Szocpol kérdés


Betty! # 2014.02.25. 08:35

Tisztelt Jogi Fórum!

Azt szeretném kérdezni, hogy igényelhetek-e szocpolt, ha a nevemen van lakástulajdon rész (50%), amit adásvételi útján írattak rám haszonélvezeti joggal, jelenleg is benne lakik a haszonélvező.
Ha nem, akkor megoldás lehet-e ha a tulajdonrészből elajándékozok 5%-ot, így kisebbségi tulajdonos leszek (45%), vagy az egész résznek le kell kerülni a nevemről?
A többi kritériumnak megfelelünk.

Segítségét előre is köszönöm.

Wildmann # 2014.02.24. 18:55

sista71

Sorry, de csak új lakásra lehet igényelni.

256/2011. (XII. 6.) Korm. rendelet:
2. A lakásépítési támogatás igénybevételének feltételei

2. § (1) Az e rendeletben meghatározott feltételekkel a központi költségvetésből vissza nem térítendő állami támogatás (a továbbiakban: lakásépítési támogatás) vehető igénybe a Magyarország területén 2010. január 1-jét követően kiadott

  1. építési engedéllyel rendelkező új lakás építéséhez, vagy

b)5 a kérelem benyújtásának időpontjában használatbavételi engedéllyel vagy a használatbavétel tudomásulvételét igazoló hatósági bizonyítvánnyal rendelkező új lakás vásárlásához,
amennyiben építés esetén az általános forgalmi adó nélkül, a lakóépület teljes nettó alapterületére számított, egy négyzetméterre jutó bekerülési költség vagy vásárlás esetén az általános forgalmi adó és telekár nélkül meghatározott, a lakás teljes nettó alapterületére számított, egy négyzetméterre jutó vételár nem haladja meg a 300 000 Ft-ot, alacsony energiafogyasztású lakás esetében a 350 000 Ft-ot.

Wildmann # 2014.02.24. 18:49

Nita32

Van egy rossz hírem. Szoc.pol mindig is csak saját ingatlanra járt. Szülői házra nem. Több sebből is vérzik amit leírtál, de ez elég ahhoz, hogy nem jár a szoc.pol.

sista71 # 2014.02.22. 19:37

Tisztelt Jogi Fórum!

Szocpolt szeretnénk felvenni használt ingatlanra amit meg szeretnénk venni (ikerház) 42 éves vagyok és van már két gyermekünk. Van egy fél lakásom ami örökölés miatt lett az enyém és haszonélvezettel van terhelve apukámé a másik fele és ő ott is lakik az ővé a haszonélvezet. Érdeklődni szeretnék, hogy jár-e a szocpol. Válaszukat előre is nagyon köszönöm.

Nita32 # 2014.02.21. 08:12

Tisztelt Jogi Fórum!

2014 május 31-re várom első babám születését.
Az iskola befejeztével szinte rögtön teherbe estem így nem volt bejelentett munkahelyem. Párom jelenleg munkanélküli. Nem vagyunk összeházasodva! Nincs saját ingatlanunk, a szülői házat szeretnénk korszerűsíteni. Kérdésem az lenne, hogy igényelhetünk e szocpolt ebben az esetben, úgy hogy hitelt nem szeretnénk (és nem is tudnánk) igényelni?
Válaszukat köszönöm!

csucsika1991 # 2014.02.02. 19:11

Kedves Jogi fórum!

A szocpollal kapcsolatban vilna nekem egy kérdeésem.
2012 december 15,-e környékén vásároltunk egy másfél szobás parasztházat ami ez év decemberében lesz kifizetve. A szerződés úgy szól hogy az eladónak fizetjük a házat, így semmi féle hitelt nem vettünk igénybe. Férjem az éven 37. életévét tölti be. Folyamatos munkaviszonnyal rendelkezik 13 éve. Én 23 éves vagyok. Gyesen. Jelenleg egy gyermekünk van de szeretnénk mihamarabb még eggyet vagy kettőt. Férjem bar listán szerepel még egy évig. A ház adatai szerint 150 nm de ebből a használható kb 70 nm. A ház egy régi parasztház amit szeretnénk felujjitani. A tervrajzon szereplő 70 nm feletti rész az össze van omolva ezt szeretnénk lehúzatni és helyére még egy nagy szobát építeni így kb 120 nm lenne a lakás fürdőszobával mindennel ellátva. Az volna a kérdésem hogy ilyen feltételek mellett igénybe vehetünk e bármien szocpol vagy esetleg fél szocpol támogatást. Akár építésre akár vásárlásra.

