Földhasználati jog


Adri2 # 2016.05.02. 22:38

És erről a törvényről az önkormányzat nem tud? S, ha igen, nem kellene betartania, illetve tájékoztatnia minket?

lajcsó # 2016.05.03. 05:59

Ne az önkormányzattal foglalkozzál hanem a problémáddal keresd meg az illetékes földhivatalt. Egyik ügyfelem kb. 1 hónapja így szerzett tulajdont (üres telekre). Az átíráshoz (tulajdonszerzéshez) nem kell épület!

MajorDomus # 2016.05.03. 20:23

De igyekezz,mielőtt kitűzik az árverést!

lajcsó # 2016.05.04. 06:49

Nem árverés"
"Törvényben, valamint a helyi önkormányzat tulajdonában álló nemzeti vagyon tekintetében törvényben vagy a helyi önkormányzat rendeletében meghatározott értékhatár feletti nemzeti vagyon tulajdonjogát átruházni - ha törvény kivételt nem tesz - csak versenyeztetés útján, az összességében legelőnyösebb ajánlatot tevő részére, a szolgáltatás és ellenszolgáltatás értékarányosságával lehet." )Nemzeti vagyonról szóló törvény)

MajorDomus # 2016.05.04. 19:10

Én elhiszem,de erről a helyi önkormányzat nem tud?

Adri2 # 2016.05.09. 17:39

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Megkerestem a Földhivatalt, ahol nagyon készségesen megvizsgálták az ügyemet. Azonban azt a tájékoztatást kaptam, hogy a 2005. évi CXXII. törvény 53. § 1987. szeptember 1-jén hatályon kívül lett helyezve.
Így csak a versenyeztetés marad.??
Még egy kérdésem lenne: Az idézett törvényben, amit küldött,, mit jelent az, hogy " ha a törvény kivételt nem tesz?"
"Törvényben, valamint a helyi önkormányzat tulajdonában álló nemzeti vagyon tekintetében törvényben vagy a helyi önkormányzat rendeletében meghatározott értékhatár feletti nemzeti vagyon tulajdonjogát átruházni - ha törvény kivételt nem tesz - csak versenyeztetés útján, az összességében legelőnyösebb ajánlatot tevő részére, a szolgáltatás és ellenszolgáltatás értékarányosságával lehet." )Nemzeti vagyonról szóló törvény)
Ezen túlmenően Ön sem lát semmi más lehetőséget a versenyeztetés elkerülésére?
Üdvözlettel: Adri2

MajorDomus # 2016.05.09. 19:37

Nem lenne jobb megbizni egy ügyvédet?

Adri2 # 2016.05.09. 20:09

Már beszéltem ismerős ügyvéddel, de nem tudott megoldást. Azt mondta, szerinte nincs értéke más számára az ingatlannak, mivel ráépítmény van rajta, és örökös földhasználati jog. Azonban az itteni fórumon is olvastam olyan kommentelőt, aki csak azért megvenne egy ilyen ingatlant, mert olcsóbb, mint a többi. Hát ez aggaszt!

lajcsó # 2016.05.09. 20:45

"Azonban azt a tájékoztatást kaptam, hogy a 2005. évi CXXII. törvény 53. § 1987. szeptember 1-jén hatályon kívül lett helyezve."
Ez így nem lehet igaz! 2005-ös törvény nem lehet 1987-ben a megalkotása előtt hatályon kívül helyezni.
"Így csak a versenyeztetés marad.??"
A földhivatali vonalat kellene tovább vinni! Benyújtani egy kérelmet, és ha elutasítják fellebbezni stb. Ahogy írtam egyik ügyfelem kb. 1 hónapja így szerzett tulajdont.
Csak meghatározott értékhatár fölött kell versenyeztetni a vevőket! Ez az értékhatár néhány éve 5 millió forint volt. Azóta lehet, hogy több, mivel a közbeszerzési értékhatárhoz viszonyítják.

MajorDomus # 2016.05.10. 18:31

Keress meg egy szakértőt. Olcsóbb.

Manka0302 # 2016.05.10. 19:10

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Szeretném kérni a segítségét, az alábbiakban:

Kérdésem az lenne, hogy hogyan lehet a TSZ, illetve átalakulás után Szövetkezet tulajdonában részarány kiadás jogcímen szántóföld?

