elállás ingatlan adásvételtől


drbjozsef # 2020.12.17. 10:40

Hogyan,kinek tudnám a szerződést megmutatni?

Ügyvédnek, oly módon, hogy elviszed neki.

wers # 2020.12.17. 10:00

Azért ha az benne van a szerződésben, hogy a megbízó saját maga nem árulhatja az ingatlant, csakis az ingatlanos

Mit értesz azon, hogy nem árulhatja?

"Te Juliskám, tényleg áruljátok a házat?"

"Sem cáfolni, sem megerősíteni nem tudom, az ingatlanos kell keresned"

drbjozsef # 2020.12.17. 09:56

Egyfelől az is eléggé tisztességtelen kikötésnek tűnik, másfelől azt hogy "nem árulta", hogyan bizonyítod?

"Nem árultam én, csak rámesett egy vevő az alagút tetejéről, oszt már nem tudtam ellépni előle."

Szomorú örökös # 2020.12.17. 09:33

Azért ha az benne van a szerződésben, hogy a megbízó saját maga nem árulhatja az ingatlant, csakis az ingatlanos, az viszont akkor szerződésszegés, nem?

drbjozsef # 2020.12.17. 05:40

Nincs szó benne a lejáratról.

Tisztességtelen az az általános szerződési feltétel, mely szerint a jutalék akkor is megilleti a megbízottat, ha az ingatlant nem a megbízott által közvetített vevő vásárolja meg [Ptk. 209. § (2) bek., 209/B. §].

Szomorú örökös # 2020.12.16. 19:15

jaatz

a szerződésben benne van, hogyha én viszek vevőt, őt akkor is 1% illeti. A Kuria határozata szerint ezt megtagadhatom?...Ilyen esetben fölmodhatom a szerződést? Milyen kövekezményei lehetnek.

A kúria határozata nem erről szól. Én úgy tudom, az arra vonatkozik inkább, hogy ha lejár a szerződés, akkor utána x hónapig vajon követelhet-e még jutalékot az ingatlanos vagy nem, ha valaki olyan veszi meg, akit korábban ő közvetített ki. Egészen konkrétan nem arról, hogy te felrúghatsz egy érvényes szerződést. Jelenleg te arra szerződtél, hogy kizárólagosan az ingatlanos árulhatja-adhatja el az ingatlant, ezt pedig kénytelen leszel betartani..

Annyi lehet a kiskapu, hogy az ingatlanos nem tartja be a szerződést, ergo megszegi, ergo ekkor fel lehet vele talán bontani. De hogy ezt hogy fogod bebizonyítani, na az lesz a kemény dió.

jaatz # 2020.12.16. 18:28

jaatz.

Igen.
Ez a szerződésedtől függ, mi azt nem ismerjük.

Hogyan,kinek tudnám a szerződést megmutatni?

drbjozsef # 2020.12.16. 08:54

jaatz.

  1. Igen.
  2. Ez a szerződésedtől függ, mi azt nem ismerjük.
jaatz # 2020.12.16. 08:47

Érdeklődni szeretnék ingatlanossal kötött szerződésről:

  1. Az ingatlanossal balag módon kizárolagos szerződést kötöttem 9 hónapra. Azonban a szerződésben benne van, hogyha én viszek vevőt, őt akkor is 1% illeti. A Kuria határozata szerint ezt megtagadhatom?
  2. Nem vagyok megelégedve az ingatlanossal, mivel a potenciális vevő árajánlatát nem közölte. A vevőjelőt keddi napon tett ajánlatot, aztán pénteken újból hívta, és még ezután sem közölte velem ezt az ajánlatot. Végül a vevő engem keresett meg több online csatornán. Ilyen esetben fölmodhatom a szerződést? Milyen kövekezményei lehetnek.

Köszönöm a választ, a segítséget.

Silere # 2020.12.11. 08:19

Köszönöm szépen a választ!

drbjozsef # 2020.12.11. 06:45

(persze, megpróbálhatod, hogy simán elállsz egy nyilatkozattal, visszautalod neki a foglaló dupláját, hátha megelégszik ezzel a vevő, és nem fog pereskedni. Hátha. Ha igen, veszíteni fogsz)

drbjozsef # 2020.12.11. 06:43

Silere,

Édesapád jogutódja vagy: örökölted a vagyonát, de a kötelezettségeit is. Jogszerűen nem állhatsz el.