Csillag83 # 2014.01.21. 10:58

Nagyon szépen köszönöm a gyors válaszukat.:)

lewho # 2014.01.21. 07:26

1, Nem (főszabályként nem lehet lakásod, de van kivétel. A miben most laksz, milyen jogcímen szerezted?)
2,Csak új építésűre jár.
3-4,Igen, min 60m2. Ha kevesebb, nem jár.
5, igen, megelőlegező kölcsön formájában
6, az a lakástól függ

256/2011 Korm rendelet

4. § (1) A lakásépítési támogatás összege - a 2. § (3) bekezdés a) pontja szerinti meglévő és a 2. § (3) bekezdés b) pontja szerinti vállalt gyermekeket együttesen számítva, ide nem értve azon gyermeket, aki után az egyéb lakáscélú állami támogatásokról szóló jogszabályok szerint vissza nem térítendő lakáscélú állami támogatást már igénybevettek -

  1. két gyermek esetén, amennyiben az épített vagy vásárolt lakás hasznos alapterülete

aa) legalább 60 m2, de nem haladja meg a 75 m2-t, 800 000 Ft,
ab) 75 m2-t meghaladja, de nem haladja meg a 90 m2-t, 1 000 000 Ft,
ac) 90 m2-t meghaladja, 1 300 000 Ft,

  1. három gyermek esetén, amennyiben az épített vagy vásárolt lakás hasznos alapterülete

ba) legalább 70 m2, de nem haladja meg a 85 m2-t, 1 200 000 Ft,
bb) 85 m2-t meghaladja, de nem haladja meg a 100 m2-t, 1 500 000 Ft,
bc) 100 m2-t meghaladja, 2 000 000 Ft,

  1. négy vagy annál több gyermek esetén, amennyiben az épített vagy vásárolt lakás hasznos alapterülete

ca) legalább 80 m2, de nem haladja meg a 95 m2-t, 1 600 000 Ft,
cb) 95 m2-t meghaladja, de nem haladja meg a 110 m2-t, 2 000 000 Ft,
cc) 110 m2-t meghaladja, 2 500 000 Ft.
(2) Az (1) bekezdés alapján meghatározott lakásépítési támogatás összegét

  1. A (energiatakarékos) energetikai minősítési osztályú lakás esetén 1,1-es,
  2. A+ (fokozottan energiatakarékos) energetikai minősítési osztályú lakás esetén 1,2-es, vagy
  3. alacsony energiafogyasztású lakás esetén 1,3-as

szorzószám alkalmazásával kell megállapítani.

Csillag83 # 2014.01.20. 19:56

Tisztelt Fórum!

A szocpollal kapcsolatosan szeretnék kérdezni,ami 2014-re vonatkozik már.

A férjemmel saját lakásunk van és már van egy kis lányunk.Két gyereket szeretnénk,30-35 évesek vagyunk,tehát két gyerekre szeretnénk felvenni a szocpolt,ha lehetséges.A saját lakásunkat egy Új építésű társasházi lakásra szeretnénk lecserélni,de ezek a lakások 54 m2 illetve 58 nm2.

Kérdéseim a következők:
1.Ha van saját lakásunk igény bevehető a szocpol?/eddig még nem vettük igénybe
2.Új építésű vagy esetleg használtra is?
3.Ha új építésű akkor min. 60 nm2 kell lennie a lakásnak?
4.Ha nincs 60 nm2 a lakás akkor már nem is igényelhetjük meg a szocpolt?
5.Ha csak 1 gyermekünk van,de tervben 2 gyermek,akkor már fel lehet venni előre is gyermek után a szocpolt?
6.Két gyermek után mennyi szocpol vehető igénybe?

Előre is köszönöm a válaszukat.

