Közös tulajdon megszüntetése.


Kovács_Béla_Sándor # 2010.12.06. 11:17
  1. Nem kell külön bejelenteni. Amikor a földhivatalhoz benyújtottad a kérelmet, az egyben az illetékelésre bejelentés is volt.
  2. Szerintem ebben teljesen el vagy tévedve; egyszerűen nem értem, hogyan jön a vételár és a hatóság értékbecslése egy képletbe. Az illetéket a hatóság által megállapított alapra vetik ki. (A különbözetről akkor lehet szó, ha egy éven belül eladtál egy másik ingatlant.)
  3. Itt már a kérdést sem értem. Lehetne egyszerűen, magyarul?
  4. Nem. A 7 millióra kellett volna - de ez ellen inkább ne fellebbez.
Dreesz83 # 2010.12.06. 08:42

Sziasztok!
A visszterhes vagyonszerzési illeték közös tulajdon megszüntetésével (válás) kapcsolatos kérdésem lenne.

Vagyonközösség megszüntetéséről szóló okirat szerint 2007. májusától külön éltünk és a házastárs lemond a lakás ½ tulajdonjogáról a javamra az alábbiak szerint:

1.Tulajdonjog megváltási ár (készpénz):2.600.000 Ft
2.Az átvállalt tartozások összege 5.200.000 Ft, ami a következőből áll:

  • lakáshitel tőketartozás 2007. májusában:7.000.000 Ft
  • megelőlegező kölcsön tőke visszafizetése: 2.400.000 Ft
  • megelőlegező kölcsön kamat visszafizetése:600.000 Ft
  • adóvisszatérítési támogatás visszafizetése: 400.000 Ft

Összesen: 10.400.000 Ft ennek ½ -e: 5.200.0000
Összességében a lakás 50% tulajdonjogának megszerzése 7.800.000 Ft-ba került.
Az APEH 14.000.000 Ft-ban állapította meg az ingatlan piaci értékét. Az illeték törvény 25. § (1) bekezdése szerint a vagyonszerzési illetéket az értékkülönbözet alapulvételével kell kiszabni.
A vagyonközösség megszüntetéséről szóló okirat kelte: 2008. augusztus
Válás jogerőre emelkedése: 2009.február
Ingatlan 1/1 tulajdonjogának bejegyzése a tulajdonlap szerint: 2010.04.30.

1.Mikor jelentkezik bejelentési kötelezettségem? (Mulasztási bírságot milyen időszakra számolhatnak?)

2.Esetemben az illeték 7.000.000-7.800.000= -800.000 Ft és ezután kell a 2%-ot illetékként befizetni?

3.Az átvállalt tartozások közt van olyan tétel amit nem lehet ellentételezni a piaci árral szemben?

4.Az APEH a 2.600.000 Ft-ra vetítette a 2 és 4%-os illetékbefizetési kötelezettséget, jogos ez?

Köszönöm előre is!

MajorDomus # 2010.11.16. 21:39

bocs keverem s ket topicot
a bank engedélye a hitelt kiváltó hitel esetén kell érteni , itt az államkincstár dönti el hogy atvihető e

Vivi81 # 2010.11.16. 19:25

Mihez kell a bank engedélye? A bank dönt a szoc.pol.-ról is?

MajorDomus # 2010.11.16. 18:02

Gazda nelkul csináltatok s számadast. Ahhoz a bank engedélye is kell, amit vagy megad vagy nem.
Errol ti nem köthettek szerzodest.

MajorDomus # 2010.11.16. 18:01

Gazda nelkul csináltatok s számadast. Ahhoz a bank engedélye is kell, amit vagy megad vagy nem.
Errol ti nem köthettek szerzodest.

