Földhasználati jog


Kovács_Béla_Sándor # 2013.03.25. 11:48

OFF
Soma, Drága! Nem a kérdés volt bonyolult. Neked elmagyarázni lett voolna bonyolult.
ON

lajcsó # 2013.03.25. 12:25
  1. A Földtörvény alapján szívességi földhasználat csak közeli hozzátartozó részére engélyezhető.
  2. Amennyiben a földhasználat nem 1/1 tulajdoni arányra vonatkozik hanem tulajdoni hányadra, abban az esetben kérni (vásárolni) kell a földhivataltól egy hiteles térképmásolatot az érintett ingatlanról. A térképmásolaton be kell jelölni a tényleges használat helyét (terjedelmét) és azt csatolni kell a földhasználati bejelentő laphoz. Ehhez nem szükséges külső közreműködő (földmérő).
soma66 # 2013.03.25. 13:34

Köszönöm, Lajcsó, sokat segítettél és úgy gondolom, hogy fel is fogtam az általad írtakat. Nos, valami ilyesmi segítségre gondoltam.
A Ftv. 24/A § (2) bek.-t hogyan kell értelmezni?
"Ftv.24/A. § ..(2) Az (1) bekezdésben foglalt rendelkezés a termőföld vagy tanya használatának nem a hozzátartozó javára történő ingyenes átengedésére irányuló szerződések érvényességét nem érinti."
Értelmezhető ez úgy is, hogy írnak egy szerződést, amiben kifejtik, hogy ingyenesen adja használatba a nem közeli hozzátartozónak (ez miért nem szívességi használat?), vagy legfeljebb a termőképesség fenntartása és a vele járó közterhek lehetnek-e a visszteher?

lajcsó # 2013.03.25. 14:11

Javaslom olvasd el a Ptk. haszonbérleti szerződésre vonatkozó rendelkezéseit! Abban választ kapsz a kérdésedre.

Pirka13 # 2013.03.25. 15:11

Lajcsó, ha megkérnélek nekem is válaszolnál? Köszi!

lajcsó # 2013.03.25. 15:43

Többségi döntés szükséges. A hatóság levelében benne van, hogy melyik jogszabályt alkalmazták. A jogtárban utána lehet nézni és lehet ellenőrizni a döntés jogszerűségét.

oroszne55 # 2013.03.25. 18:01

Szivességi földhasználat esetén a földhasználati bejelentési lapon kell csak nyilatkozni, vagy külön irásba is kell foglalni és csatolni mellé ?

Akik haszonkölcsön szerződést kötöttek,kell-e csatolni a földhasználati bejelentő adatlaphoz, vagy elég ha a 3-ik oldalon aláirja a kölcsönadó ?

bigdady # 2013.03.25. 18:14

Kedves Lajcsó!

Nekem is vlaszolnál mit tegyek ha nagyapám papír nélkül kiadta ingyen művelésre a földjét, így most nem tudom kit is kéne bejelenteni a földhivatalban hogy ne kapjunk se birságot és rosszul se járjunk. Köszi

lajcsó # 2013.03.25. 20:18

Álláspontom szerint a tényleges használót kell bejelenteni. A földhasználat többféle módon is megvalósulhat. Úgy is hogy a tulajdonos szánt, vet, arat stb. Meg úgy is, hogy ezeket a munkákat mással végezteti el.

bigdady # 2013.03.25. 21:52

Mi hátrány származhat abból ha nagyapám jelentjük be, mivel papír nincs?

mirr-murr # 2013.03.26. 20:12

Testvéreimmel termőföldet örököltünk. Használni nem használjuk.(Nem szántunk, vetünk, aratunk.)Bérbe sem adjuk, tehát a föld parlagon hever. A földhivatali ügyintéző szerint mégis be kell jelentkeznünk, mint földhasználók, mert állítása szerint termőföld műveletlenül nem lehet. Kérdezném, hogy a Termőföldről szóló törvény (1994 LV) melyik paragrafusa mondja ki, hogy termőföld parlagon nem lehet?

Pirka13 # 2013.03.27. 12:45

Lajcsó, köszönöm a választ, megkerestem.

Erre hivatkoztak a határozatban:

A Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény közös tulajdonra vonatkozó rendelkezései: 139-144§

144. § A tulajdonostársak egyhangú határozata szükséges

  1. a rendes gazdálkodás körét meghaladó kiadásokhoz,
  2. az egész dolog feletti tulajdonjog átruházásához, az egész dolog haszonélvezetbe vagy használatba adásához, biztosítékul lekötéséhez vagy más módon való megterheléséhez.

Az indoklásban pedig ez szerepelt:
A kérelmező a tulajdonostársak -tulajdonrészre vonatkoztatott- 56%-ával kötött erdőgazdálkodási tulajdonosi megállapodás alapján jogosult az erdőgazdálkodási tevékenység ellátására.

Ezek alapján elég volt a 56%, vagy mindenkit meg kellett volna kérdezniük?
Köszönöm!

lajcsó # 2013.03.27. 14:41

Az erdőgazdálkodó fogalmát az Erdőtörvény (1996. évi LIV tv.) határozza meg.

lajcsó # 2013.03.27. 14:46

bigdady!
Szerintem csak nagyapád tud bejelentkezni földhasználóként tulajdonosként. Ugyanis a bejelentőlapon meg kell jelölni a használat jogcímét. Akinek oda van adva a föld nem tud megjelölni érvényes földhasználati jogcímet.

lajcsó # 2013.03.27. 14:50

"5. § (1) A földhasználó - ha e törvény másként nem rendelkezik, választása szerint - köteles a termőföldet művelési ágának megfelelő termeléssel hasznosítani, vagy termelés folytatása nélkül a talajvédelmi előírások betartása mellett a gyomnövények megtelepedését és terjedését" megakadályozni (hasznosítási kötelezettség).
(A termőföld védelméről szóló 2007. évi CXXIX. törvény)

Pirka13 # 2013.03.27. 15:22

Az erdőgazdálkodó fogalmát az Erdőtörvény (1996. évi LIV tv.) határozza meg.