Timsz # 2013.11.10. 19:59

T. Fórum!

A szocpollal kapcsolatban nem értek valamit, idézem:

"vagy
a lakás több mint két éve öröklés vagy ajándékozás jogcímén, haszonélvezettel terhelten került a tulajdonukba és a haszonélvező a lakásában lakik."

Most az én nevemen lévő lakásban élünk az élettársammal, a közös fiúnkkal és édesanyámmal, aki haszonélvező lett, amikor anno ezt a nevemre irattuk.

Szeretnénk még egy gyereket, de előtte különköltöznénk a mostani lakásunk árából két külön házba/lakásba. Ehhez szeretnénk szocpolt, de nem tudom, hogy jól értelmezem-e a fenti idézetet? Röviden nekem jár vagy sem?

Köszönöm.

tusibaldi # 2013.10.29. 18:27

lewho

Köszönöm a választ, de már ott is jártam. Az Államkincstárnál csak akkor tudnak segíteni, ha a bank átadja nekik a követelést behajtásra (A ti kamatkövetelésetek, hajtsátok be ti! alapon), amire minden banknak megvan a lehetősége, viszont a miénk mégsem élt vele.

lewho # 2013.10.29. 08:28

tusibaldi

Menj be a kincstárhoz, ott tudnak segíteni.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2013.10.29. 07:49

kovacs.aniko87

Nincs következő. Ez egy állami támogatás, azért húzták meg így a kört, mert ennyire van az államnak pénze.

tusibaldi # 2013.10.28. 16:09

Tisztelt Fórum!

Az alábbiakban szeretnék segítséget kérni:
Férjemmel 2005-ben lakásvásárlási hitelt vettünk fel, megelőlegező szocpollal, két gyermek vállalásával. Első gyermekünk még 2005-ben (a közjegyzői okirat aláírása után másfél hónappal), a második 2008-ban született. Mindkét esetben eleget tettünk a bejelentési kötelezettségnek. Idén februárban a bank felszólított, hogy jelentsük be, amennyiben a gyermekek megszülettek. Kiderült, hogy első gyermekünk, azaz a 8 évvel ezelőtti bejelentés a bank rendszerében nem szerepel, ezért 853.000,- Ft kamat megfizetésére köteleztek bennünket. Ezt mi nem ismertük el, hiszen az akkori ügyintézőnk irodájában, ő előtte töltöttem ki az általa adott bejelentő lapot és azt a férjemmel mindketten aláírtuk, az ügyintéző pedig lemásolta a születési anyakönyvi kivonatot és a gyermek lakcímkártyáját. Fénymásolatot a bejelentő lapról sajnos nem kaptunk. A bank felé tett panaszkezelés eredménye természetesen az volt, hogy jogos a követelésük. Írtam a PSZÁF-nak, aminek az eredménye, 3 hónap után, hogy az eljárást megszüntetik, tekintettel arra, ők nem illetékesek az ügyben. A kérdésem az lenne, hogy akkor ki tud segíteni, hova lehet ez ügyben fordulni? A havi törlesztőrészleteket kisebb csúszásokkal ugyan, de teljesítettük, míg a bank el nem kezdett a befizetett összegből erre a 853.000,- Ft-os követelésre is levonni. A követelésük miatt jelenleg 181 napos hátralékot tart nyilván a bank és a teljes hitelszerződés felbontásával fenyegetőzik.

A segítséget előre is köszönöm!

