végrehajtótól árverésen vett ingatlan birtokbavétel


Mirk Gábor # 2015.09.05. 17:58

A Magyar Bírósági Végehajt Kar online árverésén vettem egy Tehermentesnek beköltözhetőnek hírdetett ingatlant, kifizettem a vételárat, kb 40-50 napja kaptam egy levelet a végrehajtótól, hogy jogerőre emelkedett. Probáltam birtokba venni, a régi tualaj külföldön, cuccai a lakásban, nem tudja mikor jön Magyarországra. aug. 4-én értesítettem a végrehajtót, hogy a birtokba vétel sikertelen volt. Többszöri kérésemre visszaigazolta a mailemat. Azóta nem történt semmi. Kérdésem, kötelezi valami a végrehajtót, hogy segítsen birtokba venni? Van-e neki kötelező határideje? Mit tehetek?
Válaszukat előre is köszönöm
mg


mg

Immaculata # 2015.09.05. 20:04

15 nap volt a határidő és kérni kellett volna írásban a végrehajtót, hogy adja birtokba.

Dr.Attika # 2015.09.06. 07:50

Ki kell kérni a földhivataltól egy hiteles tulajdoni lap másolatot, ami bizonyítja a tulajdonjogát. Ezt követően egy lakatossal felszerelkezve fel kell nyitni az ingatlant. Két tanú jelenlétében fel kell leltározni a bent található ingóságokat. Azokat egy külön helységbe kell elhelyezni, majd értesíteni kell a volt tulajdonost, hogy a felelős őrzés szabályai szerint 30 napig őrzi az ingóságokat. Azok a helyszínen átvehetők. Ezt követően lehet értékesíteni és a befolyt vételárból levonva a tárolási költséget felé el kell számolni.

matthiasi # 2015.09.06. 16:17

Ilyenek a magyar végre hajtók !

Thewreck (törölt felhasználó) # 2016.08.21. 06:05

Sziasztok,
Pontosan ugyan ebben a cibőben járok most én is.
A kérdésem az lenne, hogy a jogerőre emelkedéstől, mennyi időn belül sikerült birtokba venned és hogy? Ugyanis én akár hányszor beszéltem a végrehajtói irodával, mindig más és mást választ kaptam. Egyikük azt mondta, hogy két héten belül birtokba adják, de ez függ attól is, hogy épp mennyi a munkájuk, mennyire vannak leterhelve, de más alkalmakkor pedig azt a választ kaptam, hogy ez akár 60-90 napig is kitolódhat. Egyébként a ház az lakatlan.
Most akkor mitévő legyek? Számomra és családom számára sűrgős lenne a birtokba vétel.
Köszönöm előre is a válaszokat.

gerbera317 # 2016.08.21. 09:13

Ha az ingatlan lakatlan, akkor vedd birtokba, jelentsd be a végrehajtónak, hogy ez megtörtént, és hogy adja át neked az ingatlant.

Grave7 # 2016.08.21. 10:01

@Thewreck: 1994. évi LII. törvény 154/A. § (10)-(13) bekezdések.

Thewreck (törölt felhasználó) # 2016.08.21. 14:39

@gerbera317 Sajnos nem biztos, hogy így ilyen formán lehetséges annak ellenére, hogy lakatlan, ugyanis ha a lakóingatlanban ingóságok vannak, akkor azokat fel kell leltározni, jegyzőkönyvezni és harminc napig megőrizni, ha a volt tulajdonos esetleg jelentkezne érte.

@Grave7 Nem találom az általad jelzett paragrafusokat:
1994. évi LII. törvény 154/A. § (10)-(13)
Esetleg, ha be tudnád nekem linkelni, a örülnék. Köszi.

Grave7 # 2016.08.21. 16:15

@Thewreck: Lemaradt egy „I”.
1994. évi LIII. törvény 154/A. § (10)-(13) bekezdések.

Thewreck (törölt felhasználó) # 2016.08.22. 05:45

@Grave7
Megtaláltam. Köszönöm!

