelenleg nyitva van, ha birtokba vesszük és legalább lezárjuk, mivel szeretnénk az állagát megőrizni, milyen következményekkel járhat? a szolgáltatóknál el lehet indítani a mérőhelyek újra bekapcsolását? Minden mérőóra megvan, de mind ki vannak kötve, a szolgáltatási szerződések már megszüntetésre kerültek a régi tulaj nevéről.
Segítségét Köszönöm.

gerbera317 # 2021.04.13. 08:55

Ha tárva-nyitva van az ingatlan, akkor bemész (persze 2 tanút viszel magaddal), birtokba veszed, és ennek a tényét bejelented a végrehajtónak, azzal, hogy az adós passzív magatartással biztosította a birtokba vételt. Egyúttal kéred a végrehajtót, hogy irodai intézkedéssel hivatalosan is adja át neked az ingatlant.
van még joga bármilyen nyilatkozatot tenni
Egyébként van, mivel az ő birtokában van az ingatlan. Ettől a jogától most szépen megfosztod.
és a szolgáltatók felé kinek az aláírása kell szerepeljen
Mit jelent az, hogy "a szolgáltatók felé"? Nem magyar az anyanyelved? Baszki.

drbjozsef # 2021.04.13. 09:39

bocsa69,

A szolgáltatókhoz nyilván nem fog kelleni a régi tulaj aláírása.

Tulajdoni lap fog kelleni, jogcím árverési vétel, ha ezt kell nekik igazolni, akkor az árverési jegyzőkönyv másolatát odaadod.

Mázlee2021 # 2021.04.26. 20:09

Tisztelt Szakértők!
Árverésen vett ingatlan birtokba adási kérelem beadási dátumával kapcsolatos problémával fordulok segítségért a hozzáértőkhöz.
A tények röviden: árverés napja 03.17, a jegyzőkönyv aláírása 04.01.
Az aláíráskor a végrehajtó-helyettes szóban arról tájékoztat, hogy "A kötelezettnek az árveréstől, azaz a licitnapló lezárásától (03.17) 30 napja van, hogy átadja az ingatlant a vevő részére, amennyiben ennek nem tesz eleget, úgy ezen határidő lejártát követő 15 napon belül kérheti az árverési vevő a végrehajtótól az ingatlan birtokba adását". Ezt azóta e-papíron is megkaptam írásban.
Sajnos, mivel számolásom alapján nincs olyan nap ami mind a kettő dátumtól számolva megfelelő lenne a kérelem beadására elégé elbizonytalanodtam. Eddigi ismereteim szerint az árverés napjának a jegyzőkönyv aláírását tekintik.
Lehetséges olyan ok, vagy körülmény ami miatt ettől eltérnek.

drbjozsef # 2021.04.27. 04:53

Mázlee2021,

Lehetséges olyan ok, vagy körülmény ami miatt ettől eltérnek.

Nem, az árverés napja a jegyzőkönyv aláírásának a napja. Mi az, hogy "nem megfelelő idő" a kérelem beadására? Nem érsz rá?

Wiktor_91 # 2021.05.13. 12:57

Sziasztok,

Vettem egy házat árverésen, a birtokba adásra várok jelenleg.
A végrehajtótól kaptam egy levelet, hogy a 229/2021. (V.5) Kormányrendelet 1. paragrafus alapján a birtokba adás iránt intézkedni nem áll módjukban.

Ebben a kormányrendeletben van leírva a vírushelyzet miatti csúszás. Ez mellett az is, hogy Május 23-án hatályát veszti a rendelet.

Ha azt írták volna, hogy MÉG nem áll módjukban, akkor semmi bajom nem lenne. Na de ez nincs odaírva.

Kérdés:
Fellebbeznem kellene 15 napon belül, hogy mégis intézkedjenek majd amikor tudnak, vagy csak "elfelejtették" odaírni a "még" szócskát és igazából semmi teendőm nincs?

Köszönöm.

papinianus88 # 2021.05.13. 13:19
  1. honnan veszed, hogy május 23. napjáig nem intézkedhet? :) megsúgom nem láthattál ilyet.
  2. Tájékoztatott korrekten, hogy miért nem, szóval ha nem akarod a 15.000 - Ft végrehajtási kifogáshoz tapadó illetéket elbukni, akkor ne pattogj :)
papinianus88 # 2021.05.13. 13:21

A kormányrendeletre hivatkoznak, hogy amiatt nem áll módjukban intézkedni (jelenleg).
Ha annyit írnak, hogy "meghalt", akkor azt is tudod, hogy nem én, nem te, nem mi, hanem ő, anélkül, hogy le kellene írni :)

Nyilván, amennyiben határidőben kérelmezted az ingatlan birtokbaadását, akkor amint a jogszabályi feltételek ezt biztosítják, intézkedni fog róla (ezért hivatkozik a korm.rendeletre, nem pl arra, hogy a Vht. alapján nincs rá lehetősége)

Gowan # 2021.07.06. 23:10

Üdv!
Végrehajtói árverésen vettem egy ingatlant, kifizettem.
A tulajdonjogot is bejegyezték, csak a végrehajtó a vírus miatt nem adja birtokba.
A kormányhivatal engem kötelezett a feljavítására.
Mit tudok csinálni, mert úgy tudom, hogy a birtokbaadástól felelek csak a kötelezettségekért.
Milyen eljárásban, hol, mire tudok hivatkozni?
Köszönöm a válaszokat.