Nem erre vonatkozott a kérdésem. :)

A tulajdonosok 56%-a járult hozzá, hogy X.Y. gazdálkodhasson, de a 144. § alapján a tulajdonostársak egyhangú határozata szükséges
a rendes gazdálkodás körét meghaladó kiadásokhoz,az egész dolog feletti tulajdonjog átruházásához, az egész dolog haszonélvezetbe
vagy használatba adásához, biztosítékul lekötéséhez vagy más módon való megterheléséhez.

A kérdésem, hogy az összes tulajdonost meg kellett volna kérdezni a használatba adáshoz? Vagy csak éppen akit gondoltak és így már meglett az 56%?

fold33 # 2013.03.27. 15:34

Sziasztok!

Lehet-e haszonkölcsön szerződést kötni termőföldre? Ami ugye ingyenesen átadott ingatlanra vonatkozna és ezt elvileg nem kell kifüggeszteni.
A problémám az, hogy távoli rokon átadna nekem termőföldet használatra, de nem közeli hozzátartozó vagyok, így a szívességi földhasználat nem működik. Haszonbérletnél pedig a kifüggesztés miatt a szomszédja elhappolná a földet.
Találtam olyat, hogy haszonkölcsön, amit az ingyenesen átengedett ingatlanokra és ingóságokra alkalmaznak, és ezt nem kell kifüggeszteni. Ilyen szerződés működhet?

Lyonee # 2013.03.27. 18:02

Pedig elolvashatnád, mert fogalmad nincs mire kell az erdőgazdálkodó. Anélkül semmit sem tudsz csinálni egy osztatlan közös erdőben. A telepítési, kivágási tervet, engedélyeket ő tudja beszerezni.
Milyen használatba adásról írogatsz?

Lyonee # 2013.03.27. 18:37

2009. évi XXXVII. törvény

az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról

"(6) A tulajdonosok társult erdőgazdálkodási tevékenységet kötelesek folytatni, ha

  1. a földrészletnek több tulajdonosa van, vagy
  2. az erdőrészlet több földrészletből áll és a földrészletek különböző személyek tulajdonában vannak.

(7) Társult erdőgazdálkodás esetén a tulajdonosoknak az erdőt egy személy használatába kell adniuk.

(8) Erdőgazdálkodó hiányában az erdő tulajdonosa köteles

  1. az erdészeti hatóság felszólítását követően az erdőt károsító hatások és a káros tevékenységek elleni védekezésről, a bekövetkezett károsítások hatásainak felszámolásáról, az erdő talajának védelméről gondoskodni,
  2. az erdő szakszerű felújításáról gondoskodni,
  3. az erdő őrzésére vonatkozó kötelezettségnek eleget tenni. "

A "használ" nem haszonbérletet vagy haszonkölcsönt jelent, hanem gazdálkodást.

Pirka13 # 2013.03.27. 18:51

Lyonee köszönöm!
De én egyszerűen csak annyit szeretnék tudni, hogy, idézem magamat:
A kérdésem, hogy az összes tulajdonost meg kellett volna kérdezni a használatba adáshoz (gazdálkodáshoz)? Vagy csak éppen akit gondoltak és így már meglett az 56%?

mirr-murr # 2013.03.27. 20:38

Lajcsó! Nagyon köszönöm. Ez a törvény (2007-es) valahogy kimaradt az életemből :) Így már érthető. Ezt publikàlhatnák több helyen is mert a '94-es törvény csak "használatròl" ír és ez így félreérthető, mert laikus ember olvasatàban a hasznàlat konkrét használatot (szántás, vetés stb.) jelent.

lajcsó # 2013.03.27. 20:56

A többségi döntéshez nem kell minden tulajdonost megkérdezni. Ha megvan a többség hozzájárulása akkor kész, elég. Teljesen fölösleges meg értelmetlen további tulajdonosok hozzájárulását megkérni. Annak, hogy miért éppen azokat keresték meg akik megadták a hozzájárulásukat több oka lehet. Egyik ilyen (praktikus) ok lehet az, hogy a legnagyobb tulajdoni hányaddal rendelkezőket keresik meg elsősorban, mivel az ő hozzáállásuk alapból eldöntheti a kérdést.
Szerintem sem használatról van szó. A nem tulajdonos által gyakorolt erdőgazdálkodói tevékenység szolgáltatás (SZJ száma is van). Ez hasonló ahhoz mint amikor valakivel felszántatom, lekaszáltatom stb. a földemet. Nem használatba adom az ingatlant, hanem igénybe veszek egy szolgáltatást.

Pirka13 # 2013.03.28. 09:03

Lajcsó, így már minden világos, köszi szépen! :)

kreta16 # 2013.07.25. 18:47

Tisztelt szakértő!

Ha egy cég felszámolás során törölve lett és van jelzálogjog a javára bejegyezve akkor ki adja ki a törlési engedélyt?

Választ előre köszönöm!

gerbera317 # 2013.07.25. 19:20

A cégjognál megkaptad a választ.