Vivi81 # 2010.11.16. 16:09

Kedves Fórumozók

Férjemmel elváltunk , a közös tulajdont megegyezéssel megosztottuk, közjegyző előtt írt szerződéssel. Abban egyeztünk meg, hogy jövő év végéig kifizetem x összeggel, és az esetlegesen visszafizetendő szoc.pol. kedvezményt én fizetem vissza, de ő ígéretet tesz , hogy továbbviszi másik ingatlanra. Ez a magyar jogban mit jelent? Kötelezhető rá, ha tényleg lesz másik ingatlana,hogy átvezettesse rá, mert akkor ugye nem kellene visszafizetnem, de ahogy most a kapcsolatunk áll, nem hiszem , hogy együtt fog működni, már csak azért sem, mert ő azt hiszi, hogy ezt a pénzt a kezébe kell adnom, vagy a Mák adja neki újra oda , de ez nem így van , csak tovább lehet vinni másik ingatlanra, hogy ne kelljen visszafizetni.

Köszönöm előre is a segítséget

Kovács_Béla_Sándor # 2010.11.16. 10:03

Kérsz birtokvédelmet a jegyzőtől. (Ha nincs határozat a kizárólagos lakáshasználatról, akkor világosítsd fel az asszonyt, hogy sokkal jobban jár, ha nem akadékoskodik, különben visszaköltözöl, illetve ha azt is akadályozza, akkor használati díjat követelsz.)

Mellesleg mintha egy kicsit korai lenne a kérdés. Meg se fogant még az a gyerek, nem hogy a káposztáskő ráesett volna...

zMarczi # 2010.11.16. 08:05

Kedves Fórumozók!
Válófélben vagyok, a közös lakásunkat elhagyni kényszerülök. (albérletbe költözöm) A házastársam nem tud kifizetni az ingatlanból és én sem őt, ezért a lakás továbbra is közös tulajdonban marad. Nagykorú gyerekeimet azonban rendszeresen meg szeretném látogatni. Félő, hogy volt házastársam ezt akadályozni fogja, akár a bírósági végzés ellenére is, pl. lecseréli a zárat, stb. Megteheti-e ezt? Milyen jogi szankciók súlythatják, ha saját tulajdonomba nem enged belépni, elvégre a lakás az enyém is.
Előre is köszönöm a válaszokat.

zMarczi # 2010.11.16. 08:05

Kedves Fórumozók!
Válófélben vagyok, a közös lakásunkat elhagyni kényszerülök. (albérletbe költözöm) A házastársam nem tud kifizetni az ingatlanból és én sem őt, ezért a lakás továbbra is közös tulajdonban marad. Nagykorú gyerekeimet azonban rendszeresen meg szeretném látogatni. Félő, hogy volt házastársam ezt akadályozni fogja, akár a bírósági végzés ellenére is, pl. lecseréli a zárat, stb. Megteheti-e ezt? Milyen jogi szankciók súlythatják, ha saját tulajdonomba nem enged belépni, elvégre a lakás az enyém is.
Előre is köszönöm a válaszokat.

berry38 # 2010.08.18. 17:15

nanemaa,köszönöm a válaszodat!

nanemaaa # 2010.08.18. 07:14

Alapvetően az építésügyi hatóság hatáskörébe tartozik.
Az építésügyi hatóság lényegében regionális szerv, e hatáskört a külön jogszabály szerint kijelölt jegyzők látják el.
Adott esetben a válasz igen, a jegyző ezt megteheti.
Az "építtetők sorából törlés" valójában jogutódlás, amit a feleség bejelentése alapján folytattak le. A jogutódlási kérelem ügyében az építési hatóságnak azt kell vizsgálnia, hogy a jogutódlást kérő megfelelő építési jogosultsággal rendelkezik-e.

Egyebekben az építési törvény értelmében az építésügyi hatóság engedélye az engedélyezett építési munkával kapcsolatos polgári jogi igényt nem dönti el.

berry38 # 2010.08.18. 06:48

Kedves Kovács Béla Sándor!

Röviden vázolom az esetet.Férj-feleség,együtt építkeztek,a feleség tulajdonában van a telek,de magát az épületet együtt kezdik el a férjel.Az építési engedélyen és a tervrajzokon szerepel a férj mint építettő az asszonnyal együtt.Elválnak.A férjnek elszámolási igénye lenne a közösen elkezdett ingatlanba fektetett pénze miatt(válóperi jegyzőkönyvbe beleveszik),megegyeznek,hogy peren kívül rendezik,de nem történik meg.Érkezik egy végzés a polgármesteri hívatal jegyzőjétől,hogy a volt feleség kérésére erre az ingatlanra az építtetői nyílvántartásból törlik a volt férjet és az időközben lejárt építési engedélyt újra kiadják,de már csak a volt asszony nevére.Ezért kérdezem azt,hogy a jegyző hatáskörébe tartozik-e ez?

Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.17. 18:32

Mi az az építtetői törlés?

berry38 # 2010.08.17. 18:17

Tisztelt Mindenki!

Arra a kérdésre szerertnék választ kapni,hogy építetői törlést kinek van joga megtenni.A polgármesteri hívatal jegyzőjének ez hatáskörébe tartozik?Beleegyezésemen kívül megtehetik?

Köszönettel

nandy # 2010.08.13. 09:49

Ha a házat már meghirdettétek, és nincs érdeklődő, akkor azon a bíróság sem fog tudni segíteni.
Próbáljátok meg csökkenteni az eladási árat, hátha úgy sikerül.
Az ex-ed helyett kifizetett törlesztőrészleteket kérheted tőle.

manocs.ka # 2010.08.12. 16:08

Tisztelt Fórumozók!
Tanácsot szeretnék kérni a következő ügyben.
Házasságunk felbontását 2010. februárjában mondta ki a bíróság, a közös kiskorú gyermek nálam került elhelyezésre, a nagykorú apjával maradt. Van egy 50-50 %-ban közös tulajdonú házunk, ami váláskor peren kívüli megegyezéssel szerepelt a végzésben. A bíróság megosztotta a lakáshasználatot, ám apukával agresszív, verekedős viselkedése miatt együtt élni lehetetlen, ezért a kiskorúval elköltöztem. Munkanélküli vagyok, tehát exem részét megváltani nem tudom, neki bár van munkája, eszébe sincs engem kifizetni a házból. A házban hónapok óta ő lakik, én albérletbe húzódtam a gyermekemmel. A házat meghirdettük, de érdeklődő nem jelentkezik. Mivel más megoldás a helyzet rendezésére nem látszik, ezért a bírósághoz szeretnék fordulni, hogy szüntessék meg ők a tulajdonközösséget. Szeretném tudni, hogyan néz ki egy ilyen beadvány, mit kell feltétlenül tartalmaznia, és milyen költségekre számíthatok a folyamat során. Mivel 500 km-re költöztem exemtől, és útiköltségre nem futja, fontos lenne tudnom, ilyen esetekben írnak-e ki tárgyalást, el kell-e oda utaznom tárgyalásra, vagy megy a személyes jelenlétem nélkül is.
A közös házunkat közös hitel is terheli, amit kb 7-8 éve vettünk fel. A kezdetektől folyamatosan az én számlámról történik a törlesztőrészlet leemelése. A bírósági végzés szerint életközösségünk 2007. novemberében megszünt, azóta egyedül fizetem a hiteltörlesztést, ő nem járul hozzá. Be tudom-e hajtani rajta a törlesztő részlet felét 2007. novemberéig visszamenőleg, akár a ház ráeső 50%-ából, eladás vagy árverés esetén? Mit tehetek?
A választ előre is köszönöm.
üdv:manocs.ka

Helga1 # 2010.08.09. 13:33

mitya1973!Én hasonló dolgon vagyok túl.Én jöttem el a gyerekkel,ezért kifizette nekem a szoc.polt,mert még nem lehetett eladni a házat.Ügyvédnél közöstulajdont megszüntető papírt csináltunk,itt aláírta azt,hogy ő felel a további kölcsönért.Mert itt is én vagyok az adóstárs,ő pedig az adós.Esze ágában sincs az adóstársi jogviszonyomba mást beléptetni,mert úgysem menne el neki senki.Én voltam ügyvédnél ezzel kapcsolatban,hogy mennyire véd ez a papír,és az a helyzet,hogy ha nem fizeti vonják a fizetéséből.Ha nem tudják vonni,akkor tőlem is vonni fogják,de úgy hogy nekem be kell mennem 1közjegyzőhöz és a közöstulajdon megszüntető papír alapján perelem vissza tőle folyamatosan a pénzemet.Én ennyit tudok neked mondani.