A Földhivatali Tulajdoni lapon, az alábbiak vannak feltüntetve:

Bejegyző határozat: ...../2007.12.19.
Tulajdoni hányad: 1/1
Bejegyző határozat, érkezési idő: ...../1997.04.03.
Jogcím: részarány kiadás
Jogállás: tulajdonos
Név: ....... Szövetkezet

Én úgy hallottam, hogy TSZ tulajdonában nem lehet termőföld, csak bérelhet.
Részarány kiadás miatt nevesíteni kellett, a TSZ tag tulajdonába kellett adni a földeket, kb. 1992-ben, illetve kárpótlással lehetett megvenni azokat.

Várom mielőbbi válaszát.

Köszönettel:

Manka0302

Kovács_Béla_Sándor # 2016.05.10. 19:14

Talán nem termőföld.

Manka0302 # 2016.05.10. 19:39

de, igen termőföld!

lajcsó # 2016.05.10. 20:59

"Én úgy hallottam, hogy TSZ tulajdonában nem lehet termőföld, csak bérelhet."
Most már valóban így van. Azonban a 90-es években volt egy időszak amikor a jogi személyek (pl. szövetkezetek) is szerezhettek termőföld tulajdont.

Manka0302 # 2016.05.11. 05:43

De, részaránykiadás jogcíme?

Részarány kiadást a TSZ-eknek kellett volna végrehajtani.
A tulajdonukban lévő, a tagok által bevitt földeket, az 1960-as években a TSZ alakulásakor, külön lapon kellett nyilvántartani nekik, és a földkiadáskor vissza kellett adnia a tagoknak, akár kárpótlás útján, vagy nevesítéskor. A TSZ-eknek ilyen jogcímen maradhatott földterület?

lajcsó # 2016.05.11. 09:59

"A TSZ-eknek ilyen jogcímen maradhatott földterület?"
Igen. De szerintem nem sok.

Manka0302 # 2016.05.11. 18:29

Miért maradhatott, és mi az, hogy nem sok? Miért nem kellett visszaadniuk, vagy nevesíteniük?

MajorDomus # 2016.05.11. 20:09

Tud valaki ilyenről?

lajcsó # 2016.05.11. 20:59

A kérdés(ek) megválaszolásához nagyon hosszú terjedelmű magyarázatra lenne szükség. De akinek van ideje/lehetősége az megnézheti a Földkiadó bizottságokról szóló törvény 20 évvel korábbi állapotát, meg az akkor aktuális Földtörvényt.

MajorDomus # 2016.05.12. 19:38

Az már perverzió!

nemecsek12 # 2016.07.18. 13:13

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Szeretnék tanácsot kérni a lehetőségeimről.
A kettőezres évek elején megvásároltak egy ingatlant, de földterület nélkül. A területre az épület fennállásáig
földhasználati jogot jegyeztettek be. A területen kereskedelmi tevékenység folyik, melyből bérleti díjakat szednek be. A kérdésem, mint a terület két éve bejegyzett tulajdonosának, milyen jogaim vannak az hasznosításra.
Felajánlottam megvételre, de nem érdekük.
Mi kezdhetek a tulajdonommal?

sanitec # 2016.11.06. 13:55

Tisztelt Ügvéd Úr!

Vásárolni szeretnénk egy csaladi házat amit ki is néztünk, Tulajdoni lap kikérésénél derült ki hogy két helyrajzi számon található a telek és az ingatlan. az ingatlan tulajdonosa a telekre mindenkori földhasználati joggal bír.
Afelől érdeklődnék, hogy talán volt egy törvénymódosítás ami után az ingatlan tulajdonosa a földhivatalban kérelmezheti a tulajdonába átvezetését. mi ennek a folyamata ? van erre egy külön formanyomtatvány? kivitelezhető egyáltalán?

ObudaFan # 2016.11.06. 13:59

nemecsek12

Az épületet használhatja a földhasználati jogosult, valamint a telket annyiban, amennyiben az az épület használatához valóban szükséges. Ez viszont nem zárja ki a te használati jogosultságodat. Te mihez szeretnél kezdeni a telekkel?

ObudaFan # 2016.11.06. 14:02

sanitec

Ha megveszitek a telket és az épületet is, akkor telekegyesítéssel megoldható.

sanitec # 2016.11.06. 15:26

Köszönöm a választ. Eleve csak az ingatlant tudom megvenni az idős testvérpártól, a telket nem mert az az önkormányzat nevén van. Ha megvételre kerülne a sor szeretnék rajta bővíteni, akkor azt véghez tudnám vinni? Illetve, van a 2005. évi CXXII: törvény 53. § (5) , az abban leírtak érvényesíthetőek?

Tisztelettel