kovacs.aniko87 # 2013.10.28. 14:17

Tisztel Ügyvédek!
Nagy kérdéssel fordulok Önökhöz!
Idén nyáron vásároltunk egy családi házat, mely 70%-os készültségben áll. A ház közös névre került a férjemmel.
Terveink szerint szociálpolitikai támogatást szerettünk volna igényelni meglévő gyermekeink után. Az egyik bankhoz bementünk, megkaptunk minden papírt, amit az igényléshez ki kell tölteni, majd mikor mindent összeszedtünk, megtudtuk, hogy csak a 2010. január 1. után kiadott építési engedéllyel rendelkezők igényelhetik.
A házunkra az előző tulajdonosok 2009. májusában igényelték az építési engedélyt, majd 2011. júniusában egy módosítást is kértek.
Érdeklődtünk, de a módosított engedély időpontját nem fogadják el.
Annak utána tudtam nézni, hogy az építési engedély elvileg 5 évig érvényes, ami jövő évben le is járna, de a férjem januárban betölti a 40. életévét, ami után már megint nem kaphatjuk meg a támogatást.
Mivel a minimum 70%-al kell elszámolni, ez nekünk teljesen meg lett volna, sőt még több is, mert még hiányzik a lakhatási engedély kiadásáig néhány alapvető dolog, például a fűtés megvalósítása - jelenleg fa tüzelésű kandallóval oldjuk meg, de két gyerek mellett ez elég kevésnek bizonyul egy hosszú tél előtt...
Kérem, segítsenek, mi ilyenkor a következő lépés.

trebor1978 # 2013.10.01. 10:49

Segitséget szeretnék kérni!

Egy éve költöztem el a feleségemtől, közösen döntöttünk így, mert nem tudunk együtt élni. Jelenleg válunk, két gyermekünk van. A családi ház rám eső részét a gyerekekre szeretném íratni. Kérdés, a szocpol. Hogyan tudom elkerülni a visszafizetését? Papiron ott lakok még és később íratom a gyerekekre, amikor lejár? Ez lehetséges megoldás? Új ingatlant nem tudok venni. Bármilyen ötlet érdekel.

kláraancsa # 2013.09.27. 09:01

Tisztelt Fórumozók!

Az alábbiak miatt kérném a tanácsukat!

2006.májusban vett fel anyukám lakásvásárlási devizahitelt,ahol én voltam a készfizető kezes.
2010-ben anyukám meghalt,fizetési nehézségeink keletkeztek,majd a bank felmondta a hitelt.
Én tájékoztattam a bankot anyukám haláláról,és a hitelt is átvállaltam.
Hagyatéki tárgyalás,több levélváltás,telefon következett.
2004-ben két gyermek után igénybe vettem a lakásépítési szoc.polt., de azt az ingatlant eladtam,és a mostani ingatlanra tették.Ezért a banknak a MÁK-tól engedélyt kellett kérni a földhivatali bejegyzéshez,bár ez már az ingatlanon van,hiszen 2006-ban már egyszer rákerült.
Mivel a bank nem tudott pontos összeget írni a MÁK-nak a hitelről,ezért ők nem adták meg az engedélyt,engem pedig a bank utasított el,hogy a hitel a nevemre kerüljön.
Ekkor született egy megállapodás(sokadszori kérésemre,hogy én szeretném fizetni a hitelt)a bank és köztem egy évre.
Én ezt teljesítettem is,ami 2013.04.30.-án lejárt.
Ekkor levélben emlékeztettem is a bankot erre.
Pár hónap múlva felhívtak,és kezdődik minden elölről.MÁK-hoz beadtam a papírt,ott elmondta a hölgy , hogy megint ugyan az a probléma, a bank nem ír pontos összeget a kérelemre.Ha ők engedélyezik is,a földhivatal nem fogja ,mert nem fog egyezni az összeg.
Nem is igazán értem,mivel a bank nekem telefonban 3.300.000 ft-ot mondott,hogy annyin áll jelenleg a hitel(állítólag már korábban forintra váltották)
a MÁK-nak a kérelemben legfeljebb 4.400.000 ft. szerepel.Azért ez elég nagy eltérés!
Nem tudnak felvilágosítást adni az ügyben sem,hogy most várom a harmadik gyermekemet,októberben töltöm a 40.-ik évemet és hogy van e különbözet a szocpolban,ami esetleg jóváírásra kerülhetne a hitelből.Valamint korhatár van-e.
Többszöri érdeklődésemre elmondták,hogyha a nevemre kerül,ez már nem lakásvásárlási hitel,hanem újrakezdési,szabad felhasználású hitel lesz.
Én ezt nem szeretném,hiszen lakásvásárlásra vette fel anyukám,!
Mi ilyenkor a teendő???
Válaszukat előre is köszönöm!

kláraancsa # 2013.09.25. 11:54

Az alábbiakban kérném a segítséget!

