Földhasználati jog


folhasznalat # 2021.04.12. 12:48

Földhasználati jog felmondása öröklés jogán történhet e egyoldalúan az új tulajdonos részéről, ha igen, milyen módon

kérhetem e Földhasználati jog törlését a földhivatalban, amennyiben van egy élő Földhasználati szerződés érvényben. (közös megegyezés nélkül)
Előző feljegyzésből "mint örökös felmondhatod a Ptk. 6:354(3) szakasza szerint"

köszönettel

Kovács_Béla_Sándor # 2021.04.12. 13:44

Mi a jogcíme?

folhasznalat # 2021.04.13. 06:18

A tulajdoosváltás jogán szeretném felmondani

Szerződés tárgya: haszonbérlő haszonbérleti díj fejében a föld tv. alapján művelésre kapja bérbe a földet. A támogatási összeget mint arra jogosult, a haszonbérlő kapja meg.

A föld hagyatéki tárgyalás után került a tulajdonomba. A termőföldön jelenlenleg szerepel a szerződés alapján egy földhasználati jog (5 évre). A szerződés még apukám kötötte alacsony összegre. Szeretném egy másik bérlőnek kiadni.
A Földhivatalban azt az infót kaptam, hogy csak közös megegyezéssel lehet. Ezért keresem a lehetőséget, ha a régi bérlő nem akarja felmondani, mint új tulajdonos felmondhatom e.
.

köszönettel

drbjozsef # 2021.04.13. 06:52

folhasznalat,

Nem, pont fordítva.

Ha a haszonbérlő hal meg, akkor az ő jogutódja mondhatja fel a szerződést, hiszen elképzelhető, hogy ők nem értenek a mezőgazdasághoz.

Ha a tulajdonos személye változik meg, akkor az ő örököse a jogutódja, vinnie kell tovább a szerződéseit. Ilyet kötött, így megy tovább a jogutódnak is.

Közös megegyezés, vagy a Ptk. 6:354.§(1) szerinti rendes felmondás.

folhasznalat # 2021.04.13. 08:17

nagyon köszönöm a segítségét

Kata773 # 2021.05.23. 17:13

Tisztelt Ügyvéd Úr,
Pár éve vettem egy darab földet, melyen lucernát termesztek. A föld közvetlenül a település határán helyezkedik el.
A problémám, az, hogy a településről többen és mindennapos jelleggel az én földemen lévő földúton keresztül járnak el sétálni, kutyát sétáltatni.
Kérdésem, hogy ezt el kell tűrnöm, vagy jogom van kiutasítani őket, azzal, hogy nem léphetnek a magánterületre. Milyen eszközök állnak jogilag rendelkezésemre a belépők távoltartására, illetve eltávolítására?
Köszönöm szépen a választ! Kata

drbjozsef # 2021.05.24. 10:27

Földút?

Az ingtlannyilvántartásban is egy út az? Be van rá jegyezve a közforgalom előli elzárás?

Vagy egy szántó az egész földed, csak kialakult ott egy "út"?

Zsókaa # 2021.07.02. 06:36

Üdvözletem!
Jogszerű földhasználó lehet magánszemély is?

drbjozsef # 2021.07.02. 07:59

Zsókaa,

Persze, naná. Főszabályként földműves szerezheti meg a földhasználat jogát, és hatósági jóváhagyás kell hozzá, vagyis feltételek azért vannak, de lehet a földhasználó magánszemély.

paprikasjano # 2021.07.16. 07:59

Tisztelt Ügyvéd Úr, van egy régi földhaszonbérletidíj igényem, a földbérlő traktoros 2006-2011 közötti bérleti díjat nem fizette meg nekem a földtulajnak! Volt egy hagyatéki eljárásom ahol a közjegyző urat megkérdeztem erről, aki mondta, hogy semmi gond cirka 10 ezer Ft munkadíjért felszólítja a tartozott.
Van egy magángazdálkodó aki azt állítja, hogy ki fogom dobni a 10 ezret az ablakon mert a közjegyző nem jól tudja és csak a pénzért neki mindegy, mivel ezt már nem lehet érvényesíteni túlment az 5 éven. Kérdezném, hogy érdemes- e a közjegyző úrral elindítani e-tartozás behajtását? Előre is köszönöm!

drbjozsef # 2021.07.16. 09:18

paprikasjano,

Az ilyen követelések elévülési ideje 5 év. Ha nem tudod igazolni, hogy az elmúlt 10 évben felszólítottad írásban a fizetésre, és azt meg is kapta (mondjuk egy tértivevénnyel) úgy, hogy ezek között soha nem telt el egyben 5 év, akkor ez a követelés elévült (vagy igazolni, hogy fizetési meghagyást indítottál, vagy pert, vagy végrehajtást).
Ebben az esetben nem fogod tudni behajtatni rajta.
Ilyen értelemben kidobott pénz. Ha ellentmond neki az adós, és elévülésre hivatkozik, az ő javára fognak ítélni.

Legfeljebb te tudod, hogy érdemes-e megkockáztatni a "szinte" semmiért 10.000 Ft-ot : ha esetleg az adós "megijed" a hivatalos irattól, nem ismeri alaposan a jogait, hátha kifizeti a tartozást. Lehet, hogy egy próbát megér, lehet, hogy nem, te ismered az adóst.