Telekhatárra épített ház problematikája


MajorDomus # 2017.02.13. 20:05

Optikai takarás!

pityerpapa # 2017.02.16. 16:23

Üdvözlök Mindenkit!
Kérdésem a következő: A szomszédom túlépítette a 2002-ben
épített házát, amely vita már bírósági szakban van.
Időben tiltakoztunk, tehát elbirtoklás már nem jöhet szóba.
Az építkezés rosszhiszemű túlépítés mert nem a kitűzés szerinti helyre épült a ház. Kétszer kimérettük a telkünket
és vázrajz is készült, ami alapján a meglévő kerítés is a telkünkön van. A kérdésem igazán az, hogy mi értékcsökkenést
és használati díjat kérünk, de nem tudjuk, hogy a túlépített
házon lévő ragalja és csatorna ebben az esetben növeli-e
az elfoglalt területet, vagyis beleszámítható a használati
díjba.
Köszönettel

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.16. 17:33

Úgyis szakértő kell ehhez.

MajorDomus # 2017.02.16. 22:41

A perben a biróág kirendelk a szakértőt ahogy kbs irta,mahd ő leirja a tutit.

Kozomester # 2017.03.27. 10:13

Tisztelt Szakértők!
A szüleim (első és egyik oldalsó) telekhatárra épített parasztháza saroktelken áll (így elölről és oldalról is közterület határolja az épületet). Ha jól értelmezem a jogszabályt akkor két homlokvonala van és ezekkel szemben két oldalhatárnak minősülő oldala a teleknek (253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet 44.§. (10) Saroktelek esetében a telek homlokvonalaival szemben fekvő mindegyik telekhatár oldalhatárnak számít). Én ezt úgy értem, hogy a két homlokvonal nem oldalhatár. A kérdés, hogy ezek alapján az utcával határos hosszanti oldalára a háznak nyithatunk-e a szobáknak normál ablakokat, amik így az utcára nyílnának, hiszen azon az oldalon nincs szomszéd? Vagy ebben az esetben is az oldalhatáron lévő házak szabálya az érvényes, hogy csak 1,8m felett és 0,4 m2 nyílófelületű szellőző lehet, és az is csak a felsorolt típusú helyiségeken?

Immaculata # 2017.03.27. 12:17

Homlokzatot érintő építkezéshez, településképi eljárás szükséges.

Immaculata # 2017.03.27. 12:19

Ha 300 m2-nél kisebb a ház hasznos alapterülete.

Csak új építésre vonatkozik, ha meglévőt bővítesz, akár 1 m2-est, az már engedélyköteles.

MajorDomus # 2017.03.27. 21:19

Főépitész nyűgös tud lenni!

MajorDomus # 2017.03.27. 21:33

Homlokzatnál kell.

MajorDomus # 2017.03.28. 21:39

Hidd el,én tapasztalatból mondom.

hossu # 2017.03.30. 16:11

Tisztelt Fórumozók!

A problémám az, hogy a szomszédom háza a telekhatártól kb egy méterre van, és kb 3 m magasan az irányomba nyitott egy nagy méretű teraszt. A terasz pereme az épület síkjában van, tehát az is kb 1 m-re van a kerítéstől. A kérdés az, hogy ez szabályos-e.
Egyébként eredetileg itt egy kisebb egy szintes ház volt. Azt bővítette két szintesre, és készült hozzá a terasz.

hossu # 2017.03.30. 20:20

Az nem számít, hogy a terasz padló szintje 3 méter magasan van?

MajorDomus # 2017.03.30. 21:41

A hdkyi önkormányzat műszaki osztálya tud segiteni,kivizsgálják!

szafika # 2017.03.31. 06:46

Segítség !!!!
A lányom új szomszédja közölte a lányommal h a kerítés rossz helyen van ! le lesz bontva és 20 centivel arrébb lesz építve !!! a lányom tisztára lelkibeteg lett ettől , h az előző tulaj 2 évvel ezelőtt cserélte a kerítést , ami kb 35-40 éve készült , de utána eladta a telket , a lányom a sajátját 21 évvel ezelőtt vette és a tavalyelőtti kerítéscsere után végigültette a kerítés melletti sávot virágokkal , de most széttúrná az új tulaj , mert építkezni fog ....... Ilyenkor mi van ? megteheti ?

