Földek átminősítése


nagyaadam # 2021.10.27. 18:24

Üdv!
Engedélyt kaptam szántóföld átminősítésére (művelés alól kivonására), melyre 4év áll rendelkezésre. Tudnátok segíteni, hogy mikor lehet kérvényezni a tulajdoni lap változást vagy hogyan történik ez? Mikor kell befizetni a földvédelmi járulékot?
A terület fel lett töltve és már körbe is van kerítve.
Köszönöm szépen!

ToniB # 2021.09.03. 19:32

Kedves Fórumozók!
3 éve vettem egy szántót, amit most belterületbe von az Önkormányzat.
Sajnos, mint megtudtam, az értéknövekedés után 90%-os (!!!) vagyonszerzési illetéket kell fizetnem az Államnak akkor, ha eladom a kialakított telkeket.
Kérdésem: hogy lehet elkerülni ezt az óriási illetéket?
Ha például házakat építtetnék a telkekre, és úgy értékesíteném azokat, akkor már azokra nem vonatkozna az illetékfizetés?
Nagyon köszönöm.

Hintalo # 2021.09.01. 13:29

Sziasztok,
Segítséget kérek: művelési ág alóli kivonásnál milyen indoklást fogad el a hivatal? Mégsem írhatom, hogy az adás-vétel meggyorsítása miatt kérem.
Köszi

vicaa88 # 2021.07.15. 12:04

Tisztelt Jogi Fórum!

Abban a konkrét ügyben szeretném a segítségüket kérni, hogy Nagykőrös külterületén lefoglalóztunk 3300nm-es területet 74nm-es teljesen felújított házzal.
A térképen fel van tüntetve az épület ezt láttuk a térkép másolaton viszont az ingyenes ügyfélkapuról lekérhető tulajdonilapon csak annyi szerepel hogy
946nm kivett tanya és 2354nm szántó. Az épület nem szerepel a tulajdoni lapon.
Lehetséges hogy nem is lehetne ott az épület vagy egyáltalán mennyi így a beépíthetőség külterületen ebben a formában és hogy lehet hogy a térlépen pedig szerepel ?

Nagyon köszönöm előre is a segítséget!
Holló Lajos

foldertekeles.hu # 2021.06.12. 20:00

A végleges más célú hasznosítás határozat kiadás ügyintézési ideje (a talajvédelmi terv elbíráslása, földvédelmi járulék megállapítása) 30 nap.

Ezt követően ismételt kérelemre történik a kivetté történő átvezetés, ez 60 napos üi idejű eljárás - ha minden rendben megy...

drbjozsef # 2021.05.04. 05:41

Még nincs meg? Akkor létezik, látod.

nagyaadam # 2021.05.03. 20:28

drbjozsef

Bár “passz” választ adtál létezik, hogy 50nap alatt még mindig nincs meg az engedély?

drbjozsef # 2021.04.23. 06:19

nagyaadam,

  1. Passz.
  2. Lásd az utolsó 10-20 hozzászólást.
drbjozsef # 2021.04.23. 05:55

Barbaranya,

Az Fftv.5.§ (25) szerint elvileg igen, megfelel neki a telek - kérdés a fel nem tüntetett épületekkel mi legyen. Szerintem azokat kellene felmérni földmérővel, bejegyeztetni a térképre, és utána lehetne átminősíttetni.

De kérj egy állásfoglalást a földhivataltól, esetleg egy ilyenben járatos földmérőt kérdezz meg, ők néha az ügyintézést is vállalják.

nagyaadam # 2021.04.22. 20:51

Tisztelt Tagok!

2db kérdésel fordulnék hozzátok:

  1. Egy szántó átminősítése folyamat során már készült talajvédelmi terv. Innentől kezdve hozzávetőlegesen hány nap mire engedélyezik az átminősítést?
  2. Zártkert szántó megjelölésű, 8000négyzetméteres ingatlant vásárolnék, ami 7.69AK értékű. Hogyan és mennyiért tudnám átminősíteni? Lehet e gyorsítani az eljárást? Telephelyet szeretnék rajta létesíteni.