Vezo228 # 2016.10.29. 15:03

Üdvözletem!
A tisztelt hozzáértőktől szeretnék egy kis segítséget kérni:
Árverésen vásároltam egy ingatlanat.
A tulajdonos jó okkal feltételezhető, hogy egy másik címen él, ide nincs bejelentve. A lakást valaki más lakja, de beköltözhetően, tehermentesen vettem meg. A vh irodánál egy másik településen lévő cím van bejegyezve a tulajnak, amin a vh tárgyát képző ingatlan megöröklésénél lakott. Az oda érkező iratokat nem veszi át, a kézbesítési vélelem állt be idáig minden esetben. Sajnos jó okkal feltételezhető az is, hogy aki valójában lakja a lakást, az nem is tud arról, hogy tulajdonos váltás van folyamatban.

A jogerőre emelkedés várhatóan december végére esik majd.
A végrehajtó arról tájékoztatott, hogy december 1 és március 1 között nem adja birtokba, mert kilakoltatási moratórium van.
Ez akkor is vonatkozik, ha nem a tulajdonos lakja a lakást?


Üdv: Vezo228

gerbera317 # 2016.10.29. 17:59

154/A. § (1) Az adós és az adós jogán az ingatlanban lakó személyek az árveréstől számított 30. napig (...) kötelesek az ingatlant ingóságaiktól kiürítve elhagyni, és biztosítani, hogy a végrehajtó átadja azt az árverési vevőnek.
Akárki is lakik ott, az adós jogán lakik ott.
(12)A végrehajtó az árverési vevő kérelmére - szükség esetén rendőrség közreműködésével - akkor intézkedik az ingatlan kiürítése iránt a 182. § és a 182/A. § megfelelő alkalmazásával, ha a (11) bekezdés szerint a jegyző részére megküldött tájékoztatástól 60 nap eltelt.
*182/A. § (1) A végrehajtó a lakóingatlan kiürítésének foganatosítását a december 1-jétől március 1-jéig terjedő időszakot követő időszakra halasztja el, ha a kötelezett magánszemély. *

Egész' véletlenül, nem ugyanezt adtam közre két nappal ezelőtt egy szomszédos topikban??? Jó-jó, akkor mást vastagítottam ki a szövegben, de akkor is...

Vezo228 # 2016.10.29. 18:50

Köszönöm a választ!
Első körben bocs az ismétlésért, de kifejezetten örültem, hogy egyáltalán szorosan idevágó topikot találtam. :)
Nem tudom, hogy hol írtad le amit ismét közre adtál, de köszönöm!

A válaszra koncentrálva, tehát akkor kár a gőzért, március 1 előtt nem léphetek birtokba, csak, ha csoda történik és a tulaj birtokba enged.
Jól értem?


Üdv: Vezo228

Éva71 # 2016.10.30. 08:53

Segítség kérés!
Tisztelt Fórumozók!
Tavaly vettem egy ingatlant,amit most"sikerült"eladnom.Az ingatlan eladását ua.az ingatlaniroda vállalta,aki a vételnél is segített.Maradéktalanul meg volt a bizalom.A vevőnek saját ügyvédje készítette az adásvételi szerződést.Többször átbeszéltük az ingatlanossal,hogy legyenek a dolgok megfogalmazva,így nem gondoltam volna,hogy esetleg nekem is át kellene nézetnem egy ügyvéddel.Nincsenek előítéleteim,talán ez hiba,de most tudtam meg,hogy a vevő múltja nem igazán makulátlan.Aztán jött egy "bogár"a fülbe,hogy esetleg az adásvételi szerződés is tartogat buktatókat.A vevőnek annyi kérése volt,hogy az átutalás előtt 2-3 munkanappal had költözzenek be,mert csak így tudják megoldani azt,hogy arra a 2-3 napra ne kelljen máshova költözniük.Ez az adásvételiben is szerepel birtokba vétel címen.Teljesen kétségbe vagyok esve,hogy mi van,ha visszaélnek a jóindulatommal?Birtokbavételi jegyzőkönyvet gondolom akkor kell aláírni,ha átadom a kulcsot.Értem én,hogy az ingatlan nem kerül majd a nevükre addig,amíg nem fizetnek,de birtokolhatják,vagyis kirakni nem fogom tudni őket.Mit tudok tenni,hogy kivédjem a buktatókat.Ha elállok az eladástól,akkor bukok kb.1,8 milliót.Bár most kétségbeesésemben még ezt is bevállalnám.Ráadásul tavaly az ingatlant a fiam nevére vettük,tehát az Ő neve alatt fut minden.Kérem,ha valaki tud megnyugtató választ írni,tegye meg.Nagyon köszönöm!

gerbera317 # 2016.10.30. 09:46

Ez nem árverési téma, de még csak nem is végrehajtási. Ugye Megkérdezed a megfelelő topikban is?

