tulajdonjog - haszonélvezeti jog


Levente49 # 2016.03.03. 07:43

Tisztelt Fórum!

Negyedrész tulajdonjogom van a lányom tulajdonát képező ingatlanban. Tulajdonrészemet szeretném kiskorú unokáim részére odaajándékozni.

Kérem szíves segítségeteket az alábbiakban:

  1. Az ajándékozott kiskorúnak keletkezik-e bármilyen fizetési kötelezettsége
  2. Az ügyvédi eljárás során a szerződés aláírásához elegendő a tulajdonos lányom (egyben a kiskorúak édesanyja, képviselője) aláírása vagy házastársa is szükséges ehhez (elfoglaltság miatt a jelenlétének biztosítása körülményes).
  3. Milyen költségekkel kell számolni az eljárás során (ügyvéd, földhivatal, stb.).

Üdvözlettel
Levente49

misso # 2016.03.08. 10:13

Üdv,

azt szeretném megkérdezni, hogy öröklés esetén ha a testvérem és én 1/2-1/2-ed részben örökölünk egy ingatlant, a testvérem lemond a nagykorú gyerek javára az ő 1/2-ed részéről, tehát a gyereke lesz tulajdonos, akkor a testvérem saját maga részére alapíthat-e haszonélvezetet a gyereke 1/2-ed tulajdoni hányadára az én hozzájárulásom nélkül? Csak azért kérdem, mert én speciel el szeretném adni majd az ingatlant - semmi értelme közösködnünk, így sem jó a viszony, nem tudnánk semmiben megállapodni - viszont ha jól tudom - legalábbis itt a fórumon azt a választ kaptam múltkoriban -, közös tulajdon megszüntetése iránti per esetén a haszonélvezetével megakadályozhatja a bírósági ítélet meghozatalát. Köszönöm előre is!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.03.08. 14:18
  1. Ha az átruházás költségeit magadra vállalod, akkor nem.
  2. Szerintem nem kell ügygondnok. Sőt a gyámhatóság hozzájárulása se. De az lenne a biztos, ha a szerződésben a tulajdonostárs anya a gyerek nagykorúságáig magára vállalná a dolog fenntartásával kapcsolatos költségeket.
  3. Az ügyvédi munkadíj szabad megállapodás tárgya, a földhivatali eljárás díja 6 600,- Ft.
misso # 2016.03.10. 18:37

Ha valaki közületek tudja a kettővel lentebb (03.08-i) feltett kérdésemre a választ az legyen szíves és írja meg, nagyon fontos lenne! Köszönöm előre is nektek!

MajorDomus # 2016.03.11. 21:15

Misso
Haszonélvezeti jogot csak tulajdonos alapithat.
Aa ajándékozás során a 2 fél között lehet olyan megállapodás hogy az ajándékozó részére haszonélvezet kerül bejegyzésre.
Ebbe neked nincs beleszolasod.
A haszonélvezet ténye önmagában nem befolyásolja a bírósági ítéletet, de a feljegyzett haszonélvezeti jog hatással van az ingatlan sorsára.

A haszonélvezeti jog még g árverezéskor sem törlődik!
A h. Joggal terhelt ingatlant természetesen el lehet adni, de beköltőzni nem lehet csak a haszonélvező engedélyével.
A h.élvezet eladáskor (ha nem mond le rola) jelentős értékcsökkenést jelent.
Természetesen kérheted a közös tulajdon megszüntetését, de a haszonélvezet akkor is megmarad.

A testvéred jól kitolt veled.

misso # 2016.03.11. 23:02

Köszönöm válaszod MajorDomus!

Még folyamatban van a hagyatéki eljárás csak kattog az agyam, hogy miért akar lemondani az örökségéről és ez jutott eszembe, hogy valószínűleg ez van a háttérben, hogy így lehetetlenítse el az eladást....

Még egyet hadd kérdezzek: ha én már többször hangoztattam hagyatékin és egyéb bizonyítható módon is, hogy nem szeretném fenntartani a közös tulajdont és ő ennek ellenére - tehát egyértelműen ezen lépésem megakadályozására haszonélvezetet alapít, akkor pl. joggal való visszaélésre nem lehet hivatkozni a közös tulajdon megszüntetése perében? Mert a tárgyi ingatlanban sosem lakott, van a tulajdonában ház, és van más ingatlanon is haszonélvezete, tehát úgymond semmi nem indokolja, hogy még egy haszonélvezete legyen (tudom hogy joga van hozzá, de ilyen esetben amikor egyértelmű, hogy a másiknak akarok vele keresztbe tenni nem lehet valami ilyesmire - visszaélésre vagy hasonlóra hivatkozni sikeresen?

Köszönöm!

MajorDomus # 2016.03.12. 18:27

Nem

fercsili # 2016.03.12. 21:37

Üdv. Az édesanyámnak határozatlan idig tartó haszonélvezeti joga van a tulajdonomban. Megromlott a viszonyunk és szeretném eladni az ingatlant, mert nem birom fizetni a rezsijét és 2 hónapos terhes vagyok! Amikor megvettük fele-fele arányban tettük bele a pénzt, de a vásárlás óta kizárólag én kôltök rá, újitottam fel, stb. Szeretnék megszabadulni ettől a helyzettől, de ő nem akarja az eladást. (156m2-en lakik egyedül a 38ezer ft nyugdijból) Nem füt, nem világít, stb. Áldatlan egy állapot.
Van valamilyen mód, hogy mégis eladásra kerüljön az ingatlan, fele-fele arányban elosszuk a vételárat és mindketten mehessünk külön a magunk tervei szerint?!
Köszönettel, Adrienn.

