Szerintem Te nem érted, hogy ml-ko mit szeretene. Egyszerűen kijátszani apa részét a közösből, és annyival kevesebbet adni anyának. Bíróságon soha nem nyernének ezzel.
tulajdonjog - haszonélvezeti jog
drbjozsef !
Csak azt-ne mond Te érted major marhaságát....
„Azt amit akartok, jogszeruen nem tudja megtenni edesapad”
Dehogynem, olvashattad az anya beleegyezik és a családjogi törvény is lehetővé teszi...
„
, hiszen azzal csinalhat barmit”
dehogy csinálhat bármit, hiszen közös vagyon, eladni is csak úgy tudná ha a másik tulajdonos lemond az elővásárlási jogáról, elajándékozni is csak a beleegyezésével lehet.
ml-ko,
szerintem Te nem ertetted majorDomus celzasat.
Azt amit akartok, jogszeruen nem tudja megtenni edesapad. A valasnal, ha nincs megegyezes, akkor mindent szambavesznek majd, megnezik mi kulonvagyon, mi kozos, es ezek alapjan szetosztjak kozottuk. Aki a dragabb lakasban marad, az nyilvan mashogy valtja meg a kulonbozetet, leginkabb kifizeti. Az, hogy mar most elajandekozza a reszet, nem szamit, hiszen azzal csinalhat barmit, de a dragabb lakas fele akkor is anyukade (ez persze a kulon-kozos vagyon meghatarozas utan nem biztos hogy pontosan igy lesz).
De apukad resze, hiaba ajandekozza el, beleszamit a vagyon elosztasanak alapjaba.
Anyukad vagy beleegyezik, hogy igy legyen a megosztas, ahogy itt elkepzeled, vagy ha nem "matematikus", akkor atveritek, es lehet nem derul ki valasnal.
En nem baziroznek erre.
"mi változna az áldatlan helyzetben azzal, ha édesapád lemond a haszonélvezetéről. Attól még ugyanúgy karhatalommal kellene az öcsédet kirakni." Annyi változás mindenképpen lenne, hogy a haszonélvezeti megszüntetése után a kérdező lenne jogosult kirakni az öccsét.
Dr. Szücs Lajos
Ügyvéd
Mezöcsát
Köszönöm válaszát, de az őcsém nem tudna Apám haszonélvezete mögé bújni, azonkívűl én nem vagyok egyedül, most is mellettem vagy a bátyám. a vejem . és akkor már az apám is. Nem akarnám akkor sem kirakni ,eggyenlőre , és biztos vagyok abban ,hogy meghúzná magát , ha tudná,hogy már csak rajtam múlik a maradása!!!
MajorDomus:
Köszönöm a válaszod!
De azt hiszem félreértetted, amit írtam (Vagy én vagyok hülye, és nem értem, amit írtál). A nagy ház tulajdonjogának 50%-át akarja nekünk, gyerekeknek ajándékozni édesapánk.
A kisebb házra pedig édesanyánk tart igényt, tehát ő lenne 100%-ban annak a tulajdonosa.
A szituáció az az, hogy jelenleg mindkét ház 50-50%-ban tulajdonolt általuk. A vagyonmegosztás vége pedig ennek alapján jelenleg az lenne, hogy:
Nagy ház: 25% a gyerekeké (mert édesanyánk 1/4-ed tulajdonrészt nekünk ajándékozna) + 75% édesapámé (50% alapból, és 25%-ot kapna, pénzért cserébe)
A kis ház: 100%-ban édesanyámé lenne (50% alapból + 50% a a nagy ház 25%-áért) DE PLUSZ MÉG 15-20 millió forint készpénz, hogy az egész mérlege stimmeljen.
Az a kérdés, hogy ezen a kifizetendő részen csökkenthet-e, ha egyszerűen nincs tulajdonjoga a nagy házban? Tehát nincs úgymond "vagyon" ami nála maradna, és amivel szemben kompzenzálni kellene édesanyámat, hogy kijöjjön az ~50-50% vagyonmegosztás (amire békés úton most éppen törekednek)?