Előre is köszönöm a válaszokat!

Barbaranya # 2021.04.20. 11:46

Egy zártkerti, tulajdoni lap szerint “zártkerti művelés alól kivett területet” vásároltam ami 920 m2. Ez a terület átminősíthető-e tanyává és ha igen, akkor milyen feltételekkel, hogyan? Jelenleg van rajta egy két helységes épület, amihez pince is tartozik. Az előző tulaj 16 éve építette, de a tulajdoni lapon nincs feltüntetve. Gyümölcsfák vannak rajta, méhészettel akarunk ott foglalkozni. Szeretnénk CSOK-al lakóhatóvá tenni.

drbjozsef # 2021.04.09. 04:44

Kincső 13,

Fel tudod tölteni valahova azt a tulajdoni lapot?
Én olyat még nem láttam tulajdoni lapon, hogy "különleges pálinkafőző".

(Szerintem az egy tárgy, nem egy ingatlan)

Mroland # 2021.04.08. 19:55

Tiszteletem!

Átlapozva az előzményeket nem találtam választ. Erdő vásárlását tervezem, amit szeretnék termelésből kivonni és lovardát/lakóházat létesíteni.
Kérdéseim a következők:
Vásárlást követően ez a procedura rögtön megkezdhető e vagy várnom kell öt évet? Vagy az 5 évig más célra hasznosítás nem erre vonatkozik?
Csak csere erdősítés a lehetséges menet a kivonásra?
Van e valaki aki az egész ügymenet végigvitelét tudja nekem csinálni.
Köszönöm segítő válaszuk.

Kincső 13 # 2021.04.07. 07:29

Tisztelt Jogi fórum!
A segítségüket szeretném kérni az alábbi üggyel kapcsolatban.
Szeretnénk megvenni egy külterületi telket, ami '' Különleges pálinkafőzőként'' szerepel a tulajdoni lapon. Ahhoz, hogy tudjuk rá igényelni a Csok támogatást, tanyává kellene minősíttetni. Ehhez kell-e módosítani a település rendezési tervét?

foldertekeles.hu # 2021.04.06. 16:57

Nagyon szívesen!

A földvédelmi járulék nagyobb terület esetében természetesen nagyobb is lehet, akár milliós nagyságrendű, különösen egy szőlő, gyümölcs, vagy akár kert művelési ág esetében.

Ha szűkösek is a lehetőségek, néha lehet trükközni ezzel is...

drbjozsef # 2021.04.06. 16:12

Köszönöm.

Egyszóval alapesetben 150.000.- Ft körüli összköltségről indul, de jelentősen nagyobb csak nagyobb AK érték, magasabb minőségi osztály esetén lehet.
Mondjuk az Tfvt táblázatában a szorzószámok nagyokat ugranak, adott esetben sokkal nagyobb is lehet az.

foldertekeles.hu # 2021.04.06. 15:31

A végleges más célú hasznosítás eljárási díja 30.000 Ft/ingatlan, a szakértői díj szakértő függő, de jellemzően 70-80.000 Ft. Ebben az eljárásban a földhivatal kiadja a terület végleges más célú hasznosítására lehetőséget adó engedélyt, aminek legfőbb tartalma:

  • gyakorlatilag egy elvi engedély, ami lehetőséget ad arra, hogy a kérelmezett beruházás/tevékenység 4 éven belül megvalósuljon.
  • megállapítja benne a fizetendő földvédelmi járulékot.

Ha megvalósult a beruházás, akkor ennek igazolásával, a megállapított földvédelmi járulék megfizetésével és a 6600 Ft/ingatlan eljárási díj befizetésével lehet kérelmezni a korábbi mg terület földhivatali átvezetését kivett ingatlanná.

A földvédelmi járulék összege a terület minőségétől függő, kisebb területek esetében megegyezik a minimum összeggel, azaz 20.000 Ft

drbjozsef # 2021.04.05. 14:49

foldertekeles.hu,

Mi a nagyságrendi költsége egy ilyen eljárásnak, mondjuk 1000nm terület esetén? Földvédelmi díjjal, eljárások költségével, terv elkészítése, ügyvéd, földhivatal, szóval minden.

