Haszonélvezeti jog - ajándékozás tulajdonjog


MajorDomus # 2015.04.28. 19:48

Lehet. Illetekmentesen

Wildmann # 2015.04.29. 07:39

Kistkács

Ha hagyatéki tárgyaláson veszel részt:

Nem.

A megoldás nem az ajándék, hanem az osztályos egyezség.
Kérd a segítségét a közjegyzőnek. Elég annyit mondani, hogy azt szeretné a nagyi, hogy édesapádé legyen.

A többit a közjegyző megoldja. Nem ajándék lesz, hanem örökség. Ha valamiért a vagyon nem úgy öröklődne tovább, hogy édesapádé legyen, akkor nagyi kapja meg örökségként és utána ajándékozza el édesapádnak. Megkapni a hagyatéki tárgyaláson fogja elajándékozni meg utána bármikor.

Ha más tárgyaláson fogsz részt venni, akkor nem tudom rá a választ, mert ahhoz tudni kellene hogy milyen tárgyalásra mész.

Szepy11 # 2015.04.29. 16:18

Üdvözlök Mindenkit!

A segítséget előre is köszönöm.
A történetem...Anyukámat "meggyőzte" testvérem fia,hogy engedje ott lakni a 2 kisgyerekével párjával
a házrészében (másik fele az enyém).
2 hónap múlva,ott tartottak,hogy magára íratta az anyám részét és persze utána vége is lett a jó viszonyuknak a fiatalasszonnyal.Anyukám már akkor is mentálisan elég fura volt,(agyérelmeszedés 84 éves)de a sok veszekedés hatására felgyorsult a leépülése.Persze amint segíteni kellett volna,rögtön visszaköltöztek a lány anyjáékhoz,magára hagyva a beteg nagyiját,anyukámat.Mivel mentálisan is gond volt vele,24 órás felügyeletet igényelt már akkorra. Én külföldön dolgozom,ezért ideiglenesen egy ápolási otthonba vittem.2015 febr.28-án.Március 01-én pedig hazahoztam onnan,ahogy rendeztem a dolgaimat.. Az unoka egyáltalán nem törődik vele.Kórházba kerültem, nem volt kire hagynom anyukámat és kértem a segítségét,hogy gondozzák a mamáját egy kis ideig,amíg felépülök.Tudnák,hiszen a párja nem dolgozik.Mindenféle segítséget megtagadnak a mai napig..Egyértelmű,hogy csakis a házrész kisimliskedéséért költöztek anyukámhoz,de segíteni nem akarnak neki...
Kérdésem az lenne,hogy ajándék visszakérhető? Sajnos anyukám már gondnokság alatt van,esetleg így is lehet tenni valamit az ilyen lelketlen szélhámos ellen? Vagy valami formában lehet kötelezni a segítségre a nagyijával szemben? Az ajándékozási szerződésben állítólag nincs kikötve semmi,de nem láttam,mert anyukám példánya "eltűnt" a sok m.ft-jával együtt..A házrészéért tudnék fogadni segítőt,gondozót,ha vissza lehetne szerezni.. A saját léte,kényelme érdekében kellene.Van remény? Otthonba vinni nem akarom,mert egy tolószékbe lekötözve a saját ürülékébe ülve találtam ott kék foltokkal a karjain,derekán,leszedálva.. 1 hétig menni nem tudott,..szóval embertelen állapotban.Most nagyon jól van,életvidám,imád jönni.menni..Azt szeretném,ha így is maradna,de mivel sokízületi gyulladásaim és gerinccsigolya problémáim is vannak,én is segítségre szorulok.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.04.29. 17:55

Nem hiszem, hogy ezt neked bárki így, látatlanban megmondja. Nem néz ki jól az ügy, de annyit talán megér, hogy egy ügyvéddel megnézesd azt a szerződést, illetve egy részletesebb tényállás alapján véleményt kérj.

Szepy11 # 2015.04.30. 05:37

Kovács_Béla_Sándor!

Válaszát köszönöm.Amint írtam anyukám példányát eltüntették,én nem láttam mi áll benne.
Megfogadom a tanácsát,amint mozogni tudok,elmegyek ügyvédhez. Azt esetleg tudja valaki,hogy ilyen esetben,ajándékozásnál köteles rész van a a kisemmizett örökösöknek? Apját és a másik bátyám árváit is kisemmizte az unoka..
Szép napot Mindenkinek!