Helga1 # 2010.08.09. 13:20

nandy!Köszönöm a tanácsát.A helyzet az,hogy én már voltam ügyvédnél,de kíváncsi vagyok az önök véleményére is.Az ügyvéd azt mondta,hogy mivel aláírta azt a papírt,hogy semmilyen további követelése nincs,ez azt jelenti,hogy a másnap érkező pl.villanyszámlához sincs már semmi közöm.Amúgy is olyan ügyvédi levelet küldött nekem,amely úgy volt aláírva,hogy hiányzott az ügyvédnő neve elött a Dr. ,pedig kötelező lenne így használni a nevét.Illetve pecsét hiányos volt a papír.Így könnyen meglehet,hogy nem az ügyvédnő írta.Ez a véleménye az én általam megnézett ügyvéd szerint is.Úgyhogy ez valószínű,hogy csak ijesztgetés,hátha kifizetem helyette.

nandy # 2010.08.08. 20:23

Nem kérhetsz használati díjat...
Ha nem tudtok megegyezni, végső esetben bíróság előtt kérheted a közös tulajdon megszűntetését, akár kényszerárverés is lehet a vége. De az sokba fog kerülni, szóval jó lenne megegyezni.

gedabobi # 2010.08.08. 11:15

Üdvözlöm!
A problémám a következő. 50- 50%-ba van a tulajdonunkban a testvéremmel egy ingatlan. 8 éve nem tartózkodom az ingatlanba. Az értékének a 75%-át ajánlom neki, én pedig csupán a 25%-ára tartanék igényt. De ő nem igazán tud kifizetni, az én ajánlatomat nem fogadja el.
Kérdésem:
Visszamenőleg megillet-e engem használati díj? Amiért ők használják az én részemet is.
Milyen lehetőségeim vannak,ha nem szeretnének kifizetni, és semmilyen megoldás nem tetszik nekik?

Válaszát előre is köszönöm

nandy # 2010.08.08. 10:39

Ha az exed ügyvédhez fordult, célszerű lenne követni a példáját...

Helga1 # 2010.08.06. 17:24

Tanácsot szeretnék kérni.Tavaly novemberben elköltöztem az exemtől a közös tulajdonú lakásból(1/2,1/2).Decemberben közöstulajdont megszüntetve ügyvédnél kifizetett,és kijelentette(aláírta),hogy mint vevő az eladóval szemben semmilyen további követelése nincs.Erre fel most munkahelyi ügyvéddel küldetett nekem 1 levelet,hogy fizessem ki azt a tartozást(hátralékot),amit a lakásszövetkezett állapított meg a tavalyi évre,és még mellette azt is,hogy januárban kikötötték neki a villanyt,és persze ezt is fizessem ki neki.Én úgy tudom,hogy mivel aláírta,hogy nincs semmilyen követelése,ez azt jelenti,hogy rezsi költségeket sem tud már rám terhelni.Ja amúgy az egész hátralékot velem akarja kifizettetni,még az sem jutott eszébe,hogy esetleg a fele őt is illeti.Köszönöm előre is a válaszukat.

MajorDomus # 2010.07.22. 22:02

Szerintem celszerű csaladi tanacsot ősszehivni,s megvitatni a dolgot. Az 1/4-ed rēszt ha nem tudjak kifizetni, akkor abban az ērtêkben adjanak neked nagyobb tulajdonreszt a masik házbol. A fele ugyis a tied. Ha nagyon nem akarnak egyezkedni, akkor az 50 %-os hazadba kőltőzz be! A ptk szerint minden tulajdonos jogosult az ingatlant hasznalni. Te is. A baj csak az, hogy amig a haszonelvező ēl addig ő dőnti el ki lakhat a lakasban.
Neked meg nincs annyi penzed hogy kivasarold a tulajokat.
javasolnam ami olcsobb, fordulj egy űgyvedhez,

Kovács_Béla_Sándor # 2010.07.22. 06:18

Major ne bohóckodj! Nem jár neki "többlethasználati díj".