Köszönöm a válaszod! Azt hiszem értem, mire céloztál ezzekkel a behozott paragrafusokkal.
A helyzet az, hogy édesapánk elmúlt 62 éves, majdnem 10 éve krónikus vastagbélgyulladásban szenved, nem valószínű sajnos, hogy aggastány kort megél így. Hamarosan nyugdíjba vonul, korábban is foglalkoztatta a gondolat, évek óta, hogy gyerekeinek ajándékozza a családi házunk tulajdoni jogát, mint egyfajta nagyértékű ajándék, s hogy ha valami sajnálatos dolog történik (sajnos kétszer már nagyon közel állt ehhez, hála a magyar egészségügynek), akkor még ne kelljen ezzel is foglalkozni a gyerekeknek, a kellemetlen papírmunkákkal. De végül ez elmaradt, most viszont sajnos ez sürgőssé válhat, a válás miatt szeretné ezt elintézni. Édesanyánk jelenlegi ajánlata szerint ő is nekünk ajándékozná a tulajdonjoga felét (vagyis a teljes jog 1/4 részét), mint nagyértékű ajándék. Tehát feltehetően ezzel sem lenne problémája - talán -, hogy édesapánk is ajándékozzon nekünk, így gondoskodjon rólunk, hármunkról.
Persze nem titkolt szándék, hogy ezzel a kifizetendő összeget akarja csökkenteni édesapám, de édesanyánk finoman szólva sem matematikus, plusz szerintem maga a dolog nem egy aljas hátsószándék édesapánk részéről, hanem a gyerekeiről való gondoskodás. És nyilván az senkit nem érdekel, főleg nem jogilag, hogy mindkét házat édesapánk építette, a saját megkeresett pénzéből, mindkét telket is a saját pénzéből vette. Édesanyánknak ugyanúgy megvolt a lehetősége arra, hogy pénzt keressen (a szülés körüli időszakot, illetve a gyest, gyedet leszámítva dolgozott is, jelenleg is dolgozik), beszálljon ezekbe a kiadásokba, de sosem tette meg. Leginkább elszórta a pénzét. A pénzügyi ismereti, kulturáltsága alapján ráadásul teljesen biztos, hogy a szétválásuk után nem fog tudni "gondoskodni" magáról, az általa kapott ház jelzáloghitellel terhelve végzi majd, tehát ebből mi, gyerekek már semmit nem fogunk látni. Emiatt fél édesapám, és szeretné a _GYEREKEI_ számára megmenteni, amit meg lehet. Nem saját maga számára. Még egyszer: tudom, hogy ez senkit nem érdekel, csak jeleztem.
Mi-ko
Dehogy.
Ha átadja az 50 % tulajdonjogát
A kisebb házėrt +20 millióért, akkor apád lesz 100 % tulajdonban.
Akkor eldöntheti hogy kinek mit ad.
"mi változna az áldatlan helyzetben azzal, ha édesapád lemond a haszonélvezetéről. Attól még ugyanúgy karhatalommal kellene az öcsédet kirakni." Annyi változás mindenképpen lenne, hogy a haszonélvezeti megszüntetése után a kérdező lenne jogosult kirakni az öccsét.
Kedves Norton!
Senki sem akar bántani. Csak azt nem értjük, hogy mi változna az áldatlan helyzetben azzal, ha édesapád lemond a haszonélvezetéről. Attól még ugyanúgy karhatalommal kellene az öcsédet kirakni.
4. A rendelkezési jog gyakorlásából eredő felelősség
4:49. § [Harmadik személyekkel szembeni felelősség szerződés esetén]
(1) A közös vagyon terhére szerződést kötő házastárs a harmadik személlyel kötött szerződésből eredő tartozásért a különvagyonával és a közös vagyon ráeső részével felel.