MajorDomus # 2016.03.14. 17:57

Van.
Ha lemond a haszonélvezeti jogáról.
Addig ő a főnök.

jelszo # 2016.03.15. 19:13

Üdvözlök mindenkit!
Segítséget szeretnék kérni az alábbi ügyben... egy hétvégi házas kis telket szeretnék megvenni egy ismerősömtől - aki most rászorul a pénzre és ezzel szeretnék segíteni.
A telek kb. 2 milliót ér, egyedül ő a tulajdonosa, és én megvenném a tulajdonjogot de neki maradna a holtig tartó haszonélvezet. Ezért én 400 ezret fizetnék neki.
Kérdésem, hogy megéri-e az üzlet,- nem vagyok járatos haszonélvezeti ügyekben- és mennyi költésem merül így fel nekem ( illeték stb.) .
A haszonélvezeti jog örökölhető?
Köszönöm válaszukat

Immaculata # 2016.03.15. 19:25

Ki kell deríteni, hogy az ingatlan mezőgazdasági földtörvény alá tartozik-e, vagy sem.

jelszo # 2016.03.15. 19:45

Bocsi, de miért lényeges a földtörvény hatály alá tartozás?? nem eladható a telek? vagy más törvény vonatkozik rá? vagy az értékét befolyásolja?

ObudaFan # 2016.03.16. 05:42

Ha termőföldnek minősül, akkor csak kifüggesztéssel, egy rakat elővásárlási joggal, engedéllyel vehető meg. De ha itt zártkertről van szó, akkor kivonatható a földtörvény hatálya alól.
A haszonélvezeti jog nem örökölhető, a haszonélvező halálával megszűnik.

genyanett # 2016.03.29. 21:21

Üdvözlet. Lenne egy fontos kérdésem. Saját tulajdonú lakásomra,tulajdonrészmre, később bejgyzett haszonélvező, szóbeli( vagy lehet írásbeli) megállapodás után jelzálogjogot jegyzett be. A haszonélvező és a bejegyző elhalálozott. Milyen jogok illetik meg az örököst? KöszönetteL :Anett

limma # 2016.03.30. 11:52

A fennálló tartozás kifizetésének a joga. Vagy az örökség visszautasításának. Haszonélvezet nem örökölhető.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.03.30. 13:19

haszonélvező, szóbeli( vagy lehet írásbeli) megállapodás után jelzálogjogot jegyzett be.
Na ne.

genyanett # 2016.03.30. 17:13

Köszönöm a választ. Pedig de, a vicces, hogy ezt most tudtam meg a földhivatal nem küldött semmi levelet a változásról. És még egy kérdés.
Az örökös köztelezehet engem az inagtlan eladására, hogy megkapja a pénzét?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.03.30. 18:25

Fake. És ezt minden újabb hozzászólással biztosabbá teszed.

MajorDomus # 2016.03.30. 20:32

Az örökös?

És te ki vagy a történetben?

genyanett # 2016.03.31. 04:59

Az én nevemen van az ingatlan. A mostohaanyám halt meg, és az ő gyereke az örökös.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.03.31. 05:30

A haszonélvezetet nem örökölhette. Ehh.

MajorDomus # 2016.03.31. 18:58

Nincs miröl beszélni. Dobd ki az,, örököst,, a tulajdonodból,,.

Huncutka80 # 2016.04.28. 07:58

Üdvözlök Mindenkit! Szeretnék egy kis segítséget kérni haszonélvezeti jog ügyben. Idén januárban apám 38 év után elhagyta anyámat egy nőért (időközben kiderült, hogy folyamatosan voltak női). A családi házon kívül - ami kettőjük tulajdona - minden vagyon (szőlő, gyümölcsös, részvénycsomag) apám nevén volt, részben azért mert ő örökölte (pl. részvények, és a gyümölcsös) a másik részét közösen szerezték, de az ő nevére lett írva. A szüleim még nem váltak el, mert pénzbe kerül, viszont a vagyonmegosztáson nem tudnak megegyezni. Közben apám eladta a részvényeit és vásárolt egy nyaralót magának amit felújít, a nő pedig oda fog költözni a lányával. Apám közölte velünk, hogy a nyaralóra haszonélvezeti jogot akar biztosítani a nőnek (a nő most válik a férjétől, és nem kap semmit,mivel semmi nem volt a nevén, ott is egy már meglévő családba furakodott be és ült bele a kész házba). Kérdéseim a következők: Ha ezt megteszi, a nő ki tudja-e rakni őt mint tulajdonost az ingatlanból? Édesapám halála esetén, ha megörököljük öcsémmel a nyaralót, odaköltözhetünk-e? Vagy meg kell várnunk míg a nő meghal? Tanácstalanok vagyunk és óvnánk a család vagyonát ami egészen januárig közös volt, amire apám most közölte hogy minden az övé.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.28. 09:20

A haszonélvező jogosult a haszonélvezettel terhelt dolgot kizárólagosan birtokolni, használni, hasznosítani illetve a hasznait szedni. A haszonélvező a haszonélvezet gyakorlását másnak akár visszterhesen, akár ingyenesen átengedheti.

MajorDomus # 2016.04.28. 16:47

Magyar fordítás :
Amíg a nő él, a lábadat nem teheted be a nyaralóba!
Inkább most beszélgessetek el az öreggel, hogy legyen esze!