Csak nagyságrendileg.

foldertekeles.hu # 2021.04.05. 08:42

Mivel nem azonos az egyes földhivatalok hozzáállása a zártkerti területek művelésből történő kivonásával kapcsolatban, így javasolnám az illetékes megyei földhivatali osztály felkeresését, hogy milyen feltételek mellett vezetik át az ingatlant mezőgazdaságiról kivetté.

Az biztos, hogy ha a teljes kivonandó terület meghaladja a 400 m2-t, akkor talajvédelmi tervet kell készíttetni, mely terv felméri a humuszviszonyait a területnek. A kérelemhez csatolni kell a tervet, ebben az eljárásban adja ki a végleges más célú határozatot a földhivatal.

A talajvédelmi terv készítésben tudok segíteni.

www.talajzona.hu

LIGABI # 2021.03.30. 10:59

Tisztlet Jogi Fórum!

A következő folyamattal kapcsolatban szeretném kérni a segítségüket:

Zártkerti ingatlan(termőföld), kivett ingatlanná átminősítésének pontos eljárására, annak lépéseire lenne szükségem.
Illetve ezzel kapcsolatosan lehet találni pontos tájékoztatót az interneten valahol?

Köszönöm előre is a segítségüket!
Üdvözlettel: LIGABI

royhun # 2021.03.23. 07:24

Sziasztok !
Adott egy szántó ami 1/12 részén végrehajtási jog van bejegyezve. Ettől függetlenül ki lehet vonni művelési ág alól vajon ? Köszönöm !

drbjozsef # 2021.03.20. 09:22

Én laikusként azt mondanám, hogy öröklésre nem vonatkozik az 5 év hasznosítási kötelezettség. Azt kifejezetten szerződéskötés (adásvétel/haszonbérlet) feltételeként írja elő az Fftv. Miért ne adhatnád el, ha nem kívánsz foglalkozni földműveléssel?

Ha az az 1/4 rész osztályos egyezséggel került hozzád, tehát az egész 1/1-et öröklés jogcímén szerzed, akkor nem kell ezzel foglalkoznod.

De majd kijavít hozzáértő, ha tévedek.

3birds # 2021.03.19. 16:06

3/4 részben öröklés, 1/4 rész a másik örökössel történt megegyezés alapján 1/1 tulajdonosa lettem egy zártkerti teleknek, amit az örökhagyó nem minősített át, és termőföldnek minősül, amit állítólag 5 évig nem adhatok el. Mit tegyek, hogy el tudjam adni, mivel már komoly vevőm is lenne rá?

nanemaaa # 2021.03.16. 12:39

Először is azt kellene megtudnod, hogy mit mond az adott területre a helyi építési szabályzat? A többi ebből következik.

M.Kriszta # 2021.03.16. 10:30

Tisztelt Jogi Fórum,

Egy olyan kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy van egy 5000 nm-es szántó megnevezésű területem.
Körülöttem folynak az építkezések, s a városunk, csak ebbe az irányba tud terjeszkedni, mert nincs már másra lehetőség.
Mi lenne az első lépés, hogy építkezhessek ezen a területen? A szántót ki kell vonni a megművelés alól, ezt földhivatalhoz kell beadni? Nem tudom a lépéseket.
Esetleg tudnának ebben segíteni, hogy lépésről lépésre leírnák a folyamatot, az elejétől a végéig?
Milyen intézményeket kell felkeresnem az első lépéstől az utolsói? mikor már megkezdhetem az építkezést.
Egy helyrajzi számon vannak telkek, csak per jelezve,
pl. 120/1, 120/11
Enyém ebből csak egy. Ilyenkor a többieknek és kérelmezni kell, hogy szeretnék az átminősítést? Vagy elég ha én, és ők hozzájárulnak, hogy az övéké is kivonásra kerüljön?
Nagyon megköszönném, ha válaszokat kapnék a kérdéseimre.
Semmilyen közmű nincs a szántón, de be lehet vinni, mivel a közelben van.

Üdvözlettel: M. Kriszta