2006.májusban vett fel anyukám lakásvásárlási devizahitelt,ahol én voltam a készfizető kezes.
2010-ben anyukám meghalt,fizetési nehézségeink keletkeztek,majd a bank felmondta a hitelt.
Én tájékoztattam a bankot anyukám haláláról,és a hitelt is átvállaltam.
Hagyatéki tárgyalás,több levélváltás,telefon következett.

2004-ben két gyermek után igénybe vettem a lakásépítési szoc.polt., de azt az ingatlant eladtam,és a mostani ingatlanra tették.Ezért a banknak a MÁK-tól engedélyt kellett kérni a földhivatali bejegyzéshez,bár ez már az ingatlanon van,hiszen 2006-ban már egyszer rákerült.
Mivel a bank nem tudott pontos összeget írni a MÁK-nak a hitelről,ezért ők nem adták meg az engedélyt,engem pedig a bank utasított el,hogy a hitel a nevemre kerüljön.

Ekkor született egy megállapodás(sokadszori kérésemre,hogy én szeretném fizetni a hitelt)a bank és köztem egy évre.
Én ezt teljesítettem is,ami 2013.04.30.-án lejárt.
Ekkor levélben emlékeztettem is a bankot erre.
Pár hónap múlva felhívtak,és kezdődik minden elölről.MÁK-hoz beadtam a papírt,ott elmondta a hölgy , hogy megint ugyan az a probléma, a bank nem ír pontos összeget a kérelemre.Ha ők engedélyezik is,a földhivatal nem fogja ,mert nem fog egyezni az összeg.

Nem is igazán értem,mivel a bank nekem telefonban 3.300.000 ft-ot mondott,hogy annyin áll jelenleg a hitel(állítólag már korábban forintra váltották)
a MÁK-nak a kérelemben legfeljebb 4.400.000 ft. szerepel.Azért ez elég nagy eltérés!

A Raiffeisen Bank nem tud felvilágosítást adni az ügyben sem,hogy most várom a harmadik gyermekemet,októberben töltöm a 40.-ik évemet és hogy van e különbözet a szocpolban,ami esetleg jóváírásra kerülhetne a hitelből.Valamint korhatár van-e.

Többszöri érdeklődésemre elmondták,hogyha a nevemre kerül,ez már nem lakásvásárlási hitel,hanem újrakezdési,szabad felhasználású hitel lesz.
Én ezt nem szeretném,hiszen lakásvásárlásra vette fel anyukám,!

Mit tudok ez ügyben tenni,ki tud nekem teljes körű felvilágosítással szolgálni?
Nekem milyen jogaim vannak a bankkal szemben?

Várom a mielőbbi válaszokat!
Köszönöm!

zsunoemi # 2013.08.19. 14:10

Tisztelt Fórum!

Szocpollal kapcsolatos kérdésem lenne.Sok mindent olvasgattam a neten de számomra nem teljesen világos a jogszabály.

2010- ben vettünk hitelből egy házat.Most Bővítettük kamattámogatott hitelből.KÉt gyerekünk van.Kérdezném hogy igényelhetnénk-e valamilyen formában a szocpolt?Házvásárlásnál nem tudtuk mert már nem volt:)