Gowan # 2021.07.06. 23:11

Üdv!
Végrehajtói árverésen vettem egy ingatlant, kifizettem.
A tulajdonjogot is bejegyezték, csak a végrehajtó a vírus miatt nem adja birtokba.
A kormányhivatal engem kötelezett a feljavítására.
Mit tudok csinálni, mert úgy tudom, hogy a birtokbaadástól felelek csak a kötelezettségekért.
Milyen eljárásban, hol, mire tudok hivatkozni?
Köszönöm a válaszokat.

gerbera317 # 2021.07.08. 07:48

úgy tudom, hogy a birtokbaadástól felelek csak a kötelezettségekért
Ezt rosszul tudod.
Milyen eljárásban, hol
Hát abban az eljárásban, amelyikben köteleztek a felújításra, annál a hatóságnál, aki kötelezett.
mire tudok hivatkozni?
Csakis arra, hogy az ingatlan nem áll a rendelkezésed alatt, onnan a te a törvény erejénél fogva ki vagy zárva, ezért méltányossági alapon haladékot kérsz a felújításra.
De ezeket te magad is leírtad, éppen az imént olvastam ezeket...

Portauprince # 2021.09.16. 20:54

Szép estét mindenkinek!

Egy elég komplikált ügyben szeretnék segítséget kérni. 2021. februárjában vettem árverésen egy ingatlant, melyet beköltözhetően bocsátottak árverésre. (A fizetésre halasztást kértem és kaptam is, majd a birtokbaadásra kérelmet terjesztettem be a végrehajtóhoz.) Az adós tulajdon- és a hasznonélvező vagyoni értékű joga is törlésre került.

Az ingatlan birtokbaadására a moratórium miatt eddig nem került sor, és áprilisig már nem is kerülhet sor (az eljárási határidők újraindulása után belecsúszunk a téli kilakoltatási moratóriumba is), de ha jön a vírus 28. hulláma is, akkor ráadásul erre bizonytalan ideig nem is lesz lehetőségünk.

A lakáshasználókkal szóban már történt egy megállapodás, miszerint ha még év vége előtt kiköltöznek, eltekintek a használati díjtól - az írásbeli megállapodásra már nem került sor, mert meggondolták magukat és most már - a megfogalmazásuk szerint - "lelépési díjat" kérnek. Vagyis fizessek, hogy menjenek. Azt mondták, hogy tudnának hová menni, de ha nem fizetek, akkor bent maradnak áprilisig, és még használati díjat se fogok tőlük kapni, ugyanis az egyikük nem, a másikuk pedig csak részmunkaidőben dolgozik.

A kérdésem a hosszú felvezető után az, hogy hogyan tudnám megkerülni őket.. Gondolom, hogy sokan inkább fizetnének, hogy megoldódjanak a gondjai, de én már elvből se. Sokan úgy gondolhatják, hogy nekem mint árverési vevőnek erkölcsileg vagy morálisan megkérdőjelezhető a jellemem, de ez nem így van. Február óta próbálok egyezkedni az adósokkal, és nem kopogtam rögtön használati díjért az ajtajukon, sőt, még csak az ingatlanhoz sem mentem oda - habár már május óta a tulajdonos vagyok - mert nem akartam őket kellemetlen helyzetbe hozni.

Arra gondoltam, hogy cserelakást ajánlok fel nekik, hátha kényelmetlennek találnák a költözéssel járó hercehurcát és meggondolják magukat.. De hiába próbáltam utánajárni a témának, nem találtam megfelelő információkat erről egy oldalon vagy jogszabályban sem. Csak a lakottan árverezett ingatlanoknál olvastam, hogy fel lehet ajánlani cserelakást. Viszont a mikéntjét sem ismerem. Bár gondolom nem kötelesek elfogadni a felajánlott ingatlant - ebben az esetben viszont ott vagyok, ahol a part szakad..

Aki vette az erőt, hogy ezt elolvassa, és esetleg van valami használható ötlete, kérem, hogy ossza meg velem, mert már eléggé magam alatt vagyok a hónapokon át tartó huzavona miatt.
Köszönöm, és további szép estét mindenkinek!