Kovács_Béla_Sándor # 2015.04.30. 07:07

A földhivatalban ott kell lennie a szerződésnek, adnak róla másolatot annak, aki fél volt benne.

greency # 2016.02.23. 11:31

Tisztelt Jogi Fórum!
Arra szeretnék válasz kapni, hogy saját 1/1 tulajdonú tehermentes ingatlanom a gyermekeimnek adnám ajándékozással. Ez a különvagyonom.
Az ingatlanra kizárólagos haszonélvezeti jogot tennék a saját részemre.
Kérdésem a következő:

  1. Szükséges-e a másik szülő aláírása/ engedélye ebben az esetben?
  2. Milyen költségvonzata van az ajándékozásnak egyenes ági rokon eset? Úgy tudom semmi.
  3. Milyen költsége van a haszonélvezeti jog bejegyzésének ebben az esetben, ha 1/1 tulajdonosból kizárólagos haszonélvező lennék?

Köszönöm a válaszokat.

MajorDomus # 2016.02.23. 21:10

Nem
Semmi
Ügyvédi költség +földhivatali dij

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.24. 04:31

1. Az attól függ... Kiskorúak-e, ha igen, ki gyakorolja a szülői felügyeleti jogot...
2-3. Fordítva, mint ahogy Major mondja. :)

greency # 2016.02.24. 18:28

Tisztelt Urak!
Kiskorúak, jelenleg házzaságban élünk még.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.24. 18:50

Ha közös a szülői felügyelet, akkor nem kell a másik szülő hozzájárulása - de a gyerek helyett valakinek alá kell írni, és nem írhatsz alá egyszerre mind a két oldalon.

MajorDomus # 2016.02.24. 20:15

Miért fordítva?
Tudtommal nem kell illetéket fizetni
Egyenesági ajándékozás után.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.24. 20:22

Azért fordítva, mert a költségek főszabályként a megajándékozottat terhelik, tehát az ajándékozás az "ügyvédi költség + földhivatali díj", és a haszonélvezet fenntartása a "semmi".

zsizsike # 2016.03.26. 21:30

Tisztelt Hozzáértők?

Szeretném megkérdezni, hogy ha egy édesapa 1/1 telek tulajdonát megosztja és a felét 1 szem fiának ajándékozza, holtig tartó haszonélvezettel, visszakérheti e a telket, és meddig.
Mit tehet a fiú a tulajdonával és mit tehet az apa a haszonélvezetével?
Banális kérdés, fát szeretne ültetni a fiú a telken, az apa megakadályozhatja-e?
Köszönettel

zsizsike # 2016.03.26. 21:30

Tisztelt Hozzáértők!
bocs az előzőért.

ObudaFan # 2016.03.27. 17:15

zsizsike

Ki lehet kötni a szerződésben azt, hogy visszakérheti. HA ilyen kikötés nincs, csak az ajándék visszakövetelésének általános szabályai szerint van erre lehetőség:

Ptk. 6:237. § [Ajándék visszakövetelése]

(1) A meglévő ajándékot az ajándékozó visszakövetelheti, ha arra a szerződéskötés után bekövetkezett változások miatt létfenntartása érdekében szüksége van, és az ajándék visszaadása a megajándékozott létfenntartását nem veszélyezteti. A megajándékozott nem köteles az ajándék visszaadására, ha az ajándékozó létfenntartását járadék vagy természetbeni tartás útján megfelelően biztosítja.

(2) Ha a megajándékozott vagy vele együtt élő hozzátartozója az ajándékozó vagy közeli hozzátartozója rovására súlyos jogsértést követ el, az ajándékozó visszakövetelheti az ajándékot, vagy követelheti az ajándék helyébe lépett értéket.

(3) Az ajándékozó visszakövetelheti az ajándékot, vagy követelheti az ajándék helyébe lépett értéket akkor is, ha a szerződő felek számára a szerződéskötéskor ismert olyan feltevés, amelyre figyelemmel az ajándékozó az ajándékot adta, utóbb véglegesen meghiúsult, és e nélkül az ajándékozásra nem került volna sor.

(4) Visszakövetelésnek nincs helye, ha az ajándék vagy a helyébe lépett érték a jogsértés elkövetése időpontjában már nincs meg, továbbá ha az ajándékozó a sérelmet megbocsátotta; megbocsátásnak, illetve a visszakövetelésről való lemondásnak számít, ha az ajándékozó az ajándékot megfelelő ok nélkül hosszabb idő nélkül nem követeli vissza.

(5) A szokásos mértékű ajándék visszakövetelésének nincs helye.