Vagy megegyezel a vevővel, és közös megegyezéssel bontjátok fel a szerződést, vagy, ha nem akarnál teljesíteni, akkor beperelhet, és a bíróság minden további nélkül az ítéletével fogja létrehozni a végleges szerződést.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.12.11. 05:36

Igen; nem.

Silere # 2020.12.10. 21:54

Tisztelt Szakértők!

Az alábbi ügyben kérem a véleményüket:
Édesapám adásvételi előszerződést kötött egy 1,8 ha-s szántó eladására 3 éve. Az előszerződésben az áll, hogy a végleges adásvételi szerződést 2020.12.31-ig kell megkötni. Édesapám az előszerződés megkötésekor foglalót kapott, a fennmaradó rész még nem lett kifizetve a vevő részéről. Sajnos néhány hónappal a szerződés aláírása után Édesapám meghalt .(A hagyatéki szerződésben feljegyezték az örökölt szántót és az előszerződést is). Az a kérdésem, hogy engem, mint örököst köt-e az előszerződés (tehát köteles vagyok-e aláírni a végleges adásvételi szerződést) vagy jogomban áll-e elállni a szerződéstől és megtartania a földet a foglaló kétszeres visszafizetése mellett? A föld évtizedek óta a család birtokában volt, Édesapám egy megszorult helyzet miatt, kényszerből adta volna el.
Válaszukat előre is köszönöm!

drbjozsef # 2020.12.06. 23:04

Az előbb Erik néven ugyanezt kérdezte valaki. Miért törölték? A válasz ott van - erre is.

drbjozsef # 2020.12.06. 13:54

Erik74,

Ha van megkötött, érvényes szerződés, akkor attól egyoldalúan nem állhatsz el.

Ha megint nem teljesíti határidőre a szerződésben foglalt kötelezettségeit, akkor elállhatsz.

Kérni kellett volna foglalót.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.12.04. 17:50

Egyoldalúan? Nem.

zsokka # 2020.12.04. 17:00

Könyörgöm... :)

Természetesen nem ezért állna el a vevő, hanem más, egyéb ok miatt, ami az elmúlt 1 hónapban történt az életében.

Akkor csak annyiban kérem a segítséget, hogy ilyen esetben visszaléphet-e a vevő, ha úgy dönt, vagy sem?

Köszönettel

gerbera317 # 2020.12.03. 20:41

Könyörgöm, ezt csak ki kell javítani, aláírni, újra beadni. Miért kellene ehhez új ügyvéd? És miért kellene ezért elállnia a vevőnek?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.12.03. 17:12

Más ügyvédnek viszont tilos olyan ügyfélnek tanácsot adni, akinek már van megbízott ügyvédje.

zsokka # 2020.12.03. 16:08

Egy ilyen hiba után nem bíznék pusztán az ő szakértelmében és ítélőképességében, ezért is bátorkodtam itt kérni az Önök segítségét.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.12.03. 09:47

Akkor neki azt is tudnia kell, hogyan hozza helyre, amit elrontott.

zsokka # 2020.12.03. 09:43

Természetesen ügyvéd csinálta...
Ez majd lehet, hogy egy másik fórum topikja lesz egyszer, de most megköszönöm, ha a kérdéseimben tudnak segíteni.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.12.03. 08:08

Nem ügyvéd csinálta azt a szerződést?

zsokka # 2020.12.02. 18:47

Tisztelt Szakértők,

Az alábbiakban kérném a segítségüket:
Zártkerti ingatlant adtunk el annak minden "szépségével", ki is volt függesztve, senki nem élt az elővásárlási jogával.
A kifüggesztést követően a vevő kifizette a teljes vételárat (több mint egy hónapja).

Azonban most jött a Földhivataltól egy határozat, hogy a tulajdonjog bejegyzése iránti kérelmet elutasították, fellebbezésre nincs lehetőség. Az ok: az adásvételi keltezésénél az év lemaradt, csak a hónap és a nap lett feltüntetve az aláíróknál (az ügyvédi ellenjegyzésnél már jól szerepel a dátum).

A kérdéseim:

  • mit tudunk tenni ilyen esetben? Úgy értelmezem, hogy hiánypótlásra sincs lehetőség, ez igaz?
  • ebben az esetben újra kell kezdeni az egész folyamatot a legelejéről?
  • vagy "csak" újra alá kell írni az adásvételit a korábbi dátummal, kiegészítve?
  • a vevő (megváltozott élethelyzetére való tekintettel) mondhatja azt, hogy akkor mégsem veszi meg az ingatlant és adjuk vissza a vételárat?

Előre is köszönöm válaszukat!