MajorDomus # 2017.03.31. 23:06

Főleg nem a megkérdezése nélkül!

szafika # 2017.04.01. 04:57

nonolet ! sose volt probléma az elmúlt 21 évben a telekhatárral ! be volt kerítve a telek , az új tulaj újrakerítette 2 évvel ezelőtt / nemtom , h kimérette -e ? nem hiszem ! / mert a kerítés alaposan tönkrement az évek során , de ez a rész 1 kb 40 éve parcellázott terület , ami lehet , h nem tökéletesen pontos mi se mérettük ki soha / a falu végén is kicsit arrébb van az út , mint a műholdképen ! / de mindenki elfogadta , h akkor így mérték ki , akkor ki birtokolna el kitől ? A lányom se vihetné arrébb a kerítését a másik irányba se , mert nem szedhetné ki a villanyoszlopokat a kerítése mellől .

szafika # 2017.04.01. 05:02

Mi a manónak indított volna pert ? ha soha nem volt probléma a szomszéd és a lányom között ? 4 telek van ott egymás mellett és mind a négyen elfogadták , h a bekerített terület , amit megvettek hajdanán , az az övéké !

MajorDomus # 2017.04.02. 18:29

Ki kell méretni!

MajorDomus # 2017.04.03. 20:17

Azért mert évtizedeken keresztül a másik telkét használtátok,még nem lett a tiétek!

Egyszer rendet kell teremteni!

szafika # 2017.04.04. 02:54

nonolet ! Majordomus ! ezt a marhaságot + honnan szeditek ?! " ami az övé !!!! hisz fizetett érte ! " + " azért , mert évtizedekig a másik telkét használtátok ....." ugyanúgy vettünk 1 bekerített telket , ami aztán a miénk lett !!! mint a mostani tulaj ! senkiét nem használtuk csak a megvett bekerített telket ! persze ! legyen rend ! de ki ne találjátok már , h azért mert kb 40 évvel ezelőtti pontatlan parcellázás , kimérés után ma az egész hegyen csúszás van , akkor most vigyen odébb az ember 1 felépített házat , v 1 megépített kerítést !

szafika # 2017.04.04. 03:06

Amin még ma is kiakadok :( a műholdkép se igazán pontos :( beírom a keresőbe a címet , és nézném a házunkat az utcánkban , de a szomszéd házra mutat a nyíl , a mi házunk kb negyedakkora , mint a szomszéd hodály , engem nem zavar , dehát akkor se az a valóság ! :(

vici # 2017.04.04. 19:42

Kedves Fórumozók!

Segítségeteket szeretném kérni az alábbiakban:
Újdonsült szomszédunk felújítja a megvásárolt házát. A hátsó oldalfalát csak az én udvaromról tudja renoválni. Tudom, hogy ezt biztosítani kell részére, de konkrétan milyen formában? Előre nem egyeztet időpontot, nem szól, csak jönnek a munkásai az udvarunkba, a két ház közötti kerítést olyan állapotba hozta, hogy azon a kutyám ki tud menni az útra. Kérhetem-e, hogy előre jelentse be, hogy mikor veszik igénybe az udvaromat, van-e erre határidő, mert most már szerintem elég sokáig elhúzódik a munka, illetve kérhetem-e, hogy ideiglenes kerítést húzzon ki, hogy a kutyám ne tudjon elmenni, és ne kelljen bezárni a garázsba, nem szeretném, hogy miatta idegbeteg legyen a kutya.

Köszönöm!

MajorDomus # 2017.04.04. 21:26

Kérheted!
A saját telkeden akkor léphet be,amikor megengeded!

hossu # 2017.04.08. 12:26

Az a helyzet, hogy elolvastam a törvényt. Bementem az önkormányzat megfelelő osztályára. Ott megmutatták az építési engedélyt, amin engedélyezték az épületet és a teraszt.
Rá is kérdeztem, hogy hát a törvény. Azt mondták nincs benne felsorolva a terasz.
Na ilyenkor mit lehet tenni?
Nem tudom lehet, hogy esetleg valami szak jogászt kéne megkérdezni, hogy most hogy is kell értelmezni a törvényt.

szafika # 2017.04.10. 12:59

nonolet !
:) nem habzik a szám hidd el ! pedig az ilyenektől , mint te vagy , kellene ! az , h unatkozol ! érthető dolog ! hiszen munkád tuti , h nem sok akad ! mert , ha te így beszélgetsz egy kuncsafttal is , szerintem legközelebb nem fogja rád nyitni az ajtót ! még virtuálisan se ! / hiszen te egy lelki nyomorék lehetsz :(