A haszonélvező megakadályozhatja , hogy a tulajdonos bármit is tegyen az ingatlanon a haszonélvezet fennállása alatt.

zsizsike # 2016.03.27. 18:57

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Az ajándékozás 35 éve történt, egy üres telket kapott apjától a fiú, nászajándékba, hogy házat építhessen rajta, beépítési kötelezettséggel, aminek eleget is tett.
Kb fele részben áll a telken a ház, fele üres (füves)telek. A telek szélén elültetett 15 tő virág lett a vita tárgya.
A kérdés, hogy a tulajdonosnak semmit sem szabad a haszonélvező engedélye nélkül elültetni a telken?
A haszonélvező pedig elültethet bármit a telken, a tulajdonos értesítése nélkül?
Akkor mit jelent az ajándékozási szerződésben, hogy a megajándékozott viseli az ingatlan terheit, és szedi hasznait.
Sajnos ez most a legfontosabb dolog, pedig az ingatlanra ráépített házra is rákerült a papa haszonélvezete, mert az is a telken van, (lett), ez viszont senkit (a fiút sem) zavarja.
Bocsánat a banális történetért, de amikor örülni kéne annak, hogy az ember szülei megérik a 80 felüli kort tudnak járni, látnak, ellátják magukat és csak az a bajuk, hogy a fiú, egy szép látvány érdekében virágot ültet a kerítés mellé, szomorú és szánalmas dolog szerintem, de ebből lesznek az évekig elhúzódó perek.
köszönettel
zsizsike

Kovács_Béla_Sándor # 2016.03.28. 09:06

Akkor mit jelent az ajándékozási szerződésben, hogy a megajándékozott viseli az ingatlan terheit, és szedi hasznait.
Azt jelenti, hogy a szövegező ügyvéd nem volt túl körültekintő.

MajorDomus # 2016.03.28. 09:24

80 évesen ez a legnagyobb gondjuk?

zsizsike # 2016.03.28. 21:56

Köszönöm a válaszokat!

Igen, akinek nincs "gondja" az csinál magának.
Én azért még mindig ott tartok, ha a szerződésben az áll, (még akkor is ha az ügyvéd nem volt körültekintő)hogy a megajándékozott viseli az ingatlan terheit, és szedi hasznait, és ezt a haszonélvező is aláírta, akkor sem teheti meg a tulajdonos, hogy pl virágot ültessen az ingatlanon?
Legszívesebben visszaadná az ajándékot, hiszen a fele üres telek, de a felén áll a családja háza.
Itt a kör bezárul.
Azt gondolom, hogy a gyerek aki jó gyerek rendes, becsületes, köztiszteletben áll, nem ilyen szülőt érdemelne. Pedig ők sem rosszak, csak a hatalom vágy erősebb mindennél, náluk.
zsizsike

ircsi3 # 2016.04.05. 07:46

T.Szakértők!
Volt élettársammal közös egy zártkerti ingatlan, amin egy lakható tanya is áll.Volt élettársam mult év végén elhunyt, de előtte ajándékozási szerződésben unokájának ajándékozta az ő részét./Amit jól tett/ Most az unoka apja azt mondta, hogy szeretné kivásárolni az én részem.Természetesen áron alúl, és részletfizetéssel.Jelenleg én a tanyában lakom,de azt kérte, hogy május közepéig költözzek ki, és ő ide költöztet egy házaspárt aki a szőlőt gondozza.Az én nevemen vannak a közüzemi számlák/viz,villany/ Ha beköltöznek,és ő még sem fizet ki, ki lehet-e őket tenni?Ha én is adok egy árajánlatot ami valamivel magasabb mint az övé,kinek van nagyobb esélye a kivásárlásra? Köteles vagyok-e elfogadni az ajánlatát?
Előre is köszönöm a választ!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.05. 08:36

Ne engedd be őket! És havonta fizess neki annyit, amennyi szerinte a reális bérleti díj fele!

Ha mindkét fél magához akarja váltani a másik tulajdoni hányadát, akkor a tényleges birtokos van előnyben illetve az, aki a másiknak többet ajánl. Tehát te duplán.

MajorDomus # 2016.04.05. 19:31

Kbs
Nincs itt valami haszonélvezet?
(nem értek hozzá, azért kérdem)

MajorDomus # 2016.04.05. 19:31

Kbs
Nincs itt valami haszonélvezet?
(nem értek hozzá, azért kérdem)

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.05. 20:44

Nem mondta.