Köszönöm válaszát

Zsuzsa

Hanna2005 # 2013.08.15. 19:24

Tisztelt Fórum!
2003-ban vettünk fel megelőlegező szocpolt 2 gyermeket vállaltunk. Egy gyermekünk született 2005-ben. Azóta természetes úton nem sikerült várandósnak lennem. Helyi orvosaim türelemre intettek, de két éve mégis egy meddőségi központban megállapították, hogy csak lombikkal van esélyünk még egy babára. A kezeléseket már másfél éve elkezdtük, azóta három sikertelen IVF (lombik) kezelésem volt. 2013.okt.21-én lejár a 8 éves vállalási időnk. A szocpol visszafizetésével számoltunk, de azzal nem, hogy a kamatot is ki kell fizetni. " Kivétel, ha a) a kötelező egészségbiztosítás keretében igénybe vehető meddőségkezelési eljárásokról szóló 49/1997. (XII. 17.) NM rendelet szerinti maximális alkalommal in vitro fertilizáció (a továbbiakban: IVF) kezelésen részt vett,"
Jövő héten lesz a 4. IVF kezelésem. Októberig maximum még egy kezelés ami megoldható...anyagilag, lelkileg és a biológiai szabályait figyelembe véve. Így a törvény szerinti 5 IVF kezelés megvalósulna és nem kellene kamatot fizetnünk, de az a gondom, hogy az első lombik nem oep-es volt, mert azt egy német cég szponzorálta a Káli intézeten keresztül így 1+4 lombikom lenne. Voltam a bankomban és a Magyar Államkincstárnál is ezzel kapcsoltban kérdeztem, hogy ezt így elfogadják-e, hiszen teljesíteném az 5 IVF kezeslét, de nem tudtak választ adni. Nekem lekésőbb szeptember végéig tudnom kell, hogy ki kell-e fizetnem a kamatot, mert ha az addigi kezelések is sikertelenek lesznek, akkor a 6. lombikot csak akkor tudom elkezdeni, ha nem kell kamatot fizetnem. Ha csak kizárólag az 5 oep-es kezelés fogadható el, akkor pedig azt kérdezném, hogy kérelmezhető-e a vállalási határidő kitolása a 6. lombik időtartamára? Válaszát előre is köszönöm!

Ercsi73 # 2013.08.05. 19:08

A problémám a következő: 2006-ban építkeztünk, felvettük a szocpolt 3 gyerekre. Időközben megromlott a kapcsolatunk, de még nem váltunk el. Szeretnénk eladni a házat, de már külön-külön szeretnénk ingatlant vásárolni. A 3 gyerek közül 2 a férjem előző házasságából született, ők a férjemmel maradnak, a közös gyerekünk pedig velem. A kérdésem: átvihető-e a szocpol az új ingatlanra, és ha igen, milyen arányban oszlik a férjem és közöttem? Az eladni kívánt ingatlan tulajdonjoga fele-fele arányban oszlik közöttem és a férjem között. Előre is köszönöm a választ!

Atis_71 # 2013.07.31. 08:53

Szocpollal kapcsolatban szeretném megkérdezni, hogy 7 éve vettük igénybe új, családi ház építéséhez akkor 3 gyermek után. Szeretnénk negyedik közös babát a feleségemmel. Igénybe vehető-e így utólag a 4 gyerek után járó rész , vagy sajnos arra már nincs lehetőség. Jelenleg még 10.000.000 Ft lakáshitellel rendelkezünk. Köszönöm a választ előre is.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.07.28. 07:18

Szerintem egyik sem akadály. Egyik azért nem, mert haszonélvezettel terhelt, a másik azért nem, mert nem éri el az 1/2 hányadot, a harmadik meg azért, mert nem lakásingatlan.

innocent # 2013.07.27. 21:37

Tisztelt Fórum!

A kérdésem az lenne, hogy a közeljövőben járhat-e szocpol majd?
A történet az, hogy első feleségemmel igényeltünk 2003-ban szocpol-t 2 gyermek után új lakásra, amit meg is kaptunk. Időközben elváltunk, közös gyermekünk nem született, Ő maradt abban a lakásban.
Jelenleg második feleségemmel és 2 pici gyermekemmel élek, viszont a feleségemnek van a nevén egy balatoni ingatlan haszonélvezettel terhelten (szülők), ebből az egyik szülő oda van bejelentve, mint lakó. És van egy pomázi ingatlan 1/3-ad arányban és egy bodonyi telek 50%-osan.

Mi a teendő, hogy megkapjuk egy új lakás/ház esetén a szocpolt a jövőben?
1- balatoni maradhat a nevén, mert haszonélvezettel terhelt?!
2- pomázi házrészt oda ajándékozza a szülőknek, így nekik 50-50%-uk lenne a későbbiekben?
3-bodonyi telket is el kell ajándékoznia?

Köszönöm a válaszokat

monalisa1 # 2013.07.25. 09:27

3 gyermek esetén 70 m2 a minimum hasznos alapterület.

hhtp://www.hitelnet.hu
Szocpol kérdések - 2013