Éva71 # 2016.10.30. 12:24

Bocsánat,nem igazán tudtam hova rakni a témát!

Cini88 # 2017.01.11. 16:55

Tisztelt fórumozók!

Segítséget szeretnék kérni, 2016.09.08-án árverés útján vettem egy ingatlant. Már ki is van fizetve fele kp fele hitel. Közben érkezett egy végrehajtási fellebbezés a volt tulajtól.
Ezt a bíróság elutasította 2016.10.07-én.
Azóta várom a jogerőre emelkedést. Sokmindent olvastam már a neten valahol 15 napot írtak valahol meg 30 napot és 60 napot. Benne áll a pénz a végrehajtónál is.
Se levelet nem kaptam még, se telefonon nem tudnak semmi egyebet mondani. Pedig minden héten hívom a végrehajtót. Meddig tud ez még húzódni?
Mikor tudok már odamenni az ingatlanhoz valamit is csinálni?
Esetleg az átadás ilyenkor hogy van? Nem laknak benne, ott áll már minimum 3 éve vagy több ideje.

Válaszokat előre is köszönöm!!!!!!!

Lakat1 # 2021.01.07. 09:03

Üdvözlöm a fórum résztvevőit!
8 éve albérletbe kényszerültem, de 2020. 12.08-án árverésen sikerült megvásárolnom egy ingatlant. Az árverési jegyzőkönyv aláírása december 15-én megtörtént, valamint a teljes vételárat kifizettem december 18-án.
Mikortól kérhetem a végrehajtótól az ingatlan birtokba adását?
Személyesen, vagy levélben kell kérnem a birtokbaadást?
Ha levélben, akkor mit kell tartalmaznia a kérelemnek? Tudom, most kilakoltatási moratórium van érvényben, de az egyes igazságügyi törvények módosításáról szóló 2020. évi XCII törvény 59.§-ban foglaltak alapján, a bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény 300/A.§-a 2020. július 16. óta kiegészült azzal, hogy kilakoltatásnak az ingatlan olyan birtokba adása vagy kiürítése minősül, amelynél rendőri intézkedésre kerül sor. Ez alapján, a rendőri közreműködés hiányában, a végrehajtó lakáskiürítési cselekménye nem minősül kilakoltatásnak.
Nagyon szabadulnék már a nem olcsó albérletemből és tapasztalatból mondom, hogy az árverezett is jobban ár, ha minél hamarabb hozzá jut a vételárból fennmaradó 10 millió Ft körüli összeghez.
Előre is köszönöm az építő jellegű tanácsokat!

Lakat1 # 2021.01.07. 09:08

Annyit kifelejtettem, hogy az árverési kiírásban költözhetőként volt megjelölve az ingatlan, de amikor a múlt héten arra jártam, akkor fény szűrődött ki az egyik ablakon.

gerbera317 # 2021.01.07. 09:41

A másik topikban megkaptad a választ.
az árverési kiírásban költözhetőként volt megjelölve az ingatlan
Ha ide írsz, akkor ne változtass a tényálláson! Az árverési hirdetményben a "BEköltöhzető" kifejezés szerepelt!

Wiktor_91 # 2021.02.09. 17:41

Sziasztok, remélem ebbe a topicba tartozik a kérdésem. nem nagyon találtam a fórumban sehol ezt a kérdést.
Szóval: Van egy Ingatlan árverés amit megnyertem. Mostantól 30 napja van kiköltöznie az adósnak. Ha nem költözik ki, akkor kérhetem a végrehajtót, hogy intézkedjen. Eddig tiszta.

Na de honnan tudom, hogy kiköltözött-e vagy sem?

Messze lakok az ingatlantól, így nem tudom minden nap megnézni. Egyébként is amikor nincsenek otthon, akkor is úgy néz ki, mintha lakatlan lenne. Kinek mi a tapasztalata? Hogy derült ki? Van olyan forgatókönyv, hogy az adót átadja a kulcsokat a végrehajtónak 30 napon belül?