(2) A szerződéskötésben részt nem vett házastárs felelőssége a házastársa által a hozzájárulásával kötött szerződésért a harmadik személlyel szemben a közös vagyonból a tartozás esedékességekor rá eső vagyoni hányad erejéig áll fenn.
4:50. § [A házastárs hozzájárulása nélkül kötött szerződés joghatásai]
Ha a házastárs a másik házastársnak a közös vagyonra kötött szerződéséhez nem járult hozzá, és hozzájárulását vélelmezni sem lehet vagy a vélelem megdőlt, a szerződésből eredő kötelezettségért nem felel. A hozzájárulása nélkül kötött szerződés vele szemben hatálytalan, ha a szerző fél rosszhiszemű volt vagy rá nézve a szerződésből ingyenes előny származott. Ha a másik házastárs a szerződést hozzátartozójával kötötte, a rosszhiszeműséget és az ingyenességet vélelmezni kell.
4:51. § [Harmadik személlyel szembeni helytállás jogalap nélküli gazdagodás alapján]
Aki házastársának szerződése vagy más kötelemkeletkeztető magatartása folytán gazdagodott, harmadik személlyel szemben a jogalap nélküli gazdagodás szabályai szerint akkor is köteles helytállni, ha a tartozásért egyébként nem felel.
4:52. § [A szerződést kötő házastárs felelőssége házastársával szemben]
Aki a házastársát is terhelő szerződést annak hozzájárulása nélkül köti meg, köteles házastársának az ebből eredő kárát a szerződésen kívül okozott károkért való felelősség szabályai szerint megtéríteni, azzal, hogy a felelősség alól akkor mentesül, ha bizonyítja, hogy a szerződés megfelelt a másik házastárs érdekének és feltehető akaratának, különösen, ha a szerződés a közös vagyont károsodástól óvta meg.
Cseresznye.
Üdv!
A következő kérdés megértéséhez szeretném a segítségüket kérni.
Válás előtt állnak a szüleim. Az ingatlan amelyben laknak, közös tulajdonnak minősül és papíron is 50-50%-ban tulajdonolják.
Van egy másik ingatlan is a tulajdonukban, amelyben most bérlők laknak, de ugyanúgy 50-50%-ban osztoznak a tulajdonjogon. Mindkettő a házasságuk alatt épült.
Édesapám szeretné csökkenteni annak a pénzbeni kompenzációnak az összegét, amelyet édesanyám számára ki kell majd fizetnie (mivel a jelenleg általunk lakott ingatlan kb. 2,5x akkora értékű, mint a másik). Ugyanis édesanyám akar a jelenleg bérlők által lakott házba menni, amelynek 100%-os tulajdon és használati jogára tart igényt. Cserében átadja a másik ház őt illető tulajdon és használati jogát, az értékegyeztetés mellett. Ez +15-20 millió forint lenne, amit a ház mellé követelhetne.
Édesapám nekünk (hárman vagyunk testvérek) szeretné ajándékozni a jelenleg lakott, nagyobb értékű ház őt illető (50%) tulajdonjogát.
A kérdésem az lenne, hogy ezt követően, a vagyonmegosztás során a fennmaradó, édesanyám nevén lévő 50% tulajdonjog milyen elbírálás alá esne? Ugyanúgy 50-50% tulajdonjog illetné őket?
Ez így van.
AZ öcsémet nem a házába fogadta be /mert ö sem tudna vele élni/hanem az én telkemen lévő 32 négyzetméteres melléképületbe, amit mint haszonélvező ,megtehet.
Miért akarnám eladni a házamat?Én ás a páromon kívül itt lakik a lányom vejem és három szép unokám.
Csak szeretnén nyugodtan élni!!!!!!
Nagy kívánság?
Köszönöm a Hozzászólásokat,Bár párat nem értek.