Köszönöm előre is a válaszokat.

gerbera317 # 2021.02.09. 18:48

Van olyan forgatókönyv, hogy az adót átadja a kulcsokat a végrehajtónak 30 napon belül?
Van, persze: 154/A. § (1) Az adós és az adós jogán az ingatlanban lakó személyek - a (3) és (4) bekezdésben foglalt kivétellel - az árveréstől számított 30. napig, ha a végrehajtó ennél hosszabb határidőt adott a vételár megfizetésére, eddig az időpontig, jogorvoslat előterjesztése esetén pedig az erről szóló határozat rendelkezése szerint a határozat jogerőre emelkedésétől számított 15. napig kötelesek az ingatlant ingóságaiktól kiürítve elhagyni, és biztosítani, hogy a végrehajtó átadja azt az árverési vevőnek. Látszik a "forgatókönyvön", hogy elég nagy szabadságot enged a dramaturgnak, de magának a rendezőnek is. De tény, hogy az alapkoncepció az, hogy a főripacs és sleppje 30 napon belül "balra el", de nem angolosan, hanem dallal búcsúzik a rendezőtől, amiért cserébe még külön gázsi is megilleti. Ha viszont nem énekel a rendezőnek, akkor a gázsit bukja, és az ügyelő is csak abból veszi észre a távozást, hogy a hisztérika tapsol. Azonban, ha a hisztérika, fütyül, abból lehet tudni, hogy a ripacs mégiscsak maradt.
Na de komolyra fordítva a szót: Ha nem tudod ellenőrizni, hogy az adós elment-e, akkor bejelented, hogy nem ment el. Pont. Aztán legfeljebb kiderülhet utóbb, hogy mégiscsak elment. Nos?

Kogeza # 2021.02.09. 18:52

Wiktor

Egyszer, ha arra jársz, kopogj/csengess be, hátha ott lakik valqki, és megbeszélhetitek, hajlandó-e önként birtokba adni neked az ingatlant.

Ha nemleges választ ad, vagy nincs senki az ingatlanban, nem vagy köteles kutatni az adóst, egyszerűen a határidő lejártát követően kérd a végrehajtótól a birtokba adást.

Alapvetően az adósnak kell ilyenkor aktivitást mutatnia, és felvenni a kapcsolatot a vevővel.

gerbera317 # 2021.02.09. 19:00

Alapvetően az adósnak kell ilyenkor aktivitást mutatnia
Ezzel nem tudok egyetérteni. Egy kényszereljárásban nem annak kell aktívnak lennie, akit kényszerítenek. Hanem annak, akinek érdeke fűződik a kényszer alkalmazásához. Ez pedig nem más, mint a vevő.

szni # 2021.03.08. 19:17

Üdvözlök Mindenkit!

Segítséget/tanácsot szeretnék kérni, mert teljesen kétségbeestem. Éltetem első árverezésének eredményeképp 2020 decemberében megnyertem egy budapesti ingatlant, a vételárat megfizettem, az árverési jegyzőkönyvet 2020.12.16.-án írtam alá. A hölgy a végrehajtói irodában arról tájékoztatott, hogy ezzel az eredetivel megegyező hiteles másolattal, amit a jegyzőkönyvről kaptam, még ne zaklassam a bentlakót, majd ha megérkezett a jogerőre emelkedett eredeti példány. Ha tudok vele beszélni és átadja az ingatlant, értesítsem a végrehajtói irodát. Ha nem, akkor kérjem a végrehajtói birtokba adást. A papírt telefonálgatások hada után, február második hetében kaptam meg. Keltezése 2021.02.04.) Szinte azonnal kértem a végrehajtói birtokba adást (2021.02.12.), mivel láttam, hogy én nem tudok bejutni a lakásba se papírral, se anélkül, mivel ott nem lakik senki...Ma azonban (2021.03.08.) levelet kaptam a végrehajtótól, hogy mivel január 31.-ig kellett volna kérnem ezt és letelt a határidő, elutasítja a birtokba adást...Kérdésem az lenne, hogy ilyen esetben, hogyan vehetem birtokba az ingatlant?
Köszönöm előre is a segítséget/tanácsot.
Üdv,