Miért akarnám az apámat kisemmizni? Neki van háza nekem is egymás mellett,Valamikor egy telek volt ez lett megosztva /de ha akkor tudom ,hogy ez lesz dehogy épitek ide/a felét nekem adta,és haszonélvezeti jogot jegyzett az egész ingatlanra,nem is volt semmi baj ,vita addig,míg az öcsémet ide nem hozta.Nem értem és már hagyjuk abba ,hogy én az apámat ki akarom semmizni Én és a párom hosszú évek óta segítem mindennap egy órát velük vagyok ,hogy az anyámmal ne legyenek egyedül.
Nincs már illeték ,a lemondásnál!
Az ember azért épit házat ,hogy legyen nyugalma főleg idős korára ,nem azért mások az életét keserítsék meg. Igen az Apám hálátlan én ezt nem érdemlem meg,meg szerintem fél hogy az őcsém őt is bántja ,ha nem az lesz amit ő akar. Arra gondoltam ,hogy talán lesz valami megoldás a fórumon ,de aki nem tud segíteni az nem bántson ,meg van nekem már így is a bajom Köszönöm!
norton!
„leírom-ennek a haszonélvezetnek valamikor az volt az értelme, hogy az Apám a kertet szerette volna művelni ”
Tulajdonképpen csak a telken van haszonélvezeti joga az apádnak !?
Azt írtad a ház a tiéd, te építetted, ezen is van haszonélvezeti joga ?!
limma
Azt megteheti haszonélvezeti joggal terhelt ingatlan esetén is. Igaz, kissé olcsóbban.
Az viszont valóban érthetetlen, hogy valaki haragszik az öccsére, ezért az apját akarja kisemmizni.
Attól, hogy lemond a haszonélvezetről, nem változik semmi.
Hacsak nem az a terve, hogy szépen eladja az ingatlant, egy ködös hajnalon felcuccol és az öreg meg az öcs maradnak ott, amíg az új tulaj ki nem paterolja őket.
(Egyenesági rokonok között nincs illeték.)
norton,
azzal azért legyel tisztaban, hogy ha megszunik a haszonelvezet, egyrészt az vagyoni erteku jog, tehat illeteket kell fizetned majd.
Masreszt, a megszunese se lesz megoldas a problemadra. Ocsed jogcimmel lakik ott, birtokon belul van, tobb evre elhuzhatja a kilakoltatasat. Es ha nem akar menni, es a vegrehajto meg a karhatalom rakja ki, akkor plane zabos lesz, es nem szivesen elnek a kornyékén evekig...
Vele kellene dulore jutnod. Ez pedig nem jogi megoldas lenne, mert ez inkabb egy szocialis problema.
Köszönöm a válaszokat! A fater nem iszik kocsmába nem vihetem, A békés eggyüttélésről meg csak annyit .ha az öcsém iszik az a baj ha éppen nem iszik akkor meg az. Sajnos már nem elösször fordul elő ,hogy nekem jön ,ez ami sosem változik. Már csak abban bizok ,hogy lesz még alkalom mikor én is jó leszek és a fater rám lesz szorulva ISMÉT/ már nem elősször, ez sem változik/ és akkor talán eljön még az én időm is.
norton !
Ha belegondolsz az iménti javaslatba beláthatod rettenetes sok aljasság van benne, képes vagy-e véghez vinni.
Talán van egy másik alternatíva, békésen együtt-élni !
Aha, nem olvastam el figyelmesen.
Tehát te vagy a tulajdonos.
Ad hoc megoldást javasolnám.
Előkészíted az Okiratot ügyvéddel, majd az öreget elviszed sörözni, s közben beléptek az ügyvédhez a lemondó nyilatkozatot aláirni.
Mire kiderűl, akkor hivatkozhat arra hogy nem tudta mit ír alá mert ivott egy kicsit.
Tudom nem szakmai tanács, de a patthelyzetet fel kell oldani.
Apáddal szemben nem tudsz, öcséddel szemben nem akarsz eljárni. Akkor ezt a békát le kell nyelni.
Az ,hogy feljelentem az öcsém zaklatásért az még nem megoldás
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02